Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα,
    καταθέτω την εμπειρία μου και ίσως βοηθήσει κάποιον.

    Τα αναφέρω τηλεγραφικά για να μην κουράσω.

    Πριν έναν μήνα αποφάσισα να αλλάξω από Cosmote 50 σε Nova 100 λόγω καλύτερης τιμής.

    Επειδή άργησαν από τη Nova να μου στείλουν το router, παρέμεινε κουμπωμένο το Speedport entry της Cosmote.
    Είδα ότι συγχρόνιζε στα 90-96. Πέρασα κωδικούς και δούλευα μια χαρά μέχρι να στείλουν το δικό τους.
    Όταν παρέλαβα και σύνδεσα το δικό τους (Huawei DG8245V-10) συγχρόνιζε στα 60-65.
    Τα άλλαξα 4-5 φορές και όντως υπήρχε αυτή διαφορά.
    Με το Speedport βέβαια δεν είχα voip και αυτός ήταν ο βασικός λόγος που επέμενα για λύση από την εταιρία.

    Μετά από αρκετά τηλέφωνα στην τεχνική υποστήριξη και αφού βλέπουν online την μεγάλη διαφορά στον συγχρονισμό, μου προτείνουν να παραλάβω από ένα κατάστημα ένα άλλο router , ίδιο μοντέλο. Ζητώ άλλο μοντέλο γιατί είχα υποψίες ασυμβατότητας με τις καμπίνες της περιοχής οι οποίες είναι της Wind. Μου δίνουν τελικά πάλι το ίδιο γιατί τα ZTE δεν τα διαθέτουν πλέον.

    Συνδέω και το αποτέλεσμα είναι ακριβώς ίδιο.
    Μου στέλνουν τεχνικό.
    Μετράει κάτω με router (Huawei άλλο μοντέλο) και analyzer, 85 DL και 10 UL. Πάνω στην μπρίζα 65 DL και 10 UL.
    Βλέπει και αυτός τον συγχρονισμό με το Speedport και απορεί. Παρ'όλ'αυτά, σημειώνει ότι είναι θέμα κάθετης καλωδίωσης και συνιστά ηλεκτρολόγο.

    Ξανά, τηλέφωνα και αρκετός εκνευρισμός πλέον στην τεχνική υποστήριξη και με πολύ επιμονή από μέρους μου μου ζητάνε από την τεχνική υπηρεσία το mac address του Speedport. Υπέθεσα ότι το θέλανε για να δουν τι κάρτα δικτύου έχει και να δουν αν όντως υπάρχουν θέματα ασυμβατότητας.
    Αφού περίμενα 4 ημέρες τους ξανακαλώ και μου λένε ότι θα δοθεί σύντομα λύση. Την ίδια μέρα , μου έρχεται μήνυμα ότι θα έρθει τεχνικός πάλι. Επικοινωνώ μαζί του και κανείς δεν ξέρει γιατί ακριβώς θα έρθει.

    Στο μεσοδιάστημα μιλάω με φίλο με παρόμοιο πρόβλημα που τελικά επιλύθηκε με αλλαγή router σε άλλο μοντέλο.
    Μου δίνει να δοκιμάσω ένα Sercom που δίνει η Vodafone. Σημειωτέον ότι το Speedport entry που είχα είναι κατασκευής Sercom.
    Το συνδέω και συγχρονίζει 90+.

    Ήμουν πλέον πεπεισμένος ότι ήταν θέμα router.

    Έρχεται και ο δεύτερος τεχνικός, και μετρά κάτω 110 DL/11 UL. Μετρά πάνω 65 DL / 10 UL. Μετρήσεις με ZTE, Huawei και analyzer. Βλέπει πως συγχρονίζουν τα Sercom και δεν μπορεί να καταλάβει τι γίνεται. Τελικά προτείνει να έρθει ηλεκτρολόγος να ελέγξει την κάθετη καλωδίωση.
    Με μισή καρδιά το αποδέχομαι και επιλέγω τεχνικό της εταιρίας ούτως ώστε να έχω μαρτυρία εκ των έσω για την καταγγελία την οποία ετοίμαζα.

    Μου εξηγούν ότι το κόστος για την επίλυση μετά από έλεγχο είναι στα 30 ευρώ και εάν χρειαστεί νέα κάθετη καλωδίωση το κόστος είναι 50 ευρώ (μέχρι 20 μέτρα καλώδιο). Εδώ υπάρχει μια ασάφεια από μέρους τους διότι αν δεν επιλυθεί το πρόβλημα και χρήζει νέας καλωδίωσης, ο πελάτης θα πρέπει να πληρώσει ούτως ή άλλως τα 30 ευρώ.

    Τελευταία μου ελπίδα να δουλέψει καλύτερα, κάποιο από τα άλλα δύο ζευγάρια τηλεφωνικού που έρχονται από κάτω. Νέα καλωδίωση δεν επρόκειτο να βάλω.

    Έρχεται λοιπόν και ο ηλεκτρολόγος. Μετρά πάνω στην μπρίζα. 65 DL / 10 UL. Ανοίγει την μπρίζα και μετρά κατευθείαν πάνω στα καλώδια. Τα ίδια. Βλέπει ακόμα ένα ζευγάρι που δίνει στα άλλα δωμάτια τηλέφωνο. Το βγάζει. Ξαναμετρά. 110 DL / 11 UL ! Tα απομονώνει και κλείνει την μπρίζα. Ξαναμετρά. 110 DL / 11 UL. Βαζει το router και κάνουμε κάποια speedtests. Από χθες όλα καλά.

    Παρόλο που είμαι του χώρου (προγραμματιστής) με μεγάλη εμπειρία σε δίκτυα και συμπαθητική γνώση ηλεκτρονικών/ηλεκτροτεχνίας, αυτό μου διέφυγε εντελώς και είχα σχηματίσει τελείως λανθασμένη άποψη για το πρόβλημα. Πιθανά αν είχα ανοίξει την πρίζα να το δοκίμαζα. Δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι δεν τα ξέρουμε όλα και ότι πρέπει να εξαντλούμε όλα τα περιθώρια πριν κατηγορήσουμε κάποιους.
    Εξακολουθώ μετά από τόσα χρόνια να πιστεύω ότι οι εταιρίες γενικά εκμεταλλεύονται τον κόσμο και προσφέρουν λίγα και τον ταλαιπωρούν αλλά υπάρχουν και κάποιες φορές όπως αυτή που δίνουν λύση και καλό είναι να το αναφέρουμε.

    Συγγνώμη για το μακροσκελές.
    Καλή συνέχεια σε όλους.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-01-29 095424.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  44,7 KB 
ID: 234473

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-01-29 095253.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  36,8 KB 
ID: 234474

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-01-29 094904.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  17,3 KB 
ID: 234475
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vladimirus : 29-01-22 στις 12:42.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας