Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    13-04-2013
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Eιμαι στην wind με 50αρα (η οποια μετα απο πολυ τρεξιμο λειτουργει επιτελους ιδανικα) και ληγει το συμβολαιο μου.Απο την wind δεν μου κανουν καμια προσφορα για 100αρα για να μεινω περα απο αυτες του site,ενω η nova μου δινει 100αρα στην τιμη που πληρωνω 50αρα στην wind.

    Μενω Ανω Πατησια κοντα στη Λεοντειο.

    Eχετε γενικα θεματα με την Nova?Αποσυνδεσεις,ταχυτητα,εξυπηρετηση σε περιπτωση βλαβης?

    Εχω ΚΑΦΑΟ νεο του ΟΤΕ κατω απο το σπιτι και οπως ειπα η συνδεση ειναι πολυ καλη αλλα θα ηθελα 100αρα πλεον.

    Μου ειπαν απο τις αλλες εταιριες οτι οι εταιριες μεταξυ τους χρησιμοποιουν ολες πλεον η μια τις γραμμες της αλλης,οποτε αν ειχα καλη συνδεση στην wind θα εχω και στη Nova πχ.
    Ισχυει αυτο?

    Γενικα θα προτεινατε Nova η θα τρεχω σε ψυχολογους οπως παλια με την wind?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος azuli : 27-01-22 στις 21:49.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είμαι στην forthnet/nova από το 2009... Ευτυχώς σοβαρό πρόβλημα δεν είχα ποτέ και τώρα με την vdsl έχω ξεχάσει τι θα πει αποσύνδεση ή αποσυγχρονισμος. Αλλά... Παίρνω από καμπίνα wind. Γιατί το λέω αυτό. Γιατί κάποιοι χρήστες nova που είναι σε καμπίνα ΟΤΕ, κλειδώνουν μυστηριώδως γύρω στα 80 mbps όταν το attainable είναι πολύ πιο πάνω. Οπότε μάλλον κάτι παίζει ηθελημένα η όχι, μάλλον από την πλευρά του ΟΤΕ. Εγώ τον ΟΤΕ φοβάμαι, όχι την Nova. Και αν σου τύχει κάτι τέτοιο μάλλον δύσκολα θα βρεις άκρη

    Με την εξυπηρέτηση επίσης σπάνια είχα πρόβλημα εκτός από 1-2 φορές που μου είχαν πει κάτι πολύ κουφά. Πχ ότι ο συγχρονισμός της γραμμής μπορεί να επηρεαστεί από κάποιον ιό τον υπολογιστή.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Είμαστε στη Forthnet/Nova απο το 2013. Αρχικά με adsl 24, πλέον σε vdsl 50 εδώ και περίπου 3-4 χρόνια. Για τα τεχνικά δεδομένα της σύνδεσης, ο συγχρονισμός είναι άριστος.
    Διακοπές στη σύνδεση έχω ελάχιστες. Από όσο θυμάμαι, η πιο σοβαρή ήταν πριν από 1-2 χρόνια, που κράτησε περίπου 1 ημέρα, αλλά ήταν γενική βλάβη σε όλη την περιφέρεια. Κάποιες νύχτες επίσης έγιναν κάποιες διακοπές, αλλά ήταν προγραμματισμένες εργασίες που είχαν ανακοινωθεί.
    Βλάβη δεν είχα καμία στο κομμάτι internet/τηλέφωνο και την υποστήριξη δεν θυμάμαι να την έχουμε καλέσει πολλές φορές σε αυτά τα 9 χρόνια.

    Η σύνδεση είναι από Α/Κ και όχι καμπίνα

  4. #4
    Εγγραφή
    13-04-2013
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    ευχαριστω για τις απαντησεις.

    πως μπορω να μαθω αν παιρνω τωρα απο οτε η απο wind?

    οπως ειπα εχω κατω απο το σπιτι μου κουτι οτε αλλα δεν ξερω αν παιρνω απο κει.

    Ισχυει αυτο που μου ειπαν οτι ολοι χρησιμοποιουν τις γραμμες ολων?

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azuli Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για τις απαντησεις.

    πως μπορω να μαθω αν παιρνω τωρα απο οτε η απο wind?

    οπως ειπα εχω κατω απο το σπιτι μου κουτι οτε αλλα δεν ξερω αν παιρνω απο κει.
    Αυτό είναι σχετικά εύκολο. Οι καμπίνες VDSL είναι μεγάλες (σαν ντουλάπες). Αν την περιοχή σου την καλύπτει ο ΟΤΕ, θα δεις μόνο μια τέτοια σε μια (λογικά) κοντινή απόσταση από το σπίτι σου. Αν καλύπτεται από Wind η Vodafone, κάπου κοντά στο παλιό καφάο (του ΟΤΕ (συνήθως δίπλα η απέναντι), θα δεις και μια καμπίνα παρόχου

    Οι καμπίνες του ΟΤΕ είναι κάπως έτσι:

    https://ibb.co/7WYqLQc (Στην περίπτωση που έγινε αλλαγή του παλιού καφάο και μπήκε αυτή στην θέση του, τότε αυτή είναι δίφυλλη, αντί για τρίφυλλη όπως στην εικόνα)

    της Wind:

    https://ibb.co/frVvGf2

    και της Vodafone: (οι οποίες συνήθως δεν έχουν και κανένα "διακριτικό")

    https://ibb.co/2dRnn8f

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azuli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχυει αυτο που μου ειπαν οτι ολοι χρησιμοποιουν τις γραμμες ολων?
    Ναι, ισχύει ανάλογα την περιοχή. Πχ εδώ στο κέντρο Ακαδημίας Λάρισας, όλοι οι πάροχοι παίρνουν χοντρική από τις καμπίνες της Wind, ενώ στο κέντρο της Φιλελλήνων, όλοι παίρνουν από τις καμπίνες του ΟΤΕ.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-04-2013
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστω!
    Διφυλλη οτε εχω (γραφει οτε πανω..!),καινουργια,εξω απο την πολυκατοικια.Απλα δεν ξερω αν παιρνω απο αυτην.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azuli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω!
    Διφυλλη οτε εχω (γραφει οτε πανω..!),καινουργια,εξω απο την πολυκατοικια.Απλα δεν ξερω αν παιρνω απο αυτην.
    Κατά 99,99% από αυτήν θα παίρνεις. Για να είσαι 100% σίγουρος κοίτα τη νούμερο γράφει και μετά τσέκαρε το με το αντίστοιχο που έχει και το κουτί της πολυκατοικίας (έχει μορφή ΧΧΧ-ΥΥ)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας