Σελ. 1 από 66 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 988
  1. #1
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Καλημέρα σας,

    Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα εδω και περίπου ένα χρόνο. Η καμπίνα VDSL αρχικά που συνδέομαι είναι της VODAFONE.
    Την πρώτη περίοδο που ερχόντουσαν οι τεχνικοί να μετρήσουν την γραμμή με ενημέρωναν πως υπάρχει ασυμβατότητα του router της Cosmote και των καμπινών της Vodafone εξού και τα προβλήματα.
    Μετά απο συνεχείς επισκέψεις τεχνικών Cosmote και Vodafone ενημερώθηκα για τα εξής σε διάρκεια ενός χρόνου.

    Τεχνικός της Cosmote έλεγχο στην υποδομη του σπιτιού οπού δεν βρήκε κανένα πρόβλημα, αντικατέστησε το router προληπτικά
    Τεχνικός Vodafone, έλεγχο στον βρόγχο(?), μηδέν σφάλματα ενώ ταυτόχρονα με ενημέρωσε πως το πρόβλημα ασυμβατότητας επιδιορθώθηκε με κάποια Updates

    Οι αποσυνδέσεις συνεχίζουν οπότε απομονώνω εγώ το μπριζάκι το κεντρικό από τα υπόλοιπα και αλλάζω μπριζάκι
    Το πρόβλημα συνεχίζεται οπότε ξανα καλώ την Cosmote με αποτέλεσμα να αποφασίσουν να αλλάξουν βρόγχο (?)
    Με ενημερώνουν πως έγινε η αλλαγή αλλα και πάλι οι αποσυνδέσεις συνεχίζουν ακάθεκτες
    Ξανα τηλέφωνο ξαναερχεται τεχνικος της Vodafone, ξανά ελεγχο στην γραμμή πάλι μου λέει δεν εχει σφάλματα!!!

    Τι κάνω απο εδώ και πέρα;
    Παρακάτω παραθέτω και τα στατιστικά της γραμμής. Υπόψιν δεν ξέρω αν έχει σημασία, το SNR το βλέπω να κυμαινεται.

    Ευχαριστώ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-02-04 100039.png 
Εμφανίσεις:  296 
Μέγεθος:  34,3 KB 
ID: 234650

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    εχεις βάλει το ρουτερ κατευθείαν στην πρίζα ?

  3. #3
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1BKN Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις βάλει το ρουτερ κατευθείαν στην πρίζα ?
    Όχι είναι σε πολύμπριζο αλλά οταν γινονται οι αποσυνδέσεις δεν κανει ρεσταρτ το ρουτερ. Εκτός αν εννοείς μπρίζα την υποδοχή του dsl που ναι δεν υπάρχει φίλτρο η κάτι άλλο

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  4. #4
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Άλλη μια συνηθισμένη πλέον περίπτωση από καμπίνα Vodafone όπου οι τεχνολογίες Vectoring και G.Inp δεν έχουν καμία τύχη...

    Ξαφνικά spikes θορύβου με αποτέλεσμα να μαζεύονται χιλιάδες δεκάδες crc σε δευτερόλεπτα. 15-20 μέρες μπορεί να είναι πεντακάθαρη η γραμμή, 15-20 μέρες μπορεί να είναι χάλια. Απολύτως τυχαία.

    Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει τίποτα εκτός κι αν κάνει κάποια ενέργεια η Vodafone έτσι ώστε να διορθώσει τα προβλήματα στα dslam της. Η άλλη περίπτωση είναι να πας στη Vodafone αλλά θεωρώ ότι κι εκεί η γεύση θα είναι ίδια.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.546
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη μια συνηθισμένη πλέον περίπτωση από καμπίνα Vodafone όπου οι τεχνολογίες Vectoring και G.Inp δεν έχουν καμία τύχη...

    Ξαφνικά spikes θορύβου με αποτέλεσμα να μαζεύονται χιλιάδες δεκάδες crc σε δευτερόλεπτα. 15-20 μέρες μπορεί να είναι πεντακάθαρη η γραμμή, 15-20 μέρες μπορεί να είναι χάλια. Απολύτως τυχαία.

    Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει τίποτα εκτός κι αν κάνει κάποια ενέργεια η Vodafone έτσι ώστε να διορθώσει τα προβλήματα στα dslam της. Η άλλη περίπτωση είναι να πας στη Vodafone αλλά θεωρώ ότι κι εκεί η γεύση θα είναι ίδια.
    Εχω παρομοια προβληματα...

    Παροχος ΟΤΕ καμπινα voda.

    Για πες μας λεπτομερειες.

    Μπορουμε να μαζευτουμε και να απευθυνθούμε κάπου?

  6. #6
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω παρομοια προβληματα...

    Παροχος ΟΤΕ καμπινα voda.

    Για πες μας λεπτομερειες.

    Μπορουμε να μαζευτουμε και να απευθυνθούμε κάπου?
    Σε συζήτηση με τεχνικό του οτε μου είπε ότι είναι προβληματικές η πόρτες και ότι η Vodafone γνωρίζει για το πρόβλημα αλλά δεν κάνει τίποτα. Δεν γνωρίζω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι μαζικά ή να απευθυνθούμε κάπου...

    2 χρόνια παρακολουθώ τη γραμμή σχεδόν κάθε μέρα, έχοντας δοκιμάσει άπειρα πράματα από την πλευρά μου. Καλωδιώσεις, ρούτερς, firmwares, ωράρια φωτισμού του δήμου, ασανσέρ, συσκευές στον χώρο μου. To καλύτερο uptime που έχω πετύχει είναι 37ημέρες χωρίς αποσύνδεση μαζί με τα σκαμπανεβάσματα.

    Σήμερα πέρασα την τελευταία Lab έκδοση στο fritz που έχει νέο DSL Driver για να δω πως θα τα πάει.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Εν έτη 2021 απαράδεκτο να ταλαιπωρούμαστε σε καινούρια σπίτια, με καινούριους χαλκούς (πολυκατοικία σε νέα περίοχη στην Βέροια) και καινούριες καμπίνες. Και πέρα από την ταλαιπωρία εχω ρίξει και χρήμα σε εξοπλισμό και ηλεκτρολόγους. Παλι καλά η Cosmote έχει επιστρέψει κάποια πάγια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dark-Side : 05-02-22 στις 02:21.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  8. #8
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν έτη 2021 απαράδεκτο να ταλαιπωρούμαστε σε καινούρια σπίτια, με καινούριους χαλκούς (πολυκατοικία σε νέα περίοχη στην Βέροια) και καινούριες καμπίνες. Και πέρα από την ταλαιπωρία εχω ρίξει και χρήμα σε εξοπλισμό και ηλεκτρολόγους. Παλι καλά η Cosmote έχει επιστρέψει κάποια πάγια...
    Έχοντας δηλώσει πάλι βλάβη ήρθε σήμερα ένας από τους ίδιους 2-3 τεχνικούς που είχαν ασχοληθεί και παλαιότερα.
    Πήρε μέτρηση από κάτω και περίμενε να δει αν θα μαζέψει λάθη. Πεντακάθαρη η γραμμή. Μου είπε ότι ήρθε και μέτρησε και τεχνικός της Vodafone και του έβγαζε άλλα νούμερα αλλά ήταν καθαρή η γραμμή, δεν κατάλαβα όμως και πολύ.
    Όταν έφτασα στον χώρο, ήρθε μέτρησε και στο πριζάκι και περίμενε να μαζέψει λάθη αλλά πεντακάθαρη η γραμμή.
    Του έδειξα και την καλωδίωση, όλα οκ.
    Συμφωνήσαμε ότι είναι θέμα πόρτας και ότι συμβαίνει σε πολλά dslam της Vodafone αλλά πολύ δύσκολα αλλάζουν πόρτα.
    Το έδωσε για συνδυαστικό με Vodafone για αλλαγή πόρτας. Για να δούμε...Θα ενημερώσω.
    Αφού μου λέει "Καλά που έφυγα από εδώ και πήγα σε περιοχή με καμπίνες Wind και σώθηκα!"

  9. #9
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Εμένα τελικά διορθωθηκε το πρόβλημα μετά απο έναν χρόνο. Θα δειξει ποσο θα κρατήσει.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  10. #10
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα τελικά διορθωθηκε το πρόβλημα μετά απο έναν χρόνο. Θα δειξει ποσο θα κρατήσει.
    Έκανες κάποια ενέργεια;

  11. #11
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανες κάποια ενέργεια;
    Την μέρα που έφαγα αποσύνδεση και δεν ξανασυνδέθηκα άλλαξα για δεύτερη φορά το μπριζάκι μήπως και έτυχε και το αρχικό και το δεύτερο να είχαν θέμα, η αποσύνδεση όμως ήταν λόγο των ενεργειών στην καμπίνα από τον τεχνικό. Φαντάζομαι πως μετά απο απειλές οτι θα φύγω συν το γεγονός οτι οι τεχνικοι έρχονται μια φορά τον μήνα σχεδόν για εναν χρόνο μάλλον μετά την αλλαγή βρόγχου άλλαξαν και πόρτα. Αααα επίσης αποσύνδεσα και το μπριζάκι και στην δεύτερη παροχή τηλεφώνου στο σπίτι αν και ήταν ήδη αποσυνδεμένο από την κεντρική (το αποσύνδεσα και από τις δύο πλευρές).

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  12. #12
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την μέρα που έφαγα αποσύνδεση και δεν ξανασυνδέθηκα άλλαξα για δεύτερη φορά το μπριζάκι μήπως και έτυχε και το αρχικό και το δεύτερο να είχαν θέμα, η αποσύνδεση όμως ήταν λόγο των ενεργειών στην καμπίνα από τον τεχνικό. Φαντάζομαι πως μετά απο απειλές οτι θα φύγω συν το γεγονός οτι οι τεχνικοι έρχονται μια φορά τον μήνα σχεδόν για εναν χρόνο μάλλον μετά την αλλαγή βρόγχου άλλαξαν και πόρτα. Αααα επίσης αποσύνδεσα και το μπριζάκι και στην δεύτερη παροχή τηλεφώνου στο σπίτι αν και ήταν ήδη αποσυνδεμένο από την κεντρική (το αποσύνδεσα και από τις δύο πλευρές).
    Ωραία! Μακάρι να ησυχάσεις μια και καλή!

  13. #13
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.546
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Εμενα σημερα ειναι στην 7η μερα που συνεχιζει τον κατηφορο το SNR Margin (5,3) εχω τωρα με εκατομ λαθη.

    Την 1η μερα ηταν 16 και επαιζε μια χαρα μεχρι την 4η μερα που ειχε φτασει στο 8 και ξεκινησαν τα CRC.

    Δυστυχως δε βγαζω ακρη οτι κι αν εκανα.

    Εσωτερικο δίκτυο δεν υπάρχει (εχω βαλει ενα ραφι με το μοντεμ ακριβως επανω στο μπουατ που μπαινει η γραμμή.

    Αλλαξα και το καλώδιο μεχρι την κολωνα με δικο μου...τα ιδια.

    Ηρθαν 1-2 φορες δεν βρισκουν προβλημα.

    Στη συζητηση μου ειπαν οτι εκανα εν ολιγοις μ@λ@κια που εβαλα 100αρα απο 50.

    Απόσταση απ τη καμπινα της vodafone δεν ειναι 50μ

    Απογοητευση...

    υ.γ.

    Μπορει αυριο να ξαναπαει το SNR μονο του παλι 16 και ξανα το ιδιο τροπαριο συνεχιζει.

    Καποια στιγμη πεφτει η γραμμή και τοτε ειναι που μπορει να κανει και 10-15 λεπτα να συγχρονισει.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα σημερα ειναι στην 7η μερα που συνεχιζει τον κατηφορο το SNR Margin (5,3) εχω τωρα με εκατομ λαθη.

    Την 1η μερα ηταν 16 και επαιζε μια χαρα μεχρι την 4η μερα που ειχε φτασει στο 8 και ξεκινησαν τα CRC.

    Δυστυχως δε βγαζω ακρη οτι κι αν εκανα.

    Εσωτερικο δίκτυο δεν υπάρχει (εχω βαλει ενα ραφι με το μοντεμ ακριβως επανω στο μπουατ που μπαινει η γραμμή.

    Αλλαξα και το καλώδιο μεχρι την κολωνα με δικο μου...τα ιδια.

    Ηρθαν 1-2 φορες δεν βρισκουν προβλημα.

    Στη συζητηση μου ειπαν οτι εκανα εν ολιγοις μ@λ@κια που εβαλα 100αρα απο 50.

    Απόσταση απ τη καμπινα της vodafone δεν ειναι 50μ

    Απογοητευση...

    υ.γ.

    Μπορει αυριο να ξαναπαει το SNR μονο του παλι 16 και ξανα το ιδιο τροπαριο συνεχιζει.

    Καποια στιγμη πεφτει η γραμμή και τοτε ειναι που μπορει να κανει και 10-15 λεπτα να συγχρονισει.
    Δοκίμασε να αλλάξεις και το μπριζάκι αν δεν το έχεις κάνει. Ισως να ζητήσεις και ενα ups για να σιγουρέψεις πως το πρόβλημα δεν είναι στα ηλεκτρολογικά σου. Η αλήθεια είναι πως ουτε σε εμένα έβλεπαν καποιο πρόβλημα στην γραμμή. Δοκίμασε επίσης να αλλάξεις το καλώδιο που πάει απο το μπριζάκι στο router.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  15. #15
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.546
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να αλλάξεις και το μπριζάκι αν δεν το έχεις κάνει. Ισως να ζητήσεις και ενα ups για να σιγουρέψεις πως το πρόβλημα δεν είναι στα ηλεκτρολογικά σου. Η αλήθεια είναι πως ουτε σε εμένα έβλεπαν καποιο πρόβλημα στην γραμμή. Δοκίμασε επίσης να αλλάξεις το καλώδιο που πάει απο το μπριζάκι στο router.
    ΜΕταξυ των αλλων που δεν ανεφερα ειναι οτι εχω δοκιμασει με 3 μοντεμ αλλα και με το speedport plus.

    Τα ιδια κανει.

    Μπριζακι δεν υπαρχει.

    Απ ευθειας στο μπουατ μια τρυπα με νεο καλωδιο που πηγαινει στο box του οτε στη κολωνα.

    Επισης UPS ειχα του οτε και το εβγαλα / εβαλα στις δοκιμες.

    Ειναι καθαρα θεμα καμπινας συνολικό ή της καρτας που πεφτω πανω.

Σελ. 1 από 66 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας