Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 53
  1. #1
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Καλησπέρα και από εμένα.

    Είμαι εκπαιδευτικός (δάσκαλος) και με το voucher της Κεραμέως των 200 € σκέφτομαι να πάρω ένα λάπτοπ. Όχι φυσικά με τα 200€ αλλά να βάλω και εγώ τα υπόλοιπα.


    Ίσως και με το voucher να σκεφτόμουν την αγορά τάμπλετ, αλλά τα Χριστούγεννα αγόρασα το Samsung s6 Lite και πλέον έχω όλα τα βιβλία εκεί μέσα και κάνω μάθημα με αυτό.

    Έτσι προέκυψε η σκέψη για αγορά λάπτοπ. Δεν το έχω ανάγκη, υπό την έννοια ότι χρησιμοποιώ συνέχεια τον σταθερό, οπότε το voucher το χρησιμοποιώ ως αφορμή να πάρω ένα λάπτοπ που θα το χρησιμοποιώ να παίζω (δεν εννοώ gaming), εννοώ να ασχολούμαι. Συνήθως εργασίες γραφείου, pdf, Office, browsing κλπ. (εκτός και αν προκύψει κάποιος προβολέας στην τάξη και τότε θα το χρησιμοποιώ και στην τάξη). Πολέμιος για χρόνια της Apple (Android και custom roms για πάνω από 10 χρόνια, ακόμα και τώρα με OnePlus), αλλά αγόρασε η ανιψιά μου το MacBook Pro και ενθουσιάστηκα από την ποιότητα που αποπνέει. Γενικά όμως λογικά σκεπτόμενος πιστεύω ότι είναι ένα σεβαστό ποσό που ουσιαστικά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο για τη lite χρήση που θα κάνω. Πείτε μου την άποψή σας, κατά πόσο αξίζει την κόπο ή είναι υπερτιμημένα.

    Οπότε σκέφτομαι να δώσω 500-600 και με το voucher κάπου στα 700-800. Απλά θέλω κάτι που να με τραβάει το ενδιαφέρον. Ίσως με οθόνη αφής, ίσως κάποιο convertible. Κοιτάω τα Huawei και πιο πολύ τα Lenovo αλλά από τη στιγμή που δεν είχα λάπτοπ, δεν έχω την παραμικρή εμπειρία...

    Λίγο μεγάλο μου βγήκε το κείμενο, αλλά το έχω αυτό στο γραπτό λόγο Παρακαλώ τις απόψεις σας...

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τόσο απλές εργασίες προσωπικά δεν θα έδινα πάνω από 500~600 ευρώ.
    Πήρα ένα Dell Vostro 3500 με θήκη για δεύτερο δίσκο και όλα μπροστά σου βγάζοντας μόνο το κάτω καπάκι, σημαντικό πλεονέκτημα για καθάρισμα και αλλαγές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Δηλαδή θα μου είναι αρκετά τα 8gb ram; Δηλαδή έχει θήκη για δεύτερο σκληρό ε; Γιατί κάτι που ξέχασα είναι ότι όλο και θα βάλω καμιά διανομή Linux (όχι μία, γιατί μου αρέσει να αλλάζω). Απλά δε θέλω να πάρω ένα μηχάνημα που να ανοίγω μερικές καρτέλες και να "κολλάει". Από την άλλη βέβαια, δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω και αφού το πήρες άρα έχεις πολύ καλές εντυπώσεις για να τον προτείνεις.
    Θα εξαρτηθούν όμως πολλά από την ψηφιακή μέριμνα ΙΙ που θα ψηφιστεί μάλλον αύριο στη Βουλή. Από ό,τι είδα, γιατί δεν ήξερα, από την ψηφιακή μέριμνα πέρυσι την Άνοιξη, μόνο κάποια συγκεκριμένα λάπτοπ θα είναι διαθέσιμα να τα αγοράσεις με voucher. Απλά τώρα θέλω να πάρω μερικές απόψεις και να δω τι θα μπορέσω να πάρω από αυτά που θα είναι διαθέσιμα.
    Τι γνώμη έχεις για τα λάπτοπ της Huawei; Ειδικά για το D14 πού σκέφτομαι;
    Για το Linux που έγραψα παραπάνω πού βρίσκεται η υποστήριξη στα λάπτοπ μιας και έχω χρόνια να ασχοληθώ; Εννοείται σε πρώτη φάση windows 10 ή 11 και σε μετέπειτα φάση dual boot με Linux.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τις δικές μου ανάγκες τα 8GB RAM είναι αρκετά.
    Έχει 2 slot και μπορείς αν θέλεις να βάλεις μέχρι 32GB RAM.
    Σημαντικό να μην έχει την RAM κολλημένη στην πλακέτα.
    Άλλο ένα σημαντικό για μένα είναι ότι έχει κανονική θύρα Ethernet, τα περισσότερα καινούργια slim δεν έχουν.
    Ο δεύτερος σκληρός για μένα είναι απαραίτητος ώστε να μην τα φορτώνω όλα στον δίσκο με το λειτουργικό.
    Δεν έχω πιάσει καθόλου στα χέρια μου Huawei, δεν έχω άποψη.
    Υποστήριξη για Linux τι εννοείς??

    Μόλις το πήρα το άνοιξα και του έβαλα δική μου θερμοαγώγιμη γιατί δεν εμπιστεύομαι αυτές που βάζουν και πως τις βάζουν στο εργοστάσιο, έχω δει διάφορα στραβά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Vostro 3500 (1).jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  725,3 KB 
ID: 234436
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Ευχαριστώ και πάλι και για τη φωτογραφία.
    Εάν έχει δύο σλοτ και βάζεις μέχρι 32 να μην το συζητάμε (αν και κάτι μου λέει ότι θα μου είναι υπεραρκετό και με τα 8 που έχει τώρα. Στο σταθερό έχω 15 μεν, αλλά εξ ορισμού στο λάπτοπ θα κάνω πιο light χρήση. Ναι, αυτό για τη ram κολλημένη στην πλακέτα το κάνουν για εξοικονόμηση χώρου. Και τα Huawei, όπως διαβάζω, την έχουν κολλημένη στην πλακέτα. Οπότε μαθαίνεις και ζεις με τα 8 (εννοώ στην περίπτωση των Huawei ή παίρνεις απευθείας 16).
    Για την ethernet δεν το ήξερα καν. Δηλαδή δεν έχουν καθόλου ethernet; Βασικά θα το έχω εδώ στο δωμάτιο που έχω τον σταθερό, αλλά με wifi συνδεδεμένο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πώς τα φέρνει η ζωή τα πράγματα και δημιουργούνται διαφορετικές ανάγκες, οπότε καλό είναι που την έχει.
    Όσο για το δεύτερο σκληρό, ναι είναι απαραίτητος για τα αρχεία, άσε που σε καινούρια εγκατάσταση δε χρειάζεται να μετακινείς τα αρχεία σου αλλού. Πάντα έτσι έκανα σε φίλους που μου έλεγαν να τους εγκαταστήσω τα Windows και είχαν μόνο ένα σκληρό δίσκο, τον χώριζα ώστε να έχουν τα αρχεία τους σε διαφορετικό partition.

    Για το Linux, λάθος έκανα εγώ στην έκφραση, συμβατότητα εννοούσα και όχι υποστήριξη. Όχι ότι θα είναι κριτήριο αγοράς αυτό αλλά θα μου άρεσε να είχε πλήρη υποστήριξη.

    Επειδή δεν τα γνωρίζω αυτά καλά, τι θερμοαγώγιμη έβαλες;

    Πάντως, μπήκα και στη σελίδα του προϊόντος και μου άρεσε αρκετά. Αρκεί να είναι διαθέσιμο στην ψηφιακή μέριμνα.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις δικές μου ανάγκες τα 8GB RAM είναι αρκετά.
    Έχει 2 slot και μπορείς αν θέλεις να βάλεις μέχρι 32GB RAM.
    Σημαντικό να μην έχει την RAM κολλημένη στην πλακέτα.
    Άλλο ένα σημαντικό για μένα είναι ότι έχει κανονική θύρα Ethernet, τα περισσότερα καινούργια slim δεν έχουν.
    Ο δεύτερος σκληρός για μένα είναι απαραίτητος ώστε να μην τα φορτώνω όλα στον δίσκο με το λειτουργικό.
    Δεν έχω πιάσει καθόλου στα χέρια μου Huawei, δεν έχω άποψη.
    Υποστήριξη για Linux τι εννοείς??

    Μόλις το πήρα το άνοιξα και του έβαλα δική μου θερμοαγώγιμη γιατί δεν εμπιστεύομαι αυτές που βάζουν και πως τις βάζουν στο εργοστάσιο, έχω δει διάφορα στραβά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Vostro 3500 (1).jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  725,3 KB 
ID: 234436
    Όπως δείχνεις στην εικόνα, έχει δίσκο Μ.2 και σαν θήκη για δεύτερο δίσκο εννοείς τον SATA; Βλέπω έχει και αυτό το μεταλλικό που μπαίνει πάνω από τον M.2 για τη θερμότητα;

  7. #7
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Στο προηγούμενο Voucher δύο διαφορετικοί φίλοι μου είπαν να πάω μαζί τους για να τους πω καμιά γνώμη για να διαλέξουν υπολογιστή. Και οι δύο είχαν από 3 παιδιά άρα ξεκινούσαμε από 600€ σύνολο. Ναι μπορείς να δώσεις 3 Voucher και να πάρεις έναν υπολογιστή

    Πρώτη περίπτωση : ήθελε έναν καλό σταθερό υπολογιστή - τον πύργο μόνο - οθόνες κλπ υπήρχαν
    Καλό λέγοντας να υπήρχε πάνω μια κάρτα γραφικών όχι κάτι τρελό έστω μια 1050 για να παίζει και κανένα παιχνιδάκι ο μικρός
    Απελπισία πρώτη. Δεν μπορείς να κάνεις build to order υπολογιστή και να κάνεις τη σύνθεση που θέλεις. Πρέπει να έχει συγκεκριμένα κριτήρια να έχει και windows πάνω κλπ, άρα μόνο έτοιμους μπορούσες να πάρεις
    Σε όλα τα μαγαζιά που πήγαμε (πλαίσιο κωτσόβολο mediamarkt κλπ αλλά και σε μερικά συνοικιακά), οι σταθεροί που ήταν για Voucher είχαν την εξής σύνθεση: 4GB RAM, 128 SSD, intel i3, onboard γραφικά τιμή γύρω στα 700€ !
    Έλεος και πολυέλαιος ! με τα μισά λεφτά φτιάχνεις τέτοια σύνθεση!
    Τελικά από ένα συνοικιακό που πήγαμε μας έδωσε μια λίστα με έτοιμους DELL
    Διαλέξαμε κάποιον με 8GB RAM 256SSD intel i5-10500 και 1050 κάρτα γραφικών με 800€ καλός φάνηκε και τον παραγγείλαμε.
    Όταν ήρθε πήγα εγώ να τον συνδέσω. Έκπληξη! δεν υπήρχε κάρτα γραφικών πάνω! ήταν με onboard γραφικά
    Παρόλο που επέμενα να τον πάει πίσω να κάνει φασαρία κλπ επέλεξε να τον κρατήσει γιατί βαρέθηκε να "ασχολείται" πλέον με αυτό ένα μήνα κοντά έμπαινε youtube facebοok δεν κολλούσε μια χαρά ήταν λέει

    Περίπτωση δεύτερη: Η οικογένεια είχε ήδη ένα Laptop όποτε ήθελε άλλα 2 ώστε να έχει το κάθε παιδί το δικό του και να μή μαλώνουν. Το Laptop που ήδη είχε το αγόρασε πριν κανένα χρόνο γύρω στα 300€ οπότε θεώρησε οτι με τα 600€ του Voucher θα μπορούσε να πάρει 2.
    Αμ δε!
    Όλα ξεκινούσαν πάνω απο 400€ ήταν παλιότερης γενιάς χωρίς TPM κλπ (οπότε δεν παίρνουν windows 11 αν και οταν θελήσεις να βάλεις) και το κυριότερο είχαν Windows S ! Τρελάθηκα. Ποιος αγοράζει Windows S;
    Η άλλη επιλογή που μας έδινα ήταν chromebook
    Έκανα μια βόλτα στο μαγαζί και ένα ράφι ποιο πέρα είχε αξιοπρεπή Laptop σε υποφερτές τιμές οπότε ζήτησα ένα από εκείνα
    Τότε ο πωλητής μου λέει το εξής: «Αυτά δε συμμετέχουν στο Voucher»
    Φανερή κοροϊδία. Πήρα τον φίλο μου και φύγαμε. Μερικές μέρες αργότερα μου είπε οτι αγόρασε τελικά ΕΝΑ Lenovo δεν ήξερε τι χαρακτηριστικά και το πλήρωσε 630. ήταν χαρούμενος που έβαλε μόνο 30

    Συμπέρασμα: Το Voucher δεν βγήκε για να βοηθήσει τον φτωχό κόσμο για να κάνουν τηλεεκπαίδευση τα παιδιά του
    Βγήκε για να βοηθηθούν οι καταστηματάρχες (από τους φτωχούς) από τις ζημιές της καραντίνας και να ξεστοκάρουν

    Οπότε μη κάνεις όνειρα για το τι LAPTOP θα πάρεις. Το θέμα είναι ΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ να πάρεις
    Άποψή μου είναι ότι χωρίς το Voucher στο χέρι παίρνεις πολύ καλύτερο υπολογιστή με τα ίδια λεφτά
    Τα 200€ φαίνεται ότι τα χαρίζουν σε σένα για να τσιμπήσεις και να καταναλώσεις, βάζοντας φυσικά και δικά σου λεφτά (που δε θα έβαζες) ώστε να τονωθεί λόγο η αγορά.
    Στην πραγματικότητα κάνουν χάρη στους καταστηματάρχες όχι σε σε σένα, σε αυτούς χαρίζουν λεφτά.
    Τα δικά σου λεφτά

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ostvarivanje Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ και πάλι και για τη φωτογραφία.
    Εάν έχει δύο σλοτ και βάζεις μέχρι 32 να μην το συζητάμε (αν και κάτι μου λέει ότι θα μου είναι υπεραρκετό και με τα 8 που έχει τώρα. Στο σταθερό έχω 15 μεν, αλλά εξ ορισμού στο λάπτοπ θα κάνω πιο light χρήση. Ναι, αυτό για τη ram κολλημένη στην πλακέτα το κάνουν για εξοικονόμηση χώρου. Και τα Huawei, όπως διαβάζω, την έχουν κολλημένη στην πλακέτα. Οπότε μαθαίνεις και ζεις με τα 8 (εννοώ στην περίπτωση των Huawei ή παίρνεις απευθείας 16).
    Για την ethernet δεν το ήξερα καν. Δηλαδή δεν έχουν καθόλου ethernet; Βασικά θα το έχω εδώ στο δωμάτιο που έχω τον σταθερό, αλλά με wifi συνδεδεμένο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πώς τα φέρνει η ζωή τα πράγματα και δημιουργούνται διαφορετικές ανάγκες, οπότε καλό είναι που την έχει.
    Όσο για το δεύτερο σκληρό, ναι είναι απαραίτητος για τα αρχεία, άσε που σε καινούρια εγκατάσταση δε χρειάζεται να μετακινείς τα αρχεία σου αλλού. Πάντα έτσι έκανα σε φίλους που μου έλεγαν να τους εγκαταστήσω τα Windows και είχαν μόνο ένα σκληρό δίσκο, τον χώριζα ώστε να έχουν τα αρχεία τους σε διαφορετικό partition.

    Για το Linux, λάθος έκανα εγώ στην έκφραση, συμβατότητα εννοούσα και όχι υποστήριξη. Όχι ότι θα είναι κριτήριο αγοράς αυτό αλλά θα μου άρεσε να είχε πλήρη υποστήριξη.

    Επειδή δεν τα γνωρίζω αυτά καλά, τι θερμοαγώγιμη έβαλες;

    Πάντως, μπήκα και στη σελίδα του προϊόντος και μου άρεσε αρκετά. Αρκεί να είναι διαθέσιμο στην ψηφιακή μέριμνα.
    H κολλημένη μνήμη είναι για μένα αποτρεπτικός παράγοντας.
    Εthernet όχι, δεν έχουν, βάζεις αντάπτορα usb to ethernet.
    Το χώρισμα στον σκληρό το έκανα κι' εγώ, μέχρι που διαπίστωνα ότι δεν χρησιμοποιούσαν καθόλου την αποθήκη και τα έριχναν όλα στο partititon με το λειτουργικό και το έφταναν στο κόκκινο.
    Θερμοαγώγιμη βάζω την Arctic Silver 5.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως δείχνεις στην εικόνα, έχει δίσκο Μ.2 και σαν θήκη για δεύτερο δίσκο εννοείς τον SATA; Βλέπω έχει και αυτό το μεταλλικό που μπαίνει πάνω από τον M.2 για τη θερμότητα;
    Όπως τα λες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Κάτσε να βγει πρώτα το voucher να δούμε τι λέει και φυσικά ποια μηχανήματα θα είναι διαθέσιμα από τα μαγαζιά. Μέχρι τότε μπορεί να φτάσει καλοκαίρι και να μην ισχύει τίποτα από αυτά που λέμε.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το κυριότερο είχαν Windows S !
    Τα Windows S τα γυρίζεις με 3 κλικ, τα άλλα είναι όπως τα λες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο προηγούμενο Voucher δύο διαφορετικοί φίλοι μου είπαν να πάω μαζί τους για να τους πω καμιά γνώμη για να διαλέξουν υπολογιστή. Και οι δύο είχαν από 3 παιδιά άρα ξεκινούσαμε από 600€ σύνολο. Ναι μπορείς να δώσεις 3 Voucher και να πάρεις έναν υπολογιστή

    Πρώτη περίπτωση : ήθελε έναν καλό σταθερό υπολογιστή - τον πύργο μόνο - οθόνες κλπ υπήρχαν
    Καλό λέγοντας να υπήρχε πάνω μια κάρτα γραφικών όχι κάτι τρελό έστω μια 1050 για να παίζει και κανένα παιχνιδάκι ο μικρός
    Απελπισία πρώτη. Δεν μπορείς να κάνεις build to order υπολογιστή και να κάνεις τη σύνθεση που θέλεις. Πρέπει να έχει συγκεκριμένα κριτήρια να έχει και windows πάνω κλπ, άρα μόνο έτοιμους μπορούσες να πάρεις
    Σε όλα τα μαγαζιά που πήγαμε (πλαίσιο κωτσόβολο mediamarkt κλπ αλλά και σε μερικά συνοικιακά), οι σταθεροί που ήταν για Voucher είχαν την εξής σύνθεση: 4GB RAM, 128 SSD, intel i3, onboard γραφικά τιμή γύρω στα 700€ !
    Έλεος και πολυέλαιος ! με τα μισά λεφτά φτιάχνεις τέτοια σύνθεση!
    Τελικά από ένα συνοικιακό που πήγαμε μας έδωσε μια λίστα με έτοιμους DELL
    Διαλέξαμε κάποιον με 8GB RAM 256SSD intel i5-10500 και 1050 κάρτα γραφικών με 800€ καλός φάνηκε και τον παραγγείλαμε.
    Όταν ήρθε πήγα εγώ να τον συνδέσω. Έκπληξη! δεν υπήρχε κάρτα γραφικών πάνω! ήταν με onboard γραφικά
    Παρόλο που επέμενα να τον πάει πίσω να κάνει φασαρία κλπ επέλεξε να τον κρατήσει γιατί βαρέθηκε να "ασχολείται" πλέον με αυτό ένα μήνα κοντά έμπαινε youtube facebοok δεν κολλούσε μια χαρά ήταν λέει

    Περίπτωση δεύτερη: Η οικογένεια είχε ήδη ένα Laptop όποτε ήθελε άλλα 2 ώστε να έχει το κάθε παιδί το δικό του και να μή μαλώνουν. Το Laptop που ήδη είχε το αγόρασε πριν κανένα χρόνο γύρω στα 300€ οπότε θεώρησε οτι με τα 600€ του Voucher θα μπορούσε να πάρει 2.
    Αμ δε!
    Όλα ξεκινούσαν πάνω απο 400€ ήταν παλιότερης γενιάς χωρίς TPM κλπ (οπότε δεν παίρνουν windows 11 αν και οταν θελήσεις να βάλεις) και το κυριότερο είχαν Windows S ! Τρελάθηκα. Ποιος αγοράζει Windows S;
    Η άλλη επιλογή που μας έδινα ήταν chromebook
    Έκανα μια βόλτα στο μαγαζί και ένα ράφι ποιο πέρα είχε αξιοπρεπή Laptop σε υποφερτές τιμές οπότε ζήτησα ένα από εκείνα
    Τότε ο πωλητής μου λέει το εξής: «Αυτά δε συμμετέχουν στο Voucher»
    Φανερή κοροϊδία. Πήρα τον φίλο μου και φύγαμε. Μερικές μέρες αργότερα μου είπε οτι αγόρασε τελικά ΕΝΑ Lenovo δεν ήξερε τι χαρακτηριστικά και το πλήρωσε 630. ήταν χαρούμενος που έβαλε μόνο 30

    Συμπέρασμα: Το Voucher δεν βγήκε για να βοηθήσει τον φτωχό κόσμο για να κάνουν τηλεεκπαίδευση τα παιδιά του
    Βγήκε για να βοηθηθούν οι καταστηματάρχες (από τους φτωχούς) από τις ζημιές της καραντίνας και να ξεστοκάρουν

    Οπότε μη κάνεις όνειρα για το τι LAPTOP θα πάρεις. Το θέμα είναι ΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ να πάρεις
    Άποψή μου είναι ότι χωρίς το Voucher στο χέρι παίρνεις πολύ καλύτερο υπολογιστή με τα ίδια λεφτά
    Τα 200€ φαίνεται ότι τα χαρίζουν σε σένα για να τσιμπήσεις και να καταναλώσεις, βάζοντας φυσικά και δικά σου λεφτά (που δε θα έβαζες) ώστε να τονωθεί λόγο η αγορά.
    Στην πραγματικότητα κάνουν χάρη στους καταστηματάρχες όχι σε σε σένα, σε αυτούς χαρίζουν λεφτά.
    Τα δικά σου λεφτά
    Για να τα πάρουμε από την αρχή γιατί έγραψες πολλά και σε ευχαριστώ πολύ. Επειδή δε με ενδιαφέρει η πρώτη περίπτωση που γράφεις (μιας και έχω καλό build to order desktop), θα ενημερώσω τυχόν συναδέλφους που θα κινηθούν προς σταθερό υπολογιστή.
    Όσο για τη δεύτερη περίπτωση, εννοείται πως θα ήθελα να έχει TPM και εννοείται ότι κάποια στιγμή αργότερα θα του έβαζα windows 11. Λέω αργότερα γιατί από τον Οκτώβριο είμαι στο σταθερό με Windows 11 και εχτές το βράδυ μετά τη δημιουργία του τρέχοντος θέματα εγκατέστησα σε dual boot και τα windows 10 (που γράφω τώρα), γιατί δεν μπόρεσα να χωνέψω την taskbar και κάτι άλλα ζητήματα.

    Αυτό που θέλω να διευκρινίσω είναι το εξής: Δεν αναφέρομαι στα πολύ φτηνά λάπτοπ. Για παράδειγμα ένα λάπτοπ των 800 ευρώ τώρα, αν συμμετέχει στο voucher, δε θα κοστίζει 800 ευρώ , ώστε μαζί με το voucher να συμπληρώσεις τα υπόλοιπα 600€; Αναφέρω κάποιο σχετικά ακριβό ώστε να δω κατά πόσο είναι τα πράγματα όπως τα σκέφτομαι. Γιατί αν το λάπτοπ των 800€ το πάνε στα 1000 και άρα 800 θα το αγόραζα τώρα και 800 μαζί με την μείωση των 200€, δε με συμφέρει καν να περιμένω τέτοιο πράγμα. Καλύτερα να πάρω κάτι χωρίς voucher και να έχω και μεγαλύτερη ποικιλία.

    Επειδή ανέφερες και chromebook, πώς ήταν οι τιμές σε αυτά; Όπως είναι τώρα αφαιρώντας τα 200 € του voucher;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    H κολλημένη μνήμη είναι για μένα αποτρεπτικός παράγοντας.
    Εthernet όχι, δεν έχουν, βάζεις αντάπτορα usb to ethernet.
    Το χώρισμα στον σκληρό το έκανα κι' εγώ, μέχρι που διαπίστωνα ότι δεν χρησιμοποιούσαν καθόλου την αποθήκη και τα έριχναν όλα στο partititon με το λειτουργικό και το έφταναν στο κόκκινο.
    [/SIZE][/COLOR]
    Ώστε δηλαδή αν έχει κολλημένη τη ram πρέπει να είναι λόγος αποφυγής. Επηρεάστηκα από το Huawei d14-15, γιατί σε διπλανό forum τα εκθειάζουν πάρα πολύ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε να βγει πρώτα το voucher να δούμε τι λέει και φυσικά ποια μηχανήματα θα είναι διαθέσιμα από τα μαγαζιά. Μέχρι τότε μπορεί να φτάσει καλοκαίρι και να μην ισχύει τίποτα από αυτά που λέμε.
    Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα, αφού ψηφιστεί (νομίζω σήμερα ψηφίζεται), να τραβήξει τόσο πολύ σε βάθος χρόνου; Γιατί εγώ τώρα είμαι "ζεστός" για λάπτοπ. Αργότερα και αν πιάσει η Άνοιξη θα ψάχνομαι περισσότερο για κανένα φακό για την DSLR μου

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ostvarivanje Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ώστε δηλαδή αν έχει κολλημένη τη ram πρέπει να είναι λόγος αποφυγής. Επηρεάστηκα από το Huawei d14-15, γιατί σε διπλανό forum τα εκθειάζουν πάρα πολύ.
    Για μένα, ναι, γιατί πρώτον δεν μπορώ να την αλλάξω για οποιονδήποτε λόγο και δεύτερον αν πάθει κάτι τρέχα-γύρευε να βρεις την ίδια και μετά τρέχα-γύρευε να σου την κολλήσουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ostvarivanje Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλω να διευκρινίσω είναι το εξής: Δεν αναφέρομαι στα πολύ φτηνά λάπτοπ. Για παράδειγμα ένα λάπτοπ των 800 ευρώ τώρα, αν συμμετέχει στο voucher, δε θα κοστίζει 800 ευρώ , ώστε μαζί με το voucher να συμπληρώσεις τα υπόλοιπα 600€; Αναφέρω κάποιο σχετικά ακριβό ώστε να δω κατά πόσο είναι τα πράγματα όπως τα σκέφτομαι. Γιατί αν το λάπτοπ των 800€ το πάνε στα 1000 και άρα 800 θα το αγόραζα τώρα και 800 μαζί με την μείωση των 200€, δε με συμφέρει καν να περιμένω τέτοιο πράγμα. Καλύτερα να πάρω κάτι χωρίς voucher και να έχω και μεγαλύτερη ποικιλία.
    Μάλλον δεν κατάλαβες παρόλο το μεγάλο κείμενο που έγραψα.
    Το Voucher το χρησιμοποιούν για να ξεστοκάρουν Τα καλά Laptop εξακολουθούν να είναι εκεί στις ίδιες τιμές αλλά δεν συμμετέχουν -λένε- στο Voucher. Αν θέλεις να πάρεις Laptop των 800€ θα το πάρεις 800 δεν θα δεχτούν Voucher για αυτό.
    Έτσι τουλάχιστον μου ανακοίνωσε εμένα πωλητής όταν ζήτησα άλλο από το παραδίπλα ράφι. «Για Voucher είναι μόνο ότι βλέπετε εδώ»
    Υπάρχει μια τρύπα στο νόμο που εκμεταλλεύονται. Λένε ότι πρέπει να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές για να συμμετέχει και τα άλλα λένε δεν πληρούν τις προδιαγραφές. Δεν αναφέρουν όμως τι προδιαγραφές είναι αυτές μόνο κάτι γενικόλογα ότι πρέπει να έχουν windows (που έχουν έτσι και αλλιώς όλα τα Laptop) και office (που και αυτά που έχουν είναι trial)
    Μάλλον κοτσάνες έλεγε αλλά το όλο νόημα είναι ότι θέλουν να σου φορτώσουν σαβούρα και δεν τους αρέσει να ρωτάς πολλά πολλά
    «Αυτά είναι κύριε για το Voucher διαλέξτε ένα από αυτά»

  14. #14
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα, ναι, γιατί πρώτον δεν μπορώ να την αλλάξω για οποιονδήποτε λόγο και δεύτερον αν πάθει κάτι τρέχα-γύρευε να βρεις την ίδια και μετά τρέχα-γύρευε να σου την κολλήσουν.
    Ναι, αυτό που σχολίαζαν ήταν ότι ζεις και πεθαίνεις με αυτή τη ραμ που έχει. Οπότε πάμε κάπου αλλού. Για το λάπτοπ που έχεις και που το πρότεινες, είδα και βιντεάκι στο youtube που ήταν στη λίστα για την ψηφιακή μέριμνα της περασμένης Άνοιξης. Ωραία και εμφανισιακά και μου άρεσε αρκετά. Σε άλλο βιντεάκι που είδα για το συγκεκριμένο, σχολίαζαν και έλεγαν ότι η αυτονομία του βρίσκεται κάπου στις 3 ώρες. Όχι βέβαια ότι θα είμαι εν κινήσει και θα χρειάζομαι μεγάλη αυτονομία, αλλά απλά επειδή τον ανέφεραν το αναφέρω και εγώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν κατάλαβες παρόλο το μεγάλο κείμενο που έγραψα.
    Το Voucher το χρησιμοποιούν για να ξεστοκάρουν Τα καλά Laptop εξακολουθούν να είναι εκεί στις ίδιες τιμές αλλά δεν συμμετέχουν -λένε- στο Voucher. Αν θέλεις να πάρεις Laptop των 800€ θα το πάρεις 800 δεν θα δεχτούν Voucher για αυτό.
    Έτσι τουλάχιστον μου ανακοίνωσε εμένα πωλητής όταν ζήτησα άλλο από το παραδίπλα ράφι. «Για Voucher είναι μόνο ότι βλέπετε εδώ»
    Υπάρχει μια τρύπα στο νόμο που εκμεταλλεύονται. Λένε ότι πρέπει να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές για να συμμετέχει και τα άλλα λένε δεν πληρούν τις προδιαγραφές. Δεν αναφέρουν όμως τι προδιαγραφές είναι αυτές μόνο κάτι γενικόλογα ότι πρέπει να έχουν windows (που έχουν έτσι και αλλιώς όλα τα Laptop) και office (που και αυτά που έχουν είναι trial)
    Μάλλον κοτσάνες έλεγε αλλά το όλο νόημα είναι ότι θέλουν να σου φορτώσουν σαβούρα και δεν τους αρέσει να ρωτάς πολλά πολλά
    «Αυτά είναι κύριε για το Voucher διαλέξτε ένα από αυτά»
    Το μεγάλο κείμενο που έγραψες ήταν πολύ κατατοπιστικό και σε ευχαριστώ πολύ. Όμως αναφερόταν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το αν αυτό ισχύει και γενικότερα θα το μάθουμε όταν θα βγει η λίστα με τα λάπτοπς από την ψηφιακή μέριμνα ΙΙ.
    Δεν έχω λόγο να μη σε πιστεύω αλλά ψάχνοντας εχτές στο youtube, μετά από την πρόταση του sweet dreams για το Dell Vostro 3500, βρήκα ένα βιντεάκι με το συγκεκριμένο λάπτοπ που αγοράστηκε μέσω της ψηφιακής μέριμνας στην τιμή των 559€ και από ό,τι βλέπω λίγο πολύ τόσο έχει και τώρα.
    Οπότε ναι μεν, μπορεί να θέλει να ξεστοκάρει κάποιο μαγαζί, αλλά πιστεύω μπορείς να βρεις και καλύτερα κομμάτια. Ίσως να κάνω και λάθος βέβαια, απλά να δούμε πώς θα κινηθεί το πράγμα.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    sweet dreams, χρειάζεται να αγοραστεί τίποτα επιπλέον για να μπει στη θέση SATA 2ος δίσκος, π.χ. κάποιο ειδικό bracket ή ασφαλίζεται στη θέση με ό,τι διαθέτει το laptop;

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας