Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 41
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Τη δυνατότητα να ανανεώνουν ηλεκτρονικά την άδεια κυκλοφορίας του μοτοποδηλάτου τους μέσω του gov.gr έχουν από το απόγευμα της Τετάρτης οι πολίτες. Σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση των Υπουργών Προστασίας του Πολίτη Τάκη Θεοδωρικάκου και Επικρατείας και Ψηφιακής Διακυβέρνησης Κυριάκου Πιερρακάκη, η αίτηση για την ανανέωση θα πραγματοποιείται με πολύ απλό τρόπο μέσω του gov.gr, στην ενότητα «Πολίτης και καθημερινότητα» και την υποενότητα «Μετακινήσεις».

    Ειδικότερα, ο πολίτης συνδέεται μέσω των κωδικών Taxisnet και μπορεί να υποβάλλει την αίτηση ηλεκτρονικά στην αρμόδια υπηρεσία Τροχαίας του τόπου κατοικίας του. Μέσω της εφαρμογής, μπορεί να δει ηλεκτρονικά το σχετικό κόστος που ποικίλει ανάλογα με την ημερομηνία της τελευταίας ανανέωσης καθώς και να πληρώσει με ηλεκτρονικό παράβολο. Μετά την ολοκλήρωση της επεξεργασίας η βεβαίωση ανανέωσης άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου αποστέλλεται ηλεκτρονικά στο gov.gr στην θυρίδα του πολίτη.

    Στο Μητρώο Μοτοποδηλάτων της Ελληνικής Αστυνομίας είναι καταχωρισμένες 1.419.923 ενεργές άδειες. Η πλατφόρμα χρησιμοποιεί τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Κέντρου Διαλειτουργικότητας και τις Ηλεκτρονικές Θυρίδες του gov.gr που έχουν αποδοθεί στις Υπηρεσίες της Τροχαίας, επιτυγχάνοντας έτσι την εξάλειψη της απαίτησης για φυσική παρουσία του πολίτη στις Υπηρεσίες της Τροχαίας. Ο σχεδιασμός και η ανάπτυξη της υπηρεσίας έγινε από την Ελληνική Αστυνομία, το Εθνικό Δίκτυο Υποδομών Τεχνολογίας και Έρευνας (ΕΔΥΤΕ ΑΕ – GRNET), την Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης και την Γενική Γραμματεία Ψηφιακή Διακυβέρνησης και Απλούστευσης Διαδικασιών του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

    Τέλος, ο πολίτης λαμβάνει ηλεκτρονικά τη βεβαίωση της ανανέωσης άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου με ενσωματωμένα τα χαρακτηριστικά ασφαλείας (QR, Κωδικός ασφαλείας) από το GOV.GR. Ταυτόχρονα, ειδοποιείται με SMS και email για να τη λάβει μέσω της θυρίδας του.

    Ο Υπουργός Προστασίας του Πολίτη Τάκης Θεοδωρικάκος δήλωσε: «Η ψηφιοποίηση των υπηρεσιών της Ελληνικής Αστυνομίας προχωρά. Ένα ακόμη βήμα έγινε σήμερα σε συνεργασία με το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης. Η ανανέωση των αδειών μοτοποδηλάτων θα γίνεται πλέον ψηφιακά μέσω του gov.gr. Η εξέλιξη αυτή απελευθερώνει από την γραφειοκρατία σημαντικό αριθμό αστυνομικών, οι οποίοι θα επιστρέψουν στην κύρια αποστολή τους, την ασφάλεια των πολιτών».

    Ο Υπουργός Επικρατείας και Ψηφιακής Διακυβέρνησης Κυριάκος Πιερρακάκης δήλωσε: «Η ψηφιοποίηση της ανανέωσης άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου αποτελεί έναν ακόμα κρίκο στην αλυσίδα της απλούστευσης των διαδικασιών μέσω της ψηφιοποίησής τους. Οι ψηφιακές υπηρεσίες παράγουν διπλή ωφέλεια: αφενός οι πολίτες εξοικονομούν εργατοώρες, αποφεύγοντας την αναμονή σε ουρές· και αφετέρου η Διοίκηση απαλλάσσεται από περιττή γραφειοκρατία. Με το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη βρισκόμαστε σε στενή συνεργασία ώστε η Ελληνική Αστυνομία να ψηφιοποιήσει τις υπηρεσίες της προς τους πολίτες, διαθέτοντας τους ανθρώπινους και υλικούς της πόρους για την ενίσχυση της ασφάλειας».

  2. #2
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    170347/21999
    ISP
    Vodafone - VDSL2 35B
    Router
    Vodafone Η268Q
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή δεν γνωρίζω, πριν απ'αυτή την δυνατότητα, ποιά ήταν η διαδικασία?.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fearhome21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν γνωρίζω, πριν απ'αυτή την δυνατότητα, ποιά ήταν η διαδικασία?.
    Κάθε χρόνο τους δύο πρώτους μήνες του έτους, πήγαινες στο τμήμα της τροχαίας του τοπικού αστυνομικού τμήματος, έχοντας μαζί σου την άδεια και την ασφάλεια του μοτοποδηλάτου (μηχανάκι μέχρι 50 κυβικά εκατοστά), έδινες αν θυμάμαι καλά γύρω στα 15 ευρώ και σου τη σφράγιζαν, κάνοντας έτσι την ετήσια ανανέωση της άδειας του μοτοποδηλάτου (αντίστοιχα με τα τέλη κυκλοφορίας σε αυτοκίνητα και μεγάλες μηχανές).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiatrou : 20-01-22 στις 21:17.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Μόλις έκανα την διαδικασία. Πολύ εύκολη. Αναμένω το έγγραφο της ανανέωσης τώρα στη θυρίδα gov, το οποίο φαντάζομαι θα γίνει μετά από σχετικό έλεγχο. Οπότε γλιτώνεις την επίσκεψη στην Τροχαία!
    Πολύ καλή κίνηση!

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Έχω ένα σκουτερακι που το έχω για περίπτωση ανάγκης, συνήθως λόγο του ότι έπρεπε να πάω στην άλλη άκρη την πόλης, να πάω σε ώρα που εργάζομαι και να περιμένω και σε ούρα, συνήθως το άφηνα για 1 και 2 ακόμα και 3 χρόνια χωρίς ανανέωση (τώρα πχ είχα δυο χρόνια να κάνω) μόλις το έκανα σε 5 λεπτά στις 21:30 το βράδυ με ενα ποτηράκι κρασί

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.919
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόλις το έκανα σε 5 λεπτά στις 21:30 το βράδυ με ενα ποτηράκι κρασί
    Ανανεώστε υπεύθυνα ρε!
    Ανυπόγραφος

  7. #7
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα σκουτερακι που το έχω για περίπτωση ανάγκης, συνήθως λόγο του ότι έπρεπε να πάω στην άλλη άκρη την πόλης, να πάω σε ώρα που εργάζομαι και να περιμένω και σε ούρα, συνήθως το άφηνα για 1 και 2 ακόμα και 3 χρόνια χωρίς ανανέωση (τώρα πχ είχα δυο χρόνια να κάνω) μόλις το έκανα σε 5 λεπτά στις 21:30 το βράδυ με ενα ποτηράκι κρασί
    Αυτά είναι! Ωραίος!

  8. #8
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.563
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπράβο και επιτέλους!Πόσα χρόνια περιμέναμε να ψηφιοποιηθεί η ανανέωση. Κάθε χρόνο χάναμε την ώρα μας να στηνομαστε στην ουρά, να εκτυπώνουμε τα έγγραφα κλπ. Κρίμα που το έχασα για φέτος καθώς ήδη έχω ανανέωσει.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Ναι είναι σε πολύ καλό δρόμο η ψηφιοποίηση πολλών συναλλαγών με το κράτος! Ευτυχώς συνέχεια ακούμε πολλές συναλλαγές που γίνονται πλέον μέσω ίντερνετ, χωρίς την αυτοπρόσωπη παρουσία μας.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    983
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα σκουτερακι που το έχω για περίπτωση ανάγκης, συνήθως λόγο του ότι έπρεπε να πάω στην άλλη άκρη την πόλης, να πάω σε ώρα που εργάζομαι και να περιμένω και σε ούρα, συνήθως το άφηνα για 1 και 2 ακόμα και 3 χρόνια χωρίς ανανέωση (τώρα πχ είχα δυο χρόνια να κάνω) μόλις το έκανα σε 5 λεπτά στις 21:30 το βράδυ με ενα ποτηράκι κρασί
    2-3 χρόνια δεν το κυκλοφορούσες ή κυκλοφορούσες χωρίς ανανεωμένη άδεια?
    Πλήρωσες και για τα προηγούμενα χρόνια ή μπορείς να πληρώσεις μόνο για το έτος που θα το κυκλοφορήσεις?

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    2-3 χρόνια δεν το κυκλοφορούσες ή κυκλοφορούσες χωρίς ανανεωμένη άδεια?
    Πλήρωσες και για τα προηγούμενα χρόνια ή μπορείς να πληρώσεις μόνο για το έτος που θα το κυκλοφορήσεις?
    Στην ουσία δεν το κυκλοφορώ, άντε να το βάλω μπροστά στο 6μηνό
    Πληρώνεις και τα προηγούμενα, πάντα ήταν έτσι

  12. #12
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Σήμερα ήρθε η απάντηση ότι έγινε η ανανέωση. Και barcode.
    Εννοείται πρέπει να πληρώσεις και τα προηγούμενα χρόνια. Συνήθως οι ιδιοκτήτες την έχουν πατήσει όταν πάνε να πουλήσουν τα μοτοποδήλατα που είχαν παρατημένα. Για να γίνει η μεταβίβαση πρέπει να πληρωθούν όλα τα προηγούμενα χρόνια για τα οποία δεν έχει γίνει ανανέωση.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Έχω μία άδεια που έχω να χρησιμοποιήσω 20 χρόνια, άραγε ισχύει ακόμα; Ούτε καν ξέρω που βρίσκεται, θα μπορώ να την ανανεώσω εκεί μέσα μόνο με το όνομά μου;

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μία άδεια που έχω να χρησιμοποιήσω 20 χρόνια, άραγε ισχύει ακόμα; Ούτε καν ξέρω που βρίσκεται, θα μπορώ να την ανανεώσω εκεί μέσα μόνο με το όνομά μου;
    Θέλει να είναι δηλωμένη στο ΑΦΜ σου

    Γενικός η άδεια ισχύει, στην επόμενη ανανέωση θα σου πούνε να πληρώσεις και τα προηγούμενα χρόνια

  15. #15
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει να είναι δηλωμένη στο ΑΦΜ σου

    Γενικός η άδεια ισχύει, στην επόμενη ανανέωση θα σου πούνε να πληρώσεις και τα προηγούμενα χρόνια
    Τι λες τώρα, δεν θυμάμαι αν είχα ΑΦΜ όταν την έβγαλα... Θα ζητήσουν επίσης 20+ χρόνια από 15 ευρώ το χρόνο; Καλά, τα 3 μου θα πάρουν, αλλά ίσως μία μέρα που θα πίνω κρασί θα δοκιμάσω τη διαδικασία, έτσι για το χαβαλέ

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας