Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Καλημέρα.
    Είμαι περίπου 2 χρόνια με VDSL-50 σε wind στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης (σε καμπίνα wind) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
    Η γραμμή άψογη, μέχρι πριν από περίπου 2-3 βδομάδες που μου κάνει σχεδόν κάθε μέρα 1-2 αποσυνδέσεις στα καλά καθούμενα.
    Στην wind το θεωρούν φυσιολογικό και όχι βλάβη, αλλά είναι πολύ ενοχλητικό ειδικά αν έχεις τηλεργασία και τηλεκπαίδευση.
    Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο στην περιοχή; Έχει κανείς καμιά ιδέα του τι μπορεί να φταίει;

    Η γραμμή γενικά είναι άψογη και για του λόγου το αληθές:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2022-01-30 102343.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  49,9 KB 
ID: 234493

  2. #2
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Κανένας τίποτε;;;
    Το ίδιο και από την wind... τίποτε εντελώς απαράδεκτοι.
    Μου έχουν πει ότι δικαιολογίες μπορεί να φανταστεί κάποιος, και ενώ από την μια προσπαθούν να με πείσουν ότι είναι φυσιολογικάτατο μια άψογη γραμμή να έχει 2-3 αποσυνδέσεις την ημέρα, από την άλλη με διαβεβαιώνουν ότι το πρόβλημα λύθηκε και δεν θα έχω αποσυνδέσεις. Και στο καπάκι με το που κλείνουμε ... μια φυσιολογική αποσύνδεση... Χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ 2-3 λεπτά μέχρι να ξανασυγχρονίσει...

  3. #3
    Εγγραφή
    17-01-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    26.7(dB) / 5.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκτός του modem έχεις κάνα extender ή AP στον χώρο;

  4. #4
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Έχω, το δίκτυο μου είναι αρκετά πολύπλοκο, αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο.
    Το ΖΤΕ της wind είναι σε bridge mode με ένα draytek να κάνει PPPoE κλήση στο 835.
    To ZTE χρησιμοποιείται για την τηλεφωνία στο 837.
    Σε άλλο χώρο (όροφο) έχω σαν ΑΡ ένα Xiomi AX1800 το οποίο συνδέεται με το δίκτυο μου με TP-Link power line adapters οι οποίοι είναι σε πρίζες με αποκλειστική ασφάλεια για αυτές, και αρκετά μακριά και από το καλώδιο της VDSL και από το Modem.
    Αυτά όλα είναι στημένα έτσι για περισσότερο από ένα χρόνο και δουλεύανε όλα περίφημα.
    Ξαφνικά εδώ και ένα μήνα άρχισε να κάνει αποσυνδέσεις (αποσυγχρονίζεται η DSL και πέφτει και η τηλεφωνία και το Ιντερνετ) στα καλά καθούμενα, χωρίς να έχει δείχνει να ανεβάζει errors το modem και χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στο στήσιμο του δικτύου μου.
    Δες άψογα σημερινά στατιστικά με περίπου 10 ώρες up time:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2022-02-10 092022.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  45,0 KB 
ID: 234847

  5. #5
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός του modem έχεις κάνα extender ή AP στον χώρο;
    Σαν απορία και επειδή τόσα χρόνια στον χώρο έχω δει πολλά απίθανα, πως θα μπορούσε να επηρεάσει ένα AP τον συγχρονισμό της VDSL και το ρώτησες αυτό;

  6. #6
    Εγγραφή
    17-01-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    26.7(dB) / 5.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν απορία και επειδή τόσα χρόνια στον χώρο έχω δει πολλά απίθανα, πως θα μπορούσε να επηρεάσει ένα AP τον συγχρονισμό της VDSL και το ρώτησες αυτό;
    Τον συγχρονισμό (δηλαδή πόσο πιάνει η γραμμή) όχι, άλλα πολλά AP και ΕΧΤ αν δεν έχουν ρυθμιστεί σωστά και έχουν ανοιχτό DHCP server στο ίδιο range με το modem μπορεί να δημιουργήσουν αποσυγχρονισμούς ή πρόβλημα στο εσωτερικό δίκτυο.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Όχι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, είναι προσεγμένο το εσωτερικό μου δίκτυο, αλλά και πάλι δύσκολα νομίζω ένας δεύτερος ανοιχτός DHCP server θα ήταν υπεύθυνος για αποσυγχρονισμό VDSL.

    Anyway το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε μετά από αμέτρητα τηλεφωνήματα και διαλόγους που αν τους ανέβαζα εδώ το φορουμ θα γινόταν από τεχνολογικό σατιρικό..

    Βέβαια ποτέ και κανένας τους, και ενώ βλέπαν τις αποσυνδέσεις, δεν παραδέχτηκε ότι υπήρχε πρόβλημα, αλλά εκεί στην wind θεωρούσαν φυσιολογικό μια άψογη κατά τα άλλα γραμμή να έχει 3-4 αποσυνδέσεις την ημέρα. Μου είπαν ότι αυτές μπορεί να γίνονται και εσκεμμένα για αναβάθμιση του ρουτερ... 3-4 φορές την ημέρα, κάθε μέρα...

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.314
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Να βρεις έναν τρόπο να μετρήσεις τις αποσυνδέσεις. Ίσως να μην είναι 1-2 που αντιλαμβάνεσαι εσύ αλλά περισσότερες. Μπορεί να προστέθηκε θόρυβος στη γραμμή, κάποιο μπριζάκι να κουνήθηκε και να μην κάθεται καλά, ή βέβαια να φταίει κάποια άλλη συσκευή ενσύρματα συνδεδεμένη σε κάποιο μπριζάκι. Και βέβαια να έχει μπει κάπου υγρασία ή να υπάρχει άλλο θέμα πριν από σένα. Το κακό είναι πως από τη Wind αν τους ρωτήσεις πόσες αποσυνδέσεις είχα χτες, τις βλέπουν αλλά υπάρχει αυστηρή γραμμή να μην ενημερώνουν τον πελάτη, αν εσύ έχεις 10 αποσυνδέσεις και δεν το έχεις αντιληφθεί σε αφήνουν στην ησυχία σου. Αν τις έχεις κάπως καταγεγραμμένες τους πιέζεις να λύσουν το θέμα, αν είναι από τη μεριά πριν τον κατανεμητή σου. Και τηλέφωνο καπάκι αφού αντιληφθείς την αποσύνδεση, να σου πούνε για ποιο λόγο βλέπουν να συμβαίνει. Λειτουργούν 24 ώρες.
    hnesne

  9. #9
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    @jap φαίνεται να το διόρθωσαν τελικά. Σίγουρα δεν ήταν από μένα δεν έχω καν πρίζα. Απευθείας UTP ελεγμένο από την ρεγκλέτα του ΟΤΕ σε RJ11 πίσω από το modem.
    Τελευταία (μετά από ένα μήνα περίπου συνεχών τηλεφωνημάτων) μίλησα με ένα παλικάρι που ήταν ο μόνος που καταλάβενε τι του έλεγα. Στους περισσότερους έλεγα ότι κάνει αποσυγχρονισμό το DSL και μου έλεγαν μήπως πρέπει να βάλω wifi extender για να έχω σήμα παντού και να μην κάνει διακοπές. Ακόμη και όταν τους έλεγα ότι συνδέομαι με ethernet, αυτοί συνέχιζαν και λέγαν για το wifi

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.314
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μια χαρά εντέλει

    OK, το στοίχημα είναι να περάσεις από το πρώτο επίπεδο support, έτυχε και δούλεψε πρόσφατα δικό μου άτομο εκεί, η χρησιμότητά τους αν έχεις πραγματικό θέμα είναι μόνο παρηγορητική. Δεν φταίνε τα παιδιά, φταίει ο απαράδεκτος τρόπος εκπαίδευσής τους και οι προτεραιότητες της wind (και κατ' επέκταση της εταιρείας που λειτουργεί το τηλεφωνικό κέντρο). Μόνο αν είσαι τυχερός θα πέσεις σε κάποιον να ξέρει 5 πράγματα από μόνος του, για αυτό και λέμε να παίρνουμε ξανά και ξανά μέχρι να κληρώσει.
    hnesne

  11. #11
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Σίγουρα δεν φταίνε τα παιδιά που πάνε να βγάλουν ένα μεροκάματο, αλλά οι εταιρίες (όλες, όχι μόνο η wind) που προσπαθούν με εντελώς ανειδίκευτους (για να μπορούν να τους πληρώνουν ψίχουλα) να κάνουν δουλειά.
    Τελικά το μόνο που καταφέρνουν είναι να διώχνουν πελάτες....

  12. #12
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα δεν φταίνε τα παιδιά που πάνε να βγάλουν ένα μεροκάματο, αλλά οι εταιρίες (όλες, όχι μόνο η wind) που προσπαθούν με εντελώς ανειδίκευτους (για να μπορούν να τους πληρώνουν ψίχουλα) να κάνουν δουλειά.
    Τελικά το μόνο που καταφέρνουν είναι να διώχνουν πελάτες....
    Άστο,εγώ από το καλοκαίρι που είμαι wind 2 φορές χρειάστηκα τεχνική υποστηρίξει,ευτυχώς και της 2 φορές έπεσα σε άτομο που ήξερε και το πρόβλημα μου λύθηκε μέσα σε 2-3 μέρες και της 2 φορές,αλλα για αυτό που λες ότι διώχνουν τους πελάτες,κάνε μια βόλτα από nova,το πρόβλημα που μου λύθηκε σε 2 μέρες στην wind,η nova δεν μου το έλυσε ούτε σε 2 μήνες και στο τέλος με άφησε να φύγω και ατελώς.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Για όλες τις εταιρίες μιλούσα, νομίζω το γράφω ξεκάθαρα. Σε όλους αν στραβώσει κάτι είναι θέμα τύχης το να το φτιάξουν...

  14. #14
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, είναι προσεγμένο το εσωτερικό μου δίκτυο, αλλά και πάλι δύσκολα νομίζω ένας δεύτερος ανοιχτός DHCP server θα ήταν υπεύθυνος για αποσυγχρονισμό VDSL.

    Anyway το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε μετά από αμέτρητα τηλεφωνήματα και διαλόγους που αν τους ανέβαζα εδώ το φορουμ θα γινόταν από τεχνολογικό σατιρικό..

    Βέβαια ποτέ και κανένας τους, και ενώ βλέπαν τις αποσυνδέσεις, δεν παραδέχτηκε ότι υπήρχε πρόβλημα, αλλά εκεί στην wind θεωρούσαν φυσιολογικό μια άψογη κατά τα άλλα γραμμή να έχει 3-4 αποσυνδέσεις την ημέρα. Μου είπαν ότι αυτές μπορεί να γίνονται και εσκεμμένα για αναβάθμιση του ρουτερ... 3-4 φορές την ημέρα, κάθε μέρα...
    Σου ειπαν τελικά ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα απο μεριά τους; Γιατι αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα εδώ και 3 μήνες χωρίς επίλυση, με 4-8 αποσυγχρονισμούς την ημέρα μέσο όρο.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Όχι όλα τα βλέπανε πολύ καλά χωρίς κανένα πρόβλημα με πολύ φυσιολογικό το να έχω 3-4 αποσυνδέσεις την ημέρα.
    Ο τελευταίος που μίλησα (με πήρε στο κινητό) φαινόταν να καταλαβαίνει τι του λέω, ήταν ο μόνος που κατάλαβε ότι το ΖΤΕ ήταν σε bridge mode. Και αυτός βέβαια ενώ έβλεπε τις αποσυνδέσεις δεν έβλεπε πρόβλημα στην γραμμή όμως μετά την κουβέντα μαζί του δεν ξαναείχα αποσύνδεση.

    Υπόψην ότι κάπου εκεί έκανα και αίτηση φορητότητας στην NOVA, αφενός επειδή μου σπάσαν τα νεύρα με την όλη ιστορία και αφετέρου επειδή είχα σχεδόν κλείσει την 2ετία και η NOVA μου έδινε 2+€ φθηνότερα την 100άρα από την τιμή που μου δίναν αυτοί την 50άρα. Έτσι εδώ και 6 μέρες περίπου έχω 100άρα NOVA με 35b (συγχρονίζει στα 290!!) και χωρίς αποσυνδέσεις φυσικά.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας