Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 35
  1. #1
    Εγγραφή
    05-06-2002
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙΟΥ
    Router
    linksys WAG354
    Θα βάλω στο σπίτι μου φυσικό αέριο και μου πρότειναν μία μάρκα λέβητα που δεν την γνωρίζω. Πιο συγκεκριμένα το μοντέλο SIME BRAVA SLIM 25 HE ERP ( https://www.simehellas.gr/2014-05-23...-brava-slin-he ). Από skroutz ( https://www.skroutz.gr/s/12436581/Si...496kcal-h.html ) δεν έβγαλα άκρη. Θα ήθελα την γνώμη σας αν κάποιος ξέρει αν είναι καλή η πρόταση ή όχι. Διότι επειδή είναι επένδυση και πολλά τα χρήματα….δεν είναι εποχές για πειραματισμούς.

    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω:
    1) Ξέρει κάποιος θερμοστάτη wifi που να μπορώ να συνδέσω με το συγκεκριμένο μοντέλο που να μπορώ να τον χειριστώ ασύρματα μέσα από wifi? Διότι η επίσημη αντιπροσωπεία ΔΕΝ έχει φέρει τον δικό της ασύρματο ακόμη. Σας βάζω και εικόνα που θα μπορούσε να βοηθήσει για να μου πείτε μοντέλο θερμοστάτη wifi από aliexpress ή banggood
    2) Αν ο ασύρματος θερμοστάτης πρέπει να έχει ένδειξη και ζεστού νερού χρήσης και θερμοκρασίας για το καλοριφέρ?
    3) Θα ήταν καλό να συνδέσω από τώρα τον λέβητα με τον θερμοσίφωνα…για να λειτουργεί σαν δεξαμενή ζεστού νερού….ειδικά το καλοκαίρι?
    4) Θα είχε νόημα να βάλω και την παροχή μέσα στο σπίτι για την κουζίνα? (μου είπε ο εγκαταστάτης….να μην βάλω διότι μία στο εκατομμύριο να έχει θέμα…είναι μέσα στο σπίτι το αέριο…δεν βάζει κανείς για κουζίνα, μόνο μάγειρες.
    5) Θα άξιζε αντί για τον SIME BRAVA SLIM 25 HE ERP να έβαζα τον 30 HE?


    Ο επίσημος ασύρματος που δεν έρχεται Ελλάδα: https://www.sime.it/it/sime-smart-plus

    Να είστε καλά.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails wifi sxediagramma.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sculper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα την γνώμη σας αν κάποιος ξέρει αν είναι καλή η πρόταση ή όχι. Διότι επειδή είναι επένδυση και πολλά τα χρήματα….δεν είναι εποχές για πειραματισμούς.
    Tις κριτικές στο skroutz τις είδες;
    Γιατί δεν πας σε πιο γνωστή μάρκα;
    Επειδή το πρότεινε ένας εγκαταστάτης (που προφανώς έχει μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους στο συγκεκριμένο) ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sculper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα βάλω στο σπίτι μου φυσικό αέριο και μου πρότειναν μία μάρκα λέβητα που δεν την γνωρίζω.
    Πήρες προσφορές από 3 εταιρίες;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sculper Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) Θα ήταν καλό να συνδέσω από τώρα τον λέβητα με τον θερμοσίφωνα…για να λειτουργεί σαν δεξαμενή ζεστού νερού….ειδικά το καλοκαίρι?
    To προσόν με τους επίτοιχους είναι ότι δεν πληρώνεις για να έχεις αποθηκευμένο ζεστό νερό, και έχεις άφθονο φρέσκο ζεστό νερό μόνο όταν το χρειάζεσαι (που δεν κάθεται σε μια βρώμικη δεξαμενή που πιάνει άλατα κλπ όπως ο θερμοσίφωνας).

    Ειδικά το καλοκαίρι τι θεωρείς ότι διαφέρει; Ο λέβητας θα δουλεύει μόνο την ώρα που θα ζητήσεις ζεστό νερό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sculper Εμφάνιση μηνυμάτων
    4) Θα είχε νόημα να βάλω και την παροχή μέσα στο σπίτι για την κουζίνα? (μου είπε ο εγκαταστάτης….να μην βάλω διότι μία στο εκατομμύριο να έχει θέμα…είναι μέσα στο σπίτι το αέριο…δεν βάζει κανείς για κουζίνα, μόνο μάγειρες.
    Αν σκοπεύεις να βάλεις εστίες φυσικού αερίου, και μαγειρεύει αρκετά στις εστίες, να βάλεις.
    Βλακείες σου είπε. Μπαίνουν και ανιχνευτές που κόβουν την παροχή σε περίπτωση διαρροής κλπ.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σημασια δεν εχει τοσο αν υπαρχει ασυρματος οσο πως υλοποιειται η αντισταθμιση.
    Επισης αντιθετα με τι λενε οι μαστορατζες, προσπαθησε να τον βαλεις σε κλειστο χωρο. Ακομα και μεσα στη κουζινα ειναι οκ.
    Η σκονη/γυρη που μαζευουν ειναι απιστευτη εξω, και οδηγει σε βλαβες.

    Οι γερμανοι που τους βαζουν στις κουζινες τους προφανως ειναι ασχετοι και απο προδιαγραφες και απο ασφαλεια.

    Τα περι συνδεσης σε θερμοσιφωνο/boiler τα ξεχνας, ανηκουν σε αλλες εποχες.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    SP Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sculper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω:
    1) Ξέρει κάποιος θερμοστάτη wifi που να μπορώ να συνδέσω με το συγκεκριμένο μοντέλο που να μπορώ να τον χειριστώ ασύρματα μέσα από wifi? Διότι η επίσημη αντιπροσωπεία ΔΕΝ έχει φέρει τον δικό της ασύρματο ακόμη. Σας βάζω και εικόνα που θα μπορούσε να βοηθήσει για να μου πείτε μοντέλο θερμοστάτη wifi από aliexpress ή banggood
    2) Αν ο ασύρματος θερμοστάτης πρέπει να έχει ένδειξη και ζεστού νερού χρήσης και θερμοκρασίας για το καλοριφέρ?
    3) Θα ήταν καλό να συνδέσω από τώρα τον λέβητα με τον θερμοσίφωνα…για να λειτουργεί σαν δεξαμενή ζεστού νερού….ειδικά το καλοκαίρι?
    4) Θα είχε νόημα να βάλω και την παροχή μέσα στο σπίτι για την κουζίνα? (μου είπε ο εγκαταστάτης….να μην βάλω διότι μία στο εκατομμύριο να έχει θέμα…είναι μέσα στο σπίτι το αέριο…δεν βάζει κανείς για κουζίνα, μόνο μάγειρες.
    5) Θα άξιζε αντί για τον SIME BRAVA SLIM 25 HE ERP να έβαζα τον 30 HE?
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω τη συγκεκριμένη μάρκα.
    Αυτονομήθηκα τον Δεκέμβριο και αυτό που έχω να καταθέσω είναι να κοιτάξεις να πάρεις λέβητα με αντιστάθμιση για οικονομία στην κατανάλωση. Η αντιστάθμιση συνήθως πάει πακέτο με θερμοστάτη και αισθητήριο της ίδιας εταιρείας βέβαια.

    Συνήθως οι θερμοστάστες έχουν κουμπί για (απ)ενεργοποίηση του καλοριφέρ και άλλο κουμπί για (απ)ενεργοποίηση του ΖΝΧ. Σε μενού ρυθμίσεων λογικά εμφανίζουν τις θερμοκρασίες των νερών, καυσαερίων και λοιπές διαγνωστικές ενδείξεις. Στο δικό μου τουλάχιστον έτσι παιζει... Rinai έβαλα.

    Σύνδεση με θερμοσίφωνα δε χρειάζεται. Θες ζεστό νερό. Ψήνεται όταν το χρειάζεται. Σύνδεση με τον ηλιακό μήπως εννοείς. Για μην ανάβει ο λεβητας το καλοκαίρι , αν ο ηλιακός έχει ήδη ζεστό νερό στη επιθυμητή θερμοκρασία.

    Αν η διαδρομή σε βολεύει και το αισθητικό δεν γίνεται μπάχαλο, εννοείται. Οι εστιες μου παιζουν με μπουκάλα, αλλά η διαδρομή για τη σύνδεση με το ΦΑ ήταν προβληματική, γιατί η παροχή είναι στην άλλη άκρη του σπιτιου. Οπότε ήθελα πολλά μέτρα σωλήνα για να φτάσω κουζίνα. Η σύνδεση αυτή είναι μανούρα για τον εγκαταστάστη, ο οποίος πρέπει να το βάλει στη μελέτη σύνδεσης της ΕΔΑ να την υλοποιήσει σωστά και να πάρει το ΟΚ από την ΕΔΑ στο τέλος.

    Τέλος, για την ισχύ που χρειάζεσαι στο σπίτι, ο υπολογισμός γίνεται από τον μηχανικό σου. Οι λέβητες είναι πλέον λογικής inverter και όχι on / off. Πόσα σώματα έχεις, πόσες απώλειες παίζουν ρόλο.

    Καλή επιτυχία!
    Stathis

  5. #5
    Εγγραφή
    05-06-2002
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙΟΥ
    Router
    linksys WAG354
    Απλά το έχω δώσει σε γραφείο για την ανακαίνιση και υποτίθεται ότι είναι δοκιμασμένος ο συγκεκρμένος.
    Μου δίνουν 5 χρόνια εγγύηση.

    Οκ δεν θα βάλω θερμοσίφωνα...αλλά την αναμονή για θερμοσίφωνα θα την κάνω...διότι δεν ξέρεις τι θα γίνει με φυσικό αέριο...αν δω ότι σκουραίνει να μπορώ να βάλω θερμοσίφωνα ...χωρίς να σπάω τα πάντα.

    Να πω την αλήθεια θέλω να μπει η υποδοχή μέχρι και την κουζίνα διότι μπορεί να χρειαστεί σε 2ο χρόνο...τώρα είναι γιαπί κανονικό....
    άρα η γνώμη σου είναι να βάλω την αναμονή σωστά?

    - - - Updated - - -

    τι εννοείς με το "Σημασια δεν εχει τοσο αν υπαρχει ασυρματος οσο πως υλοποιειται η αντισταθμιση."


    δυστυχώς μόνο εξωτερικά μπορεί να μπει ο λέβητας...αλλά θα μπει σε κουτί δικό του για προστασία.

    όπως είπα και παραπάνω...μόνο αναμονή για θερμοσίφωνα θα βάλω.

    - - - Updated - - -

    Τι εννοείς με αυτό "να πάρεις λέβητα με αντιστάθμιση"

    Ευχαριστώ πολύ!

  6. #6
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sculper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς με αυτό "να πάρεις λέβητα με αντιστάθμιση"
    Μπαίνει αισθητήρας που μετράει την εξωτερική θερμοκρασία και ανάλογα με αυτή ρυθμίζεται η θερμοκρασία του νερού που κυκλοφορεί στα σώματα.
    Όσο περισσότερο κρύο κάνει έξω τόσο πιο ψηλά πάει την θερμοκρασία του νερού στα σώματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    SP Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sculper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά το έχω δώσει σε γραφείο για την ανακαίνιση και υποτίθεται ότι είναι δοκιμασμένος ο συγκεκρμένος.
    Μου δίνουν 5 χρόνια εγγύηση.

    Οκ δεν θα βάλω θερμοσίφωνα...αλλά την αναμονή για θερμοσίφωνα θα την κάνω...διότι δεν ξέρεις τι θα γίνει με φυσικό αέριο...αν δω ότι σκουραίνει να μπορώ να βάλω θερμοσίφωνα ...χωρίς να σπάω τα πάντα.

    Να πω την αλήθεια θέλω να μπει η υποδοχή μέχρι και την κουζίνα διότι μπορεί να χρειαστεί σε 2ο χρόνο...τώρα είναι γιαπί κανονικό....
    άρα η γνώμη σου είναι να βάλω την αναμονή σωστά?

    - - - Updated - - -

    τι εννοείς με το "Σημασια δεν εχει τοσο αν υπαρχει ασυρματος οσο πως υλοποιειται η αντισταθμιση."


    δυστυχώς μόνο εξωτερικά μπορεί να μπει ο λέβητας...αλλά θα μπει σε κουτί δικό του για προστασία.

    όπως είπα και παραπάνω...μόνο αναμονή για θερμοσίφωνα θα βάλω.

    - - - Updated - - -

    Τι εννοείς με αυτό "να πάρεις λέβητα με αντιστάθμιση"

    Ευχαριστώ πολύ!
    150% να φτιάξεις προβλεπόμενη αναμονή για την κουζινα / φούρνο τώρα που ειναι γιαπί!
    Stathis

  8. #8
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    @sculper:τελικα τι λεβητα εβαλες? εχω παρει και εγω μια προσφορα για SIME MIA 30 HE....
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  9. #9
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Οι SIME είναι χαμηλού κόστους μηχανήματα με θυσίες στα περιφερειακά για να βγει και αυτή η χαμηλή τιμή. Μην περιμένετε θαύματα από αυτούς και υψηλή οικονομία στην κατανάλωση καυσίμου.

    Έχουν και πλεονεκτήματα όμως όπως η χαμηλή αρχική τιμή και τα φθηνά ανταλλακτικά.

    Προτιμήστε σε κάθε περίπτωση μοντέλα με ανοξείδωτο εναλλάκτη θέρμανσης και κάντε μια υπέρβαση στο budget αν είναι εφικτό.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    @ stelakis1914:και ποια μοντελα εχουν ανοξείδωτο εναλλάκτη; μπορεις να προτεινεις μερικα;
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  11. #11
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Το sime όπως και τα περισσότερα μηχανήματα της αγοράς έχουν ανοξείδωτο εναλλάκτη. Κάποια οικονομικά μοντέλα μεγάλων εταιρειών έχουν εναλλάκτη από αλουμίνιο.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    μιας και οντως τα sime ειναι σχετικα χαμηλου κοστους με θυσια στα οποια περιφερειακα οπως ανεφερες, υπαρχει κατι αλλο το οποιο να αξιζει προσοχης δινοντας φυσικα καποια περισσοτερα χρηματα? εχεις κατι να προτεινεις?
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  13. #13
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Θα πρότεινα να συνεχίσεις να κοιτάς τα ιταλικά μηχανήματα καθώς έχουν εύκολα διαθέσιμα και προσιτά ανταλλακτικά.

    Αν μπορείς να πας σε Riello είναι η καλύτερη κίνηση. Διαφορετικά κοίτα κάτι σε Baxi, ariston, immergas κτλ. της γειτονικής χώρας. Ότι σηκώνει το πορτοφόλι σου.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    για τους ολλανδικους intergas εχεις αποψη;

    επισης αν καποιος εχει κανενα εγκαταστατη αξιολογο και γνωστη στειλτε μου πμ. αθηνα ειμαι.
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  15. #15
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Δεν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι από αυτά τα δυο, καθώς δεν γνωρίζω.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας