Εμφάνιση 1-10 από 10

Θέμα: OTS vs SAP

  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα σε όλους !
    Τον περασμένο χρόνο πήρα μετάθεση από έναν φορέα δημοσίου σε κάποιον άλλο και συγκεκριμένα σε οικονομική υπηρεσία Οργανισμού Τοπικής Αυτοδιοίκησης Β Βαθμού (Περιφερειακή Ενότητα) διότι ήθελα να είμαι στον τόπο μου και να γλυτώσω τα έξοδά της Αθήνας και την κουραστική ζωή.

    Στην προηγούμενη υπηρεσία μου (υπουργείο) χρησιμοποιούσαμε το SAP. Τώρα χρησιμοποιούμε το OTS, το οποίο δεν εκτελεί εντολές πληρωμών όπως το SAP και αναγκαζόμαστε να εκτυπώνουμε επιταγές για να πληρώσουμε δικαιούχους της περιοχής αλλά και αυτούς που έρχονται από χωριά του Νόμου !!!!! Όσοι έχουν τραπεζικό λογαριασμό σε συνεργαζόμενη τράπεζα με την υπηρεσία μου, τότε πληρώνονται με έντυπο εντολής πληρωμής, το οποίο δημιουργείται στο χέρι, σκανάρεται και στην συνέχεια αποστέλλεται στην τράπεζα. Το τελευταίο πριν γινόταν με παρουσία μας στην συνεργαζόμενη τράπεζα.

    Η OTS (που αν γνωρίζω σωστά ανήκε στην πτωχευμένη πλέον ALTEC) απ' όσο το έχω ψάξει μέσα από την ιστοσελίδα της έχει πάρει εργολαβία τους ΟΤΑ χρόνια τώρα, το λογισμικό της (λογιστική διαχείριση) που χρησιμοποιούμε είναι απαρχαιωμένο, δυσλειτουργικό και δεν εκτελεί ηλεκτρονικές πληρωμές. Η έδρα στην οποία ανήκει η Περιφερειακή Ενότητά (ΠΕ) μας και μονάχα αυτή εκτελεί ορισμένες από τις πληρωμές της μέσω ebanking και δεν υποχρεώνει τις υπόλοιπες ΠΕ να κάνουν το ίδιο. Για μένα το ebanking δεν είναι λύση.

    Στην υπηρεσία της Πυροσβεστικής στην πόλη μου, ένας φίλος μου που είναι προϊστάμενος μου έλεγε ότι οι οικονομικές συναλλαγές, μέχρι πριν κάποιους μήνες γινόταν με κατάθεση μετρητών με μετάβαση του υπαλλήλου σε τράπεζα, ασφαλιστικά ταμεία και εφορία !!!! Μετά τις πιέσεις που έκανε προς την κεντρική διοίκηση για εκσυγχρονισμό των οικονομικών συναλλαγών, η τελευταία αποφάσισε να τους δώσει το ΟΚ για την χρήση ebanking.

    Για να μην τα πολυλογώ εγώ στον προϊστάμενό μου και στους ανωτέρους του , ανέφερα ότι το OTS είναι ένα λογισμικό υποδεέστερο του SAP, αναγκαζόμαστε να βγάλουμε επιταγές και ταλαιπωρούμαι χωρίς λόγο τον πολίτη. Μου είπαν θα το αναφέρουν και στον Περιφερειάρχη. Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος βέβαια αλλά εγώ θέλω να δουλεύω με λογισμικό τύπου

    Άνοιξα το θέμα για να μοιραστώ την προσπάθεια αλλαγής του συστήματος λογιστικής και να μάθω αν υπάρχουν συνάδελφοι ιδιαίτερα στον δημόσιο τομέα που κατάφεραν και με ποιο τρόπο να πείσουν την διοίκηση να προχωρήσει σε μια τόσο σημαντική αλλαγή με διεξαγωγή βέβαια ανοιχτού διεθνή διαγωνισμού βέβαια , ανεξάρτητα ποια θέση κατέχουν-είχαν.

  2. #2
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Το θέμα σου είναι πολύ ιδιαίτερο, προτείνω να κάνεις μια επικοινωνία με την Περιφέρεια Θεσσαλίας , ίδια ζητήματα απασχολούν και τους ίδιους.
    Εαν έχουν βρει μια νέα διαδικασία για το θέμα αντικατάσταση λογισμικού .. θα σε ενημερώσουν πως το πέτυχαν.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vigor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους !


    Για να μην τα πολυλογώ εγώ στον προϊστάμενό μου και στους ανωτέρους του , ανέφερα ότι το OTS είναι ένα λογισμικό υποδεέστερο του SAP, αναγκαζόμαστε να βγάλουμε επιταγές και ταλαιπωρούμαι χωρίς λόγο τον πολίτη..
    Και η Mercedes ειναι πολυ καλυτερο μεταφορικο μεσο απο το πατίνι.
    Αυτη τη συγκριση κανεις.
    Το sap θεωρειται γενικως το ΚΟΡΥΦΑΙΟ erp παγκοσμιως, με τα καλα του και τα κακα του
    Ολα τα software εξελισσονται αναβαθμιζονται και βελτιονονται. Και απο οσο ξερω η ots μια χαρα εταιρεια ειναι, σε λειτουργια. Ποιος την ειχε καποτε λιγη σημασια εχει.
    Συμβολαιο συντήρησης έχετε? Το εχετε πληρώσει? Υπαρχουν αναβαθμισεις που δεν έχετε εγκαταστησει/προμηθευτεί?

    Αυτο που ζητας είναι μάλλον μια μικρή αναβάθμιση και οχι κατι τοσο δραστικο για να γίνει. Γενικοτερα, με την εταιρεια εχει μιλησει κανεις να μαθει αν γινεται αυτο που ζητας?

  4. #4
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η Mercedes ειναι πολυ καλυτερο μεταφορικο μεσο απο το πατίνι.
    Αυτη τη συγκριση κανεις.
    Το sap θεωρειται γενικως το ΚΟΡΥΦΑΙΟ erp παγκοσμιως, με τα καλα του και τα κακα του
    Ολα τα software εξελισσονται αναβαθμιζονται και βελτιονονται. Και απο οσο ξερω η ots μια χαρα εταιρεια ειναι, σε λειτουργια. Ποιος την ειχε καποτε λιγη σημασια εχει.
    Συμβολαιο συντήρησης έχετε? Το εχετε πληρώσει? Υπαρχουν αναβαθμισεις που δεν έχετε εγκαταστησει/προμηθευτεί?

    Αυτο που ζητας είναι μάλλον μια μικρή αναβάθμιση και οχι κατι τοσο δραστικο για να γίνει. Γενικοτερα, με την εταιρεια εχει μιλησει κανεις να μαθει αν γινεται αυτο που ζητας?
    Η OTS σε επικοινωνία από πρωτοβουλία μου μου ανέφερε ότι διαθέτει άλλο λογισμικό αντίστοιχο ( του SAP, που πραγματοποιεί πληρωμές.
    Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να προστεθεί ένα ακόμη λογισμικό στις υπηρεσίες γιατι να αφήσουν το ένα και να πάμε στο άλλο δεν γίνεται. Το υπάρχον δεν μπορεί να ενσωματωσει λειτουργία πληρωμής απ' ότι μου είπαν.
    Τα συμπεράσματα δικά σας.
    Η 1η ΥΠΕ που ελέγχεται από το Υπουργείο Υγείας χρησιμοποιεί SAP.
    Οι ΟΤΑ είναι 100 χρόνια πίσω.
    Στην ΠΕ που είμαι όταν τους είπα ότι δεν χρειάζεται να ενοχλούμε τον πολίτη για Φορολογική κ Ασφαλιστική Ενημερότητα κι ότι μπορούμε να τις ζητούμε εμείς αυτεπαγγέλτως με κοιτάζανε σαν εξωγήινο και στην αρχή ακόμη κι αν τους έλεγες ότι μπορούσαμε να το κάνουμε με εξουσιοδότηση από την ΠΕ Θεσσαλίας, φοβόντουσαν. Τώρα λένε κι ευχαριστώ για την αλλαγή αυτή που θεώρησαν επανάσταση.

    Αν το OTS θεωρείται λογισμικό της προκοπής τότε εγώ μάλλον είμαι άσχετος.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σταματα να συγκρινεις εταιρεια των 30 ατομων με εταιρειες των 100.000, δεν εχει νοημα.
    Και το sap ειναι ενα ακριβο πραγμα. (αν το πληρωνεις φυσικα.)
    Ομως η ots δεν σου ειπε δεν το κανει. Σου ειπε οτι εχετε μεινει πισω/ δεν εχετε αγορασει τη δυνατοτητα.
    Από ποτε εχει να δει νεα εκδοση το συστημα σας? Υπηρχε η δυνατοτητα οταν το βαλατε?

    Και γενικοτερα που να δεις να ζητησεις κατι απο το sap που δεν το κανει. Μην σου τυχει.


    Και με την ευκαρια και αν και το sap σαν προιον ταυτιζεται με το ονομα της εταιρειας, δεν ισχυει το ιδιο και με την ots. Ots ειναι το ονομα της εταιρειας.
    Εχει ομως διαφορα προιοντα.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Επίσης το SAP (και το οποιοδήποτε αντίστοιχο "SAP") δεν είναι το πήρα, insert disk, έτοιμος. Θέλει μήνες δουλειάς για να στηθεί (η οποία δουλειά πληρώνεται) και να είναι πραγματικά παραγωγικό.
    Ανυπόγραφος

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το SAP (και το οποιοδήποτε αντίστοιχο "SAP") δεν είναι το πήρα, insert disk, έτοιμος. Θέλει μήνες δουλειάς για να στηθεί (η οποία δουλειά πληρώνεται) και να είναι πραγματικά παραγωγικό.
    Δουλεια που μπορει και να ξεπερναει το κοστος της αγορας της αδειας...

    Εφοσον μιλαμε για ΟΤΑ, οπου το αντικειμενο ειναι ιδιο και εχουμε και πολλους απο αυτούς, ενα erp καπως πιο custom για τις αναγκες τους (αν εξαιρεσουμε τους 5-6 μεγαλους δημους) λογικα θα εχουν ιδιες αναγκες, θα μπορουσε να ειναι μια πολυ πιο plug and play λυση, με μικρους χρονους υλοποιησης, και με πολυ λογικα κοστη συντηρησης.

    Ακομα και η sap θα μπορουσε, αν θεωρησουμε οτι ολοι οι δημοι ειναι μια εγκατασταση με πολλα υποκαταστηματα. (και μετα ξυπνησα).

    Ειναι γνωστό οτι ελάχιστοι δήμοι εχουν την διοικητικη επάρκεια για να υλοποιησουν έργα πληροφορικής. (οχι σε επιπεδο διασπαθισης/σφραγιδοκρoυσης, αλλα ουσίας)
    Δεν τα λεω εγω αυτα, η Κοινωνια της Πληροφοριας το δηλωσε προσφατα.
    Οτι κατι πρεπει να γινει, ναι πρεπει.
    Αλλα δεν φταιει η ots και η καθε ots.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Ναι, εννοείται ότι το κόστος υπηρεσιών παραμετροποίησης μπορεί να βγει κατά πολύ περισσότερο της ξερής άδειας.

    Σχετικά με το plug and play στους δήμους, θυμάμαι ότι στις αρχές της δεκαετίας 2000 είχε γίνει της μόδας το ERP και τα προγράμματα επιχορηγήσεων τόσο για ιδιώτες όσο και δημόσιους και δημοτικούς φορείς. Πανηγύρι κανονικό. Εκεί θα μπορούσε να στηθεί όντως ένα καλό πλαίσιο πάνω στο οποίο θα έχτιζαν τις διαδικασίες και αντίστοιχα και τα πληροφοριακά συστήματα. Όμως επικράτησε η πραγματικότητα κι εκεί, από όλες τις πλευρές, οπότε...
    Ανυπόγραφος

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεια που μπορει και να ξεπερναει το κοστος της αγορας της αδειας...

    Εφοσον μιλαμε για ΟΤΑ, οπου το αντικειμενο ειναι ιδιο και εχουμε και πολλους απο αυτούς, ενα erp καπως πιο custom για τις αναγκες τους (αν εξαιρεσουμε τους 5-6 μεγαλους δημους) λογικα θα εχουν ιδιες αναγκες, θα μπορουσε να ειναι μια πολυ πιο plug and play λυση, με μικρους χρονους υλοποιησης, και με πολυ λογικα κοστη συντηρησης.

    Ακομα και η sap θα μπορουσε, αν θεωρησουμε οτι ολοι οι δημοι ειναι μια εγκατασταση με πολλα υποκαταστηματα. (και μετα ξυπνησα).

    Ειναι γνωστό οτι ελάχιστοι δήμοι εχουν την διοικητικη επάρκεια για να υλοποιησουν έργα πληροφορικής. (οχι σε επιπεδο διασπαθισης/σφραγιδοκρoυσης, αλλα ουσίας)
    Δεν τα λεω εγω αυτα, η Κοινωνια της Πληροφοριας το δηλωσε προσφατα.
    Οτι κατι πρεπει να γινει, ναι πρεπει.
    Αλλα δεν φταιει η ots και η καθε ots.
    Και πως θα μπορέσει κάποιος να πάρει την δουλεία με sap με μειοδοτικό διαγωνισμό;

    Ο διαγωνισμός θα λέει πχ πρόγραμμα, θα βγαίνει κάποιος με sap Και θα λέει 5000 ευρώ, θα βγαίνει κάποιος με κάτι άλλο πχ OTS Και θα λέει 4500 ευρώ και τα δυο προγράμματα είναι

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οι διαγωνισμοί αυτου του ειδους Δεν ειναι μειοδοτικοι.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας