Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλημέρα. Έχει βρει κανείς κανέναν τρόπο για capture από το Vodafone TV για περιεχόμενο στο οποίο δεν υπάρχει η επιλογή "λήψη"; Δοκίμασα με screen recorder αλλά το κομμάτι του βίντεο εμφανίζεται μαύρο. Ομοίως και με screen mirroring, μου εμφανίζει μήνυμα να το κλείσω πρώτα για να αρχίσει η αναπαραγωγή.

    Υπάρχει κάποια λύση;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    vodafone tv με stb ή με το app σε android?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    1. Τι είναι το STB;

    2. Με το app σε Android έχω δοκιμάσει, όταν ανοίγω το screen capture όταν αρχίζει να παίζει το βίντεο εκείνο το μέρος της οθόνης το δείχνει μαύρο (στο βίντεο που σώζει). Ενώ τα video controls την ίδια στιγμή φαίνονται κανονικά.

    Έχω δοκιμάσει και με Bluestacks να το περάσω στο PC, αλλά μου λέει ότι η (εικονική) συσκευή είναι rooted, την ίδια στιγμή που στην ίδια (εικονική) συσκευή τρέχω το RootCheckerBasic και μου λέει ότι ΔΕΝ είναι rooted.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    1. stb = Set Top Box.
    Ο "αποκωδικοποιητής" που δίνουν για την x υπηρεσία και συνδέεται στην τηλεόραση.

    2. Προφανώς είναι προστατευμένο το περιεχόμενο.
    Στο android δοκιμάζεις με screen recorder, που θα θέλει root, και μετά μάλλον δεν θα παίζει το app της vodafone.
    Αλλιώς ίσως με καναν android emulator στο pc?
    Βασικά δεν ξέρω...

    Αν ήταν στο stb, τυπικά βάζεις ένα splitter να βγάλεις μια έξοδο hdmi χωρίς hdcp,
    και μετά το μή-προστατευμένο σήμα το στέλνεις για capture.
    Που και αυτό έχει τα θέματα του, αλλά τουλάχιστον γινόταν μέχρι το hdmi ~1.4 (νομίζω?).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Έχει βρει κανείς κανέναν τρόπο για capture από το Vodafone TV για περιεχόμενο στο οποίο δεν υπάρχει η επιλογή "λήψη"; Δοκίμασα με screen recorder αλλά το κομμάτι του βίντεο εμφανίζεται μαύρο. Ομοίως και με screen mirroring, μου εμφανίζει μήνυμα να το κλείσω πρώτα για να αρχίσει η αναπαραγωγή.

    Υπάρχει κάποια λύση;
    Δε κανεις και μια δοκιμη με το OBS Studio ?


  6. #6
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Α δεν υπάρχει ξεχωριστό κουτάκι, μόνο μέσω android/ios app το βλέπω.

    Στο android πάντως έχω δοκιμάσει 2-3 screen recorders (τον μαμά της συσκευής -Realme X2 Pro NOT rooted-, το AZ Screen Recorder και το Mobizen), όλα δουλεύουν κανονικά για να εγγράψουν την επιφάνεια εργασίας και άλλες εφαρμογές, ακόμα και μέσα στο Vodafone TV app γράφει κανονικα στο κύριο μενού, μόνο όταν αρχίζει να παίζει το βίντεο εμφανίζει μαύρο (ενώ τον ήχο τον γράφει κανονικά). Τώρα αν εννοείς ότι για αν γράψει προστατευόμενο περιεχόμενο θέλει root και μετά με rooted συσκευή δεν θα ανοίγει το Vodafone TV App, ισχύει λογικά.

    Για Android Emulator αναφέρω παραπάνω:
    Έχω δοκιμάσει και με Bluestacks να το περάσω στο PC, αλλά μου λέει ότι η (εικονική) συσκευή είναι rooted, την ίδια στιγμή που στην ίδια (εικονική) συσκευή τρέχω το RootCheckerBasic και μου λέει ότι ΔΕΝ είναι rooted.
    Κι εγώ σκέφτηκα να το τρέξω στο PC και μετά να παίξω με OBS, αλλά δεν δούλεψε...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας