Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Έχει κανά 2 χρόνια που πήρα έναν εκτυπωτή Epson Ecotank (για την ακρίβεια το μοντέλο L3060). Είχα ακούσει για οικονομία, αλλά αυτό πραγματικά δεν το περίμενα. 2 χρόνια μετά και εκτυπώνοντας αβέρτα, είτε ασπρόμαυρα είτε έγχρωμα, από κείμενα μέχρι φωτογραφίες ή Α4 έγχρωμες σελίδες είμαι ακόμα με τα αρχικά μελάνια. Και όχι μόνο αυτό, αλλά έχω ακόμα τα 2 εξτρά μπουκαλάκια που είχε στην συσκευασία με μαύρο μελάνι. Τα 2 αυτά μπουκαλάκια (ακόμα σφραγισμένα και σε αεροστεγή συσκευασία) γράφουν πάνω ότι λήγουν 2/2022.

    Και αναρωτιέμαι. Τι ακριβώς μπορεί να πάθουν; Από την μία λέω, για 7€ αυθεντικό μπουκαλάκι
    https://www.skroutz.gr/s/8967582/Eps...lor_variations
    (που το θυμόμουν φθηνότερα, γύρω στα 5μιση) που θα με κρατήσουν -λογικά- για άλλα 2 χρόνια αξίζει να το ρισκάρω; Αλλά από την άλλη λέω, αφού τα έχω που τα έχω, ποιο είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί δηλαδή; Αλλοιώνεται το μελάνι με τον καιρό; Γνωρίζει κανείς;

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ναι μπορουν να αλλοιωθουν και αυτο εξαρταται απο τις συνθηκες αποθηκευσης τους ή και αλλους παραγοντες. Το προβλημα ομως που μπορει ενδεχομενως να αντιμετωπισεις ειναι να μην δουλευουν και επειδη ακριβως θα ειναι και ληγμενα η "μαμα" εταιρεια δεν θα τα καλυπτει βασει εγγυησης.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μπορουν να αλλοιωθουν και αυτο εξαρταται απο τις συνθηκες αποθηκευσης τους ή και αλλους παραγοντες. Το προβλημα ομως που μπορει ενδεχομενως να αντιμετωπισεις ειναι να μην δουλευουν και επειδη ακριβως θα ειναι και ληγμενα η "μαμα" εταιρεια δεν θα τα καλυπτει βασει εγγυησης.
    Να μην δουλεύει δεν γίνεται, είναι χύμα μελάνι σε μπουκάλι

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μην δουλεύει δεν γίνεται, είναι χύμα μελάνι σε μπουκάλι
    Σε αυτην την περιπτωση το μελανι μπορει να μην δινει ποιοτικη εκτυπωση επειδη πχ θα εχει "ξεθυμανει". Και αυτο ειναι ενα σημειο που δεν θα μπορει να απαιτηθει καλυψη εγγυησης.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ναι βασικά αυτό με ενδιαφέρει, αν ξέρει κάποιος (από προσωπική εμπειρία προτιμότερο) αν αλλοιώνεται με κάποιο τρόπο το μελάνι πέραν της ημερομηνίας λήξης. Εγώ πχ έλεγα μην τυχόν αλλοιώνεται η σύστασή του και μπορεί να μπουκώνει τις κεφαλές ή κάτι τέτοιο. Ο εκτυπωτής γενικά πάντως νομίζω πως έχει ήδη βγει εκτός εγγύησης, 2 χρόνια πρέπει να έδινε αν θυμάμαι καλά...

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Το καθε μελανι παντως εχει την δικη του και ξεχωριστη απο το μηχανημα, εγγυηση. Νομιζω 1 χρονο δινουν οι κατασκευαστες.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Αγαπητέ φίλε, έστω και ΠΟΛΥ καθυστερημένα να σημειώσω ότι: α) Τα μελάνια ή/και τόνερ για να φτάσουν στην ημερομηνία λήξης, πρέπει να φυλάσσονται σε σκιερό και δροσερό μέρος, αλλιώς η ημερομηνία λήξης δεν ισχύει, έχουν παραδώσει πνεύμα πολύ νωρίτερα, β) δεν αξίζει τον κόπο να διακινδυνεύσεις το μηχάνημα και την εγγύησή του για "ληγμένα" μελάνια και γ) ενημερωτικά, για επόμενη φορά να ξέρεις ότι, αν δεν προλαβαίνεις ο ίδιος να χρησιμοποιήσεις κάποιο μελάνι, μπορείς να το χαρίσεις σε κάποιο φίλο ή μέσω ίντερνετ για να αναγομώσει μελάνια σε inkjet της ίδιας εταιρείας (αν φυσικά πιάνουν τα χέρια του - δεν είναι πάντως κάτι τρομερά δύσκολο).

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας