Σελ. 5 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 640
  1. #61
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ααα, και να σας πω και το άλλο..

    H MSystem το έβαλε στο Skroutz,
    όταν έκανε την παραλαβή από την AMY..

    Ως τότε δεν ήταν το κατάστημα τους στην σελίδα του 7590 AX..
    Το κοίταγα από μέρες στο Skroutz..

    ....

    Πάντως δεν έχω κανέναν ιδιαίτερο λόγο που υποστηρίζω το κατάστημα πέρα από την καλή εξυπηρέτηση που είχα μαζί τους..
    Μάλιστα είχα και συνομιλία μαζί τους μέσω E-Mail εάν η έκδοση που τους έδωσε η AMY είναι η Version 2..

    Απλά αναφέρω την εμπειρία της αγοράς μου.

    Εξάλου όλα αυτά σας τα λέω τώρα..
    μόνο και μόνο επειδή έκανε την αρχική αναφορά στο κατάστημα ο Panos7escape πιο πάνω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 10-02-22 στις 15:03.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  2. #62
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Κι εγώ αν το πάρω (όποιο μοντέλο είναι να πάρω) θα προτιμήσω από κάποιο συνεργαζόμενο με την αντιπροσωπεία παρά σκρουτζ που κάνω συνήθως γιατί όπως τα έψαξα λίγο, παρατήρησα κάτι περίεργα με τα "site" αυτά καθώς είχαν πανομοιότυπο setup, πανομοιότυπες τηλέφωνα και εμένα αυτά μου φαίνονται πάρα πολύ ύποπτα...

    Ακόμα και οι όροι χρήσης τους, ήταν πανομοιότυποι αν όχι 100% ίδιοι.

    Προσωπικά δε με ενοχλεί να πάρω το γερμανικό και να του φλασάρω το international firmware (εφόσον γίνεται και δεν μου δημιουργεί άλλο ζήτημα) αλλά από το να κλαίω τα λεφτά μου, καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να το πάρω από μαγαζί που έχω ξαναψωνίσει άλλα παρελκόμενα και έχω μείνει ευχαριστημένος.
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  3. #63
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takislz Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάτι θα έπρεπε να έχει παραπάνω το μεγάλο ax γιατί, ποιος θα το έπαιρνε.
    Και να συμπληρώσω κάτι για το '' παίζει τώρα ετοιμοπαράδοτο από msystems.'' , επειδή έχουμε βαρεθεί να ακούμε και να βλέπουμε διάφορα.
    Το 7590ax ελληνικής αντιπροσωπείας (γερμανική έκδοση που είχε φέρει) έχει εξαντληθεί από την αγορά αυτήν την στιγμή και το συγκεκριμένο μαγαζί λέει πως έχει και την international έκδοση που βγήκε πριν λίγες μέρες στο site της avm.
    Που ακριβώς το ψώνισε; Από Γερμανία απ ευθείας; Έγινε νέος αντιπρόσωπος; Έλεος...[/url]
    ο συντάκτης μου έδωσε και like

    Η Msystems είναι επίσημος μεταπωλητής (και όχι αντιπρόσωπος) της AVM.
    Από ΑΜΥ παραλαμβάνει, δεν φέρνει εισαγωγή.
    Δεν έχεις κάποιο πρόβλημα είτε φέρει Γερμανική είτε Διεθνή εκδοσή, είναι από την επίσημη αντιπροσωπεία (ΑΜΥ).

  4. #64
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ αν το πάρω (όποιο μοντέλο είναι να πάρω) θα προτιμήσω από κάποιο συνεργαζόμενο με την αντιπροσωπεία παρά σκρουτζ που κάνω συνήθως γιατί όπως τα έψαξα λίγο, παρατήρησα κάτι περίεργα με τα "site" αυτά καθώς είχαν πανομοιότυπο setup, πανομοιότυπες τηλέφωνα και εμένα αυτά μου φαίνονται πάρα πολύ ύποπτα...

    Ακόμα και οι όροι χρήσης τους, ήταν πανομοιότυποι αν όχι 100% ίδιοι.

    Προσωπικά δε με ενοχλεί να πάρω το γερμανικό και να του φλασάρω το international firmware (εφόσον γίνεται και δεν μου δημιουργεί άλλο ζήτημα) αλλά από το να κλαίω τα λεφτά μου, καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να το πάρω από μαγαζί που έχω ξαναψωνίσει άλλα παρελκόμενα και έχω μείνει ευχαριστημένος.
    Αυτά που έφερε η Ελληνική αντιπροσωπεία πάντως (Τα Γερμανικά) έχουν το International firmware..
    δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι..

    Τώρα να δούμε τι θα είναι η επόμενη παρτίδα θα θα φέρουν..

    Στο Skroutz κοιτάς πάντα πόσο καιρό είναι εκεί το κατάστημα..
    Κάτι μήνες.. 1 χρόνο ίσως και 2 χρόνια.. μακριά!!!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #65
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takislz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το modem σου κλειδώνει στην ανώτερη ταχύτητα της γραμμής σου και δεν έχεις ανάγκη για σοβαρό wifi δίκτυο, ΟΧΙ.
    Αν όμως θες να το δεις διαφορετικά και να πας σε Fritz, τότε χωρίς 2η σκέψη, πάρε το 7530ax.
    Δεν θα δεις καμμία διαφορά σε επιδόσεις, οι διαφορές είναι οι επιπλέον θύρες τηλεφώνου (άχρηστες για τους πολλούς) και οι 2 usb3 αντί της μιας usb2 του ''μικρού'' συν μια επιπλέον wan/lan.
    Διάβασε το υπέρ αναλυτικό review https://www.thelab.gr/reviews/input-...έωση-r813/ και επειδή έχω και τα 2 fritzbox (7530ax & 7590ax) το λέω αντικειμενικά. 7530ax το απόλυτο modem router στην σωστή τιμή!
    Να προσθέσω ότι έχει επίσης διαφορά στο ασύρματο (Wi-Fi 6) που θα φανεί μόνο ανάλογα τι συσκευή (τι "ποιότητας" ασύρματο τσιπ) έχεις καθώς και ότι έχει μεγαλύτερο "κουτί" που κάνει καλύτερο εξαερισμό (απαγωγή) της θερμοκρασίας.

  6. #66
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το έψαξα αυτό το τελευταίο γιατί υπάρχει Version 1 του 7590 AX χωρίς οπές στα πλαινά..
    και Version 2 με οπές..

    - Version 1 - Version 2
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #67
    Εγγραφή
    14-01-2022
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Θα περιγράψω κι εγώ όλη την εμπειρία, για να καταλαβαίνουμε κι εμείς όλοι που δεν ξέρουμε και πολλά (κι εγώ μέσα) και προσπαθούμε να βρούμε άκρη λόγω της βλακείας της avm με τις german & international version και με την γκρίζα κατάσταση της ελληνικής αγοράς.
    Επι 6 και πλέον μήνες με τον ίδιο ακριβώς τρόπο η αμυ (όπως η msystems στα δικά της μεγέθη ''κολπάκια'') υποστήριζε απόλυτα πως η german version δεν θα παίξει στην Ελλάδα με κανέναν τρόπο με την cosmote που με ενδιέφερε.
    Εγώ που παιδευόμουν με το απαράδεκτο smart της cosmote και είχα ανάγκη να αγοράσω το 7590ax για την δουλειά μου ελπίζοντας στην λύση των προβλημάτων που είχα, επικοινώνησα πολλές φορές μαζί τους και έπαιρνα πάντα την ίδια κατηγορηματική απάντηση. Δεν θα παίξει!
    Και αν το πάρετε και από έξω που τους είπα πως σκεφτόμουν να κάνω, δεν θα μπορούμε με τίποτα να σας αλλάξουμε το firmware.
    Η γερμανική έκδοση λοιπόν που με τίποτα δεν θα δούλευε ξαφνικά δούλεψε όταν την έκανε εισαγωγή η αμυ.
    Με ελληνικά κέρδη επι των πωλήσεων η German ''έπαιξε''.
    Αν ήξερα λοιπόν την αλήθεια που ξέρω σήμερα, θα το είχα πάρει από το γερμανικό amazon 6 μήνες πριν!
    Επίσης λόγω του απροσδιόριστου ερχομού της international έκδοσης του 7590ax, αγόρασα τον Δεκέμβριο το 7530ax γιατί απλά δεν μπορούσα να περιμένω άλλο.
    Την ημέρα (19 ή 20/12) που τους πήρα για να μου επιβεβαιώσουν αν το μαγαζί που είχα επιλέξει για το 7530ax ήταν συνεργάτες τους μην πάρω από παρεμπόριο, ξαναρώτησα για το 7590ax αλλά κανένας τους δεν είχε το φιλότιμο να μου πει να κάνω 10 μέρες υπομονή γιατί θα παραλάμβαναν τις german version που αυτή την φορά θα έπαιζαν επίσημα. Δεν το ήξεραν; Έτσι τους ήρθε ένα πακέτο ξαφνικά με 7590ax από την Γερμανία; Φυσικά η απαράδεκτη avm μόλις την προηγούμενηε εβδομάδα έβαλε στο site της κωδικό για international έκδοση. Τσίρκο όλοι.
    Ποιον να ακούσεις, τι να διαβάσεις και ακόμα χειρότερα ποιον να πιστέψεις!
    Φυσικά και δεν συμφέρει τον Χ εισαγωγέα και τα μαγαζάκια να ψωνίζουμε από το εξωτερικό γιατί δεν θα έχει κέρδη,
    αλλά σε κάθε περίπτωση όταν παραποιείς την αλήθεια ή την αποκρύπτεις τότε αυτό το κάνεις με δόλο.
    Και όπως είχα γράψει και σε μια άλλη ανάρτηση, νομίζω σχετικά με την lan4, για εμένα φταίνε όλοι, avm, αμυ, cosmote και τα μαγαζάκια τύπου msystems. Θολούρα και παραπληροφόρηση.
    Εμένα μου φταίει που ελάχιστοι μιλάνε την γλώσσα της αλήθειας και πρέπει να ξοδεύουμε χρόνο και χρήμα για να κάνουμε ευχαριστημένοι την δουλειά μας ή το κέφι μας!

    Ας μείνουμε τελικά με την χαρά πως τουλάχιστον τα Fritz δουλεύουν σωστά (έστω και με κάποια βοήθεια πχ lan4) κι ας συμβιβαστούμε όσο γίνεται, με την ελληνική κακή πραγματικότητα.
    Μου κόστισε κάποιους χαμένους μήνες ηρεμίας και προβλημάτων συν ένα έξτρα 7530ax που προσπαθώ να πουλήσω, αλλά κι αν όχι στην περίπτωση μου δεν έγινε και τίποτα,
    αλλά επιτέλους ας προσπαθούμε λέγοντας αλήθειες να τους αναγκάσουμε να γίνουν σωστότεροι, στο χέρι μας είναι και στην τελική δικό μας κέρδος θα είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος takislz : 10-02-22 στις 16:42.

  8. #68
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χμμμ.. οκ το καταλαβαίνω όπως τα λες ότι σου έτυχε μία ταλαιπωρία..
    και σίγουρα (και) οι Ελληνικές εταιρίες δεν κάνουν πάντα το σωστότερο και το καλύτερο που πρέπει..

    Πάντως θα πω δεν ξέρουμε πιθανόν όλα τα δεδομένα..
    π.χ τι Firmware είχαν τα Γερμανικά που έστελνε η AVM ως τότε..

    Οπότε.. σιγά μη κάτσει η αντιπροσωπεία να πει στον καθένα ότι πρέπει να κάνει αναβάθμιση Firmware..
    Και εάν θα καλύπτει μετά την οποιαδήποτε στραβή..

    Θυμάμαι εδώ διάβασα ότι ακόμη και η Cosmote έχει τύχει τεχνικός τους να πει..
    ααα.. εάν δεν είναι αγορασμένο από εμάς το Fritz δεν ασχολούμαστε..

    Πάντως όταν έφερε την παρτίδα η AMY και μίλησα μαζί τους μου είπε..
    ότι είναι οκ για να παίξει με Cosmote..

    Και το σωστό θα ήταν να ενημερωθεί και η Cosmote ότι αυτή η παρτίδα ερχόταν φορτωμένη με το Profile τους,
    εφόσων λογικά έχει συνεργασία με την Ελληνική αντιπροσωπεία.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #69
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έψαξα αυτό το τελευταίο γιατί υπάρχει Version 1 του 7590 AX χωρίς οπές στα πλαινά..
    και Version 2 με οπές..

    - Version 1 - Version 2
    Δεν υπάρχει Version 1 και Version 2 του 7590 AX.
    Υπάρχει το 7590 (χωρίς οπές) και το 7590 AX (με οπές).
    Στην φωτό έκαναν λάθος εκτύπωση (το 7590).

  10. #70
    Εγγραφή
    14-01-2022
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει Version 1 και Version 2 του 7590 AX.
    Υπάρχει το 7590 (χωρίς οπές) και το 7590 AX (με οπές).
    Στην φωτό έκαναν λάθος εκτύπωση (το 7590).
    Μια χαρά τα λέει, τι αντιλέγεις χωρίς να ξέρεις. Μπες στο Amazon.de να διαβάσεις πόσοι την φάγανε την λαμογιά της avm στις αρχές όταν κυκλοφόρησε. Πούλησε το νέο hardware στο παλιό περίβλημα, υπάρχουν φωτογραφίες από χρήστες. Χαμός είχε γίνει όταν βγήκαν με το νέο.
    Δεν ήρθαν ποτέ Ελλάδα τέτοια κομμάτια.
    Απαράδεκτοι όλοι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος takislz : 10-02-22 στις 17:06.

  11. #71
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takislz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα περιγράψω κι εγώ όλη την εμπειρία, για να καταλαβαίνουμε κι εμείς όλοι που δεν ξέρουμε και πολλά (κι εγώ μέσα) και προσπαθούμε να βρούμε άκρη λόγω της βλακείας της avm με τις german & international version και με την γκρίζα κατάσταση της ελληνικής αγοράς.
    Επι 6 και πλέον μήνες με τον ίδιο ακριβώς τρόπο η αμυ (όπως η msystems στα δικά της μεγέθη ''κολπάκια'') υποστήριζε απόλυτα πως η german version δεν θα παίξει στην Ελλάδα με κανέναν τρόπο με την cosmote που με ενδιέφερε.
    Εγώ που παιδευόμουν με το απαράδεκτο smart της cosmote και είχα ανάγκη να αγοράσω το 7590ax για την δουλειά μου ελπίζοντας στην λύση των προβλημάτων που είχα, επικοινώνησα πολλές φορές μαζί τους και έπαιρνα πάντα την ίδια κατηγορηματική απάντηση. Δεν θα παίξει!
    Και αν το πάρετε και από έξω που τους είπα πως σκεφτόμουν να κάνω, δεν θα μπορούμε με τίποτα να σας αλλάξουμε το firmware.
    Η γερμανική έκδοση λοιπόν που με τίποτα δεν θα δούλευε ξαφνικά δούλεψε όταν την έκανε εισαγωγή η αμυ.
    Με ελληνικά κέρδη επι των πωλήσεων η German ''έπαιξε''.
    Αν ήξερα λοιπόν την αλήθεια που ξέρω σήμερα, θα το είχα πάρει από το γερμανικό amazon 6 μήνες πριν!
    Επίσης λόγω του απροσδιόριστου ερχομού της international έκδοσης του 7590ax, αγόρασα τον Δεκέμβριο το 7530ax γιατί απλά δεν μπορούσα να περιμένω άλλο.
    Την ημέρα (19 ή 20/12) που τους πήρα για να μου επιβεβαιώσουν αν το μαγαζί που είχα επιλέξει για το 7530ax ήταν συνεργάτες τους μην πάρω από παρεμπόριο, ξαναρώτησα για το 7590ax αλλά κανένας τους δεν είχε το φιλότιμο να μου πει να κάνω 10 μέρες υπομονή γιατί θα παραλάμβαναν τις german version που αυτή την φορά θα έπαιζαν επίσημα. Δεν το ήξεραν; Έτσι τους ήρθε ένα πακέτο ξαφνικά με 7590ax από την Γερμανία; Φυσικά η απαράδεκτη avm μόλις την προηγούμενηε εβδομάδα έβαλε στο site της κωδικό για international έκδοση. Τσίρκο όλοι.
    Ποιον να ακούσεις, τι να διαβάσεις και ακόμα χειρότερα ποιον να πιστέψεις!
    Φυσικά και δεν συμφέρει τον Χ εισαγωγέα και τα μαγαζάκια να ψωνίζουμε από το εξωτερικό γιατί δεν θα έχει κέρδη,
    αλλά σε κάθε περίπτωση όταν παραποιείς την αλήθεια ή την αποκρύπτεις τότε αυτό το κάνεις με δόλο.
    Και όπως είχα γράψει και σε μια άλλη ανάρτηση, νομίζω σχετικά με την lan4, για εμένα φταίνε όλοι, avm, αμυ, cosmote και τα μαγαζάκια τύπου msystems. Θολούρα και παραπληροφόρηση.
    Εμένα μου φταίει που ελάχιστοι μιλάνε την γλώσσα της αλήθειας και πρέπει να ξοδεύουμε χρόνο και χρήμα για να κάνουμε ευχαριστημένοι την δουλειά μας ή το κέφι μας!

    Ας μείνουμε τελικά με την χαρά πως τουλάχιστον τα Fritz δουλεύουν σωστά (έστω και με κάποια βοήθεια πχ lan4) κι ας συμβιβαστούμε όσο γίνεται, με την ελληνική κακή πραγματικότητα.
    Μου κόστισε κάποιους χαμένους μήνες ηρεμίας και προβλημάτων συν ένα έξτρα 7530ax που προσπαθώ να πουλήσω, αλλά κι αν όχι στην περίπτωση μου δεν έγινε και τίποτα,
    αλλά επιτέλους ας προσπαθούμε λέγοντας αλήθειες να τους αναγκάσουμε να γίνουν σωστότεροι, στο χέρι μας είναι και στην τελική δικό μας κέρδος θα είναι.

    Η Γερμανική δεν παίζει εκτός Γερμανίας, εκτός αν βάλεις την Διεθνή έκδοση firmware πάνω.
    Μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν μεγάλη "φασαρία" να περάσεις την Διεθνή έκδοση firmware πάνω του (σε μερικά μοντέλα), η οποία απ' ότι μου είπαν από την έκδοση firmware 7.x (όποια μοντέλα την υποστηρίζουν) λύθηκε αυτο το "θέμα"
    Αρκεί να ξέρεις και Γερμανικά για να κάνεις την αλλαγή firmware.
    Η ΑΜΥ (και η κάθε αντιπροσωπεία) είναι φυσικό να λέει τα δικά της, και να υποστηρίζει αυτά που φέρνει η ίδια (με το ανάλογο "καπέλο" φυσικά).
    Απαράδεκτοι είναι και η ΑΜΥ αλλά και η AVM με την πολιτική που έχει (όπως και άλλες εταιρείες).
    Κατά τ' άλλα έχεις δίκιο, πολλοί την πατάνε έτσι.
    Την ημέρα εκείνη (19 ή 20/12) η ΑΜΥ είχε το 7590ax.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takislz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά τα λέει, τι αντιλέγεις χωρίς να ξέρεις. Μπες στο Amazon.de να διαβάσεις πόσοι την φάγανε την λαμογιά της avm στις αρχές όταν κυκλοφόρησε. Πούλησε το νέο hardware στο παλιό περίβλημα, υπάρχουν φωτογραφίες από χρήστες. Χαμός είχε γίνει όταν βγήκαν με το νέο.
    Δεν ήρθαν ποτέ Ελλάδα τέτοια κομμάτια.
    Απαράδεκτοι όλοι!
    Αφού ξέρεις δώσε ένα link με την "λαμογιά" της AVM.

  12. #72
    Εγγραφή
    14-01-2022
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    ''Η Γερμανική δεν παίζει εκτός Γερμανίας, εκτός αν βάλεις την Διεθνή έκδοση firmware πάνω.''
    συνεχίζεις να λες ότι να ναι, έχεις καταλάβει πως εδώ ήρθε η γερμανική version και το 7590ax bootαρε στα γερμανικά;
    Το 7530ax που ήταν international μια χαρά bootαρε στην αγγλική γλώσσα.
    Από αμυ όλα!
    Ίδιο firmware ''φόραγαν''

    Σου είπα που να μπεις να δεις και να μάθεις την λαμογιά της avm.

    Χρήστες που δεν αγοράσατε τις συσκευές δεν αφήνετε να ακουστεί η άποψη αυτών που τις πήραν;
    Τι γινόταν κάποτε και τι είχατε αντιμετωπίσει όταν πήρατε το δικό σας fritz, τι σχέση έχει με το σήμερα;

  13. #73
    Εγγραφή
    03-04-2015
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote Ftth
    Αγόρασα 7590-AX (άτυπα v.2 με τα ανοίγματα στα πλάγια) German version από AΜΥ (πριν περίπου 3 εβδομάδες).
    Παίζει μια χαρά σε ftth .
    Απλά το German ξεκίνησε με Γερμανικά, αλλάζεις τη γλώσσα και τη χωρα στο μενου και μετά το restart βγαίνουν και οι πάροχοι που έχουμε εδώ και επιλέγεις.
    Πήρε αυτόματα ρυθμίσεις τηλεφωνίας από Cosmote.
    Λογικά αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών θα γυρίσει Γερμανικά, και απλά αλλάζεις τα παραπάνω.
    Μάλλον η μόνη διαφορά είναι η γλώσσα έναρξης μεταξύ German και International. Εκτός και ανακαλύψουμε και κάτι σε επίπεδο hardware.
    Μπορεί η International να έχει άλλα καλώδια μέσα αντί το γερμανικό τηλ. βύσμα που είχε εμένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mik22 : 10-02-22 στις 17:55.

  14. #74
    Εγγραφή
    14-01-2022
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    ''Αγόρασα 7590-AX (v.2) German version από AΜΥ (πριν περίπου 3 εβδομάδες).''

    μην μπερδεύουμε τον κόσμο. Δεν υπήρξε ποτέ version 1 & 2.
    Υπήρξε η λαμογιά της avm να πουλήσει μερικά κομμάτια στο παλιό περίβλημα στις αρχές κυκλοφορίας, περίπου πριν ένα χρόνο. Τώρα, είχε πλαστικά περιβλήματα για ξεφόρτωμα ή δεν τις είχαν παραδώσει καινούργια και δεν ήθελε να καθυστερήσει την κυκλοφορία του, τι σημασία έχει;
    Σημασία έχει πως την ''έφερε'' στους πρώτους αγοραστές.
    Μετά από λίγο καιρό και αφού έγινε χαμός γιατί στις φωτογραφίες στο site της φαινόταν πως έπρεπε να είναι το περίβλημα
    το άλλαξε.
    Κάποιοι το κατάλαβαν και τα γύρισαν πίσω στο amazon και σε κάποιους που το κατάλαβαν αργά η avm & το amazon αρνήθηκαν την αντικατάσταση με τα νέα. Λόγω μάλλον και του περιστατικού άλλαξε και το κουτί και έβαλε την λευκή λωρίδα.

    Τα υπόλοιπα του τι κάνεις και πως βγαίνεις από τον wizard και αλλάζεις γλώσσα τα έχω ξαναπεί κι εγώ.
    Εν κατακλείδι, μια χαρά παίζει η german version.

    Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις πως παίζει και σε ftth, να το έχουμε σίγουρο για το μέλλον.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος takislz : 10-02-22 στις 18:02.

  15. #75
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takislz Εμφάνιση μηνυμάτων
    ''Η Γερμανική δεν παίζει εκτός Γερμανίας, εκτός αν βάλεις την Διεθνή έκδοση firmware πάνω.''
    συνεχίζεις να λες ότι να ναι, έχεις καταλάβει πως εδώ ήρθε η γερμανική version και το 7590ax bootαρε στα γερμανικά;
    Το 7530ax που ήταν international μια χαρά bootαρε στην αγγλική γλώσσα.
    Από αμυ όλα!
    Ίδιο firmware ''φόραγαν''

    Σου είπα που να μπεις να δεις και να μάθεις την λαμογιά της avm.

    Χρήστες που δεν αγοράσατε τις συσκευές δεν αφήνετε να ακουστεί η άποψη αυτών που τις πήραν;
    Τι γινόταν κάποτε και τι είχατε αντιμετωπίσει όταν πήρατε το δικό σας fritz, τι σχέση έχει με το σήμερα;
    Επειδή τα ξέρεις όλα, πες μου από που το αγόρασες.
    Είχε αυτοκόλλητο της AMY επάνω ;
    Η ΑΜΥ αυτά που έφερε με "Γερμανικη version" είχαν περάσει πάνω την Διεθνή και δείχνανε Αγγλικά.
    Επίσης είχαν επάνω και αυτοκόλλητο της AMY για να ξεχωρίζουν από κάποια μαγαζιά που το έφερναν εισαγωγή.
    Και καλό είναι να μιλάς καλύτερα.
    Ούτε ξέρεις τον άλλο ούτε ξέρεις και τι γνωρίζει.
    Γενικά και αόριστα μιλάς, αν θέλεις δώσε το link που βρήκες με την "λαμογιά" της.
    Δεν θα κάτσω να ψάχνω ότι να ' ναι.

Σελ. 5 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας