Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 85
  1. #31
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Προφανώς μόλις αποκτήσει κάποιος root, θα μπορεί να σβήσει τα ίχνη του.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  2. #32
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Για να γίνει όμως εκμετάλλευση θα πρέπει να είναι ήδη σαν χρήστης μέσα στο σύστημα ώστε να μπορεί να κάνει login..Σωστά..?

  3. #33
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Σωστά. Από την ανακοίνωση καταλαβαίνω ότι για να γίνει το exploit, πρέπει πρώτα κάποιος να έχει shell access απλού χρήστη.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  4. #34
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Πέφτω από τα σύννεφα!!
    Το Linux δεν είναι το απόλυτο ασφαλές λειτουργικό μπλα μπλα μπλα

    Υγ. Μπράβο στον κόσμο που ασχολείται με Linux και έτσι πρέπει να υπάρχουν και ανοιχτά λειτουργικά να μην είμαστε μονοπώλιο από 1-2 γνωστες εταιρείες... όμως για δεκαετίες ακούω ένα παραμύθι περί ασφαλειας το οποίο πρέπει σιγά σιγά να αναθεωρηθεί και εχώ προσωπικά και 2-3 καλους φίλους που ειλικρινά δεν άκουγαν καμία αντίθετη άποψη και τελικά αποδεικνύεται πως όσα χρόνια μας "πριζουν" περί ασφαλειας το συστημα μπάζει

    ότι συνδέεται στο διαδίκτυο δεν είναι ασφαλές by default.
    οπως το λέει και ο σοφός λαός... μυστικό που το ξερουν 2, Δεν είναι μυστικό!

  5. #35
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Πωπω τρύπιο το linux τελικά. Να το κλείσουν το μαγαζί τι είναι αυτά. /s

  6. #36
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Κώδικας:
    -rwsr-xr-x 1 root root 41088 Ιαν  26 12:50 /usr/bin/pkexec*
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά. Από την ανακοίνωση καταλαβαίνω ότι για να γίνει το exploit, πρέπει πρώτα κάποιος να έχει shell access απλού χρήστη.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  7. #37
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου έχεις μπερδευτεί.

    Το open source, σου προσφέρει διαφάνεια. Δεν σου λέει ότι είσαι 100% ασφαλής, σου λέει πως ΑΝ έχεις αμφιβολίες, ο κώδικας βρίσκεται εκεί για έσενα, τον άλλον, τον παράλλον να τον εξετάσετε.

    Ναι, δεν είναι όλοι devs να διαβάζουν κώδικα, αλλά το open source, έχει πολύ καλύτερες πιθανότητες να είναι καθαρός κώδικας, απ'ότι η χ,ψ εφαρμογή που "καθαρίζει το σύστημα", που "κάνει αυτό που θέλεις με 1 click", κλπ.

    ΥΓ. Κανείς δεν σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις linux ή open source γενικότερα με το ζόρι. Ούτε έχει κανείς καημό να σε πείσει.

    ΥΓ2. Που να δεις οι φανατικοί μηλαράδες τι λένε για το iOS, macOs. Θα σου πέσουν τα μαλλιά
    Οχι φίλε. ΚΑΘΟΛΟΥ δεν έχω μπερδευτεί. Αυτές τις μπούρδες λένε οι διάφοροι φανατικοί linux-άδες. Οτι επειδή είναι open source δεν έχει bugs και exploits. Δεν τα λέω εγώ, εκείνοι τα λένε.
    Open source χρησιμοποιώ και δεν έχω κατι εναντίον του. Το αντίθετο, αν κάνει τη δουλειά που θέλω το προτιμώ.

    Καλά για τους μηλαράδες τα έχω γράψει άπειρες φορές. Αυτοί είναι σε μια κατηγορία μόνοι τους.

  8. #38
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οι πραγματικοί linuxades δεν λενε τετοιες μπουρδες περι 100 ασφαλείας. Οι wannabe ισως.

    Αυτο με τους local χρηστες ειναι παραπλανητικό. Αν πχ μεσω php γινει exec system call θα ειναι ειτε σαν nobody ειτε σαν apache. Αξιοποιώντας το exploit εχει ξεπεραστεί το non root.
    Υπάρχει και selinux βεβαια, φτάνει να ειναι enforcing.

  9. #39
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πραγματικοί linuxades δεν λενε τετοιες μπουρδες περι 100 ασφαλείας. Οι wannabe ισως.

    Αυτο με τους local χρηστες ειναι παραπλανητικό. Αν πχ μεσω php γινει exec system call θα ειναι ειτε σαν nobody ειτε σαν apache. Αξιοποιώντας το exploit εχει ξεπεραστεί το non root.
    Υπάρχει και selinux βεβαια, φτάνει να ειναι enforcing.
    Αυτό ειναι μια πολυ σωστή άποψη.

  10. #40
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι φίλε. ΚΑΘΟΛΟΥ δεν έχω μπερδευτεί. Αυτές τις μπούρδες λένε οι διάφοροι φανατικοί linux-άδες. Οτι επειδή είναι open source δεν έχει bugs και exploits. Δεν τα λέω εγώ, εκείνοι τα λένε.
    Open source χρησιμοποιώ και δεν έχω κατι εναντίον του. Το αντίθετο, αν κάνει τη δουλειά που θέλω το προτιμώ.

    Καλά για τους μηλαράδες τα έχω γράψει άπειρες φορές. Αυτοί είναι σε μια κατηγορία μόνοι τους.
    Είπα εγώ ότι δεν έχει bug το open source; Είπα ότι δεν έχει exploits;

    Πάλι μπερδεύτηκες και κράτα τα περί μπουρδολογίας και φανατισμού για άλλους. Δεν ξεκίνησα χθές στο linux. Χρησιμοποιώ 15 χρόνια linux και γνωρίζω πολύ καλά τι είναι και τι δεν είναι.

    Άλλο το exploit και άλλο το να έχεις hidden malicious code μέσα στον κώδικα.

    Εγώ μιλάω για το δεύτερο.

    Exploits προφανώς και μπορεί να βρεθούν σε οποιοδήποτε κώδικα, σε οποιαδήποτε πλατφόρμα.

    Στην πράξη, στο linux έχεις αρκετά καλές πιθανότητες να μην την πατήσεις. Βρες μου απτά παραδείγματα που του έχουν κρυπτογραφηθεί αρχεία σε χρήστη επειδή μπήκε σε περίεργο site, που του έχουν εγκαταστήσει keylogger επειδή άνοιξε μία εφαρμογή, κλπ.

    Ναι, θα μπορούσε να συμβεί, αν κάποιος το έψαχνε πάρα πολύ και το έκανε στοχευμένα, αλλά αυτό δεν είναι κάτι το σύνηθες.

    Αφού θεωρείς εσύ και οι υπόλοιποι ότι η φάση είναι πρόλογος και δεν υπάρχει ασφάλεια, μείνετε στα win με 15 av (γιατί όχι, βάλε πράμα), να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

    Εγώ μπορώ να ανοίξω το πιο ύποπτο site στο σύστημα μου χωρίς να ιδρώσει τ'αφτί μου Απλά τα πράγματα.

  11. #41
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    To linux

    Είναι 100% ασφαλές
    Δεν έχει bugs
    Ιδανικό για servers

    Οποιος δεν τα πιστεύει να πάει να αγοράσει καινούργιο υπολογιστή
    για να περάσει win11
    εκτός κι αν θέλει να τα χακάρει
    και να τα περάσει σε συστήματα μη συμβατά
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #42
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα εγώ ότι δεν έχει bug το open source; Είπα ότι δεν έχει exploits;

    Πάλι μπερδεύτηκες και κράτα τα περί μπουρδολογίας και φανατισμού για άλλους. Δεν ξεκίνησα χθές στο linux. Χρησιμοποιώ 15 χρόνια linux και γνωρίζω πολύ καλά τι είναι και τι δεν είναι.

    Άλλο το exploit και άλλο το να έχεις hidden malicious code μέσα στον κώδικα.

    Εγώ μιλάω για το δεύτερο.

    Exploits προφανώς και μπορεί να βρεθούν σε οποιοδήποτε κώδικα, σε οποιαδήποτε πλατφόρμα.

    Στην πράξη, στο linux έχεις αρκετά καλές πιθανότητες να μην την πατήσεις. Βρες μου απτά παραδείγματα που του έχουν κρυπτογραφηθεί αρχεία σε χρήστη επειδή μπήκε σε περίεργο site, που του έχουν εγκαταστήσει keylogger επειδή άνοιξε μία εφαρμογή, κλπ.

    Ναι, θα μπορούσε να συμβεί, αν κάποιος το έψαχνε πάρα πολύ και το έκανε στοχευμένα, αλλά αυτό δεν είναι κάτι το σύνηθες.

    Αφού θεωρείς εσύ και οι υπόλοιποι ότι η φάση είναι πρόλογος και δεν υπάρχει ασφάλεια, μείνετε στα win με 15 av (γιατί όχι, βάλε πράμα), να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

    Εγώ μπορώ να ανοίξω το πιο ύποπτο site στο σύστημα μου χωρίς να ιδρώσει τ'αφτί μου Απλά τα πράγματα.
    Μου αρέσει που οι λινουξόπληκτοι καυχιούνται για την δήθεν ασφάλεια που έχουν. Ο σοβαρός χρήστης είναι πολύ προσεκτικός, κάνει backup και βασίζεται στο backup και στο ενημερωμένο software, όχι την αρχαιολογία που θέλει 12 χρόνια για να ενημερωθεί. Και εγώ χρησιμοποιώ Centos εκεί που πρέπει και δεν λέω μπούρδες του τύπου 'ανοίγω ότι γουστάρω' και δεν ιδρώνει το αυτί μου.

    Σιγά ρε φίλε που θα ανοίξεις το πιο ύποπτο site χωρίς να ιδρώσει το αυτί σου. Ποιος είσαι μιλάμε; Μάλλον απλά η δουλειά σου είναι χομπίστας και όχι επαγγελματίας για αυτό και δεν θα ιδρώσεις, γιατί βασικά δεν έχεις και τίποτα να χάσεις εκτός από ένα απόγευμα. Γιατί βασικά όσοι έχουν linux desktop απλά έχουν μπόλικο χρόνο για χάσιμο πλέον, πάνε οι εποχές που βάζαμε το slackware και το redhat τη δεκαετία του 90 για να πουλήσουμε μούρη ότι κάτι ξέρουμε. Αυτά πέθαναν χωρίς επιστροφή. Ο κόσμος προχώρησε και το linux έχει μείνει στην ίδια απαρχαιωμένη λογική του 1990.

    Στο linux πράγματι έχεις αρκετά καλές πιθανότητες να μην την πατήσεις γιατί κανείς δεν ασχολείται μαζί του σαν desktop. 40 χρόνια κολλημένο στο 2% market share από απελπισμένους αντι-windowsάδες. Και αυτό το φτύσιμο τους τρελαίνει αλλά δεν μπορούν και να κάνουν τίποτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος YaWnX : 28-01-22 στις 11:22.

  13. #43
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YaWnX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει που οι λινουξόπληκτοι καυχιούνται για την δήθεν ασφάλεια που έχουν. Ο σοβαρός χρήστης είναι πολύ προσεκτικός, κάνει backup και βασίζεται στο backup και στο ενημερωμένο software, όχι την αρχαιολογία που θέλει 12 χρόνια για να ενημερωθεί. Και εγώ χρησιμοποιώ Centos εκεί που πρέπει και δεν λέω μπούρδες του τύπου 'ανοίγω ότι γουστάρω' και δεν ιδρώνει το αυτί μου.

    Σιγά ρε φίλε που θα ανοίξεις το πιο ύποπτο site χωρίς να ιδρώσει το αυτί σου. Ποιος είσαι μιλάμε; Μάλλον απλά η δουλειά σου είναι χομπίστας και όχι επαγγελματίας για αυτό και δεν θα ιδρώσεις, γιατί βασικά δεν έχεις και τίποτα να χάσεις εκτός από ένα απόγευμα. Γιατί βασικά όσοι έχουν linux desktop απλά έχουν μπόλικο χρόνο για χάσιμο πλέον, πάνε οι εποχές που βάζαμε το slackware και το redhat τη δεκαετία του 90 για να πουλήσουμε μούρη ότι κάτι ξέρουμε. Αυτά πέθαναν χωρίς επιστροφή. Ο κόσμος προχώρησε και το linux έχει μείνει στην ίδια απαρχαιωμένη λογική του 1990.

    Στο linux πράγματι έχεις αρκετά καλές πιθανότητες να μην την πατήσεις γιατί κανείς δεν ασχολείται μαζί του σαν desktop. 40 χρόνια κολλημένο στο 2% market share από απελπισμένους αντι-windowsάδες. Και αυτό το φτύσιμο τους τρελαίνει αλλά δεν μπορούν και να κάνουν τίποτα.
    Το χομπίστας είναι κάποιου είδους προσβολή; Γιατί εδώ μέσα πολλοί το πετάτε σαν να θέλετε να μειώσετε τον συνομιλητή. Καταλαβαίνεις πιστεύω πως δεν με αγγίζει τίποτα απ' όσα λες εσύ και οι υπόλοιποι.

    Τρέξτε ότι γουστάρετε μάγκες. Εγώ δεν κρίνω. Εσείς κρίνετε

  14. #44
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YaWnX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί βασικά όσοι έχουν linux desktop απλά έχουν μπόλικο χρόνο για χάσιμο πλέον, πάνε οι εποχές που βάζαμε το slackware και το redhat τη δεκαετία του 90 για να πουλήσουμε μούρη ότι κάτι ξέρουμε. Αυτά πέθαναν χωρίς επιστροφή. Ο κόσμος προχώρησε και το linux έχει μείνει στην ίδια απαρχαιωμένη λογική του 1990.
    Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός σε αυτά; Σε τι όποιος έχει Linux desktop χάνει περισσότερο χρόνο; Σε ποια απαρχαιωμένη λογική έχει μείνει το Linux σε σχέση με τα Windows (υποθέτω ότι με αυτά συγκρίνεις);

  15. #45
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YaWnX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει που οι λινουξόπληκτοι καυχιούνται για την δήθεν ασφάλεια που έχουν. Ο σοβαρός χρήστης είναι πολύ προσεκτικός, κάνει backup και βασίζεται στο backup και στο ενημερωμένο software, όχι την αρχαιολογία που θέλει 12 χρόνια για να ενημερωθεί. Και εγώ χρησιμοποιώ Centos εκεί που πρέπει και δεν λέω μπούρδες του τύπου 'ανοίγω ότι γουστάρω' και δεν ιδρώνει το αυτί μου.

    Σιγά ρε φίλε που θα ανοίξεις το πιο ύποπτο site χωρίς να ιδρώσει το αυτί σου. Ποιος είσαι μιλάμε; Μάλλον απλά η δουλειά σου είναι χομπίστας και όχι επαγγελματίας για αυτό και δεν θα ιδρώσεις, γιατί βασικά δεν έχεις και τίποτα να χάσεις εκτός από ένα απόγευμα. Γιατί βασικά όσοι έχουν linux desktop απλά έχουν μπόλικο χρόνο για χάσιμο πλέον, πάνε οι εποχές που βάζαμε το slackware και το redhat τη δεκαετία του 90 για να πουλήσουμε μούρη ότι κάτι ξέρουμε. Αυτά πέθαναν χωρίς επιστροφή. Ο κόσμος προχώρησε και το linux έχει μείνει στην ίδια απαρχαιωμένη λογική του 1990.

    Στο linux πράγματι έχεις αρκετά καλές πιθανότητες να μην την πατήσεις γιατί κανείς δεν ασχολείται μαζί του σαν desktop. 40 χρόνια κολλημένο στο 2% market share από απελπισμένους αντι-windowsάδες. Και αυτό το φτύσιμο τους τρελαίνει αλλά δεν μπορούν και να κάνουν τίποτα.
    Κάποιος άσχετος μπορεί να λέει τέτοια, όμως κάποιος που γνωρίζει μάλλον τα λέει γιατί έχει κάποιο συμφέρον.
    Πες μας τώρα ποιο είναι αυτό;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας