Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35

Θέμα: Cosmote WiFi Fon

  1. #16
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Για αυτό το λόγο πρότεινα μικρή ταχύτητα 5Mbps, για να μην υπάρξει πρόβλημα διάθεσης.

    5Mbps, δυνατότερο σήμα με AP για να έχει λειτουργικότητα και δεν ανταγωνίζεται ούτε τη σταθερή (περ. 24+) ούτε τη 4G (περ. 10+).

    Και προσωπική γνώμη, οι περισσότεροι αγνοούν μία τέτοια υπηρεσία με λογκιν κρεντένσιαλς, οπότε υπερφόρτωση δεν νομίζω να γινόταν.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ξέρεις κάποιον πάροχο στον πλανήτη που κάνει κάτι παρόμοιο; Όσοι παρέχουν τέτοια υπηρεσία είναι η αντίστοιχη της Cosmote, διαφορετικά πυροβολούν τα πόδια τους χάνοντας έσοδα από άλλες δυνητικά συνδέσεις, είτε σταθερής είτε κινητής.

  3. #18
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις κάποιον πάροχο στον πλανήτη που κάνει κάτι παρόμοιο; Όσοι παρέχουν τέτοια υπηρεσία είναι η αντίστοιχη της Cosmote, διαφορετικά πυροβολούν τα πόδια τους χάνοντας έσοδα από άλλες δυνητικά συνδέσεις, είτε σταθερής είτε κινητής.
    Μόνο τη φον ξέρω η οποία καλύπτει κάμποσες χώρες με διάφορες εταιρείες.

    Δεν είναι απαραίτητα βολή στα πόδια διότι πχ κάποιος θα διατηρήσει τη σύνδεση κοσμοτέ με 32ευρώ αντί να την πάρει πιο φθηνά από wind, ξέροντας ότι στην καλοκαιρινή περίσταση θα τον εξυπηρετήσει και η λειτουργία φον.
    Η βάση πελατών είναι κάτι περίπλοκο και επηρεάζεται μακροχρόνια από πολλούς παράγοντες.

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο τη φον ξέρω η οποία καλύπτει κάμποσες χώρες με διάφορες εταιρείες.
    Η ίδια είναι και στην Cosmote, με συμφωνία μεταξύ τους. Αν βάλεις την εφαρμογή της στο κινητό, συνδέεσαι κανονικά στις άλλες χώρες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απαραίτητα βολή στα πόδια διότι πχ κάποιος θα διατηρήσει τη σύνδεση κοσμοτέ με 32ευρώ αντί να την πάρει πιο φθηνά από wind, ξέροντας ότι στην καλοκαιρινή περίσταση θα τον εξυπηρετήσει και η λειτουργία φον.
    Η βάση πελατών είναι κάτι περίπλοκο επηρεάζεται μακροχρόνια από πολλούς παράγοντες.
    Με απλά λόγια λες ότι ο πελάτης της Cosmote μπορεί να έχει δωρεάν σύνδεση στο εξοχικό του μόνιμα.
    Και αυτό αν δεν είναι πυροβολισμός στα πόδια της, τότε τι είναι; Μπας και δεν γμωρίζεις ότι στην επαρχία έχει παντού παρουσία η Cosmote άλλα όχι οι άλλοι πάροχοι;
    Και από την άλλη δεν αναφέρεις αν υπάρχει έστω και ένας κάπου στον κόσμο που να κάνει αυτό που ζητάς.

    Επίσης λες ότι ο μη πελάτης της εταιρείας, μπορεί πληρώνοντας να έχει και αυτός μόνιμη σύνδεση στο εξοχικό του.
    Μα στο ίδιο κόστος μπορεί να έχει καλύτερη μόνιμη σύνδεση δική του, είτε σταθερή είτε κινητή. Ακόμη (πράγμα που το κάνουν πολλοί), μοιράζονται μία σταθερή σύνδεση στο εξοχικό τους.

  5. #20
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Με απλά λόγια λες ότι ο πελάτης της Cosmote μπορεί να έχει δωρεάν σύνδεση στο εξοχικό του μόνιμα.
    Υπερβάλλουσα η διατύπωση
    Λέω: Μπορεί να έχει περιστασιακή βοηθητική σύνδεση χαμηλής ταχύτητας που να δικαιολογεί και την αυξημένη τιμή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης λες ότι ο μη πελάτης της εταιρείας, μπορεί πληρώνοντας να έχει και αυτός μόνιμη σύνδεση στο εξοχικό του.
    Μα στο ίδιο κόστος μπορεί να έχει καλύτερη μόνιμη σύνδεση δική του, είτε σταθερή είτε κινητή. Ακόμη (πράγμα που το κάνουν πολλοί), μοιράζονται μία σταθερή σύνδεση στο εξοχικό τους.
    Ο μη πελάτης θα πληρώσει και αυτός 3*30 το καλοκαίρι για 5Mbps και θα γλιτώσει το συμβόλαιο, κερδισμένος και αυτός.

    win-win σε όλα

  6. #21
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Κάπου μου έχει παραπέσει το password των credentials της cosmote ώστε να τα χρησιμοποιήσω στο κινητό μου για σύνδεση στο fon wifi.
    Να ζητήσω αλλαγή από το helpdesk ή μπορεί να φανεί κάπου στο μενού του speedport;

  7. #22
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου μου έχει παραπέσει το password των credentials της cosmote ώστε να τα χρησιμοποιήσω στο κινητό μου για σύνδεση στο fon wifi.
    Να ζητήσω αλλαγή από το helpdesk ή μπορεί να φανεί κάπου στο μενού του speedport;
    Στο σπιντπορτ δεν φαίνεται.

    Κάνεις προφίλ στο mycosmote και εισάγεις τη σύνδεση σου προς διαχείριση. Νομίζω με το αφμ αναγνωρίζεται η σύνδεσή σου.
    Μετά πας στα στοιχεία της και κάπου σου δείχνει το γιουζερνέιμ και σου έχει την επιλογή αν ξέχασες το πασσγουορντ να σου το στείλει στο μέιλ που δήλωσες για το προφίλ σου.
    Σου το στέλνει στο μέιλ και το βλέπεις.

  8. #23
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέω: Μπορεί να έχει περιστασιακή βοηθητική σύνδεση χαμηλής ταχύτητας που να δικαιολογεί και την αυξημένη τιμή.
    Μα εδώ είναι η διαφωνία. Δεν είναι περιστασιακή χρήση αυτό που ζητάς αλλά μόνιμη. Την πρότασή σου στην καλύπτει με την υπηρεσία "Εξοχικό".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μη πελάτης θα πληρώσει και αυτός 3*30 το καλοκαίρι για 5Mbps και θα γλιτώσει το συμβόλαιο, κερδισμένος και αυτός.
    Ο μη πελάτης, μπορεί να καλυφθεί με σχετικά προγράμματα Mobile Internet ακόμη και χωρίς συμβόλαιο, για χρήση όποτε θέλει και οικονομικότερα από τα 30€ του fon.
    Και τέτοια έχουν όλοι οι πάροχοι.

    Και επανέρχομαι στο ερώτημα που δεν απαντάς, αν υπάρχει έστω και ένας πάροχος στον πλανήτη που να κάνει αυτό που προτείνεις.
    Δεν θα βρεις και ο λόγος είναι απλός και στον ανέφερα. Δεν τους συμφέρει. Ουσιαστικά είναι μεγάλη επένδυση με μικρό κέρδος και τις περισσότερες φορές δωρεάν για τους χρήστες.

    Να έλεγα ότι προτείνεις να υπάρχει δημόσιο τέτοιο δίκτυο (που υπάρχει σε πολλούς Δήμους, όπως στο δικό μου χωριό), να έλεγα ότι έχει μια βάση.
    Ωστόσο οι πάροχοι είναι ιδιωτικές εταιρείες που πουλώντας υπηρεσίες έχουν καταρχήν σκοπό το κέρδος των μετόχων τους.
    Ποτέ δεν θα κάνουν επενδύσεις, όπου δεν προβλέπεται να πάρουν σε εύλογο χρόνο πίσω τα λεφτά τους, όταν μάλιστα την ίδια στιγμή βρίσκονται σε ανάπτυξη νέων τεχνολογιών σε σταθερές και κινητές συνδέσεις, που απορροφούν τεράστια ποσά μαζί με τις σχετικές άδειες χρήσης.

  9. #24
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι μεγάλη επένδυση με μικρό κέρδος και τις περισσότερες φορές δωρεάν για τους χρήστες.
    Εδώ μάλλον αναφέρεσαι στην επένδυση όσον αφορά τις κεραίες.
    Δεν γνωρίζω πως ακριβώς γίνεται η ενοικίαση/αγορά του χώρου σε ένα πυλώνα με κεραίες, αλλά θεώρησα ότι οι μακρόστενες κεραίες ενός wifi access point πιάνουν ελάχιστο χώρο και μπορούν να να στριμωχτούν άνετα δίπλα στις υπόλοιπες κεραίες.
    Θεώρησα ότι γίνεται σχετικά εύκολα.

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το σήμα της κινητής μπορείς να το πιάσεις και να συνδεθείς από πολύ μακρυά, ακόμη και σε χιλιόμετρο.
    Το καημένο σήμα του Wifi, άντε στην καλύτερη περίπτωση, σε κατηφόρα και με ούριο άνεμο να το πιάσεις και να συνδεθείς μαζί του στα 100 μέτρα ανοικτό χώρο ή στα 200-300 με εξωτερική δική σου κεραία.
    Οπότε πρέπει αυτό το δίκτυο να είναι πυκνότερο, άρα μεγαλύτερο κόστος σε εξοπλισμό, υποδομή δικτύου (με ποιον τρόπο θα συνδέονται στο δίκτυο κορμού) και άδειες.

  11. #26
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σήμα της κινητής μπορείς να το πιάσεις και να συνδεθείς από πολύ μακρυά, ακόμη και σε χιλιόμετρο.
    Το καημένο σήμα του Wifi, άντε στην καλύτερη περίπτωση, σε κατηφόρα και με ούριο άνεμο να το πιάσεις και να συνδεθείς μαζί του στα 100 μέτρα ανοικτό χώρο ή στα 200-300 με εξωτερική δική σου κεραία.
    Οπότε πρέπει αυτό το δίκτυο να είναι πυκνότερο, άρα μεγαλύτερο κόστος σε εξοπλισμό, υποδομή δικτύου (με ποιον τρόπο θα συνδέονται στο δίκτυο κορμού) και άδειες.
    Πληροφοριακό και κατανοητό.

  12. #27
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Πώς αλλάζουν τα credentials σε φορητή συσκευή; Ήμουν παλιά συνδεδεμένος στο fon και τα στοιχεία υπάρχουν ήδη μέσα αλλά δεν λειτουργούν πλέον καθώς άλλαξα τη σύνδεση και μου έδωσαν νέα. Όποτε συνδέεται η συσκευή σε συμβατό δίκτυο μου βγάζει μεν connected αλλά δεν ανοίγει η σελίδα καταχώρησης των νέων κωδικών, παρά με πετάει στη σελίδα που είχε ο browser ανοιχτή λέγοντας internet not available.

  13. #28
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς αλλάζουν τα credentials σε φορητή συσκευή; Ήμουν παλιά συνδεδεμένος στο fon και τα στοιχεία υπάρχουν ήδη μέσα αλλά δεν λειτουργούν πλέον καθώς άλλαξα τη σύνδεση και μου έδωσαν νέα. Όποτε συνδέεται η συσκευή σε συμβατό δίκτυο μου βγάζει μεν connected αλλά δεν ανοίγει η σελίδα καταχώρησης των νέων κωδικών, παρά με πετάει στη σελίδα που είχε ο browser ανοιχτή λέγοντας internet not available.
    Άνοιξε τον περιηγητή και τύπωσε το url μίας σελίδας πχ ενημερωτικής ή κάτι άλλο στην τύχη. Θα δει ότι δεν έχει ίντερνετ και θα σου ανοίξει τη σελίδα να βάλεις τα credentials στον περιηγητή. Δεν λειτουργεί με όλες τι σελίδες αλλά δοκίμασε κάποιες γνωστές.

    Και σε εμένα το κινητό κολλάει γιατί μέσω μια άλλης εφαρμογής μου λέει δεν μπορεί να συνδεθεί.

  14. #29
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μοιράζομαι έναν τρόπο που έχω χρησιμοποιήσει εκτός της κύριας κατοικίας, για να πιάσω διαδίκτυο από την υπηρεσία WiFi Fon όταν το σήμα είναι αδύνατο και ένα απλό wlan στικάκι δεν επαρκεί.

    Το Archer C20 σε repeater mode μπορεί και πιάνει περισσότερο σήμα από ένα απλό στικάκι.

    Συνημμένο Αρχείο 234973
    Στο σχεδιάγραμμα που ανέβασες, μήπως το Archer C20 λειτουργεί σε client mode και όχι σε repeater;
    Απ' ότι νομίζω το repeater παίρνει wireless και δίνει wireless, ενώ το client, παίρνει wireless και δίνει καλώδιο.

  15. #30
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από outSSIDer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σχεδιάγραμμα που ανέβασες, μήπως το Archer C20 λειτουργεί σε client mode και όχι σε repeater;
    Απ' ότι νομίζω το repeater παίρνει wireless και δίνει wireless, ενώ το client, παίρνει wireless και δίνει καλώδιο.
    Έτσι το ξέρω και εγώ.
    Μετά είναι ανάλογα πως το ορίζει η κάθε εταιρεία. Το c20 έχει μόνο repeater mode και με αυτό δίνει και καλώδιο και wireless. Δεν υπάρχει πάντα ταύτιση στην ορολογία.
    Το κάθε ρούτερ θέλει ψάξιμο ξεχωριστά για να δει κάποιος αν έχει τη λειτουργία που θέλει.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας