Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πας σε pfsense ή opnsense, πρόσεξε να πάρεις κάρτα δικτύου με τσιπάκι της intel επειδή αυτά έχουν freeBSD και δεν έχουν καλούς drivers για τσιπάκια realtek.
    Όχι οτι δεν παίξει με realtek, αλλά με intel θα είναι πιο σταθερό και θα έχει καλύτερες επιδόσεις.
    Ναι, τα appliances που έχω όλα Intel έχουν..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Q1 θα είναι, για έτος δεν ξερω...

  2. #17
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Αν δε θες να μπλέκεις με pfBlockerNG μπορείς να εγκαταστήσεις AdGuard στο pfSense:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post7042847

    Δεν είμαι στο σπίτι αυτή τη στιγμή για να το επιβεβαιώσω, αλλά αν θυμάμαι καλά το AdGuard έχει τις δυνατότητες που ζητάς σχετικά με ξεχωριστούς DNS clients.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #18
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι μεν, αλλα.
    Το να βαλεις ενα third party πακετο σε ενα firewall ειναι παντα κακη ιδεα.
    Μετα θα πρεπει να εισαι aware απο οτιδηποτε προκυψει σε vulnerabilities. Πχ οταν βγηκε το log4j ο καθε κατασκευαστης εβγαλε τι παιζει (και το σχετικο mitigation)
    Το να κανεις τετοια πραγματα μονος σου, για ενα μονο device ειναι στα ορια του mission impossible.
    Οποτε καταληγεις να παιρνεις ρισκο. Τωρα αν ειναι αποδεκτό δεν απαντιεται ευκολα.

  4. #19
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μεν, αλλα.
    Το να βαλεις ενα third party πακετο σε ενα firewall ειναι παντα κακη ιδεα. Μετα θα πρεπει να εισαι aware απο οτιδηποτε προκυψει σε vulnerabilities. Πχ οταν βγηκε το log4j ο καθε κατασκευαστης εβγαλε τι παιζει (και το σχετικο mitigation)
    Το να κανεις τετοια πραγματα μονος σου, για ενα μονο device ειναι στα ορια του mission impossible.
    Οποτε καταληγεις να παιρνεις ρισκο. Τωρα αν ειναι αποδεκτό δεν απαντιεται ευκολα.
    Δε διαφωνώ καθόλου στο παραπάνω. Αλλά προσωπικά για οικιακή χρήση δε βλέπω κάποιο τρομερό πρόβλημα
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #20
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους...
    Το τριβελίζω το μυαλό μου εδώ και καιρό για να το πείσω να δώσει εντολή στο βαριεστημένο μου κορμί να αλλάξω το firewall που χρησιμοποιώ..
    Τα τελευταία 7-8 χρόνια, λοιπόν, χρησιμοποιώ το sophos UTM (πρώην Astaro) εγκατεστημένο σε ένα Barracuda F18 appliance. Τα specs του είναι:
    Κώδικας:
    Intel Atom C2358
    8GB Ram
    120GB msata SSD
    Με αυτά τα specs δεν ειναι και πύραυλος, αλλά είναι αρκούντως γρήγορο. Μιλάω για την απόκριση στο web interface.

    Εδώ και σχεδόν ένα χρόνο έχω και 2 Barracuda F12 appliances με τα παρακάτω specs:
    Κώδικας:
    Intel Celeron N3350
    6GB Ram
    80GB sata SSD
    Θέλω λοιπόν να αλλάξω το Sophos UTM με κάτι άλλο. To κύριο πρόβλημά μου είναι ότι το home license του sophos υποστηρίζει μέχρι 50 IP και εδώ και κάμποσο καιρό είμαι στο όριο.
    Οι επιλογές που έχω καταλήξει είναι 2:

    1. Sophos XG: Δεν έχει τον περιορισμό στις ΙΡ όπως το UTM. O περιορισμός του αν θυμάμαι καλά είναι 4 πυρήνες CPU και 6GB ram για το home license. To F12 που έχω ούτως ή άλλως είναι διπύρηνο και δεν παίρνει πάνω από 6GB Ram που έχω ήδη. Στα θετικά είναι ότι παραμένω στην ίδια περίπου λογική (αν και δεν είναι ίδιο με το UTM που το έχω συνηθίσει μετά από τόσα χρόνια) και έχω και όλα τα καλούδια που έχω και τώρα με το UTM (π.χ. Web filtering, Application Control κλπ). Το είχα δοκιμάσει μάλιστα πριν κάτι μήνες στο F12, αλλά δεν μου άφησε θετική εντύπωση η απόκριση του web interface. Με βάση τα specs, ο celeron του F12 είναι ισχυρότερος από τον Atom του F18 στον οποίο τρέχω το UTM. Το web interface του XG όμως ήταν αισθητά πιο αργό. Δεν ξέρω όμως αν στις τελευταίες εκδόσεις του XG βελτιώθηκε η απόκριση του Web Gui.

    2. PFSense: To έχω δοκιμάσει στο F12 και τρέχει απροβλημάτιστα. ΔΕΝ έχω εμπειρία με το pfsense, αλλά αν γενικώς γνωρίζεις τη γενικότερη λογική ενός firewall είναι εύκολο. Το μείον του είναι το κομματι web filtering /application control. Ξερω ότι έχει διάφορα πρόσθετα (π.χ. pfblockerNG, squidguard) αλλά απ' ότι διαπίστωσα έχουν μειωμένες δυνατότητες. Για παράδειγμα, αν θυμάμαι καλά, ένα πράγμα που με "χάλασε" στο pfblockerNG ήταν ότι δεν μπορείς να εξαιρέσεις από φίλτρα κάποια μηχανήματα (??). Σε κάθε περίπτωση μπορώ όμως να χρησιμοποιήσω και το pihole σε συνδυασμό με το pfsense. Δεν είναι το ίδιο όπως με ένα dedicated web/app filter, αλλά φαίνεται ότι κάνει αρκετά καλή δουλειά στο "μπλοκάρισμα" συν ότι είδα έχει και δυνατότητες να φτιάξεις profiles για διαφορετικές πολιτικές σε διαφορετικά μηχανήματα..

    Θα εκτιμούσα την άποψή σας στην προσπάθεια μου να αποφασίσω σε ποιο από τα 2 να πάω, αν και "γέρνω" προς το XG. Ειδικά, επειδή γνωρίζω ότι υπάρχουν κάποια παιδιά εδώ μέσα που τρέχουν το sophos XG, θα ήθελα να μου πείτε σχετικά με την ταχύτητα απόκρισης και αν έχει βελτιωθεί καθόλου στις τελευταίες εκδόσεις. Και κατά πόσον ήταν ομαλή η "μετάβαση" από sophos UTM σε sophos XG σε περίπτωση που είχατε πριν UTM και κάνατε "αναβάθμιση" σε XG..
    Θενκς!!
    Εάν μιλάς για επιχείρηση, τότε κοίτα λίγο την Forigate.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  6. #21
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε διαφωνώ καθόλου στο παραπάνω. Αλλά προσωπικά για οικιακή χρήση δε βλέπω κάποιο τρομερό πρόβλημα
    Ναι, απλα οταν δεν ξερεις μια πλατφορμα καλα, το να προσπαθεις να συνδιασεις και μη απευθειας υποστηριζομενα πραγματα ειναι λιγο setting up for failure.

    Οταν το στησιμο ενος web filtering πραγματος εχει πολυ trial and error by design.

    O τυπικος home user δεν εχει ουτε τις γνωσεις ουτε το χρονο να ασχοληθει με τετοια, οποτε οι συνδρομητικες κονσερβες ειναι μονοδρομος.

  7. #22
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, απλα οταν δεν ξερεις μια πλατφορμα καλα, το να προσπαθεις να συνδιασεις και μη απευθειας υποστηριζομενα πραγματα ειναι λιγο setting up for failure.

    Οταν το στησιμο ενος web filtering πραγματος εχει πολυ trial and error by design.

    O τυπικος home user δεν εχει ουτε τις γνωσεις ουτε το χρονο να ασχοληθει με τετοια, οποτε οι συνδρομητικες κονσερβες ειναι μονοδρομος.
    Και πάλι συμφωνούμε. Ο Chriz όμως που άνοιξε το θέμα δε φαίνεται να είναι ο τυπικός home user, γι' αυτό και πρότεινα Adguard εγκατάσταση στο pfSense.

    Επισης συμφωνώ για το φθηνότερο Fortigate που αναφέρθηκε πιο πάνω.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #23
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το σχολιο δεν πηγαινε στον chriz.. Απλα επειδη ειπε οτι δεν εχει δει το pf.

  9. #24
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goldenaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν μιλάς για επιχείρηση, τότε κοίτα λίγο την Forigate.
    Καλημέρα!
    Όχι καλέ δε λέω για επιχείρηση, αλλά για σπίτι.

    Λοιπόν ο κύβος ερίφθη... I've been busy το τελευταίο διήμερο στο σπίτι. Πέρα από κάτι άλλες αλλαγές που έκανα και δεν είναι του θέματος, τελικά άλλαξα το firewall.
    Ήμουν λοιπόν ανάμεσα σε Sophos XG και pfsense + pihole στο αρχικό μου ποστ..
    Τελικά έκανα συνδυασμό.. Έβαλα το Sophos XG και pihole. Και εξηγώ το γιατί:
    Πριν, το UTM, δεν τα κατάφερνε καλά με τα local DNS. (To XG είναι πολύ καλύτερο σε αυτό τον τομέα.)
    Είχα λοιπόν για local DNS ένα Zentyal. To συγκεκριμένο δεν είναι μόνο για DNS αλλά γι' αυτό το χρησιμοποιούσα.. αποφάσισα λοιπόν να αναθέσω τη δουλειά αυτή στο pihole που τα καταφέρνει πολύ καλά σε αυτό τον τομέα.
    Οπότε έχω το XG για Firewall & Web filtering/application control IPS/IDS κλπ και το pihole για το DNS. Μάλιστα ενεργοποίησα και μια βασική λίστα του pihole για να μπλοκάρει ads - έτσι για το χαϊλίκι - και δείχνει ότι δουλεύει πολύ καλά..
    Με το sophos UTM το έκανα αυτό μέσω του filtering, αλλά είχα παρατηρήσει αρκετά προβλήματα.. Δεν είναι ότι δεν έκοβε, έκοβε και μάλιστα μια χαρά, απλά παραήταν καλό.. μου είχαν παραπονεθεί πολλές φορές τα παιδιά για παιχνίδια που δε φορτώναν (γιατί δυστυχώς είναι κάποια παιχνίδια που αν δεν έχουν πρόσβαση σε κάποια ad domains δεν φορτώνουν )
    Οπότε είχα φάει κάμποσο (trial & error, ψάξιμο στα logs κλπ) μέχρι να το φτάσω σε σημείο να κόβει μεν, να μη δημιουργεί πρόβλημα δε. Από χτες που έχω το pihole μόνο για τα ads δεν έχει αναφερθεί κανένα πρόβλημα από τους ταλιμπαν.
    Οπότε κόβω άλλα από το XG και άφησα τα ads στο pihole (για να μην κάνει μόνο DNS και βαριέται.. )

    Στο θέμα του configuration του XG, τώρα, για να το φτάσω στο επίπεδο ρυθμίσεων του UTM μου πήρε κάμποσες ώρες, πρώτον γιατί δεν θυμόμουν και όλα όσα είχα ρυθμίσει τόσα χρόνια και δεύτερον γιατί το web interface είναι πιο αργό.. Οπότε είχα και το παροπλισμένο UTM από τη μία μεριά, έβλεπα τι θέλω και εφάρμοζα στο XG.. Το μόνο που δεν θέλει να δουλέψει ακόμη σωστά είναι το WAF για καναδυό DDNS domains που έχω, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικά για την ώρα..
    Επίσης έχει κάποιες παραλείψεις σε σχέση με το UTM, αλλά ευελπιστώ ότι όσο εξελίσσεται θα τα φτιάξουν..
    Παράδειγμα, δεν έχει υποστήριξη για UPS.. Σε ένα firewall δεν λέει κάτι αυτό, ΟΚ, αλλά το γεγονός ότι έβλεπες στο UTM το UPS και σου έστελνε ειδοποιήσεις σε περίπτωση που έπεφτε το ρεύμα ήταν βολικό..
    Επίσης οι ειδοποιήσεις του είναι επιεικώς ΓΤΠ... Στο UTM μπορούσες να ορίσεις ειδοποιήσεις σχεδόν για τα πάντα, στο XG είναι απλά σε γελοίο επίπεδο αυτό το κομμάτι ακόμη
    Ένα άλλο που δεν έχει - ακόμα, ελπίζω να μπει σύντομα γιατί και άλλοι γκρινιάζουν γι' αυτό - είναι live traffic monitor.. τουλάχιστον έχει επιλογή να ανοίξεις κονσόλα από το web interface και να δεις με iftop τι γίνεται.. γελοίο αλλά τουλάχιστον είναι επιλογή..
    Κάτι άλλο που δεν έχει είναι αναζήτηση στα firewall/nat rules που ήταν πολύ βολικό στο UTM αν έχεις αρκετά. Τουλάχιστον σε αυτό μπορείς να κάνεις ομαδοποίηση σε folders
    Ένα άλλο που του λείπει είναι μια ρημαδοεπιλογή where used... έλεος
    Αυτά για τώρα...

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ τους πάντες για τις προτάσεις.. Επειδή είδα αναφορά για το fortigate λόγω ότι είναι φτηνότερο, απλά να αναφέρω ότι το XG είναι τσάμπα με Home license, όπως ήταν και το UTM
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Q1 θα είναι, για έτος δεν ξερω...

  10. #25
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα!
    Ευχαριστώ τους πάντες για τις προτάσεις.. Επειδή είδα αναφορά για το fortigate λόγω ότι είναι φτηνότερο, απλά να αναφέρω ότι το XG είναι τσάμπα με Home license, όπως ήταν και το UTM
    Εφόσον είναι για σπίτι πάσο. Ανέφερα ότι αν είναι για επιχείρηση να κοιτάξεις τα Fortigate.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  11. #26
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα κάποιες μπακαλίστικες ψιλοδοκιμές..
    InterVLAN traffic Down/Up 310/270 Mbps
    Encrypted Traffic Down/Up 83/45 Mbps
    Οι παραπάνω δοκιμές είναι μέσω ασύρματου, όχι καλωδίου..

    Δεν ενθουσιάστηκα και ιδιαίτερα...
    Εν τω μεταξύ έχω ένα κουλό που δεν μπορώ να βγάλω άκρη
    Έχω 3 VLAN. Tο main vlan που είναι στη LAN ζώνη και 2 vlan στη DMZ ζώνη (ένα Visitors και ένα IOT)
    Ήθελα να συνδεθώ στο Visitor και μετά να μετρήσω ταχύτητα προς το main συνδεόμενος σε ένα Openspeedtest που έχω σε Docker.
    Με την καμία δεν μπορεσα να περάσω το συγκεκριμένο traffic από το Visitor στο Main.
    Από το IOT δούλευε το rule κανονικά, από το Visitor με τίποτα... Τώρα τι κουλό κόλλημα έφαγε δεν ξέρω.. δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα - για να κάνω τις δοκιμές ενεργοποίησα τα 5GHz στο ΙΟΤ που το έχω μόνο 2.4 και τελείωσε το πανηγύρι, θα το δω άλλη στιγμή.
    Θα ήθελα για λίγο πιο "ακριβείς" δοκιμές να το κάνω από το Visitor γιατί έχω και πόρτες στα switch για το Visitor VLAN, οπότε θα γινόταν και με καλώδιο δοκιμές..
    Άκρη με το κόλλημα που έφαγε με το traffic VISITOR --> MAIN δεν έβγαλα, βαριόμουνα να κάτσω να παίζω και με τα switch, οπότε για την ώρα έμεινα με wireless δοκιμές. Αν βγάλω άκρη θα κοιτάξω να κάνω και με καλώδιο
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Q1 θα είναι, για έτος δεν ξερω...

  12. #27
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ έχω ένα κουλό που δεν μπορώ να βγάλω άκρη
    Έχω 3 VLAN. Tο main vlan που είναι στη LAN ζώνη και 2 vlan στη DMZ ζώνη (ένα Visitors και ένα IOT)
    Ήθελα να συνδεθώ στο Visitor και μετά να μετρήσω ταχύτητα προς το main συνδεόμενος σε ένα Openspeedtest που έχω σε Docker.
    Με την καμία δεν μπορεσα να περάσω το συγκεκριμένο traffic από το Visitor στο Main.
    Από το IOT δούλευε το rule κανονικά, από το Visitor με τίποτα... Τώρα τι κουλό κόλλημα έφαγε δεν ξέρω.. δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα - για να κάνω τις δοκιμές ενεργοποίησα τα 5GHz στο ΙΟΤ που το έχω μόνο 2.4 και τελείωσε το πανηγύρι, θα το δω άλλη στιγμή.
    Θα ήθελα για λίγο πιο "ακριβείς" δοκιμές να το κάνω από το Visitor γιατί έχω και πόρτες στα switch για το Visitor VLAN, οπότε θα γινόταν και με καλώδιο δοκιμές..
    Άκρη με το κόλλημα που έφαγε με το traffic VISITOR --> MAIN δεν έβγαλα, βαριόμουνα να κάτσω να παίζω και με τα switch, οπότε για την ώρα έμεινα με wireless δοκιμές. Αν βγάλω άκρη θα κοιτάξω να κάνω και με καλώδιο
    Ένα update σχετικά με το παραπάνω γιατί ξέχασα..
    To πρόβλημα -φυσικά, ως συνήθως - ήταν το κλασσικό... PEBKAC..
    Αν δεν έχεις ταγκάρει την πόρτα που συνδέεται ο esxi δεν το περνάει το vlan όσο και να χτυπιέσαι (νομιζα ότι το είχα κάνει γι' αυτό δεν πήγε εκεί το μυαλό μου κατευθείαν. Αλλά μάλλον επειδή μόνο για internet το είχα φτιάξει το VLAN, είχα θεωρήσει περιττό τότε να το κάνω..Και όντως περιττό είναι, εκτός αν χρειάζεσαι να κάνεις openspeedtest με μηχάνημα που είναι στον esxi )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα κάποιες μπακαλίστικες ψιλοδοκιμές..
    InterVLAN traffic Down/Up 310/270 Mbps
    Encrypted Traffic Down/Up 83/45 Mbps
    Οι παραπάνω δοκιμές είναι μέσω ασύρματου, όχι καλωδίου..

    Δεν ενθουσιάστηκα και ιδιαίτερα...
    Update και σε αυτό μιας και τώρα έχω δεδομένα με καλώδιο..
    InterVLAN traffic λοιπόν: Όσο πάει η πόρτα.. Full Gigabit..
    Ασύρματα, όσο σηκώνει το Access point (τα δικά μου σε γκρεμό με ευνοϊκό τυφώνα πάνε max actual speed 550Mbit)
    Όταν/Αν βρω χρόνο να στήσω και τεστ για VPN με καλώδιο θα κάνω update..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Q1 θα είναι, για έτος δεν ξερω...

  13. #28
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που δεν θέλει να δουλέψει ακόμη σωστά είναι το WAF για καναδυό DDNS domains που έχω, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικά για την ώρα..
    Τελικά την έβγαλα την άκρη και μ'αυτο... κι αυτό μ@λ@κία δικιά μου ήταν..
    Τεσπα..
    Επίσης και κάτι σχετικό με το pfsense, για όποιον ενδιαφέρεται (αν και αυτοί που έχουν pfsense μάλλον θα το γνωρίζουν ήδη..)
    Μπορείς να κάνεις upgrade σε έκδοση 2.6 και από κει δωρεάν με home license σε PFsense plus..Θα το κάνω στο pfsense που είχα βάλει για δοκιμές τις προηγούμενες βδομάδες..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Q1 θα είναι, για έτος δεν ξερω...

  14. #29
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Προς το παρον οι διαφορές plus και ce ειναι δισδιακριτες.

  15. #30
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς το παρον οι διαφορές plus και ce ειναι δισδιακριτες.
    Για να μη σου πω αδιάκριτες...
    Του έκανα το migration... διαφορά δεν είδα προσωπικά. Βέβαια 10-15 λεπτά ασχολήθηκα μόνο..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Q1 θα είναι, για έτος δεν ξερω...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας