Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 85
  1. #46
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Linux δεν θα το φάει η μαρμάγκα ποτέ...Γιατί κρατάει το μεγαλύτερο μέρος των διακομιστών του Intenret..
    Το Linux δεν είναι και δεν θα γίνει ποτέ ένα λειτουργικό για τον μέσο χρήστη που θέλει πατάω κουμπί->βγάινει χοντρή... Έχει διαφορετική νοοτροπία και προσανατολισμό.
    Απλά κάποιοι προσπαθούν να περάσουν αυτό (ότι το Linux είναι/θα γίνει ένα λειτουργικό για τον μέσο χρήστη που θέλει πατάω κουμπί->βγάινει χοντρή) και ότι και καλά δεν έχει προβλήματα ασφαλείας.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  2. #47
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσες πιο πολλες εργατοωρες (=χρημα) αφιερωσεις στην αναπτυξη και στη συντηρηση λογισμικου, θα εχεις και αντιστοιχο αποτελεσμα.
    Απο μονες τους οι εργατοωρες δεν λενε ομως κατι, οσο πιο οργανωμενες και streamlined ειναι αυτες οι εργατοωρες (= ακομα περισσοτερο χρημα) τοτε το οφελος του αποτελεσματος μεγιστοποιειται.

    Κι αυτο δεν ισχυει μονο στην αναπτυξη/συντηρηση λογισμικου, ισχυει παντου.
    Ναι αλλα η ποικιλια στα κινητρα και στην προσεγγιση αντι της streamlined ειναι και ατου. Δεν νομιζω οτι ειναι ασπρο ή μαυρο.

  3. #48
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.815
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το παρουμε αλλιως.

    Οσες πιο πολλες εργατοωρες (=χρημα) αφιερωσεις στην αναπτυξη και στη συντηρηση λογισμικου, θα εχεις και αντιστοιχο αποτελεσμα.
    Απο μονες τους οι εργατοωρες δεν λενε ομως κατι, οσο πιο οργανωμενες και streamlined ειναι αυτες οι εργατοωρες (= ακομα περισσοτερο χρημα) τοτε το οφελος του αποτελεσματος μεγιστοποιειται.

    Κι αυτο δεν ισχυει μονο στην αναπτυξη/συντηρηση λογισμικου, ισχυει παντου.

    Ναι, υπαρχουν εταιριες που εκμεταλευονται κομματια του Linux προς εμπορικη εκμεταλευση και δινουν πισω στην κοινοτητα. Το κανουν ομως μονο για το κομματι που τους ενδιαφερει.
    Ειναι αναμενομενο να υπαρχουν τρυπες που δεν τις εχει ανακαλυψει κανεις εδω και δεκαετιες, αν βαλεις ομως μηχανικους λογισμικου να συντηρησουν τον κωδικα απο την αρχη μεχρι το τελος, τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα βρεις κι αλλα τετοια παραδειγματα.
    Είναι μύθος το ότι περισσότερες εργατοώρες σημαίνει και καλύτερο αποτέλεσμα.

    Ειδικά στο λογισμικό η εξίσωση τίνει να είναι ανάποδη: Οι πιθανότητες για bugs αυξάνονται με τις εργατοώρες, όπως αυξάνεται και η πολυπλοκότητα του λογισμικού και φθίνει η ποιότητα.

    Για να μη συμβούν τα παραπάνω, απαιτείται οι μηχανικοί να είναι αυθεντίες και πλήρως εξειδίκευμένοι σε συνάρτηση με ελευθερία στις παρεμβάσεις (δηλαδή να μην τους λέει κανείς project manager όχι).

    Είναι ελάχιστα τα έργα που απολαμβάνουν τέτοιας μεταχείρισης, δυστυχώς.

  4. #49
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YaWnX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει που οι λινουξόπληκτοι καυχιούνται για την δήθεν ασφάλεια που έχουν. Ο σοβαρός χρήστης είναι πολύ προσεκτικός, κάνει backup και βασίζεται στο backup και στο ενημερωμένο software, όχι την αρχαιολογία που θέλει 12 χρόνια για να ενημερωθεί. Και εγώ χρησιμοποιώ Centos εκεί που πρέπει και δεν λέω μπούρδες του τύπου 'ανοίγω ότι γουστάρω' και δεν ιδρώνει το αυτί μου.
    Τα τελευταια χρονια, δουλευω καθημερινα 5 λειτουργικα συστηματα.
    Arch Linux, Windows (προσωπικο κι επαγγελματικο), MacOS (προσωπικο), iOS και Android.
    Δεν θα αναφερω καν συσκευες χομπι, οπως raspberry pi που εκει οντως απλα πειραματιζομαι με Arch Linux ARM

    Κανενα λειτουργικο δεν ειναι χασιμο χρονου, αναλογα για την χρηση που το προοριζεις.
    Ισως ειναι χασιμο χρονου το να προσπαθησεις να παιξεις games σε Macbook M1, δεν ειναι χασιμο χρονου ομως για εναν content creator ή για εναν Data analyst.
    Μια χαρα χρησεις εχουν τα GNU/Linux λειτουργικα, ναι ακομα και σε desktop μορφες (αν και δεν μπορω να φανταστω τη δουλεια μου χωρις MS Office, υπαρχουν ομως τομεις που εχουν εφαρμογες).
    Το οτι εσυ δεν τις βλεπεις, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι μύθος το ότι περισσότερες εργατοώρες σημαίνει και καλύτερο αποτέλεσμα.

    Ειδικά στο λογισμικό η εξίσωση τίνει να είναι ανάποδη: Οι πιθανότητες για bugs αυξάνονται με τις εργατοώρες, όπως αυξάνεται και η πολυπλοκότητα του λογισμικού και φθίνει η ποιότητα.

    Για να μη συμβούν τα παραπάνω, απαιτείται οι μηχανικοί να είναι αυθεντίες και πλήρως εξειδίκευμένοι σε συνάρτηση με ελευθερία στις παρεμβάσεις (δηλαδή να μην τους λέει κανείς project manager όχι).

    Είναι ελάχιστα τα έργα που απολαμβάνουν τέτοιας μεταχείρισης, δυστυχώς.
    Καθε αλλο - απο μονες τους οι εργατοωρες δεν λενε τιποτα.
    Μπορει ενα open source project να εχει 10 ερασιτεχνες/χομπιστες να κανουν ακριβως το ιδιο πραγμα.
    Πως εξασφαλιζεται οτι αυτο δεν θα συμβει;
    (Το εχω δει αρκετες φορες σε startup εταιριες).

    Streamlined εργατοωρες --> initiation, planning, execution, monitoring, closing, ακομα και για ενα μικρο fix ή και end-to-end testing του κωδικα.
    Αυτο το μοντελο κοστιζει, αλλα εξασφαλιζει την μεγιστη ανταποδοτικοτητα της καθε εργατοωρας.

  5. #50
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Και χάσιμο χρόνου να είναι τα linux-οδειδή, δικός μου δεν είναι να τον κάνω ότι θέλω; Κλέβω το...ρολόι κανενός και δεν το κατάλαβα;
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  6. #51
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και χάσιμο χρόνου να είναι τα linux-οδειδή, δικός μου δεν είναι να τον κάνω ότι θέλω; Κλέβω το...ρολόι κανενός και δεν το κατάλαβα;
    εε αν το σκεφτείς ναι κλέβεις το ψώμακι των καημένων εταιριών που κάνουν λειτουργικά με χρέωση

  7. #52
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εε αν το σκεφτείς ναι κλέβεις το ψώμακι των καημένων εταιριών που κάνουν λειτουργικά με χρέωση
    Doubt
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pirate.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  16,5 KB 
ID: 234454

    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  8. #53
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εε αν το σκεφτείς ναι κλέβεις το ψώμακι των καημένων εταιριών που κάνουν λειτουργικά με χρέωση
    Ποιος χρεώνει; Μπορείς να εγκαταστήσεις δωρεάν το λειτουργικό Windows 10, από το οποίο έχεις κατεβάσει νόμιμο iso από την ιστοσελίδα της MS και να το εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου. Από κάποια στιγμή και μετά θα σου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι ενεργοποιήμενα, αλλά θα συνεχίσουν να δουλεύουν.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  9. #54
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος χρεώνει; Μπορείς να εγκαταστήσεις δωρεάν το λειτουργικό Windows 10, από το οποίο έχεις κατεβάσει νόμιμο iso από την ιστοσελίδα της MS και να το εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου. Από κάποια στιγμή και μετά θα σου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι ενεργοποιήμενα, αλλά θα συνεχίσουν να δουλεύουν.
    Ναι μπορείς να το βρεις και απο θείο, δεν αλλάζει σε κάτι οτι η Ms το χρεώνει κανονικά και με τον νόμο

  10. #55
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YaWnX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί βασικά όσοι έχουν linux desktop απλά έχουν μπόλικο χρόνο για χάσιμο πλέον, πάνε οι εποχές που βάζαμε το slackware και το redhat τη δεκαετία του 90 για να πουλήσουμε μούρη ότι κάτι ξέρουμε. Αυτά πέθαναν χωρίς επιστροφή. Ο κόσμος προχώρησε και το linux έχει μείνει στην ίδια απαρχαιωμένη λογική του 1990.
    Φίλε γράφεις για δεκαετία του 90 και για 1990, αλλά στο προφίλ σου λέει ηλικία 29. Κάτι δεν κολλάει εδώ.
    2022 - 29 = 1993

    Δηλαδή αγέννητος το 1990 και πιτσιρίκι 6-7 χρονών, στο τέλος της δεκαετίας.

    Άρα, 2 πράγματα είναι πιθανόν να συμβαίνουν:
    1. Είτε αναφέρεις ψευδή ηλικία (άγνωστο για ποιο λόγο).
    2. Είτε αναφέρεις αληθινή ηλικία, οπότε όλα τα υπόλοιπα είναι μπαρούφες.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  11. #56
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα εγώ ότι δεν έχει bug το open source; Είπα ότι δεν έχει exploits;

    Πάλι μπερδεύτηκες και κράτα τα περί μπουρδολογίας και φανατισμού για άλλους. Δεν ξεκίνησα χθές στο linux. Χρησιμοποιώ 15 χρόνια linux και γνωρίζω πολύ καλά τι είναι και τι δεν είναι.

    Άλλο το exploit και άλλο το να έχεις hidden malicious code μέσα στον κώδικα.

    Εγώ μιλάω για το δεύτερο.

    Exploits προφανώς και μπορεί να βρεθούν σε οποιοδήποτε κώδικα, σε οποιαδήποτε πλατφόρμα.

    Στην πράξη, στο linux έχεις αρκετά καλές πιθανότητες να μην την πατήσεις. Βρες μου απτά παραδείγματα που του έχουν κρυπτογραφηθεί αρχεία σε χρήστη επειδή μπήκε σε περίεργο site, που του έχουν εγκαταστήσει keylogger επειδή άνοιξε μία εφαρμογή, κλπ.

    Ναι, θα μπορούσε να συμβεί, αν κάποιος το έψαχνε πάρα πολύ και το έκανε στοχευμένα, αλλά αυτό δεν είναι κάτι το σύνηθες.

    Αφού θεωρείς εσύ και οι υπόλοιποι ότι η φάση είναι πρόλογος και δεν υπάρχει ασφάλεια, μείνετε στα win με 15 av (γιατί όχι, βάλε πράμα), να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

    Εγώ μπορώ να ανοίξω το πιο ύποπτο site στο σύστημα μου χωρίς να ιδρώσει τ'αφτί μου Απλά τα πράγματα.
    Άνθρωπε μου, δε σε ξέρω. Δεν αναφέρθηκα ποτέ σε εσένα. Γιατί κάθεσαι και μου αραδιάζεις το βιογραφικό σου; Δε με ενδιαφέρει.
    Εγώ έγραψα ενα μήνυμα για τους φανατικούς του linux που λένε βλακείες. Εσύ με έκανες quote. Δεν έγραψα ποτέ κάτι για εσένα. Ήμαρτον.

    Και ΝΑΙ θα μείνω στα windows, δεν θα σου ζητήσω και άδεια. Got it?

  12. #57
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άνθρωπε μου, δε σε ξέρω. Δεν αναφέρθηκα ποτέ σε εσένα. Γιατί κάθεσαι και μου αραδιάζεις το βιογραφικό σου; Δε με ενδιαφέρει.
    Εγώ έγραψα ενα μήνυμα για τους φανατικούς του linux που λένε βλακείες. Εσύ με έκανες quote. Δεν έγραψα ποτέ κάτι για εσένα. Ήμαρτον.

    Και ΝΑΙ θα μείνω στα windows, δεν θα σου ζητήσω και άδεια. Got it? ;)
    Θα σε πείραζε να μου πληρώνεις και άδεια ?
    Θα σε αγαπάω και περισσότερο από τα win, θα ανάβω και κερί στην γιορτή σου.

    Η ms έχει χάλια συμπεριφορά.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #58
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σε πείραζε να μου πληρώνεις και άδεια ?
    Θα σε αγαπάω και περισσότερο από τα win, θα ανάβω και κερί στην γιορτή σου.

    Η ms έχει χάλια συμπεριφορά.
    Βεβαίως.

    Στείλε μου με PM το username και το password σου για το webanking για να σου βάλω απευθείας τη συνδρομή για 10 χρόνια.

  14. #59
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαίως.

    Στείλε μου με PM το username και το password σου για το webanking για να σου βάλω απευθείας τη συνδρομή για 10 χρόνια.
    Τυπική συμπεριφορά ms
    Σου φτάνει μόνο το username
    Εμείς του open source δεν ζητάμε passwords

    Oύτε από γκόμενες
    Τις πρώην και επόμενες
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #60
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυπική συμπεριφορά ms
    Σου φτάνει μόνο το username
    Εμείς του open source δεν ζητάμε passwords

    Oύτε από γκόμενες
    Τις πρώην και επόμενες
    Linuxας που έχει και γκόμενα; Δεν απαγορεύεται αυτό απο το GPL;

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας