Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Θα ήθελα το λάπτοπ να ειναι κλειστό όταν ειναι συνδεδεμένο στην οθόνη. Έχω δύο και άντε το ένα της δουλειάς να ειναι ανοιχτό λόγω κάμερας.

    Με εξαίρεση μερικά ελάχιστα lenovo, τα περισσότερα έχουν το power button δίπλα στο πληκτρολόγιο και φυσικά όταν το μηχάνημα ειναι κλειστό δεν έχει πρόσβαση.

    Από ότι καταλαβαίνω υπάρχουν 3 επιλογές και 1 έξτρα δική μου που δεν βρίσκω.

    1) Wired Keyboard/Mouse και USB Power on.
    1.1)
    2) WakeOnLan με wired ethernet
    3) Σε μερικά λάπτοπ μπορεί να κάνει power on, όταν δέχεται ρεύμα. (Σκέφτομαι να βάλω ένα διακόπτη στην παροχή του ρεύματος).

    1) και 2) είναι wired και δεν θέλω. Το 3 δεν υποστηρίζεται πάντα και μου φαίνεται χαζό.

    1.1) Μερικά wireless πληκτρολόγια έχουν αυτή την δυνατότητα αλλά θέλουν το δικο τους dongle. Εγώ θέλω ένα πληκτρολόγιο και mouse για 3 συσκευές και θέλω multi device bluetooth. Άσε που λόγω ευσθησίας θέλω συγκεκριμένο πληκτρολόγιο (low profile red).

    Ακαι αναρωτιέμαι. Δεν υπάρχει κάτι να αγοράσεις που κάνει βασικά ότι κάνει το 1) χωρίς όλη την συσκευή. Ουσιαστικά το κουμπί του mouse μόνο χωρίς τίποτα άλλο πάνω σε ένα μικρό usb dongle.

    Έχω δει κάτι τεράστια κουμπιά αλλά μου φαίνονται όλα χακιές και δεν πιστεύω ότι κάνουν αυτό που θέλω.

    Έχει λύσει κάποιος αυτό το πρόβλημα;

    Το σκέφτομαι έτσι γιατί αν μελοντικά βάλω dock με ή χωρίς switch, τότε θα θέλω ανεξάρτητο έλεγχο σε κάθε laptop.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Wake on LAN είναι η πιο απλή λύση, αλλά μια που αναφέρεις στο τέλος dock, όλα τα docks έχουν δικό τους power button, οπότε αν σκοπεύεις να φτάσεις σε αυτή τη λύση μελλοντικά, γιατί δεν το κάνεις άμεσα;

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Wake on LAN είναι η πιο απλή λύση, αλλά μια που αναφέρεις στο τέλος dock, όλα τα docks έχουν δικό τους power button, οπότε αν σκοπεύεις να φτάσεις σε αυτή τη λύση μελλοντικά, γιατί δεν το κάνεις άμεσα;
    Το wake on Lan θέλει ενσύρματη σύνδεση. Ή μου διαφεύγει κάτι;

    Τα dock που κρατάνε υψηλά display port και hdmi είναι πολύ ακριβά να σου πω.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το wake on Lan θέλει ενσύρματη σύνδεση. Ή μου διαφεύγει κάτι;

    Τα dock που κρατάνε υψηλά display port και hdmi είναι πολύ ακριβά να σου πω.
    Θέλει ενσύρματο, αλλά τι σε νοιάζει; Για να ψάχνεις λύση που δεν θα χρειάζεται να ανοίγεις το καπάκι σημαίνει ότι ο υπολογιστής θα είναι σε κάποια γωνία παραχωμένος, δεν μπορείς να βάλεις ένα καλώδιο επιπλέον του ρεύματος και της σύνδεσης με την εξωτερική οθόνη; Δίπλωσέ το όμορφα, κρύψε το πίσω από ένα έπιπλο, τελείωσες. Έχει και τα καλά του το καλώδιο, θα έχεις καλύτερες ταχύτητες

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει ενσύρματο, αλλά τι σε νοιάζει; Για να ψάχνεις λύση που δεν θα χρειάζεται να ανοίγεις το καπάκι σημαίνει ότι ο υπολογιστής θα είναι σε κάποια γωνία παραχωμένος, δεν μπορείς να βάλεις ένα καλώδιο επιπλέον του ρεύματος και της σύνδεσης με την εξωτερική οθόνη; Δίπλωσέ το όμορφα, κρύψε το πίσω από ένα έπιπλο, τελείωσες. Έχει και τα καλά του το καλώδιο, θα έχεις καλύτερες ταχύτητες
    Το να φέρεις Eth cable δεν είναι πάντα το πιο εύκολο.

    Για μένα, οι δύο πιο εύκολες χακιες φάση λύση είναι
    1)το power on όταν πάρει ρεύμα. Βάζεις ένα διακόπτη στην παροχή και όλα οκει σχετικά

    2) το πιο μικρό και ενσύρματο ποντίκι του κόσμου

    - - - Updated - - -

    Προς moderators
    Μπορεί να αλλάξετε το τίτλο του νήματος σε

    Έναρξη λειτουργίας φορητού όταν είναι διπλωμένο

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Από περιέργεια, γιατί δεν σε βολεύει η λύση να ανοίγεις το καπάκι, να πατάς το power, και να το ξανακλείνεις;

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από περιέργεια, γιατί δεν σε βολεύει η λύση να ανοίγεις το καπάκι, να πατάς το power, και να το ξανακλείνεις;
    Γιατί βασικά το αγοράζω σαν desktop και υπάρχει και δεύτερο μηχάνημα της δουλειάς. Επίσης, αυτό που περιγράφεις θέλει το μηχάνημα φλατ στο γραφείο που πιάνει πολύ χώρο.

    Ιδανικά, θα ήθελα να βάλω κάτω από το γραφείο.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    'Επεσα κατά τυχη σε αυτά τα προιόντα που ουσιαστικά είναι mouse jigglers.
    Vaydeer Mini Mouse Jiggler USB Mouse Mover with On/Off Switch, Driver-Free Computer Mouse Winder Not Detectable, Simulate the Movement of the Mouse Pointer Plug and Play - Black

    Προσωπικά θέλω το κουμπί αλλά από ότι καταλαβαίνω το κουμπί ελέγχει το jiggling και όχι ουσιαστικά το mouse click για power on.

    So close

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας