Εμφάνιση 1-12 από 12

Θέμα: Email server

  1. #1
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα,

    θα ήθελα να φτιάξω στο raspberry με λειτουργικό raspian (debian) εναν email server χωρίς VPS θέλω να τα έχω τα δεδομένα μου στο raspberry.


    Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα περί του θέματος αλλα στο youtube βρήκα έναν οδηγό και με δωρεαν υπηρεσία του noip.com δημιούργησα ενα email server με (postfix/dovecot/spamassassin) με κάποια προβλήματα που τα λύνω σιγά σιγά.

    Σε γενικες γραμμές το email δουλεύει (το δοκίμασα) αλλα δεν ξέρω κατα πόσο τα email που στέλνω σε άλλα emails πηγαίνουν στα inbox και όχι στα spam. Επίσης δεν μπορεί να στείλει email σε λογαριασμούς google αλλα πιστεύω οτι θα το λύσω αυτο το πρόβλημα.


    1. Παρακαλώ πολύ, θα ήθελα να μου πείτε τί χρειάζομαι λεπτομερώς και τι επιλογές έχω διότι είμαι άσχετος και δεν εχω ασχοληθεί στο παρελθόν με κάτι ανάλογο.

    2. Θα ήθελα να αγοράσω ενα domain και να το φτιάξω.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για να μιλάς για Noip μάλλον έχεις δυναμική Ip στην σύνδεση σου, άπλα ξεχνάς τον mail server πίσω απο αυτή.

    1η κίνηση σου θα πρέπει να είναι η στατική Ip συνήθως οι πάροχοι δίνουν επιλογές ώστε να βάλεις στην σύνδεση σου

  3. #3
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Στατική ip είναι ακριβή, αν και δε ξέρω ποσο τη χρεώνουν. Διάβασα οτι τα domain που αγοράζεις δίνουν και στατική υπηρεσια ddns. Δεν μπορει να δουλέψει με αυτόν τον τρόπο;

    Εσυ τι προτείνεις μόνο static ip αλλιως το ξεχνάω;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tdk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στατική ip είναι ακριβή, αν και δε ξέρω ποσο τη χρεώνουν. Διάβασα οτι τα domain που αγοράζεις δίνουν και στατική υπηρεσια ddns. Δεν μπορει να δουλέψει με αυτόν τον τρόπο;

    Εσυ τι προτείνεις μόνο static ip αλλιως το ξεχνάω;
    Θα το επαναλάβω στατική ip αλλιώς το ξεχνάς για mail server Που θες να μιλάει με άλλους Mail server

  5. #5
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το επαναλάβω στατική ip αλλιώς το ξεχνάς για mail server Που θες να μιλάει με άλλους Mail server
    Αυτα που φτιαχνουν με καμερες, υπηρεσιες με vpn κλπ μεσω δωρεαν του noip δεν ισχυει με τον email server;

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tdk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα που φτιαχνουν με καμερες, υπηρεσιες με vpn κλπ μεσω δωρεαν του noip δεν ισχυει με τον email server;
    Σχεδόν κάθε mail server εκεί έξω, δεν κάνει δεχτά μηνύματα απο Ip pools που είναι καταχωρημένα σαν dynamic pools, καμιά σχέση με κάμερες και vpn.

    https://www.dnsbl.info/dnsbl-list.php

    https://www.dnsbl.info/dnsbl-details...nsbl.sorbs.net

  7. #7
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδόν κάθε mail server εκεί έξω, δεν κάνει δεχτά μηνύματα απο Ip pools που είναι καταχωρημένα σαν dynamic pools, καμιά σχέση με κάμερες και vpn.

    https://www.dnsbl.info/dnsbl-list.php

    https://www.dnsbl.info/dnsbl-details...nsbl.sorbs.net

    Εντάξει ευχαριστώ. Πάντω εγω δέν βρίσκω κατι αντιστοιχο με αυτο που λες, χωρις να σε αμφησβητω. Για ρίξε μια ματα σε παρακαλω εδω

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μην επιμενεις, χωρις static και χωρις να την "ασπρισεις" mail server @home δεν θα εχεις ποτέ.
    (που να εχει νοημα να χρησιμοποιεις παντα.)
    Το αρθρο λεει ουσιαστικα οτι αν εβαζες το rpi σου σε ενα datacenter θα δουλευε

  9. #9
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην επιμενεις, χωρις static και χωρις να την "ασπρισεις" mail server @home δεν θα εχεις ποτέ.
    (που να εχει νοημα να χρησιμοποιεις παντα.)
    Το αρθρο λεει ουσιαστικα οτι αν εβαζες το rpi σου σε ενα datacenter θα δουλευε
    Ποσο έχει στατιτκη σε cosmote; Ολα είναι buisness πακετα; Αν το κάνω με VPS πάλι θέλω static?

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tdk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει ευχαριστώ. Πάντω εγω δέν βρίσκω κατι αντιστοιχο με αυτο που λες, χωρις να σε αμφησβητω. Για ρίξε μια ματα σε παρακαλω εδω
    Καλή συνέχεια

  11. #11
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Μπορείς να χρησιμοποιείς για outgoing τον mail server του παρόχου σου. Για τα εισερχόμενα θα παιδευτείς αρκετά καθώς θα πρέπει να πειράξεις τα ΜΧ records του domain σου να δείχνουν στην noip σου. Και πάλι καλή τύχη όταν θα αλλάζει η IP σου μέχρει να ενημερωθούν τα records...
    καλύτερα να το στήσεις σε VPS και με ένα fetchmail + smarthost να έχεις και έναν τοπικό mail server (ουσιαστικά μια τοπική κοπια του 'κανονικού')

  12. #12
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή συνέχεια

    Αγοράζω μια static ip.Μπορείς να μου πέις τι άλλο χρείαζομαι για το μέλλον για ένα ολοκληρωμένο και σωστό e-mail server; Ανέβασα αυτο το ποστ για να μάθω κάποια πράγματα γιατι είμαι άσχετος.

    Μπορείς να βοηθήσεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tdk : 07-02-22 στις 13:07.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας