Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 88

Θέμα: Email hosting

  1. #61
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν θέλεις ανέβασε το μήνυμα που σου βγάζει.

  2. #62
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλημέρα

    Κάνε paste τα παρακάτω...

    Το mail delivery report που σου ήρθε μετά από ώρες να δούμε τι λέει και από το mailog αρχείο το κομμάτι block που ανάφερετε στην επικοινωνία που έγινε για το συγκεκριμένο mail delivery.

    Και μετά τα ξανά λέμε...

  3. #63
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Ορίστε τα logs, αλλά δεν νομίζω ότι θα βγάλετε διαφορετικό συμπέρασμα. Ο server του παραλήπτη δεν υποστηρίζει secure connections (TLS) και ο δικός μου αποδέχεται μόνο secure connections. Οπότε το ερώτημα είναι: Είναι ορθό να υποστηρίζω εγώ fallback σε unsecure connections;

    Το email-αναφορά:
    Spoiler:
    This message was created automatically by mail delivery software.
    A message that you sent has not yet been delivered to one or more of its
    recipients after more than 28 hours on the queue on www556.your-server.de.

    The message identifier is: XXXXXX
    The date of the message is: Fri, 6 May 2022 12:07:01 +0300
    The subject of the message is: XXXXXXXXX

    The address to which the message has not yet been delivered is:

    <paraliptis>
    host mail.<domain paralipti>.gr [80.106.XXX.XXX]

    No action is required on your part. Delivery attempts will continue for
    some time, and this warning may be repeated at intervals if the message
    remains undelivered. Eventually the mail delivery software will give up,
    and when that happens, the message will be returned to you.


    Reporting-MTA: dns; www556.your-server.de

    Action: delayed
    Final-Recipient: rfc822;<paraliptis>
    Status: 4.0.0
    Remote-MTA: dns; mail.<domain paralipti>.gr


    Return-path: <apostoleas>
    Authentication-Results: www556.your-server.de;
    iprev=pass (sslproxy02.your-server.de) smtp.remote-ip=78.47.XXX.XXX;
    auth=pass (PLAIN) smtp.auth=<apostoleas>;
    spf=softfail smtp.mailfrom=<domain apostolea>.gr;
    dmarc=skipped
    Received: from sslproxy02.your-server.de ([78.47.XXX.XXX])
    by www556.your-server.de with esmtpsa (TLS1.3) tls TLS_AES_256_GCM_SHA384
    (Exim 4.94.2)
    (envelope-from <apostoleas>)
    id XXXX
    for <paraliptis>; Fri, 06 May 2022 11:07:03 +0200
    Received: from [85.75.XXX.XXX] (helo=[192.168.1.9])
    by sslproxy02.your-server.de with esmtpsa (TLSv1.3:TLS_AES_256_GCM_SHA384:256)
    (Exim 4.92)
    (envelope-from <apostoleas>)
    id XXXX
    for <paraliptis>; Fri, 06 May 2022 11:07:02 +0200
    Content-Type: multipart/alternative;
    boundary="-----------XXXX"
    Message-ID: <XXXX@<domain apostolea>.gr>
    Date: Fri, 6 May 2022 12:07:01 +0300
    MIME-Version: 1.0
    User-Agent: Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:91.0) Gecko/20100101
    Thunderbird/91.8.1
    Subject: XXXX
    Content-Language: en-US
    To: XXXX <<paraliptis>>
    References: <XXXX@XXXX.local>
    From: =XXXX
    <apostoleas>
    In-Reply-To: <XXXX@XXXX.local>
    X-Authenticated-Sender: <apostoleas>
    X-Virus-Scanned: Clear (ClamAV 0.103.5/26533/Fri May 6 10:06:32 2022)


    Και απόσπασμα από το mailog. Είναι διαθέσιμο μόνο μέσω του site και όχι σε πλήρως textual μορφή.
    Spoiler:
    Arrived ESMTPSA <apostoleas> Server IP address 78.47.XXX.XXX DNS lookup sslproxy02.your-server.de
    2022-05-06 11:07:03
    Warning 2022-05-08 11:01:09 H=mail.<domain-paralipti>.gr [80.106.XXX.XXX]: a TLS session is required, but the server did not offer TLS support
    Re: <titlos email>
    Delivered 0 Deferred 229 2
    <paraliptis>
    2022-05-06 11:07:03
    Error message defer (-53): retry time not reached for any host for '<domain-paralipti>.gr'
    <paraliptis>
    2022-05-06 11:07:03
    Error message defer (-53): retry time not reached for any host for '<domain-paralipti>.gr'
    <paraliptis>
    2022-05-06 11:07:03
    Error message defer (-53): retry time not reached for any host for '<domain-paralipti>.gr'
    <paraliptis>
    2022-05-06 11:07:03
    Error message defer (-53): retry time not reached for any host for '<domain-paralipti>.gr'
    <paraliptis>
    2022-05-06 11:07:03
    Error message defer (-53): retry time not reached for any host for '<domain-paralipti>.gr'
    <paraliptis>
    2022-05-06 11:07:03
    Error message defer (-53): retry time not reached for any host for '<domain-paralipti>.gr'
    <paraliptis>
    2022-05-06 11:07:03
    Error message defer (-53): retry time not reached for any host for '<domain-paralipti>.gr'
    <paraliptis>
    2022-05-06 11:07:03
    Error message defer (-53): retry time not reached for any host for '<domain-paralipti>.gr'
    <paraliptis>
    2022-05-06 11:07:03
    Error message defer (-53): retry time not reached for any host for '<domain-paralipti>.gr'
    <paraliptis>
    2022-05-06 11:07:03
    Error message defer (-53): retry time not reached for any host for '<domain-paralipti>.gr'
    <paraliptis>
    2022-05-06 11:07:03
    Error message defer (-53): retry time not reached for any host for '<domain-paralipti>.gr'
    <paraliptis>
    2022-05-06 11:07:03
    Error message defer (-38) : a TLS session is required, but the server did not offer TLS support
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  4. #64
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το ιδιο συμπερασμα βγαζουμε. Μου κανει εντυπωση ομως οτι η hetzner δεν το αντιμετωπιζει αυτό το πρόβλημα γενικότερα. Δεν γινεται να είσαι ο μόνος.
    Παντως γενικότερα το mail θεωρείται insecure protocol και το απλο smtp χωρις κανενα encryption συνεχιζει να υπάρχει.

  5. #65
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Νομίζω είναι θέμα και GDPR πλέον.
    Διάβαζα χθες ότι στην Γερμανία η αρμόδια Αρχή έχει βγάλει συστάσεις για τα email services. Όσοι email providers θέλουν να είναι conforming (στο πλαίσιο του gdpr) δεν θα πρέπει να δέχονται αποστολή email σε server που δεν υποστηρίζει secure transport protocol. (link, εκεί έχει λινκ και στο pdf με τις οδηγίες που αφορούν το sending)
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  6. #66
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εβγαλαν οι γερμανοι κανονισμο, λες και ειναι μονοι τους στο κοσμο.
    Το ερωτημα ειναι απλο.
    Σε αυτον που στέλνεις και δεν παει, απο gmail μπορεις να του στειλεις? Αν ναι, το προβλημα το εχεις εσυ (και οι γερμανοι δεν θα κανουν κατι). Αν οχι, περίμενε και θα το φτιαξει ο παραληπτης.

  7. #67
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Είναι τόσοι οι misconfigured servers στον κόσμο... Από πρωτόκολλα, μέχρι DNS και πολλά άλλα. Το θέμα είναι με ποιους επικοινωνείς και πόσο σημαντική είναι η επικοινωνία με τους συγκεκριμένους. Και ανάλογα ρυθμίζεις και τον δικό σου server. Αλλά στο πακέτο των 2 ευρώ το μήνα από την hetzner (υποστήριξη με ωράριο δημοσίου υπαλλήλου και στα φτηνά πακέτα δεν αναλαμβάνουν τίποτα σοφτγουερικό) απλά δεν το φτιάχνεις, το κρατάς όπως είναι ή κοιτάς αλλού. Τόσες προτάσεις έγιναν στο thread.
    hnesne

  8. #68
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Μα ρε παιδιά αυτό ρωτάω εξαρχής: Ποιο είναι το συνήθως συμβαίνον για τους mail providers στην πλευρά του sending; Κάνουν enforce το secure transport ή επιτρέπουν το fallback σε μη ασφαλή σύνδεση με τον server του παραλήπτη; Ουσιαστικά τι κάνουν οι μεγάλοι παίκτες, gmail/yahoo/outlook/hotmail;

    Τουλάχιστον το gmail φαίνεται να επιτρέπει το fallback και να έχει ρύθμιση για enforce: https://support.google.com/a/answer/2520500?hl=en
    Άρα αν το στείλω από το g legacy suite σίγουρα θα πάει το email.

    Θα ανοίξω ticket μήπως και ενεργοποιήσουν το fallback στο λογαριασμό μου, αλλά χλωμό το βλέπω.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  9. #69
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν εχω κανενα αρχαιοπρεπη παραληπτη για να δω το fallback. Γενικως το fallback παιζει ως λογικη,

  10. #70
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ρε παιδιά αυτό ρωτάω εξαρχής: Ποιο είναι το συνήθως συμβαίνον για τους mail providers στην πλευρά του sending; Κάνουν enforce το secure transport ή επιτρέπουν το fallback σε μη ασφαλή σύνδεση με τον server του παραλήπτη; Ουσιαστικά τι κάνουν οι μεγάλοι παίκτες, gmail/yahoo/outlook/hotmail;

    Τουλάχιστον το gmail φαίνεται να επιτρέπει το fallback και να έχει ρύθμιση για enforce: https://support.google.com/a/answer/2520500?hl=en
    Άρα αν το στείλω από το g legacy suite σίγουρα θα πάει το email.

    Θα ανοίξω ticket μήπως και ενεργοποιήσουν το fallback στο λογαριασμό μου, αλλά χλωμό το βλέπω.
    Η microsoft κάνει fallback by default αν θυμάμαι καλά. Το θέμα με το fallback σα λογική όμως, είναι ότι κάποιος που είναι "στη μέση", μπορεί να προκαλέσει fallback και μετά να διαβάσει την unencrypted πληροφορία. Συνεπώς, δεν είναι και λίγοι αυτοί που το ρυθμίζουν να απαιτεί encryption.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  11. #71
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    @Sfh σωστά. Αλλά όσο οι μεγάλοι players (Gmail/yahoo/microsoft) παίζουν με fallback, τότε θα συνεχίζουν να υπάρχουν χαζοστημένοι mailservers που φαινομενικά θα δουλεύουν χωρίς τα αφεντικά να αντιλαμβάνονται την έλλειψη ασφάλειας.


    In any case, ύστερα από συνομιλία με το support της Hetzner μου είπαν ότι δεν γίνεται στα πακέτα webhosting να ενεργοποιήσουν fallback επειδή πρέπει να κάνουν "comply with DSGVO and current law". Ως εναλλακτική δίνουν να πάω σε managed server. Το οποίο φυσικά ξεκινάει από 35€ και μάλλον θα θέλει δικό του στήσιμο.

    Έκανα και ερώτημα στην zoho να δω αν υποστηρίζουν fallback. Εναλλακτικά κοιτάω και την λύση hostinger.

    Οι ανάγκες μου είναι μηδαμινές. Ένα mailbox με ούτε 15 emails/month. (προηγούμενη ετήσια χρήση).
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  12. #72
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Managed σημαίνει πως σου στήνουν ό,τι θέλεις, εντός λογικών πλαισίων, κάποια δωρεάν, κάποια με αμοιβή. Και ασχολούνται και με software. Είτε στην hetzner είτε αλλού. Συμφωνώ πως είναι overkill για τις ανάγκες σου.

    Εγώ νομίζω πως για τις ανάγκες/το budget σου ταιριάζει μια από τις εξής λύσεις:

    - Η λύση του παπακιού
    - Το πακέτο micro της migadu
    - Το μικρό πακέτο shared της mailcheap
    - Γιατί όχι ένα πακέτο lifetime της mxroute

    Τιμές και χαρακτηριστικά βλέπεις και συγκρίνεις, το ένα συγκεκριμένο πράγμα που ψάχνεις (λάθος μεγάλο κατ΄ εμέ να επικεντρώνεσαι σε αυτό και μόνο) τους ρωτάς, δυνατότητες και πολυπλοκότητα από πάνω προς τα κάτω. Αν θες κάτι custom το ξεχνάς σε όλους αυτούς, αλλά θα έχεις αξιόπιστο email, οικονομικό, με το δικό σου domain. Αν θες customιές, ρωτάς ξανά εδώ μέσα ή στέλνεις και PM, όλα γίνονται.

    Zoho για μένα είναι πάρα πολύ περίπλοκο για αυτά που προσφέρει, ανεξαρτήτως κόστους. Όπως και πολλοί άλλοι out there.

    Edit: Hostinger και συναφείς λύσεις είναι όλα σε ένα, προσοχή πολλή γιατί η τιμολόγηση του πρώτου μήνα διαφέρει στους περισσότερους από τη συνέχεια. Αν θες κάτι τέτοιο θα σου πρότεινα interserver, ψάξε για τα special όλα unlimited 2,5 δολάρια το μήνα και προσοχή στους όρους χρήσης .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jap : 09-05-22 στις 15:04.
    hnesne

  13. #73
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Χθες αργά το βράδυ είχα μια φαεινή ιδέα (νομίζω).

    Για τους προβληματικούς μου παραλήπτες να χρησιμοποιώ smtp server τρίτων (με on-the-fly αλλαγή στο thunderbird). Πχ μέσω υπηρεσιών sendgrip, mailjet, smtp2go. Τα δωρεάν πακέτα των οποίων με υπερκαλύπτουν.
    Δεν το δοκίμασα ακόμα. Υπάρχει κάτι απαγορευτικό με αυτή την προσέγγιση;

    - - - Updated - - -

    Το πρόβλημα λύθηκε!

    Έκανα εγγραφή στο smtp2go το οποίο έχει δωρεάν πακέτο για αποστολή 1.000 email/μήνα.
    Ύστερα ρύθμισα κατάλληλα το DNS και το thunderbird και το τέσταρα. Φαίνεται να δουλεύει κομπλέ και να υποστηρίζει fallback σε ασφαλείς συνδέσεις.
    Το κερασάκι στην τούρτα: Τους ρώτησα μέσω ticket αν επιτρέπεται η χρήση της υπηρεσίας με τον τρόπο που θέλω να το κάνω, δηλαδή για αποστολή κανονικών email και όχι marketing/transactional emails. Τους ενημέρωσα για την περίπτωση μου: ότι ο email provider μου κάνει enforce TLS στα outgoing και κάποιοι λίγοι πελάτες μου δεν το υποστηρίζουν και για αυτούς θα χρησιμοποιώ το δικό τους smtp ως fallback server.
    Σε λιγότερο από 5 λεπτά μου απάντησαν "your usage is perfectly acceptable".

    PS: Προσπάθησα και με sendgrid/mailjet αλλά κατά την εγγραφή ζήταγαν υποχρεωτικά URL της επιχείρησης μου. Όμως εγώ δεν έχω ιντερνετική παρουσία.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  14. #74
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αχρείαστα περίπλοκο για ένα domain με τόσο λίγο traffic. Αν θες και καλά να κρατήσεις την υπηρεσία της hetzner, OK. (Αναφέρεις πως έκανες τις προσθήκες στο DNS, αυτό αναγκαίο).

    Αν έχεις την περιέργεια, στείλε με PM τη διεύθυνση του προβληματικού παραλήπτη να στείλω ένα τεστ από γερμανικό provider (gmx) να δούμε πώς το αντιμετωπίζει.
    hnesne

  15. #75
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχρείαστα περίπλοκο για ένα domain με τόσο λίγο traffic. Αν θες και καλά να κρατήσεις την υπηρεσία της hetzner, OK. (Αναφέρεις πως έκανες τις προσθήκες στο DNS, αυτό αναγκαίο).
    Από την στιγμή που πλήρωσα την hetzner γιατί να το κάνω cancel με χασούρα για να πάω σε άλλον, ενδεχομένως πιο ακριβό;

    Αν έχεις την περιέργεια, στείλε με PM τη διεύθυνση του προβληματικού παραλήπτη να στείλω ένα τεστ από γερμανικό provider (gmx) να δούμε πώς το αντιμετωπίζει.
    Εννοείς ότι θες να τεστάρεις τον gmx λογαριασμό σου;
    Είναι απλό. Πήγαινε στο https://www.checktls.com/
    Με το "email->testFrom:" -> Αν σου έρθει success σημαίνει ότι ο gmx υποστηρίζει τουλάχιστον opportunistic TLS στα outgoing
    Με το "email->testMandatoryFrom:" -> Αν σου έρθει success σημαίνει ότι ο gmx κάνει enforce TLS στα outgoing
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας