Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Tenda AC10U
    Question
    Γεια σας, τζιμάνια του adsl, ήρθα να ρωτήσω σε αυτό το forum γιατί άμα δε βρω λύση εδώ δε θα βρω πουθενά.

    Έχουμε και λέμε λοιπόν. Έχω cosmote, 100άρα (δίνει γύρω στα 65 αλλά δε μας ενδιαφέρει αυτό).
    Το modem/router μου είναι το Speedport Plus της Cosmote, στη gateway 192.168.1.1. Πάνω στο router της cosmote έχω συνδέσει ένα router της Tenda (το AC10U) στην IP 192.168.0.1, το οποίο λειτουργεί τόσο καιρό απροβλημάτιστα και βαράει γερά σε όλο το σπίτι χωρίς να χρειάζομαι extenders.

    Μου τη βάρεσε χθες να στήσω κάτι σαν homemade cloud για να αποθηκεύονται αυτόματα τα αρχεία από το κινητό μου, οπότε κούμπωσα ένα παλιό σκληρό πάνω στη θύρα usb του router της Tenda ώστε να έχω πρόσβαση σε αυτόν μέσω ftp στη διεύθυνση ftp://192.168.0.1:21.
    Έπειτα βρήκα εφαρμογάρα στο playstore που σου επιτρέπει να κάνεις sync τα αρχεία του κινητού σου σε ftp file server, οπότε το ρύθμισα να στέλνει όλες τις φώτο και τα βίντεο από το κινητό μου σε ένα φάκελο του σκληρού μέσω ftp.
    Όλα πένα μέχρι εδώ, παραδόξως λειτούργησαν όλα άψογα... ή σχεδόν όλα. Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω αυτή τη στιγμή είναι ότι όταν τα αρχεία είναι πολλά και η διαδικασία του sync διαρκεί πάνω από 1-2 λεπτά, ξαφνικά κόβεται τελείως η σύνδεσή μου στο δίκτυο. Από όλες τις συσκευές, όχι μόνο από κινητό.

    Με άλλα λόγια όταν μεταφέρω πολλά αρχεία στο σκληρό μέσω ftp πέφτει το internet. Δεν κάνει restart το router ή κάτι τέτοιο, πέφτει το δίκτυο για μερικά δευτερόλεπτα και κατόπιν η σύνδεση επανέρχεται κανονικά.
    Είμαι τελείως άσχετος από δίκτυα αλλά θα υποθέσω ότι αυτό οφείλεται πιθανώς σε κάποιου είδους προστασία που έχει το δίκτυο για τη συνεχόμενη χρήση του ftp (?) ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, you get my point.

    Δοκίμασα να απενεργοποιήσω όλες τις ρυθμίσεις του firewall στο router της Tenda (υποθέτοντας ότι ο ftp χρησιμοποιεί tcp και άρα ίσως να στρώσει έτσι) αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-01-23 164517.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  10,6 KB 
ID: 234314

    Πρέπει να δοκιμάσω να πειράξω και τις ρυθμίσεις του speedport, ή επειδή χρησιμοποιώ το router της tenda και έχω κλείσει εντελώς το wifi από το router της cosmote, είναι μόνο αυτό υπεύθυνο για τον ftp και άρα να μην πειράξω τίποτα στο speedport; Ίσως να κάνω λάθος και να μη φταίει καν το firewall και η λύση να βρίσκεται αλλού, τι άλλο θα μπορούσε να φταίει though;

    Ευχαριστώ, παιδιά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MarvinLock : 23-01-22 στις 18:06.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακολουθείς το CPU load στο Tenda όταν κάνεις ftp sync με πολλά/μεγάλα αρχεία;
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  3. #3
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου έτυχε σε πελάτες με Speeport και γραμμή VDSL 100 & 200 όταν έκανα upload σε FTP server να κρασάρει τo ρουτερ και να κάνει reboot. Το ίδιο και αν έκανα upload γενικά (streaming). Δοκίμασα άλλο PSU χωρίς να λυθεί το πρόβλημα. Σε επικοινωνία με το support καταλήξαμε σε προβληματικό firmware. Με ρουτερ άλλου κατασκευαστή (fritzboz και Asus) παιζει κανονικά.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Γιατί δε δοκιμάζεις να βάλεις το δίσκο στο USB του plus; To wifi του δεν φτάνει σε όλο το σπίτι σου;

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δισκοι σε έτοια κουτακια ετσι συμπεριφέρονται.
    Κανουν εμετο.

    Ακομαι και σοβαροτερα οπως fritz.
    Στησεσε pc, μεγαλο rpi ftp.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στις δικές μου περιπτώσεις πάντως το ftp upload γινόταν σε server over internet

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pehlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις δικές μου περιπτώσεις πάντως το ftp upload γινόταν σε server over internet
    Ειναι εντελως αλλη περιπτωση αυτο.
    Εδω το κουτακι δεν μπορει να διαχειριστει το δισκο. Αυτα ειναι για κανενα usb stick.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας