Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Unhappy
    Καλημέρα σε όλους! Χρησιμοποιώ τα windows 11 γνήσια και απο ένα torrent που προσπάθησα να εγκαταστήσω τις προάλλες (καλα να πάθω) μου έσκασε μήνυμα απο το security center των windows οτι έφαγα watac.b!ml και οτι μπήκε σε καραντίνα.
    Αμέσως ξανα σκάναρα και δεν βρήκε κάτι. Εννοείται διέγραψα οτιδήποτε είχε σχέση με το torrent και στη συνέχεια έτρεξα το super antispyware το οποίο βρήκε ένα σορό θέματα κυρίως που αφορούσαν τον ms edge τον οποίο και χρησιμοποιώ. Μετά το scan πατούσα να τα καθαρίσει όπως και γινόταν, restart το pc και ξανά scan με τα ίδια αποτελέσματα....ξανα διαγραφή και scan και φυσικά πάλι τα ίδια.... δεν μπορούσε να τα αφαιρέσει.
    Κατεβάζω και το malwarebytes,μου βρίσκει κι αυτό ενα σωρό πράγματα, τα καθαρίζει και απο τότε φαινόντουσαν όλα οκ, καθώς το malwarebytes δεν ξανα βρήκε κάτι, το ίδιο και το super antispyware το ίδιο και το antivirus των windows... Το pc φαινόταν να δουλεύει σωστά και στα games και σε όλα μέχρι σήμερα που στα καλά καθούμενα μου πέταξε μπλε οθόνη, έγραψε το γνωστό οτι συλλέγουν πληροφορίες για το πρόβλημα, έγινε restart και ολα καλά...
    Το πρώτο ύποπτο θέμα λοιπόν ήταν η μπλέ οθόνη. Το δεύτερο είναι οτι προσπαθώ να κάνω scan με το antivirus των windows και συνεχώς κολλάει... Φαίνεται να σκανάρει κάποια αρχεία, το χρονόμετρο λειτουργεί καονικά και σε κάποια φάση απλά κολλάει όση ώρα και να το αφήσω και πρέπει να πατήσω ΑΚΥΡΩΣΗ.

    Τώρα κάνω ξανά φουλ σκαν με malwarebytes και μετα με super antispyware και βλέπουμε....

    Θέλω τα φώτα σας καθώς δεν έχω ιδέα απο ιούς και softwares... υπάρχει κάποιο tool να τσεκάρω με safe mode ή με φλασάκι ή ακόμα και κανονικά στα windows κάποια διαδικασία ; καθώς πιστεύω πως κατι κρύβεται στο pc μου...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ethnik471 : 29-01-22 στις 11:17. Αιτία: διόρθωση τίτλου

  2. #2
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα. Εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το eset online scanner. Το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές και σε safe mode και μου έλυσε αρκετές φορές τα προβλήματα που έχω.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Σ'ευχαριστώ πολύ @Subaru ! Το έτρεχα και δεν μου βρίσκει κάτι ούτε και αυτό, όπως και τα υπόλοιπα... :/

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το ml δείχνει machine learning φάση. Οπότε δεν είναι απαραίτητα ιός αν και πιθανό. Προφανώς το αρχείο κάτι πήγε να κάνει και το defender (σωστά ή λάθος) το διέγραψε.

    Λογικά είσαι καθαρός.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #5
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Ευχαριστώ...Για να είμαι ειλικρινής προσπάθησα να εγκαταστήσω το watch dogs legion καθως στα σχόλια του τόρρεντ δεν υπήρχε κάτι για ιο... αφού έγινε εκγατάσταση μου πέταξε το μήνυμα... Όντως πιθανώς να ήταν λαθος μήνυμα αλλα καλου κακού εγώ τα έσβησα όλα. Το pc φαίνεται όντως καθαρό πλέον...
    Ευχαριστώ πάρα πολύ !

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Προφανώς όταν παίζεις με την φωτιά παίζει και να καείς. Δεν λένε τίποτα τα comments στα torrent.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #7
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς όταν παίζεις με την φωτιά παίζει και να καείς. Δεν λένε τίποτα τα comments στα torrent.
    Σαφώς. Συμφωνώ απόλυτα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας