Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας. Υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή μου (VDSL 50άρα), καθώς έχω συχνό packet loss. Σας το έχω αναφέρει, με είχατε ενημερώσει -μετά από πολλά τηλεφωνήματα και επικοινωνίες και ενώ τη μια βλέπατε ζήτημα και την άλλη όχι- πως θα μπορούσε να το ελέγξει τεχνικός σας. Αποφάσισα, τότε, να φέρω δικό μας τεχνικό (καθώς θεωρούσα πως ίσως υπήρχε πρόβλημα με μια πρίζα) και να αλλάξουμε όλες τις πρίζες και τις καλωδιώσεις, μιας και ήταν σχετικά παλιές.

    Αυτό ολοκληρώθηκε σήμερα, αλλά τελικά το πρόβλημα δεν ήταν εκεί, αφού παραμένει, ακριβώς το ίδιο. Φυσικά έχουμε αλλάξει ρουτερ (μου στείλατε της Huawei), καλώδια, δοκιμάσαμε με άλλους υπολογιστές, ενσύρματα και ασύρματα.

    Το πρόβλημα με το packet loss είναι ιδιαίτερα εμφανές σε εφαρμογές όπως το Zoom (όπου συνεχώς μου βγάζει ειδοποίηση πως δεν έχω καλή σύνδεση) και σε online games. Τονίζω πως το πρόβλημα δεν είναι η ταχύτητα (αφού συγχρονίζω με πάνω από 50Mbps), ούτε το ping, αλλά το packet loss. Σταματάει ανά τακτά χρονικά διαστήματα να μεταφέρει δεδομένα, για κάποια δευτερόλεπτα. Είναι εμφανές ακόμη και σε απλή περιήγηση σε ιστοσελίδες.

    Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν τα Χριστούγεννα, όπου παρατηρούσαμε κάποιες αποσυνδέσεις. Στη συνέχεια, εντόπισα πως το router μετρούσε χιλιάδες CRC και άλλα errors, με ελάχιστη κίνηση δικτύου.

    Εδώ μπορείτε να δείτε ping μου προς την Google και την Cloudflare, από desktop υπολογιστή και ενσύρματα. Σημειώνω πως το packet loss αυξάνεται και μειώνεται, και πως όσο περισσότερα τα δεδομένα, τόσο προβληματικότερο γίνεται: https://pastebin.com/jbVJxZWF

    Παρακαλώ ενημερώστε με για τα επόμενα βήματα που θα πρέπει να γίνουν, ώστε να ελεγχθεί και να διορθωθεί η γραμμή, και να έρθει και κάποιος δικός σας τεχνικός να την ελέγξει από εδώ. Διαφορετικά να εξετάσω το ενδεχόμενο αλλαγής παρόχου, μετά από πάρα πολλά χρόνια που είμαι συνδρομητής σας, καθώς όλο αυτό είναι μη αποδεκτό και κουραστικό.

    Παρακάτω θα βρείτε τα στατιστικά της γραμμής μου.

    Σας ευχαριστώ.


    Κώδικας:
    DSL synchronization status:	Up
    Connection status:	Showtime
    Upstream line rate (kbit/s):	5496
    Downstream line rate (kbit/s):	54948
    Maximum upstream rate (kbit/s):	35007
    Maximum downstream rate (kbit/s):	81484
    Upstream noise safety coefficient (dB):	29.4
    Downstream noise safety coefficient (dB):	22.3
    Line standard:	G.993.5
    Upstream line attenuation (dB):	5.6
    Downstream line attenuation (dB):	8.1
    Upstream output power (dBm):	9.3
    Downstream output power (dBm):	11.3

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.347
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα DJDB,

    Σ' ευχαριστούμε που επικοινώνησες μαζί μας.

    Θα ήθελες να μας ενημερώσεις σε προσωπικό μήνυμα με κάποιο στοιχείο της υπηρεσίας σου προκειμένου να εξυπηρετήσουμε;

    Βαγγέλης, Nova Support

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας