Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    30-07-2004
    Περιοχή
    Cyprus
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Epic (CY)
    Έβαλα FTTH. Δυστυχώς η πρίζα τηλέφωνου είναι διάολου την μάνα αλλά ευτυχώς έχω μένω σε μικρό σπίτι (ας πούμε studio). Πριν είχα cable, η πρίζα ήταν σε άλλο σημείο και τα είχα στήσει έτσι τα πράγματα που είχα βολευτεί πολύ καλά.
    Η συσκευή της FTTH είναι η Fiber Box X6. Αλλά η εταιρεία νομίζω ότι μου έχει κλειδωμένα και π.χ. το wifi είναι 2.4 Ghz, ή εκτός δεν ξέρω τα default credential να μπω να παίξω με τα features. Αν βοηθήσει κάπου έχω την Κυπριακή Epic

    Ας πούμε ότι μας νοιάζουν δυο σημεία Α και Β και δεν υπάρχει τοίχος ανάμεσα και οι αποστάσεις είναι μικρές (50τμ).
    Το Α είναι εκεί που είναι το FTTH και το B εκεί που είναι TV.

    Το γραφείο είναι πολύ κοντά στο Α. Οπότε φτάνει ένα καλώδιο ethernet για το workstation.
    Απλώς να σημειώσω ότι συχνά χρησιμοποιώ και ένα δεύτερο workstasion το οποίο έχει μόνο wifi.

    Το πρόβλημα είναι το σημείο B. Έχει έχω ένα MiniPC (έχει wifi), ένα xbox και τώρα το TVBox της Epic (δεν έχει wifi).
    Εννοείται ότι θα ήθελα να πιάνω και τα 1GBPS αλλά προτιμώ ένα πολύ μικρότερο budget το οποίο θα μου δίνει π.χ. ένα 100mbit αλλά με καλή εμπειρία.

    Να σημειώσω ότι υπάρχει και μια wifi κάμερα ασφαλείας και 3 λάμπες xiaomi.

    Το ερώτημα είναι τι κάνω με το σημείο B;

    Διαθέσιμες συσκευές networking που έχω στην κατοχή μου:
    1) TP-Link N750 Wireless Dual Band Gigabit Router (TL-WDR4300)
    2) TP-Link 150Mbps Wireless N Access Point (TL-WA701ND)
    3) TP-Link 10/100Mbps Desktop Switch (TL-SF1005D)

    Μέχρι τώρα είχα κουμπώσει το cable router πάνω στο N750 και ήμουν υπερευχαριστημένος με τις ταχύτητες και ας είχα τo workstasion wifi. Το wifi του cable router ήταν σάπιο, οπότε με το Ν750 ήμουν μια χαρά.

    Προσπάθησα να συνδέσω με Ν750 με WIFI με το FTTH αλλά διάβασα δεν υποστηρίζει AP δυνατότητες (και δεν βρήκα σχετικές ρυθμίσεις).
    Έκανα ένα πείραμα να το TL-WA701ND ως AP-Client και μετά να το συνδέσω πάνω στην θύρα WAN του N750 αλλά οι ταχύτητες είναι με το ζόρι 40mb/s και υπερβολικές καθυστερήσεις ανταποκρίσεις.

    Εσείς τι προτείνετε;
    Concept 1: Να συνδέσω το TVbox πάνω στο TL-WA701ND (ως Wireless Adapter του FTTH) και όλα τα υπόλοιπα με wifi απευθείας πάνω στο FFTH και θα είμαι μια χαρά.
    Concept 2: Να αγοράσω powerline και να το συνδέσω πάνω στο Ν750, το οποίο N750 θα εξυπηρετεί όλο το σημείο B (και γιατί όχι όλες τις wifi ανάγκες) - με πρόχειρη ματιά για UK πρίζες βρήκα γύρω στα 100 ευρώ και μου φάνηκε λίγο ακριβό.
    Concept 3: Να αγοράσω καλύτερο wifi access point και να εξυπηρετώ όλο το σημείο B (και γιατί όλες τις wifi ανάγκες)
    Concept 4: Traditional - περνώ ένα μεγάλο καλώδιο ethernet και συνδέσω ένα switchακι στο B απευθείας με το FTTH, και αν πότε φάω τα μούτρα μου δεν πειράζει (δεν παίζει να κάτσω να καρφώσω οδηγούς στο πάτωμα κτλ)
    Concept X: Κάτι που δεν αντιλαμβάνομαι ή που αντιλαμβάνομαι λάθος.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλώδιο UTP μονόκλωνο(solid), όχι τα έτοιμα patch cord, το οποίο το βάζεις μέσα σε αυτοκόλλητο κανάλι και το πας γύρω-γύρω από πόρτες, κ.λ.π.

    https://www.kafkas.gr/ilektronika/di...g-4-5e_208507/

    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...-lefko_163100/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    30-07-2004
    Περιοχή
    Cyprus
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Epic (CY)
    Πολύ κόπος το custom καλώδιο, καθώς και να φτιάξω διάδρομο.
    Γιατί δεν προτείνεις π.χ. powerline?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Διότι μακράν οικονομικότερη, αξιόπιστη και με μηδενικές απώλειες, είναι η λύση με καλώδιο δικτύου.
    Αν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να περάσεις καλώδιο, επόμενη λύση είναι τα PLC και μετά το WiFi (λόγω των συσκευών που έχεις).

    Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με custom καλώδια, κάνεις την δουλειά σου και με έτοιμο (μιας και είναι μικρός ο χώρος και λίγα τα συνολικά μέτρα), αλλά να το περάσεις χαμηλά στον τοίχο πάνω από το σοβατεπί για να μην σ' ενοχλεί.
    Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις σε όλη την διαδρομή κανάλι. Αυτό είναι καθαρά θέμα εμφάνισης και ευταξίας.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-07-2004
    Περιοχή
    Cyprus
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Epic (CY)
    Μαγαζία όπως Public έχουν διαδρόμους;

    Με τιμές κολανακίου αν ζητήσω σε μάστορα να μου φέρει και να μου περάσει διάδρομο στο μήκος μιας πόρτας του μπαλκονίου για να μην τρώω τα μούτρα μου, θα μου πάρει πάνω από 50 ευρώ αν έχω έτοιμο το καλώδιο;
    Ηλεκτρολόγο να ψάξω; Μην μου πείτε να το κάνω μόνος, το κάνω για να τονώνω την οικονομία και το ΑΕΠ :-p

    Αν η πόρτα έχει ήδη κοπανιστήρη (αφού είναι ο σιδηρόδρομος) να το περάσω από κάτω ή από πάνω σαν Π; Δεν θα σπάει το καλώδιο;

  6. #6
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σάν τα παρακάτω αρκεί να μην είναι cca..
    δλδ να μην περιέχει αλουμινίο...
    Θα σου πρότεινα το cat6 utp ώστε να μην ξηλωνεις κι ξαναβάζεις καλώδιο (υπάρχουν ηλεκτρολογία όπου στο τερματίζουν κι όλας),καθός είδη έχεις 1Gbps κι το ONT έχει δυνατότητα για 10Gbps...
    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...g-4-5e_192221/
    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...wg-4-6_192222/
    Μπορεί να υπάρχει κοντά κάποιο κουτί από τη γραμμή του τηλ κι να το περάσεις το υπόλοιπο κομμάτι από εκεί...
    Όσο για τα power line η τιμή είναι απλησίαστη κι με χειρότερη ποιότητα από το καλώδιο δικτύου...

    - - - Updated - - -

    Σάν τό παρακάτω;;
    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...o-gkri_143263/

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα αγαθά κόποις κτώνται

    Τα powerlines είναι ειδική περίπτωση, διάβασε μερικά από αυτά που έχουμε γράψει και συζητήσει παλιότερα.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...54#post6432054
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    30-07-2004
    Περιοχή
    Cyprus
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Epic (CY)
    Με πείσατε.
    Θα πάρω να πάρω ένα καλώδιο μεγάλο για να το συνδέσω το σημείο Β με το σημείο Α που είναι το FTTH Box.
    Σε πρώτη φάση θα δοκιμάσω με χαρτοταινία να κάνω το καλώδιο να μην σκοτώνομαι.
    Βλέπω πως τσουλάει και βλέπω πως επενδύω στην συνέχεια.

    Ερώτηση: Το FTTH box προτείνετε να το συνδέσω σε switchακι (π.χ. το TL-SF1005D που έχω ήδη), ή στο TL-WDR4300 για να απαλλαγώ από το wifi του Fiber Box X6;

    Άλλη ερώτηση: Πως λέγεται το καλωδιάκι που πάει από την πρίζα στο FTTH box; Πως καταλαβαίνω αν όπως το έχω πίσω από το έπιπλο δεν σπάει πολύ;

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το FTTH Box είναι και Router ταυτόχρονα με Gigabit θύρες. Το WDR4300 είναι και αυτό Router με Gigabit θύρες, αλλά προφανώς θα το δουλέψεις ως απλό ΑΡ και switch.
    Το switch SF1005D δεν είναι Gigabit, οπότε για να μην χάσεις ταχύτητες μην το χρησιμοποιείς καθόλου, εκτός αν δεν σου φθάνουν οι θύρες του WDR4300 και του FTTH Box για όλες τις ενσύρματες συσκευές σου.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-07-2004
    Περιοχή
    Cyprus
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Epic (CY)
    Σίγουρα μπορώ να χρησιμοποιήσω το WDR4300 ως απλό accesspoint?
    https://www.tp-link.com/us/support/download/tl-wdr4300/

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φυσικά και γίνεται, όπως σε όλα τα ασύρματα Router.
    Χοντρικά το συνδέεις σε μια LAN (αντί την WAN), του ορίζεις μια σταθερή ΙΡ στο ίδιο εύρος με το κύριο Router, αλλά έξω από την περιοχή του DHCP και κλείνεις τον δικό του DHCP.

    Ακόμη καλύτερα του περνάς OpenWrt και το βάζεις να παίζει σε όποια κατάσταση θέλεις, π.χ. ως AP και Switch που θέλεις και το έχω κάνει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WDR4300.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  65,4 KB 
ID: 234275

  12. #12
    Εγγραφή
    30-07-2004
    Περιοχή
    Cyprus
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Epic (CY)
    Thank you, guys! :-D

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας