Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Wifi
    Η Meta, η εταιρεία που προηγουμένως ήταν γνωστή ως Facebook, ανακοίνωσε ότι θα κλείσει την υπηρεσία Express Wi-Fi, η οποία, σε συνεργασία με άλλες εταιρείες, προσέφερε ασύρματη πρόσβαση στο διαδίκτυο σε περισσότερες από 30 χώρες.

    "Μαζί με τους συνεργάτες μας, βοηθήσαμε στην επέκταση της δημόσιας πρόσβασης Wi-Fi για ανθρώπους σε περισσότερες από 30 χώρες μέσω της πλατφόρμας Express Wi-Fi", δήλωσε η εταιρεία. "Ενώ ολοκληρώνουμε τις εργασίες μας σε αυτό το πρόγραμμα για να επικεντρωθούμε στην ανάπτυξη άλλων έργων, παραμένουμε προσηλωμένοι στη συνεργασία με εταίρους σε όλο το οικοσύστημα των τηλεπικοινωνιών για την παροχή καλύτερης συνδεσιμότητας".

    Το Express Wi-Fi ξεκίνησε το 2016 και αποτελούσε μέρος της προσπάθειας Connectivity του Facebook, επιδιώκοντας να προσελκύσει το επόμενο ένα δισεκατομμύριο χρηστών που είτε είχαν κακές συνδέσεις στο διαδίκτυο είτε δεν είχαν καθόλου σύνδεση. Ο όμιλος εστίασε επίσης στο Free Basics, την υπηρεσία που προσφέρει υπηρεσίες διαδικτύου χωρίς κόστος για τον τελικό χρήστη.

    Καθώς ολοκληρώνουμε τις εργασίες μας για το πρόγραμμα αργότερα φέτος, θα συνεργαστούμε στενά με τους συνεργάτες του Express Wi-Fi για να ελαχιστοποιήσουμε τον αντίκτυπο στις επιχειρήσεις τους και στη συνδεσιμότητα των πελατών τους", πρόσθεσε η Meta, υποδηλώνοντας ότι όσοι βασίζονται στην υπηρεσία μπορεί να μην μείνουν εντελώς χωρίς υπηρεσία.

    Για πολλά χρόνια, ο Μαρκ Ζούκερμπεργκ επικεντρώθηκε στην εύρεση του επόμενου ενός δισεκατομμυρίου χρηστών. Σε μια λευκή βίβλο (η οποία δεν φιλοξενείται πλέον στο Facebook), ο Ζούκερμπεργκ μίλησε για τις ευκαιρίες, τις θέσεις εργασίας και τις συνδέσεις που θα μπορούσαν να δημιουργηθούν με τη σύνδεση των μη συνδεδεμένων.

    Στην πραγματικότητα, αυτές οι φιλοδοξίες ήταν πολύ δύσκολο να επιτευχθούν για υλικοτεχνικούς και κοινωνικούς λόγους.

    Τα έργα για την προβολή Wi-Fi σε δυσπρόσιτες περιοχές με drones, για παράδειγμα, ήταν συχνά ανέφικτα, ακόμη και με τεράστιο χρόνο και επενδύσεις. Σε άλλες περιπτώσεις, οι άνθρωποι στις αναπτυσσόμενες χώρες είχαν συχνά πρόσβαση στο διαδίκτυο, αλλά αισθάνονταν ελάχιστη ανάγκη να το χρησιμοποιήσουν.

    Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

    Πηγή : Techradar

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε άλλες περιπτώσεις, οι άνθρωποι στις αναπτυσσόμενες χώρες είχαν συχνά πρόσβαση στο διαδίκτυο, αλλά αισθάνονταν ελάχιστη ανάγκη να το χρησιμοποιήσουν.
    Ποτέ δεν είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο, αλλά έχοντας διαβάσει την πρόταση μου φαίνεται λογικό. Μου θύμισε τον εαυτό μου την εποχή των windows 95, που σκεφτόμουνα "Για ποιο λόγο να είναι 24/7 συνδεδεμένος ο υπολογιστής μου στο internet; Δεν το χρειάζομαι."

  3. #3
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ δεν είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο, αλλά έχοντας διαβάσει την πρόταση μου φαίνεται λογικό. Μου θύμισε τον εαυτό μου την εποχή των windows 95, που σκεφτόμουνα "Για ποιο λόγο να είναι 24/7 συνδεδεμένος ο υπολογιστής μου στο internet; Δεν το χρειάζομαι."
    Μου θύμησες την εποχή (1997-1998) του dialup και των χρονοχρεώσεων. Όταν κάποια στιγμή έπρεπε να κλείσω την σύνδεση, η ατάκα μιας φίλης από τις ΗΠΑ ήταν:

    "Γιατί, το ψυγείο όταν δεν τη χρησιμοποιείτε... το βγάζετε από την πρίζα;;"

  4. #4
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.216
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-925/143
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου θύμησες την εποχή (1997-1998) του dialup και των χρονοχρεώσεων. Όταν κάποια στιγμή έπρεπε να κλείσω την σύνδεση, η ατάκα μιας φίλης από τις ΗΠΑ ήταν:

    "Γιατί, το ψυγείο όταν δεν τη χρησιμοποιείτε... το βγάζετε από την πρίζα;;"
    Ναι στο εξοχικο και ανοιγω και την πορτα του φευγοντας

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Λετε αντιστοιχως, να εγκαταλειψει κι ο Elon Musk το παρομοιο εγχειρημα για παροχη νετ, με δορυφορους σε ολο τον πλανητη;

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλά τα πάει η Meta στο χρηματιστήριο τις τελευταίες ώρες
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας