Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 88

Θέμα: Email hosting

  1. #16
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.919
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Έχει κανείς εμπειρία από Microsoft 365 Family παρέα με δικό του domain;
    Ανυπόγραφος

  2. #17
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι, εχει μια κονσόλα με τα απαραίτητα. Η δουλειά γίνεται, αν και χρειαζεσαι extra backup λυση και ισως και κανα anti-malware μπροστά.
    Παντως σε shelf hosted low maintenance, υπάρχει και kerio αν το βαλει κάνεις σε vps..

  3. #18
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.621
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, μόλις έλαβα και εγώ την ειδοποίηση από την Google, πως τον Ιούλιο καταργεί την δωρεάν εκδοχή του Google Workplaces (G-Suite). Ψάχνω εναλλακτικές.

    Έχει κάποιος εμπειρία με το Zoho ?
    Έχω ένα - δύο domains στο zoho, αλλά είχα κάνει την εγγραφή όταν το free tier δεν είχε ιδιαίτερους περιορισμούς. Έχω ακόμα πρόσβαση σε imap/pop καθώς και email forwarding.
    Νομίζω ότι ακόμα και τότε είχε όριο 5 χρήστες, αλλά υπεραρκετά για αυτό που το ήθελα/θέλω.
    Δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα, αλλά μιλάμε για πολύ μικρό όγκο.

    Τώρα σε free (για την ώρα), υπάρχει το yandex, με ότι συνεπάγεται, αλλά δεν έχει σχεδόν καθόλου περιορισμούς (1000 inboxes αν θυμάμαι καλά), δουλεύει pop/imap/webmail συν mobile app τέλεια και έχει και την υπόλοιπη σουίτα εφαρμογών αν τη χρειάζεσαι calendar/drive/docs/etc).

    Ένα τρικ που θα χρειαστείς είναι αν θέλεις να έχεις webmail portal, να το κάνεις να πηγαίνει στην αγγλική σελίδα γιατί κάνει default στην ρώσικη:
    Κώδικας:
        
    *mail.domain.com/
    Forwarding URL (Status Code: 301 - Permanent Redirect, Url: https://passport.yandex.com/auth?from=mail&origin=hostroot_homer_auth_com&retpath=https%3A%2F%2Fmail.yandex.com%2F%3Fpdd_domain%3Ddomain.com&backpath=https%3A%2F%2Fmail.yandex.com%3Fnoretpath%3D1&mode=add-user&pdd_domain=domain.com)
    Αλλάζεις το domain.com στο δικό σου και είσαι έτοιμος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος riddle3 : 31-01-22 στις 08:53.
    A very minor case of serious brain damage.

  4. #19
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ, αλλά δεν κοιτάζω για ρωσική υπηρεσία.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #20
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.919
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, εχει μια κονσόλα με τα απαραίτητα. Η δουλειά γίνεται, αν και χρειαζεσαι extra backup λυση και ισως και κανα anti-malware μπροστά.
    Εδώ σε χάνω λίγο. Τι διαφορετικό (δεν) έχει σε σχέση με το Google Workspace και απαιτούνται αυτά;

    (παραπάνω από 10 χρόνια είμαι στο Google Workspace [G-Suite τότε...] και δε χρειάστηκα κάτι από αυτά )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως σε shelf hosted low maintenance, υπάρχει και kerio αν το βαλει κάνεις σε vps..
    Για τη δική μου περίπτωση έχω αποφασίσει ότι δε θα πάω σε self-hosted λύση. Δεν έχω τα κοχόνια, το χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο. Υπάρχουν εκεί έξω άλλοι, πολύ πιο ικανοί από μένα, που τα κάνουν για τους τεμπέληδες σαν και μένα
    Ανυπόγραφος

  6. #21
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχει το google workspace backup? Αν καταλαθος σβησεις mail μαζικα τι γινεται? Το οτι ειναι cloud δεν σημαινει οτι δεν χρειαζεται backup.
    Το αν χρειαζεται κατι μπροστα, ειναι περισσοτερο θεμα οπτικης, Γενικως σε business domains φοριεται αρκετα.

    Θα συμφωνησω για τα περι τεμπελιας. Θα σκασει οταν δεν πρεπει. Αλλα απο την αλλη το o365 ακριβο δεν ειναι σε δικο σου domain?
    Και αμα εχεις και 5-6 domains ακομα? ναι ξερω, ας προσεχες. Φρικη.

  7. #22
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς εμπειρία από Microsoft 365 Family παρέα με δικό του domain;
    Μόνο με GoDaddy παίζει, μόλις το είδα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #23
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.919
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει το google workspace backup? Αν καταλαθος σβησεις mail μαζικα τι γινεται? Το οτι ειναι cloud δεν σημαινει οτι δεν χρειαζεται backup.
    Το αν χρειαζεται κατι μπροστα, ειναι περισσοτερο θεμα οπτικης, Γενικως σε business domains φοριεται αρκετα.
    Ok, τώρα σε κατάλαβα. Έτσι όπως το διάβασα στην αρχή ήταν σα να έχει κάτι διαφορετικό/λιγότερο το M365 σε σχέση με το GWS.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνησω για τα περι τεμπελιας. Θα σκασει οταν δεν πρεπει. Αλλα απο την αλλη το o365 ακριβο δεν ειναι σε δικο σου domain?
    Και αμα εχεις και 5-6 domains ακομα? ναι ξερω, ας προσεχες. Φρικη.
    Κατ'αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι πρόκειται για προσωπικό email, όχι εταιρικό/επαγγελματικό. Οπότε και οι απαιτήσεις (για μένα) είναι εξαιρετικά λιγότερες.

    Κοιτάω προς Μ365 με το εξής σκεπτικό:
    Το GWS πηγαίνει ~5€/χρήστη/μήνα (και για μένα είναι η πιο εύκολη λύση, μιας και δεν έχω κανένα migration. Απλά πληρώνω και συνεχίζω σα να μην έγινε τίποτα)
    Το Μ365 Family μπορώ να το πάρω μέσω Microsoft Home Use Programme στα 70€/χρόνο, για μέχρι 6 χρήστες, ήτοι ~1€/χρήστη/μήνα, και μέσα περιλαμβάνει και τις άδειες του MS Office.

    Οπότε "hands down" το Μ365 έρχεται εξαιρετικά φτηνότερο για τη δική μου περίπτωση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο με GoDaddy παίζει, μόλις το είδα.
    Το είχα δει. Τυχερός είμαι, εκεί είναι το domain μου

    - - - Updated - - -

    Κατέφθασε πριν λίγο το (αναμενόμενο πλέον) email από την Google σχετικά με την παύση του δωρεάν GWS.
    Ανυπόγραφος

  9. #24
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Δουλεύω zoho αρκετά χρόνια τώρα.
    Ενεργοποιημένα κανονικά τα POP3/IMAP/Exchange χωρίς διακοπή από όταν είπαμε ότι δεν διατίθενται free. Επίσης για έναν περίεργο λόγο, μου εμφανίζει ότι έχω δυνατότητα προσθήκης 25 λογαριασμών.
    Επίσης δυστυχώς όταν το πρωτοέφτιαξα δεν υπήρχε η επιλογή για EU servers, αλλά το αφήνω στην μοίρα του για να μη μου κάνουν disable το IMAP-Exchange. Πάντως zoho αξίζουν και τα paid προγράμματα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-01-31 205325.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  45,4 KB 
ID: 234523

    Γενικά για self-hosted επειδή το έψαξα αρκετά, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς τόσο με καθαρές IP, ασφάλεια, παραδωσιμότητα κτλπ, από τη στιγμή που υπάρχουν αρκετές υπηρεσίες.

    Για bulk αριθμό email λογικά αξίζει το mxroute που δίνει απεριόριστα mailboxes.
    Για πιο "διάσημη" λύση, microsoft exchange online με 3,4€ ανά χρήστη και 50GB mailbox

  10. #25
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Τώρα το είδα και εγώ, προσανατολίζομαι για το Μ365 Family που οπως είδα μπορώ να το πάρω και εγω μέσω του Microsoft Home Use Programme με έκπτωση (ευχαριστώ για την υποδειξη δεν γνώριζα οτι υπήρχε τέτοιο πρόγραμμα) μεταφεροντας αναγκαστικά και το domain στο GoDaddy.

    Εμένα η απορία μου είναι τι θα γίνει με μια σειρά απο υπηρεσίες που χρησιμοποιούσαν αυτον το λογαριασμό της γοογλ για πιστοποίηση και φυσικά το ανδροιτ κινητό τηλέφωνο που τον έχει σαν κύριο λογαριασμό. Θα συνεχίσουν και μετά;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  11. #26
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα η απορία μου είναι τι θα γίνει με μια σειρά απο υπηρεσίες που χρησιμοποιούσαν αυτον το λογαριασμό της γοογλ για πιστοποίηση και φυσικά το ανδροιτ κινητό τηλέφωνο που τον έχει σαν κύριο λογαριασμό. Θα συνεχίσουν και μετά;
    Για την ώρα όχι. Έχει πέσει πολύ κράξιμο, ίσως αλλάξει αυτό.

    Ευτυχώς στο κινητό έχω κανονικό Gmail.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #27
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.919
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Και γω το ίδιο, στο κινητό έχω δευτερεύοντα λογαριασμό σε @gmail.com, εντελώς άσχετο με το προσωπικό μου domain.

    Παρακολουθώ αμυδρά τα σχόλια χρηστών σε σχετικό άρθρο του Ars Technica, και όντως πέφτει πολύ κράξιμο. Οι περισσότεροι ελπίζουν και εύχονται να ανακοινώσει η Google κάποιο φτηνό πακέτο με τις πολύ βασικές υπηρεσίες (κατά βάση email hosting) για να συνεχίσουν να έχουν το domain εκεί.
    Ανυπόγραφος

  13. #28
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τρέχει αυτό το survey η Google
    https://docs.google.com/forms/d/e/1F...BKGeA/viewform

    απαντήστε όσοι είστε συμπάσχοντες.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  14. #29
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Για εμενα το πιο σημαντικό ήταν η ψευδαισθηση οτι τα δεδομένα μου στην γοογλ δεν τα μεταχειριζοταν με τον ιδιο τρόπο με αυτόν ενός δωρεάν gmail.
    Αν μας το εδινε δωρεάν θα το σκεφτόμουν πολύ εαν παρέμεινα. Επι πληρωμή προτιμώ να δώσω αλλού τα χρήματα, ακόμα και στην microsoft.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  15. #30
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Καλησπέρα, ψάχνω και εγώ εναλλακτική και so far τα μόνα που έχω δει να αξίζουν είναι τα ακόλουθα:
    - Νamecheap mail hosting που είναι στα 40 ευρώ το πρώτο έτος και μετά 60 για 5 χρήστες με 75gb shared mailbox space
    - Ζoho 0,90 το μήνα για ΙMAP αλλά με αγχώνουν τα 5gb/user και νομίζω δεν υπάρχει δυνατότητα να το κάνεις upgrade για όσους θέλεις
    - iCloud+ για όσους πληρώνουν ήδη που είναι σούπερ αλλά έχω θέμα γιατί είχα σβήσει παλιά το primary email, το έχουν hasharei και δεν μπορώ να κάνω reuse ούτε ως alias.

    Από εκεί και πέρα έψαχνα αν υπάρχει καμία εναλλακτική που κάνει forwarding emails, αλλά νομίζω από το λίγο που έψαξα ότι στο τέλος καταλήγουμε στα ίδια χρήματα με το να πάρουμε email hosting service.

    Είμαι ανοιχτός, σε άλλες προτάσεις. Γενικά δεν έχω και εγώ μεγάλο όγκο emails / day, αλλά με ενδιαφέρει πολύ το av/antispam.

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας