Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση synology ή Qnap αυτή η διαδικασία μπορεί να αυτοματοποιηθεί
    Ναι, μπορεί. Είτε να τα στέλνει άλλου μέσω internet, είτε σε δίσκο που θα έχεις κουμπώσει usb, σε άλλο Nas κτλ.
    Mono No Aware

  2. #17
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι διαβάζω για το RAID και περίπου αρχίζω να καταλαβαίνω πως λειτουργεί...

    Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί και ένας spare δίσκος για τα σημαντικά αρχεία. Στην περίπτωση synology ή Qnap αυτή η διαδικασία μπορεί να αυτοματοποιηθεί; Δηλαδή κάποια σημαντικά αρχεία, πέρα του όποιου raid, να αποθηκεύονται αυτόματα ανά διαστήματα σε ένα ξεχωριστό δίσκο;
    Όπως καταλαβαίνετε ψάχνω μια λύση την οποία αφού την στήσω/υλοποιήσω (δεν με νοιάζει ο χρόνος/κόπος στησίματος) να μην χρειάζεται να ασχολούμαι κάθε μέρα με αυτό και πως θα γίνει ή αν έγινε...
    Κοίτα, απλά θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου ότι άλλο είναι το Raid και άλλο το backup.
    Στην πράξη, όταν είσαι σε Raid 1 όπως ανέφερες ή SHR στο Synology (εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου) με τουλάχιστον δύο δίσκους, έχεις εξαιρετικά μικρές πιθανότητες να χάσεις δεδομένα. Μιλάμε για τα δεδομένα του NAS. Πάντα υπάρχει και η πιθανότητα να πάθει κάτι το NAS (στα τόσα χρόνια μου έχει συμβεί μετρημένες στα δάκτυλα φορές σε εργασιακό περιβάλλον) οπότε με μια λύση όπως πχ το Hyper Backup στο DSM τότε παίρνεις και σε έναν επιπλέον (εξωτερικό φυσικά) δίσκο όλο το ευαίσθητο περιεχόμενο που με τίποτα δεν θα ήθελες να χάσεις.
    Το backup, είναι άλλο πράγμα, εσύ αποφασίζεις τι και πως θέλεις να "ασφαλίσεις" από απώλεια.

    Εγώ εδώ και χρόνια αποθηκεύω backups με το True Home από τους υπολογιστές του σπιτιού σε έναν shared folder του NAS. Σε όλα αυτά τα χρόνια μου έχει τύχει μόνο δύο φορές να χτυπήσει κάποιος δίσκος στο NAS, οπότε και απλά τον αντικατέστησα και το σύστημα παρέμεινε λειτουργικό άμεσα.
    Σχετικά πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ και το Hyper Backup. Αν και ποτέ δεν βρέθηκα σε κίνδυνο όπως σου είπα, προέκυψε spare εξωτερικός δίσκος οπότε είπα να το βάλω και αυτό.

    Συνοπτικά, άποψή μου είναι ότι σε όποια λύση και αν καταλήξεις (είτε DIY, είτε Synology, είτε QNap) να πας σε τουλάχιστον δύο δίσκους οπότε να μην ανησυχείς αν σου χτυπήσει ο ένας. Αλλιώς τι νόημα θα είχε ένα NAS...

    Όσον αφορά τα υλικά που παρέθεσες, ποιο συνολικό κόστος φτάνεις; Υπολόγισε άλλον ένα δίσκο οπωσδήποτε...

  3. #18
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι διαβάζω για το RAID και περίπου αρχίζω να καταλαβαίνω πως λειτουργεί...

    Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί και ένας spare δίσκος για τα σημαντικά αρχεία. Στην περίπτωση synology ή Qnap αυτή η διαδικασία μπορεί να αυτοματοποιηθεί; Δηλαδή κάποια σημαντικά αρχεία, πέρα του όποιου raid, να αποθηκεύονται αυτόματα ανά διαστήματα σε ένα ξεχωριστό δίσκο;
    Όπως καταλαβαίνετε ψάχνω μια λύση την οποία αφού την στήσω/υλοποιήσω (δεν με νοιάζει ο χρόνος/κόπος στησίματος) να μην χρειάζεται να ασχολούμαι κάθε μέρα με αυτό και πως θα γίνει ή αν έγινε...
    όπως σου είπαν, αλλο raid και άλλο backup.

    Για backup θέλεις κατι σαν πολιτική 3-2-1 (3 αντίγραφα σε 2 μέσα το ένα εκτός σπιτιού)

    https://www.synology.com/en-br/dsm/solution/data_backup

    Για offsite εγω εγω πάρει το synology C2. (λογω synology NAS)

    300GB με 10 snapshots που δεν υπολογίζονται στα 300 GB (τρεχον + 7 ημέρες + 3 εβδομαδιαία) = 25+ΦΠΑ το χρόνο

    https://c2.synology.com/en-us/pricing/storage

    Επίσης βάζεις καποιο volume με τα κρισιμα data σε btrfs file system και ενεργοποιείς και εσωτερικά snapshots (με 53 εβδομαδιαία μπορεις να ανακτήσεις τα πάντα 1 χρόνο πίσω χωρις ιδιαιτερο κοστος σε storage γιατι τα snaphsots ειναι diff).


    Αυτα ως λογική. Ότι και να πάρεις, τελικά η λογική πρέπει να ειναι ίδια.

  4. #19
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΝΩΣΗ ΠΕΖΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας. Διαβάζοντας και ψάχνοντας αυτές τις μέρες, ξεκαθάρισα αρκετά πράγματα στο μυαλό μου και αναθεώρησα κάποια που λανθασμένα νόμιζα.

    Καταλήγω στο DS220+ με δύο δίσκους 6ΤΒ πάνω και μια μνήμη 4GB έξτρα. Σκέφτομαι για τους δίσκους να βάλω έναν Ironwolf και ένα Red+ και μνήμη μια kingston που είδα πως δουλεύει μια χαρά με το συγκεκριμένο NAS
    Μάνος

  5. #20
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας. Διαβάζοντας και ψάχνοντας αυτές τις μέρες, ξεκαθάρισα αρκετά πράγματα στο μυαλό μου και αναθεώρησα κάποια που λανθασμένα νόμιζα.

    Καταλήγω στο DS220+ με δύο δίσκους 6ΤΒ πάνω και μια μνήμη 4GB έξτρα. Σκέφτομαι για τους δίσκους να βάλω έναν Ironwolf και ένα Red+ και μνήμη μια kingston που είδα πως δουλεύει μια χαρά με το συγκεκριμένο NAS

    Εξαιρετική επιλογή. Τρέχει και Docker (έχει μεγάλη σημασία όπως θα διαπιστώσεις στην πορεία) ενώ επίσης είναι πιο άνετο με το Plex transcoding αν σε ενδιαφέρει.
    Θα σου έλεγα να προτιμήσεις Ironwolf δίσκους (αν αντέχει η τσέπη σου ακόμα καλύτερα τους pro) για να εκμεταλλευτείς το Seagate IronWolf Health Management του DSM.

  6. #21
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι για τους δίσκους να βάλω έναν Ironwolf και ένα Red+
    Αν τους έχεις ήδη, ok.
    Αν αγοράζεις τώρα, συνιστάται να είναι 2 ίδιοι δίσκοι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #22
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΝΩΣΗ ΠΕΖΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τους δύο δίσκους που ανέφερα τους βρίσκω από γνωστό μου μτχ πολύ πολύ οικονομικά...

    Αλλά σκέφτομαι και σε τι κατάσταση μπορεί να είναι οπότε μπορεί να πάω με δυο ironwolf καινούργιους. Για τους pro δεν νομίζω, ήδη έχω ανέβει αρκετά από όσο αρχικά υπολόγιζα.

    Περιμένω απάντηση για κάποια καλύτερη τιμή για όλα μαζί από 1-2 μαγαζιά και θα προχωρήσω ανάλογα.
    Μάνος

  8. #23
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οι ironwolf spinάρουν σε υψηλότερες στροφές (7200). Να το λάβεις υπόψη σου για τον θόρυβο. Οι 5400 των wd red δεν θα είναι bottleneck στην ταχύτητα, εάν αυτό σε αποσχολεί.

    ΥΓ. Το 220+ έχω κι εγώ.
    Mono No Aware

  9. #24
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΝΩΣΗ ΠΕΖΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ironwolf spinάρουν σε υψηλότερες στροφές (7200). Να το λάβεις υπόψη σου για τον θόρυβο. Οι 5400 των wd red δεν θα είναι bottleneck στην ταχύτητα, εάν αυτό σε αποσχολεί.

    ΥΓ. Το 220+ έχω κι εγώ.
    Οι ironwolf είναι στις 7200rpm από τα 8TB και πάνω από ότι είδα. Ο 6άρης είναι στις 5400. Το θέμα της ταχύτητας στην πράξη (μεταξύ των 5400 και των 7200) θα είναι πρόβλημα; Και αν ναι, σε ποιες περιπτώσεις.
    Μάνος

  10. #25
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.955
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα της ταχύτητας στην πράξη (μεταξύ των 5400 και των 7200) θα είναι πρόβλημα;
    Ο 5400 ζεσταίνεται λιγότερο και αυτό είναι σημαντικό στα μικρά κουτιά των NAS
    Για τη RAM δες στο ark.intel.com πόση υποστηρίζει ο επεξεργαστής σου και μη βάλεις περισσότερη, άσχετα τι λένε στο internet.

  11. #26
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα της ταχύτητας στην πράξη (μεταξύ των 5400 και των 7200) θα είναι πρόβλημα;
    Δεν είναι πρόβλημα στα μικρά nas που συνδέονται με gbit,
    όπου περιοριστικός παράγοντας είναι η σύνδεση lan.
    Και ο 5400, και ο 7200 θα δώσουν 120+ MB/sec οπότε το gbit eth έρχεται στα όρια του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν ναι, σε ποιες περιπτώσεις.
    Είναι πρόβλημα στα μεγάλα nas/san που έχεις arrays με πολλούς δίσκους και σύνδεση > gbit.
    Δεν εμπίπτεις.

    Αντίθετα, η επιπλέον θερμότητα που εκλύει ένας 7200 ή ένας 10Κ είναι πρόβλημα στα μικρά nas.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #27
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ironwolf είναι στις 7200rpm από τα 8TB και πάνω από ότι είδα. Ο 6άρης είναι στις 5400. Το θέμα της ταχύτητας στην πράξη (μεταξύ των 5400 και των 7200) θα είναι πρόβλημα; Και αν ναι, σε ποιες περιπτώσεις.
    OK, δεν το θυμόμουν αυτό, γιατί εγώ έψαχνα για 2 x 8T τότε και κατέληξα στους red.
    Όπως αναφέρθηκε, το 1 gbit είναι το bottleneck. Να σημειωθεί ότι το 220+ έχει 2 θύρες 1 gbit που μπορείς να τις κάνεις bond.

    Επίσης, όπως σωστά αναφέρθηκε, μη δώσεις σημασία σε όσους αναφέρουν 16gb ram σε synology.

    Επισήμως η synology λέει ότι μπορεί να πάει στα 6.

    Ο επεξεργαστής υποστηρίζει μέχρι 8. Εαν βάλεις το 8αρι module της samsung και πας σύνολο στα 10, ο επεξεργαστής θα βλέπει μόνο 8.

    Υπάρχει και αυτό με πολύ καλές πληροφορίες. Μπορεί να αναφέρει το 720+, αλλά ό,τι λέει ισχύει και για το 220+.
    Mono No Aware

  13. #28
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΝΩΣΗ ΠΕΖΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά το έκανα το βήμα!

    Παραγγέλθηκε το DS220+ μαζί με δύο ironwolf 6TB! Αναμονή 1εβδομάδα περίπου για παράδοση, όπως μου είπαν!

    Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και αυτό με πολύ καλές πληροφορίες. Μπορεί να αναφέρει το 720+, αλλά ό,τι λέει ισχύει και για το 220+.
    Ευχαριστώ, στην Samsung μάλλον θα πάω, όπως διάβασα συνεργάζεται απροβλημάτιστα και θα πάρω και το max που μπορεί ο επεξεργαστής
    Μάνος

  14. #29
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ωραίος!

  15. #30
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το έκανα το βήμα!

    Παραγγέλθηκε το DS220+ μαζί με δύο ironwolf 6TB! Αναμονή 1εβδομάδα περίπου για παράδοση, όπως μου είπαν!

    Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

    Ευχαριστώ, στην Samsung μάλλον θα πάω, όπως διάβασα συνεργάζεται απροβλημάτιστα και θα πάρω και το max που μπορεί ο επεξεργαστής

    Καλορίζικο λοιπόν!
    Μάλλον επιδημία έπεσε... Και εγώ από εχθές είμαι σε DS220+ και το DS218 που είχα πήγε στον αδερφό μου...

    Εγώ πήρα Crucial πάντως, δούλευαν μια χαρά και στη δουλειά οπότε "ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις"...
    Συγκεκριμένα την Crucial 4GB DDR4 2666MHz SO-DIMM CT4G4SFS8266.

    Όπως είπε ήδη ο φίλος, δεν έχει νόημα να πας σε κάτι παραπάνω λόγω επεξεργαστή.

    Ως δίσκους απλά μετέφερα τους ήδη υπάρχοντες (2x4TB Ironwolf Pro) και έγινε migration, παρά το γεγονός ότι η Synology στο knowledge base λέει ότι ότι το 218 δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως source σε αυτή τη διαδικασία. Εγώ πάντως το δοκίμασα, επέλεξα έτσι και αλλιώς να διατηρηθούν μόνο τα data και να στηθεί από την αρχή το DSM, και όλα πήγαν ΟΚ. Είχα βέβαια και backup για παν ενδεχόμενο...

    Να σημειώσω εδώ ότι οι Pro είναι λίγο πιο θορυβώδεις, είναι αλήθεια, αλλά όχι ενοχλητικοί. Επίσης δεν έχω διαπιστώσει προβλήματα με θερμοκρασία στο οικιακό περιβάλλον. Τους είχα επιλέξει όταν τους πήρα λόγω εξαιρετικά καλής εμπειρίας με αυτούς (και γενικά τη Seagate) στο εργασιακό περιβάλλον αλλά και λόγω της έξτρα εγγύησης, αχρείαστη να είναι...

    Σήμερα σετάρισα στο Docker nzbget, deluge, radarr, sonarr και bazarr εγκαταλείποντας τις αντίστοιχες μεθόδους από το Package Center που είχα στο DS218.

    Εντάξει, για οικιακό NAS νομίζω είναι εξαιρετική επιλογή αυτή τη στιγμή το 220+...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας