Σελ. 50 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 30404548495051525560 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 736-750 από 991
  1. #736
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X

  2. #737
    Εγγραφή
    24-04-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Άρης13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι τελικα στα Γιαννενα ειμαστε οι παντες με προβλημα. Οσες βλαβες κι αν εχουμε δηλωσει απλα μας αγνοουν!
    Γιάννενα - Βόλος - Ηράκλειο Κρήτης μου είπε ένας από αυτούς που μιλησα μεσοβδομαδα στην εξυπηρέτηση είναι στα ίδια επίπεδα βλαβών. Χαμός

  3. #738
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyzit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννενα - Βόλος - Ηράκλειο Κρήτης μου είπε ένας από αυτούς που μιλησα μεσοβδομαδα στην εξυπηρέτηση είναι στα ίδια επίπεδα βλαβών. Χαμός
    για Βόλο επιβεβαιώνω
    τώρα τι κάνανε ακριβώς και είχα θεαματική βελτίωση και πόσο θα κρατήσει, δε γνωρίζω

  4. #739
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Αρχισαν σιγα σιγα οι αλλαγες στις ρεκλετες στα Ιωαννινα.
    Η πρωτη μπηκε στο DSLAM που ειμαι εγω.
    Ελεξαμε και καθαρισαμε ολες τις επαφες των καλωδιων. (απερχομενα, ρεκλετα οτε, καλωδιο για σπιτι)
    Το ΖΤΕ 1600 εχει πολυ καλυτερη συμπεριφορα στην γραμμη με καμπινα Vodafone.
    Περιμενα περιπου μια βδομαδα να δω συμπεριφορα της γραμμης και σημερα ενημερωνω. (+ τις ζεστες των ημερων)
    Η καμπινα εχει πλεον συστημα αδιαλειπτης λειτουργιας με μπαταριες : UPS.
    UPS εχω και στο δικτυο στο σπιτι!
    Mου ελευθερωσε η voda το προφιλ (απο 90000/10000) που το ειχε βαλει. Με ρωτησε τον λογο που θελω να γυρισω στα 112000, και τους ειπα το αποστοματικο : γιατι ετσι απλα, μου την δινει το 90!!!!!!!!!

    Page Information
    This page shows the status of DSL.

    DSL Link Information
    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2_Vectoring
    Actual Rate(Up/Down) 11255/112637 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 52540/149527 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 38.9/14.4 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 9.8/7.3 dB
    Output Power(Up/Down) 9.1/14.2 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/8
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 4/4 symbols
    Profile 17a
    Showtime Start 155 h 34 min 36 s
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 0/140
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  5. #740
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως παιδιά όσο έμενα Γιάννενα (Νεοφ. Δούκα και Αλεξ Παλλη), με συνδεση COSMOTE 100 και καμπινα Vodafone, 0 downtime από τότε που άνοιξαν την καμπίνα.
    Σταθερό σα βράχος με 0 αποσυνδέσεις. Το ρούτερ έκλεινε μόνο αν εβγαζα την πρίζα.

    Εδώ που γύρισα Βέροια τώρα στο πατρικό μου και το γύρισαμε απο NOVA 100 σε COSMOTE 100, άνοιξε ο ασκός του αιόλου.
    Στη NOVA, ακόμη και μέσα στην καραντίνα κανένα απολύτως πρόβλημα. Κάποια στιγμη μεσα στου 2022 εκανε καποια νουμερα με αποσυνδέσεις (2-3 τη μερα), το δήλωσα βλάβη την ίδια μερα που εγιναν οι πρωτες 2 και σε 2 μερες ειχε διορθωθεί και δε ξανα ειχαμε θεμα με αποσυνδέσεις για 2 ολοκληρα χρονια.

    Δε ξέρω τι σκατά έκαναν στον ΟΤΕ και τι άλλαξε κατα τη φορητοτητα για να υπαρχει τέτοιο χοντρό πρόβλημα.

    Ακομη και το Φριτζ δε βοηθάει πουθενά.
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  6. #741
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontasaggelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχισαν σιγα σιγα οι αλλαγες στις ρεκλετες στα Ιωαννινα.
    Η πρωτη μπηκε στο DSLAM που ειμαι εγω.
    Ελεξαμε και καθαρισαμε ολες τις επαφες των καλωδιων. (απερχομενα, ρεκλετα οτε, καλωδιο για σπιτι)
    Το ΖΤΕ 1600 εχει πολυ καλυτερη συμπεριφορα στην γραμμη με καμπινα Vodafone.
    Περιμενα περιπου μια βδομαδα να δω συμπεριφορα της γραμμης και σημερα ενημερωνω. (+ τις ζεστες των ημερων)
    Η καμπινα εχει πλεον συστημα αδιαλειπτης λειτουργιας με μπαταριες : UPS.
    UPS εχω και στο δικτυο στο σπιτι!
    Mου ελευθερωσε η voda το προφιλ (απο 90000/10000) που το ειχε βαλει. Με ρωτησε τον λογο που θελω να γυρισω στα 112000, και τους ειπα το αποστοματικο : γιατι ετσι απλα, μου την δινει το 90!!!!!!!!!

    Page Information
    This page shows the status of DSL.

    DSL Link Information
    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2_Vectoring
    Actual Rate(Up/Down) 11255/112637 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 52540/149527 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 38.9/14.4 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 9.8/7.3 dB
    Output Power(Up/Down) 9.1/14.2 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/8
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 4/4 symbols
    Profile 17a
    Showtime Start 155 h 34 min 36 s
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 0/140
    Τα 200 συστηματα παρακολουθησης γραμμων με αποσυνδεσεις κατα ριπας που στήθηκαν, τα μάζεψαν;
    OK boomer

  7. #742
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ηρθε σημερα ο τεχνικος του ΟΤΕ ξανα, μου λεει θα ζητησω αλλαγη οριου απο τη Βονταφον αλλα δυσκολα θα το αλλαξουν.
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  8. #743
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Μετα απο πεντε χρονια αποσυνδεσεων καθε καλοκαιρι, πολλες ωρες συνομιλιας με τεχνικη υποστηριξη, απανωτες δηλωμενες βλαβες και μια μεγαλη συλλογη απο γελοιες απαντησεις απο αντιπροσωπους και των δυο εταιριων, η λυση επιτελους δωθηκε..

    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Περασε οπτικες ινες η Ιναλαν στο δρομο μου.
    Ηδη απο σημερα πρωι συνδεθηκα στο δικτυο τους ευκολα και (ως τωρα) απροβληματιστα.

  9. #744
    Εγγραφή
    13-11-2017
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112626/11255
    ISP
    cosmote
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tol1s Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 μηνα μετα και μετα απο την 2η κληση που τους εκανα δεχτηκαν να το δηλωσουν βλαβη στο οτε,σημερα ηρθε ανθρωπος της βοντα να μετρησει γιατι ο οτε τους ειπε οτι εσεις φταιτε για τις αποσυνδεσεις και τελικα το προβλημα ηταν καποιο βραχυκυκλωμα κατω στον πινακα το οποιο φτιαχτηκε απλα ξαναβαζοντας τα καλωδια στην θεση τους.
    ζητησα αμεσα απο οτε να κλεισει η βλαβη γιατι η βοντα θα τους ενημερωνε οτι απο αυτους ηταν κομπλε και οτι το θεμα ειναι απο τον πινακα στο σπιτι και πριν τα κανει μπαχαλο κανενας απο το οτε ζητησα το κλεισιμο.
    τωρα θα δουμε πως θα παει η γραμμη.

  10. #745
    Εγγραφή
    18-06-2016
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps & 100Mbps
    ISP
    INALAN & VODAFONE
    Router
    F670L - Mr70x - FRITZ7530
    Καλησπερα σας,

    Εχω καιρο να γραψω σε αυτο το θεμα, και ειπα με την ευκαιρια ενος περιστατικου σημερα να γραψω μια δυο γραμμες.

    Εχουμε και λεμε, η κατασταση με το "αγαπημενο" θεμα παραμενει σταθερη χωρις βελτιωση. Οκ μπορει να τυχει να μην εχω καμια βδομαδα ουτε αποσυνδεση και μετα να @@@ ο διας και να μην μπορει καν να συνδεθει για ημερες.

    Εχω βρει την λυση ομως οπως εχω αναφερει και πιο πισω, με την μονη διαφορα οτι εχω κανει ενα εξτρα συμβολαιο κινιτης unlimited απο την κοκκινη και εχω παρει και εξτρα σιμ και την εχω τοποθετησει στο ρουτερ και παιζω μπαλα με αυτη κατα 90% και ειμαι σταθερος και ηρεμος(Στην περιοχη μου παιζει 5g και παιζω απο 400 το λιγοτερο εως 900 το μαξ) . Μονο το που δεν ασχολουμαι με το καθε τσουτσεκι στην εξυπηρετηση καθε που εχω τα ιδια και τα ιδια, και δεν ξερει πως να με βοηθησει, μου αρκει
    Επισης tip για οποιους εχουν και σταθερη στην ιδια, το unlimited βγαινει χωμα σε τιμη + εχουν εκπτωση στην σταθερη, κοιταχτε το!

    Αυτη τη στιγμη που σας γραφω στην γειτονια μου οποιος εχει κοκκινη δεν παιζει κανεις εδω και μιση ωρα, κατι εγινε , δεν ξερω, δεν ασχολουμαι, απλα ετυχε να ακουσω 2 κυριες που μιλουσαν απο την πολυκατοικια και να συχτηρίζουν που δεν μπορουν να δουν νετφλιξ επειδή δεν εχουν νετ απο την κοκκινη. Μιλαμε ο διαλογος θα επρεπε να γινει viral

    Αντρεα πως εισαι με την γραμμη εσυ ?
    Τα αλλα παιδια ?

  11. #746
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ny_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αλλα παιδια ?
    μια στις 2-3 μέρες κάνει κανα παγωματάκι , μια την εβδομάδα αποσύνδεση , βελτιώθηκε η κατάσταση (προσωπικά είμαι κομπλέ) μετά απο αίτημα σε ΟΤΕ και voda για προετοιμασία καταγγελίας σε ΕΕΤΤ (δεν το προχώρησα)
    αν μου πιστώσουν και τον άλλο μήνα μάλλον θα πρέπει να τους ενημερώσω

    το μεγάλο πρόβλημα ήταν και οτι Βόλο η voda δεν έχει δίκτυο κινητής (μόνο για ομιλία είναι) και το "τζάμπα" ίντερνετ που έβαζε ήταν άχρηστο (για κανα email το πολύ)

  12. #747
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ny_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    το unlimited βγαινει χωμα σε τιμη + εχουν εκπτωση στην σταθερη, κοιταχτε το!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ny_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντρεα πως εισαι με την γραμμη εσυ ?
    Με σταθερή το δίνουν στα 27ευρώ το Unlimited όπως βλέπω στο site τους, αλλά ποιο απο τα 5 προγράμματα Unlimited? Απεριόριστα με ανώτατη ταχύτητα Internet 2Mbps, 10Mbps ή με τη μέγιστη διαθέσιμη ταχύτητα?

    Ναι οκ είναι μια λύση ο συνδυασμός με κινητή αλλά το "σασπένς" της υπόθεσης είναι να διορθωθεί το πρόβλημα απο τη πηγή του δλδ στις καμπίνες, που απ΄ότι φαίνεται δεν πρόκειται να γίνει κάτι.

    Δεν μου λές ny_ , πως τα πάει η Vodafone από σήμα και ταχύτητες στην κινητή;

    Η γραμμή μου πάει πολύ καλύτερα σε σχέση με το παλαιότερο χάλι, όχι οτι είναι και βράχος αλλά πολύ καλύτερα σίγουρα.

  13. #748
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Εμένα σήμερα έπεσε το snr, απέκτησα πάκετ λος και γενικα το Ιντερνετ ζοριζοταν για περιπου 1 λεπτο, δεν έκανε επανεσύνδεση και συνέβη 4,5 φορές από τοτε που το φτιάξανε πριν μήνες. Το SNR έχει πέσει στο 11.7 από το 13+. Φοβάμαι πως με τον καιρό θα έχουμε πάλι τα ίδια. Δεν έχω παράπονο προς το παρόν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dark-Side : 23-07-23 στις 23:41.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  14. #749
    Εγγραφή
    18-06-2016
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps & 100Mbps
    ISP
    INALAN & VODAFONE
    Router
    F670L - Mr70x - FRITZ7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με σταθερή το δίνουν στα 27ευρώ το Unlimited όπως βλέπω στο site τους, αλλά ποιο απο τα 5 προγράμματα Unlimited? Απεριόριστα με ανώτατη ταχύτητα Internet 2Mbps, 10Mbps ή με τη μέγιστη διαθέσιμη ταχύτητα?
    Το unlimited με την μεγιστη διαθεσιμη (Για την ακριβεια ειναι 27,62 μαζι με σταθερη) Ειναι για το 'κοινο" αυτη , αν τους πιεσεις και επικαλεστείς τα προβληματα που εχεις με την vdsl σου και οτι θα φυγεις για αλλον παροχο, αν εισαι τυχερος και "πειστικός" θα σου δωσουν τιμη πολυ καλη.. Εγω δινω 14.70 για το unlimited ultra(ολα απεριοριστα)+ εξτρα σιμ δωρεαν, και 19 για την 100ρα vdsl
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ είναι μια λύση ο συνδυασμός με κινητή αλλά το "σασπένς" της υπόθεσης είναι να διορθωθεί το πρόβλημα απο τη πηγή του δλδ στις καμπίνες, που απ΄ότι φαίνεται δεν πρόκειται να γίνει κάτι.
    Δεν προκειται να γινει κατι, αφου το ξερεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου λές ny_ , πως τα πάει η Vodafone από σήμα και ταχύτητες στην κινητή;
    Αντρεα ειμαι φουλ ικανοποιημενος και με το σημα και με τις ταχυτητες. Οκ εδω που ειμαι πιανω καλυψη 5g οπως ειπα και παραπανω και τετοιες ταχυτητες ουτε στο ονειρο μου με την vdsl. Και σε ωρες αιχμης δεν καταλαβαινω καμια διαφορα στο σπιτι. Σε καμια χαλκιδικη αν παω κανα σκ που ειναι μαζεμενη η σαρα και η μαρα, εκει και 5g να πιανεις, θα εισαι με μαξ 15-20mb(στην καλυτερη)αλλα σε αυτο το κομματι και η πρασινη ακομα υστερει ..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γραμμή μου πάει πολύ καλύτερα σε σχέση με το παλαιότερο χάλι, όχι οτι είναι και βράχος αλλά πολύ καλύτερα σίγουρα.
    Αντε ρε χαιρομαι, επιτελους να ηρεμισεις λιγο.. Και φαντασου να πηγαινες εξ αρχης στη voda οταν σου ελεγα που ησουν τοτε οτε, θα ειχες γλυτωσει απο τα τοσα νευρα

  15. #750
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ny_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δινω 14.70 για το unlimited ultra(ολα απεριοριστα)+ εξτρα σιμ δωρεαν, και 19 για την 100ρα vdsl
    Πωπω, αυτές είναι τιμές!! Εδώ στα 23ευρώ που μου δώσανε την 100άρα μου φαίνονται φυσιολογικά, σε αντίθεση με την Cosmote που μας έχει ρουφήξει το αίμα πόσες δεκαετίες.
    Απο τέλη Αύγουστου ξεκινάω να φέρω άλλες 4 γραμμές στην κόκκινη (2 κινητα + 2 σταθερά) εφόσον μου δώσουν καλές τιμές.

Σελ. 50 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 30404548495051525560 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας