Σελ. 16 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 988
  1. #226
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Στις αρχές θυμάμαι το διορθώναν κάνωντας reset την πόρτα

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  2. #227
    Εγγραφή
    18-07-2017
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και εγώ συνεχίζω μια από τα ίδια. Στην nova σε 100ρα δεν κάνει καμία αποσύνδεση αλλά πολλές φορές δεν έχω Ίντερνετ μέσα στο σπίτι, με restart του μόντεμ φτιάχνει αλλιώς επανέρχεται μόνο του μετά από 2-3 λεπτά, παρόλα αυτά μέσα στο μόντεμ δεν γράφει dc. Σε ΟΤΕ πάλι 100ρα έχουν σταματήσει οι άπειρες αποσυνδέσεις πλέον και είναι up αρκετές ώρες, το Ίντερνετ σπάνια να κοπεί για κάποια δευτερόλεπτα, και απλά αυξομειώνει την ταχύτητα μέσα στο μόντεμ. Σε καταγγελία που είχα κάνει σε ΟΤΕ και βοντα, μόνο η βοντα απάντησε ότι μετά από 11 βλάβες που έχει δηλώσει ο οτε και 3 συνδυαστικά ραντεβού δεν βρέθηκε πρόβλημα. Η σκέψη που περνάει από το μυαλό μου είναι να καταργήσω πλέον και τις 2 συνδέσεις όταν λήξουν τα συμβόλαια και να βάλω starlink τώρα που πήγε 60 ευρώ το μήνα, έχω πραγματικά κλείσει σχεδόν 1μιση χρόνο που ασχολούμαι με αυτό το ζήτημα σε σημείο που το σιχάθηκα.

  3. #228
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.571
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από filip29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ συνεχίζω μια από τα ίδια. Στην nova σε 100ρα δεν κάνει καμία αποσύνδεση αλλά πολλές φορές δεν έχω Ίντερνετ μέσα στο σπίτι, με restart του μόντεμ φτιάχνει αλλιώς επανέρχεται μόνο του μετά από 2-3 λεπτά, παρόλα αυτά μέσα στο μόντεμ δεν γράφει dc. Σε ΟΤΕ πάλι 100ρα έχουν σταματήσει οι άπειρες αποσυνδέσεις πλέον και είναι up αρκετές ώρες, το Ίντερνετ σπάνια να κοπεί για κάποια δευτερόλεπτα, και απλά αυξομειώνει την ταχύτητα μέσα στο μόντεμ. Σε καταγγελία που είχα κάνει σε ΟΤΕ και βοντα, μόνο η βοντα απάντησε ότι μετά από 11 βλάβες που έχει δηλώσει ο οτε και 3 συνδυαστικά ραντεβού δεν βρέθηκε πρόβλημα. Η σκέψη που περνάει από το μυαλό μου είναι να καταργήσω πλέον και τις 2 συνδέσεις όταν λήξουν τα συμβόλαια και να βάλω starlink τώρα που πήγε 60 ευρώ το μήνα, έχω πραγματικά κλείσει σχεδόν 1μιση χρόνο που ασχολούμαι με αυτό το ζήτημα σε σημείο που το σιχάθηκα.
    Σε ποια περιοχη εισαι ?

  4. #229
    Εγγραφή
    18-07-2017
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πειραιά, σε καμπίνα βοντα

  5. #230
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Σε μενα τουλαχιστο εχει αλλαξει η "φυση" των αποσυνδεσεων. Το μεγαλυτερο μερος αυτων δεν ειναι οπως παλια που επεφτε η γραμμη (σβηνανε τα λαμπακια οπως το λες για να το καταλαβουν στην εξυπηρετηση πελατων), θα υπαρξει αποσυνδεση απο οτιδηποτε γινεται αμεσα, δηλαδη gaming και θα πεσει ο χρονισμος αλλα οχι η συνδεση. Δε ξερω αν γινομαι κατανοητος γιατι δεν γνωριζω την ορολογια. Αυτο μπορει και να συμβει 5-6 φορες συνεχομενα. Αν εισαι σε νετφλιξ πχ, μπορει να μην καταλαβεις αποσυνδεση, σε gaming πεφτει ο συγχρονισμος κατευθειαν. Στις υπολοιπες φορες, απλα θα καταρρευσει η γραμμη, σβησουν λαμπακια και ολα τα γνωστα.

    Δε ξερω πως γινεται αυτο και αν γινεται ωστε να μασκαρευτει το προβλημα των αποσυνδεσεων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aka_idiot : 15-09-22 στις 14:18. Αιτία: ορθογραφια

  6. #231
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aka_idiot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μενα τουλαχιστο εχει αλλαξη η "φυση" των αποσυνδεσεων. Το μεγαλυτερο μερος αυτων δεν ειναι οπως παλια που επεφτε η γραμμη (σβηνανε τα λαμπακια οπως το λες για να το καταλαβουν στην εξυπηρετηση πελατων), θα υπαρξει αποσυνδεση απο οτιδηποτε γινεται αμεσα, δηλαδη gaming και θα πεσει ο χρονισμος αλλα οχι η συνδεση. Δε ξερω αν γινομαι κατανοητος γιατι δεν γνωριζω την ορολογια. Αυτο μπορει και να συμβει 5-6 φορες συνεχομενα. Αν εισαι σε νετφλιξ πχ, μπορει να μην καταλαβεις αποσυνδεση, σε gaming πεφτει ο συγχρονισμος κατευθειαν. Στις υπολοιπες φορες, απλα θα καταρρευσει η γραμμη, σβησουν λαμπακια και ολα τα γνωστα.

    Δε ξερω πως γινεται αυτο και αν γινεται ωστε να μασκαρευτει το προβλημα των αποσυνδεσεων.
    Έτσι είναι ακριβώς όπως τα λες και με το ZTE H1600 του ΟΤΕ.

  7. #232
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Έχασα το μέτρημα! 40 αποσυνδέσεις;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  40dcs.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  83,4 KB 
ID: 241242

  8. #233
    Εγγραφή
    09-05-2018
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 550 / ↑ 55
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7590 ONT: Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχασα το μέτρημα! 40 αποσυνδέσεις;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  40dcs.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  83,4 KB 
ID: 241242
    9 ειναι οι αποσυνδεσεις, το κουλο ειναι οτι μονο σε μια επιασε το 12, δλδ συγχρονισε σε φουλ ταχυτητα, στις αλλες συγχρονιζε πολυ χαμηλοτερα για λιγο και επεφτε... Τωρα μεταξυ 4 και 8 πως συγχρονιζε το ρουτερ και το SNR ηταν 0 ειναι πανω απο τις δυνατοτητες μου. Μαυρα χαλια.
    Δωστο βλαβη οπωσδηποτε.

  9. #234
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TT_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    9 ειναι οι αποσυνδεσεις, το κουλο ειναι οτι μονο σε μια επιασε το 12, δλδ συγχρονισε σε φουλ ταχυτητα, στις αλλες συγχρονιζε πολυ χαμηλοτερα για λιγο και επεφτε... Τωρα μεταξυ 4 και 8 πως συγχρονιζε το ρουτερ και το SNR ηταν 0 ειναι πανω απο τις δυνατοτητες μου. Μαυρα χαλια.
    Δωστο βλαβη οπωσδηποτε.
    Οριζόντια είναι οι ώρες της ημέρας και κάθετα είναι ο αριθμός αποσυνδέσεων εκείνη την ώρα.
    Άρα στο διάστημα 7-8 το πρωί έγιναν 12 αποσυνδέσεις.

    Με αυτά ακριβώς τα φαινόμενα έδινα βλάβη αλλά το αποτέλεσμα τζίφος.

    2ο μήνυμα το πρωί απο οτε ότι εργάζονται σκληρχαχαχχαχα για την επίλυση του θέματος και ζητάνε συγγνώμη για την ταλαιπωρία. Δύο ανοιχτά αιτήματα από τις 29 Αυγούστου για ενεργοποίηση του G.INP.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andresalonika : 17-09-22 στις 19:08.

  10. #235
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    [update]

    ...και κάπως έτσι κάνει την εμφάνιση της η γνωστή πλέον αποσταθεροποίηση της γραμμής εν ριπή οφθαλμού μετά από σερί 3-4 ημέρες σχετικής ηρεμίας...περιττό να το δηλώσω εκ νέου, αλλά μέσα στο διάστημα μερικών ωρών οι αποσυνδέσεις στα 100 (112) mbps ξεπέρασαν τις 50, οπότε προσπάθησα να στρώσω τη γραμμή στα 80 - δώρον άδωρον, επόμενη απόπειρα στα 60 στα οποία παίζει για το τελευταίο 6ωρο περίπου. Αυτά σε γραμμή με attainable 150 η οποία κανονικά κλειδώνει στα 112mbps άνετα με SRN 15.5dB στο down..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  snrm.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  118,1 KB 
ID: 241249

    1 1/2 μήνας - καμία ενημέρωση, η γραμμή παραμένει σε 'τεχνικό θέμα σε εξέλιξη'

    go figure
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RTouris : 17-09-22 στις 23:13.
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  11. #236
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RTouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά σε γραμμή με attainable 150 η οποία κανονικά κλειδώνει στα 112mbps άνετα με SRN 15.5dB στο down..
    Αυτό είναι το χειρότερο! Να έχεις άριστη γραμμή απο την πλευρά σου αλλά να φταίει ο εξοπλισμός ή τι άλλο στο @@ να φταίει δεν έχουμε μάθει του Π.Υ(Πάροχος υπηρεσίας) και εν τέλει να μην κάνει κανείς τίποτα.

    Και δεν μας διαβεβαιώνει κανείς οτι θα διορθωθεί το πρόβλημα αν πάμε στη Vodafone.

  12. #237
    Εγγραφή
    09-05-2018
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 550 / ↑ 55
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7590 ONT: Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RTouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    [update]

    ...και κάπως έτσι κάνει την εμφάνιση της η γνωστή πλέον αποσταθεροποίηση της γραμμής εν ριπή οφθαλμού μετά από σερί 3-4 ημέρες σχετικής ηρεμίας...περιττό να το δηλώσω εκ νέου, αλλά μέσα στο διάστημα μερικών ορών οι αποσυνδέσεις στα 100 (112) mbps ξεπέρασαν τις 50, οπότε προσπάθησα να στρώσω τη γραμμή στα 80 - δώρον άδωρον, επόμενη απόπειρα στα 60 στα οποία παίζει για το τελευταίο 6ωρο περίπου. Αυτά σε γραμμή με attainable 150 η οποία κανονικά κλειδώνει στα 112mbps άνετα με SRN 15.5dB στο down..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  snrm.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  118,1 KB 
ID: 241249

    1 1/2 μήνας - καμία ενημέρωση, η γραμμή παραμένει σε 'τεχνικό θέμα σε εξέλιξη'

    go figure
    Εγω πιστευω, οτι καποιες ωρες, πολυ συχνα, το vectoring εξαφανιζεται, συνεπως ο θορυβος ανεβαινει στα ουρανια και τα δυσμοιρα dslam-router δεν ξερουν τι να κανουν. (disconnects).
    Αν δεν με απατα η μνημη μου, το vectoring ειναι software, τρεχει στο dslam και διαχειριζεται, οσο γινεται, τον θορυβο, μολις τα "παιζει", η γραμμη τρελαινεται.
    Δυσκολη κατασταση, δεδομενου οτι τα Vodafone dslam's ειναι, πιθανοτατα, η πηγη του προβληματος συνεπως και αλλαγη παροχου θα εχει αμφιβολα αποτελεσματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TT_01 : 17-09-22 στις 22:11.

  13. #238
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Ασυνήθιστα "φυσιολογική" συμπεριφορά του SNR την τελευταία 1 ημέρα και 20 ώρες μετά τον τρελό χορό που ανέβασα παραπάνω.
    Για να δούμε... Θα περάσουμε τις 3 ημέρες Uptime;
    G.INP ακόμα αγνοείται!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  222222222.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  83,3 KB 
ID: 241354Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  222.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  67,1 KB 
ID: 241355

  14. #239
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εντωμεταξύ τα συμπτώματα είναι ακριβώς ίδια σε όλους μας. Καμπίνα vodafone και ιντερνετ από cosmote.

    Σε άλλη περιοχή με καμπίνα οτε σταθερότατη η γραμμή 100άρα με 2 μήνες + uptime. Η μόνη λύση από κουβέντα με τεχνικό θα είναι να αλλάξουν τα μηχανήματα μέσα στις καμπίνες

  15. #240
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Άρης13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντωμεταξύ τα συμπτώματα είναι ακριβώς ίδια σε όλους μας. Καμπίνα vodafone και ιντερνετ από cosmote.

    Σε άλλη περιοχή με καμπίνα οτε σταθερότατη η γραμμή 100άρα με 2 μήνες + uptime. Η μόνη λύση από κουβέντα με τεχνικό θα είναι να αλλάξουν τα μηχανήματα μέσα στις καμπίνες
    Τυγχάνει να έχω 2 γραμμές (100άρες) οτε από καμπίνα Vodafone σε διαφορετικές περιοχές της πόλης.
    Στην προβληματική γραμμή το DSLAM της καμπίνας μου γράφει ότι είναι Nokia - Broadcom.
    Στην άλλη γραμμή που είναι άψογη μου γράφει μόνο Broadcom.

    Το δικό μου συμπέρασμα όπως έχω πει και παλιότερα είναι ότι κάτι γίνεται με τα Nokia DSLAMs

Σελ. 16 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας