Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Λοιπόν..
    Δεν ξέρω από που να αρχίσω αλλά ας ξεκινήσω και βλέπουμε από που θα το πιάσουμε..

    Στο εξοχικό που είναι του '70 η γείωση είναι στα νερά.. Δεν χρειάστηκε να τη βάλω στο έδαφος ακόμα, έβγαλα και υδε που είχε λήξει κανονικά..
    Πίνακα έχω νέο hager με ρελέ διαφυγής..
    Η τάση νορμάλ και η γείωση το ίδιο..... Μέχρι σήμερα έστω....
    Μετρητής ψηφιακός νέος λόγω νυχτερινού που έβαλα..
    Παροχικό καλώδιο δεη στη κολώνα, οι χελώνες στους μετρητές όλοι νέοι μερικών ετών λόγω βλάβης τα είχαν αλλάξει όλα..
    Πρόβλημα κανένα δλδ..

    Τι έγινε τώρα....
    Πριν ~3μήνες πρπ+ νεκρώθηκε μια γραμμή δημοτικού φωτισμού κάτω από το σπίτι που έχει βγάλει όλες τις λάμπες του δήμου στο τετράγωνο εκτός..
    Παίρνω, δεν το φτιάχνουν.. Δεν ξέρω αν έχει σχέση απλά το συμπληρώνω για το ιστορικό.....
    *Πήρα σήμερα πάλι το δήμο για τις λάμπες του δρόμου και μου είπε ότι ο δεδδηε έχει βλάβη σε υποσταθμό... Να έχει σχέση άραγε;

    Και πάμε στο ζουμί...
    Μέχρι τώρα όπως είπα όλα ηταν οκ.. Πρόβλημα 0..
    Σε μετρήσεις με πολύμετρο είχα: Φάση-ουδέτερος ~235v, Φάση-γείωση ~235v, Ουδέτερος-γείωση ~005v.

    Τη τελευταία εβδομάδα και ενώ έκανα μπάνιο ένιωσα σαν να με τσιμπάει το ρεύμα.. Δεν το είχα νιώσει ξανά μέχρι τώρα..
    Το ίδιο ένιωσα αγγίζοντας και το σπιράλ από το καζανάκι αλλά όχι σε τόσο έντονη φάση..
    Παίρνω πολύμετρο και μετράω: Φάση-ουδέτερος ~215v, Φάση-γείωση ~235v, Ουδέτερος-γείωση ~50v...
    Να σημειώσω εδώ ότι παρατήρησα ότι τρεμοπαίζουν κ τα φώτα ώρες ώρες..
    Επίσης με ανοιχτά καλοριφέρ,κουζίνα,θερμοσίφωνα,κλιματιστικό κλπ Η τάση πέφτει κάτω από ~190v..
    Μου φαίνεται και ότι οι συσκευές υπολειτουργούν.. Η κουζίνα και το μικροκυμάτων σαν να αργούν να ζεστάνουν... Το ψυγείο μου ακούγεται σαν αργόστροφο σε σχέση με άλλες φορές..

    Πάω δίπλα στο γείτονα και μετράω τις πρίζες του και βρίσκω τις ίδιες τάσεις: Φάση-ουδέτερος ~215v, Φάση-γείωση ~235v, Ουδέτερος-γείωση ~50v...
    Άρα λέω θα είναι κάτι γενικό.. *Σημ. Και αυτός με γείωση στα νερά αλλά λέει δεν νιώθει ρεύμα στο μπάνιο κλπ..

    Παίρνω δεδδηε τους δηλώνω ονλίνε βλάβη, ήρθαν έσφιξαν τον ουδέτερο, ΜΟΝΟ στη κολώνα και μου είπαν να φέρω ηλεκτρολόγο..
    Τις χελώνες δεν τις κοίταξαν καν...
    Το πρόβλημα δεν λύθηκε...
    Να σημειώσω ότι λόγω επαρχίας καλώδιο γείωσης στη κολώνα δεν πρέπει να υπάρχει όπως στην Αθήνα..

    Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι, αλλά καμιά ιδέα;
    Το απόγευμα θα πάω να μετρήσω τις πρίζες και άλλου γείτονα κάτω που έχει τραβήξει νέα γείωση στο έδαφος μετά από ανακαίνιση να δω αν έχει και αυτός θέμα.. Έχει και αυτός ψηφιακό μετρητή.. Μόνο εμείς οι 2 έχουμε ψηφιακό.. Στις ενδείξεις του μετρητή πάντως έβλεπα ότι είχαμε ίδια τάση... ~215v..

    Γενικά όμως τι λέτε; Τι έγινε έτσι ξαφνικά που τόσα χρόνια δεν υπήρχε;
    Οι τύποι του δεδδηε όλο κάτι μουρμούραγαν στο κινητό τους για το κεντρικό καλώδιο τα μέτρα το πάχος του και κάτι άλλα... Μου φάνηκε σαν κάτι να μη μου έλεγαν..
    Το τσίμπημα στο μπάνιο πες ναι... Γείωση...
    Η υπόταση όμως και η παρουσία τάσης σε ουδέτερο-γείωση; Οι του δεδδηε μου είπαν ότι αυτά τα 50v δεν έπρεπε να υπάρχουν..

    Πάω για ηλεκτρολόγο; Όχι μόνο εγώ αλλά και όσοι έχουν γείωση στα νερά Η να ενοχλήσω το δεδδηε πάλι;

    Δεν ξέρω αν το μέσα μου κάνει λάθος, αλλά υποπτεύομαι κάποια μεγάλη βλάβη που εφόσον έστω κ έτσι υπάρχει ρεύμα δεν λένε να το φτιάξουν..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-01-22 στις 17:52.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    όταν λες γείωση στα νερά εννοείς η γείωση είναι στη σωλήνα της βρύσης - μπάνιου κτλ. αυτός ο τρόπος γείωσης είναι ξεπερασμένος πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος και να βγάλει τρίγωνο γειώσεως και να την φέρει στον πίνακα.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρεπει οπωσδηποτε να ερθει ηλεκτρολογος. Να ξεκινησει τις μετρησεις στο ρολοι της ΔΕΗ, μετα στον πινακα, και ισως και στα τμηματα της εγκαταστασης.

    Να ξερεις οτι η γειωση ειναι σαφεστατα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ για την ασφαλεια του ανθρωπου, ομως στην επαρχια οχι τοσο, οσο στην Αθηνα. Η επαρχια χρησιμοποιει σαν συστημα γειωσης την ΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗ που σημαινει οτι ολες οι γειωσεις ειναι παραλληλες μεταξυ τους και "αλληλοκαλυπτονται". Στις νεες εγκαταστασεις παντως αυτο το προβλημα περιοριζετε τοσο με τις θεμελειακες γειωσεις, οσο και με τις ισοδυναμικες συνδεσεις μεταξυ μεταλλικων σημειων υψηλης επικινδυνοτητας (οπως το μπανιο).

    Εμπειρικα παντως τις περισσοτερες φορες που μου ετυχε κατι τετοιο, ηταν σε τριφασικο ρευμα απο κακο σφιξιμο του ουδετερου (ειτε στην κολωνα ειτε στον μετρητη.) Κακως παντως που η ΔΕΗ δεν ελεγξε και τον μετρητη. Απο εκει επρεπε να ξεκινησει..

    Με τις μετρησεις που αναφερεις, κατα ενα 90% καποιος ουδετερος ειναι "αρπαγμενος". Αν στο ρολοι ειναι οι ιδιες που αναφερεις με το σπιτι, τοτε σιγουρα εχει αρπαξει στην κολωνα και δε το ειδαν.

    Και παλι λεω... Ηλεκτρολογο χωρις καθυστερηση...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goana12 : 24-01-22 στις 15:16.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Γείωση στις σωλήνες του νερού με ένα σίδερο που αγκαλιάζει τη σωλήνα.. Μέχρι τώρα πάντως αυτός ο τρόπος δούλευε γιαυτό απορώ πως τώρα ξαφνικά έγινε όλο αυτό.. Το ότι η γείωση θέλει αναβάθμιση δεν το συζητώ, αλλά κάτι μέσα μου μου λέει ότι είναι θέμα δικό τους αυτό που συμβαίνει.. Όπως είπα θα προσπαθήσω να μετρήσω πρίζα του από κάτω που έχει κατεβάσει γείωση στο έδαφος, όπως πρέπει δλδ να δω αν έχει διαφορά.. Αν έχει οκ.. Τότε φταίει η γείωση, αν όμως έχει και αυτός θέμα τότε η γείωση δεν θα λύσει το θέμα... Και ξαναλέω γείωση στα νερά, ναι οκ, ξεπερασμένη, αλλά δούλευε.. Θα τη κάνω στο έδαφος κάποια στιγμή αλλά αυτό τώρα ενώ όλα ήταν οκ...
    Από το δήμο όπως έγραψα μου είπαν ότι έχουν πρόβλημα σε υποσταθμό.. Τι να πω.. Αν ισχύει;
    Το συνεργείο του δεδδηε ήρθε αμέσως αλλά έσφιξε τον ουδέτερο μόνο στη κολώνα.. Αποτέλεσμα 0.. Τα ρολόγια τα είδαν μόνο οπτικά.. Τι να πω.. Να το δηλώσω ξανά βλάβη να δουν τα ρολόγια;
    Και ξαναλέω..
    Το τσίμπημα στο μπάνιο πες ναι... Γείωση... Σύμφωνοι εδώ... Αλλά πριν δεν υπήρχε..
    Η υπόταση όμως και η παρουσία τάσης σε ουδέτερο-γείωση; Οι του δεδδηε μου είπαν ότι αυτά τα 50v δεν έπρεπε να υπάρχουν..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1BKN Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν λες γείωση στα νερά εννοείς η γείωση είναι στη σωλήνα της βρύσης - μπάνιου κτλ. αυτός ο τρόπος γείωσης είναι ξεπερασμένος πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος και να βγάλει τρίγωνο γειώσεως και να την φέρει στον πίνακα.
    Όπως είπα, το ξέρω, αλλά μέχρι σήμερα έπαιζε οκ..
    Το έχω στα σχέδια να γίνει..
    Άλλα κάτι μου λέει ότι είναι θέμα δικό τους..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goana12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρεπει οπωσδηποτε να ερθει ηλεκτρολογος. Να ξεκινησει τις μετρησεις στο ρολοι της ΔΕΗ, μετα στον πινακα, και ισως και στα τμηματα της εγκαταστασης.

    Να ξερεις οτι η γειωση ειναι σαφεστατα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ για την ασφαλεια του ανθρωπου, ομως στην επαρχια οχι τοσο, οσο στην Αθηνα. Η επαρχια χρησιμοποιει σαν συστημα γειωσης την ΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗ που σημαινει οτι ολες οι γειωσεις ειναι παραλληλες μεταξυ τους και "αλληλοκαλυπτονται". Στις νεες εγκαταστασεις παντως αυτο το προβλημα περιοριζετε τοσο με τις θεμελειακες γειωσεις, οσο και με τις ισοδυναμικες συνδεσεις μεταξυ μεταλλικων σημειων υψηλης επικινδυνοτητας (οπως το μπανιο).

    Εμπειρικα παντως τις περισσοτερες φορες που μου ετυχε κατι τετοιο, ηταν σε τριφασικο ρευμα απο κακο σφιξιμο του ουδετερου (ειτε στην κολωνα ειτε στον μετρητη.) Κακως παντως που η ΔΕΗ δεν ελεγξε και τον μετρητη. Απο εκει επρεπε να ξεκινησει..

    Με τις μετρησεις που αναφερεις, κατα ενα 90% καποιος ουδετερος ειναι "αρπαγμενος". Αν στο ρολοι ειναι οι ιδιες που αναφερεις με το σπιτι, τοτε σιγουρα εχει αρπαξει στην κολωνα και δε το ειδαν.

    Και παλι λεω... Ηλεκτρολογο χωρις καθυστερηση...
    Ηλεκτρολόγο ακόμη και αν είναι θέμα δικό τους να το λύσουν; Πχ θέμα στον ουδέτερο; Η σε κάποιο υποσταθμό;
    Η είμαστε σίγουροι ότι όλα αυτά τα συμπτώματα οφείλονται στη γείωση;
    Όπως είπα το θέμα δεν το έχω μόνο εγώ, αλλά και άλλα σπίτια με τη γείωση στα νερά..
    Και μάλιστα δεν το είχαν πάρει χαμπάρι εγώ τους ενημέρωσα γιατί ήθελα να μετρήσω τις πρίζες τους..
    Θα δω και καμιά πρίζα του από κάτω μου που έχει σωστή γείωση στο έδαφος για να δω αν η σωστή γείωση έχει και αυτή θέμα η όχι..
    Αν έχει, θα κυνηγήσω το δεδδηε, αλλά θα βγάλω άκρη μαζί τους;.. Αν δεν έχει θέμα = φέρνω ηλεκτρολόγο για γείωση..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-01-22 στις 18:20.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ηλεκτρολόγο με μηχάνημα ελέγχου της γείωσης ανά πρίζα και πίνακα κλπ. Το ότι σου "δούλευε" η γείωση στον σωλήνα του νερού, δεν λέει κάτι. Ξεπερασμένη μέθοδος.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Και ξαναλέω... Το ότι η γείωση θέλει αναβάθμιση δεν το συζητάμε.. Πρέπει να γίνει..
    Είναι όμως ρωτάω ξανά η αιτία των παραπάνω; Είναι η αιτία της υπότασης; Είναι η αιτία ύπαρξης τάσης στον ουδέτερο;
    Σε όλες τις πρίζες μου οι ίδιες τάσεις επικρατούν.. Και στου γείτονα που πήγα..
    Τώρα σκοπός μου είναι να μετρήσω καμιά πρίζα του από κάτω μου που έχει σωστή γείωση με ράβδο να δω αν έχει και αυτός το ίδιο θέμα.. Από εκεί θα κριθεί όλο το παιχνίδι.. Γείωση η θέμα δεδδηε με ουδέτερο.. Αν το λέω καλά.. Το να φέρω ηλεκτρολόγο για γείωση χωρίς να λυθεί το πρόβλημα δεν έχει ουσία.. Από την άλλη έχει πρόσβαση ο ηλεκτρολόγος στο μετρητή η τη χελώνα; Οι σφραγίδες που πρέπει να σπάσουν; Δουλειά του δεδδηε δεν είναι αυτή; Οι τύποι ήρθαν έσφιξαν στη κολόνα, είπαν κ ότι κάτι είναι φαγωμένο (δεν μπόρεσα να ακούσω), είδαν οπτικά τα ρολόγια κ το καλώδιο γενικά και έφυγαν.. Κοινώς είδαν μόνο τη μια άκρη του καλωδίου..
    Το ότι θα αναβαθμίσω τη γείωση κάποια στιγμή δεν το συζητάμε, θα γίνει.. Αλλά κοιτάμε το τώρα..
    Θα επανέλθω μόλις έχω κάποιο νέο, τώρα με τη κακοκαιρία δεν μπορεί να γίνει κάτι θεωρώ..
    Α! Και μη ξεχνάμε αυτό που ανέφερε ο δήμος, πρόβλημα με υποσταθμό..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-01-22 στις 19:23.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #7
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Δεν είναι μόνο ξεπερασμένη, αλλά απαγορεύεται η γείωση στα νερά μετά το 74 νομίζω. Αθήνα είσαι?

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μόνο ξεπερασμένη, αλλά απαγορεύεται η γείωση στα νερά μετά το 74 νομίζω. Αθήνα είσαι?
    Σαρωνίδα Αττικής, αλλά και στην Αθήνα ίδιο σύστημα έχει η εγκατάσταση της πολυκατοικίας που μένω του '80.. Αν και εκεί όλα τα ρολόγια του νερού είναι ακόμα από σίδερο..
    Το θέμα είναι πιο έντονο εδώ (πολυκατοικία του΄70) γιατί ο δήμος έχει αρχίσει και βάζει pvc σωλήνες και χαλάνε οι γειώσεις.. Που μέχρι σήμερα έπαιζαν.. Οι σωλήνες btw έχουν αλλαχτεί χρόνια τώρα και θέμα με τη γείωση δεν υπήρχε..
    Αλλά ξαναλέω μη κοιτάμε μόνο τη γείωση, αλλά και τα άλλα συμπτώματα..
    Αν θυμάμαι καλά οι κολώνες εδώ δεν έχουν γείωση όπως έχουν στην Αθήνα.. Πχ εδώ βλέπω στις κολώνες 5 σύρματα νομίζω ενώ στην Αθήνα 6.. Δλδ 3 φάσεις-ουδέτερος-γείωση-δημ.φωτισμός αν το λέω καλά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    ΠΡΟΣΟΧΗ, ΕΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΊΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ, κάνε τις μετρήσεις με κλειστό το κύκλωμα προς το σπίτι και δες εάν ισχύουν τα ίδια.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΡΟΣΟΧΗ, ΕΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΊΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ, κάνε τις μετρήσεις με κλειστό το κύκλωμα προς το σπίτι και δες εάν ισχύουν τα ίδια.
    Ηλεκτρολόγος δεν είμαι. Τεχνικός δικτύων είμαι.. Ξέρω κάποια πράγματα, και για την ασφάλεια πάνω από όλα..
    Αλλά τι μέτρηση εννοείς; Στα ρολόγια κάτω δεν ξέρω και δεν μπορώ να κάνω τίποτα, έχουν σφραγίδες...
    Α! Και να μη ξεχάσω να αναφέρω ξανά ότι το πρόβλημα δεν το έχω μόνο εγώ.. Όλη η πολυκατοικία σχεδόν..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-01-22 στις 19:48.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Γενικό, διαρροής κλειστά και μέτρηση πριν από αυτά.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικό, διαρροής κλειστά και μέτρηση πριν από αυτά.
    Ah. Yes.. Τώρα κατάλαβα λες στο πίνακα, σωστά; Αλλά έχει νόημα από τη στιγμή που φαίνεται ότι είναι γενικό το θέμα κ σε άλλα σπίτια;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Με κλειστό το κύκλωμα και ίδιες μετρήσεις, φωνάζεις ΔΕΔΗΗΕ, αλλιώς ηλεκτρολόγο.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ήρθαν έσφιξαν τον ουδέτερο
    Το πρόβλημα είναι στον ουδέτερο και είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Μπορεί να έχεις καταστροφή συσκευών μέχρι και λιώσιμο καλωδίων που συνεπάγεται και φωτιά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κλειστό το κύκλωμα και ίδιες μετρήσεις, φωνάζεις ΔΕΔΗΗΕ, αλλιώς ηλεκτρολόγο.
    Δόξα το Θεό ξέρω να παίρνω μέτρα προστασίας οπότε δεν τίθεται θέμα ασφάλειας..
    Αλλά πες μου κάτι..
    Αν κατάλαβα καλά θα μετρήσω το καλώδιο που έρχεται από το μετρητή πριν πάει σε γενικό κλπ.. Φάση ουδέτερο μόνο; Γείωση από που θα μετρήσω; Από το σπίτι; Μιλάμε πάντα για τάση έτσι;
    Ο ένας γείτονας μου δίπλα που είναι σαν εμένα με γείωση στα νερά έχει το ίδιο θέμα..
    Ο άλλος από κάτω που έχει ράβδο στο έδαφος λείπει για να μετρήσω κ σε αυτόν...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι στον ουδέτερο και είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Μπορεί να έχεις καταστροφή συσκευών μέχρι και λιώσιμο καλωδίων που συνεπάγεται και φωτιά.
    Οι του δεδδηε....
    Ήρθαν είδαν και απήλθαν.. Το έριξαν στη γείωση και στον ηλεκτρολόγο...
    Έσφιξαν μόνο τον ουδέτερο στη κολώνα.. Στους μετρητές δεν άγγιξαν τίποτα....
    Περιμένω να μετρήσω κάτω στο γείτονα που έχει σωστή γείωση και αν έχει πάλι θέμα θα τους τρέξω εκεί στο δεδδηε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας