Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  713N2zoG0QL._AC_SL1280__678x452.jpg 
Εμφανίσεις:  428 
Μέγεθος:  39,0 KB 
ID: 235045Η Micron αποφάσισε αυτή την εβδομάδα να διακόψει τη διάθεση όλων των σημερινών προϊόντων μνήμης Crucial Ballistix. Η κίνηση για τον τερματισμό της διάρκειας ζωής (EOL) αυτών των προϊόντων καλύπτει ολόκληρη τη σειρά Ballistix, όπως οι σειρές vanilla Ballistix, Ballistix MAX και Ballistix MAX RGB. Η είδηση αυτής της αλλαγής προέρχεται από μια ανακοίνωση τύπου της Micron, της μητρικής εταιρείας της Crucial, και σηματοδοτεί το επικείμενο τέλος της σειράς για τη δημοφιλή σειρά που εστιάζει στους καταναλωτές.

    Παρά το γεγονός ότι δεν υπάρχει επίσημα δηλωμένος λόγος από τη Micron για την απόφαση να κόψει τη δημοφιλή και κορυφαία σειρά Ballistix με επίκεντρο τον καταναλωτή από το οπλοστάσιό της, το δελτίο τύπου αναφέρει: "Η εταιρεία θα εντείνει την εστίασή της στην ανάπτυξη του χάρτη πορείας των προϊόντων DDR5 της Micron για πελάτες και διακομιστές, μαζί με την επέκταση του χαρτοφυλακίου προϊόντων μνήμης και αποθήκευσης της Crucial".

    Θα πρέπει να σημειωθεί ότι η Micron ή η Crucial δεν διαφήμισαν ούτε ανέφεραν ποτέ το εμπορικό σήμα Ballistix κατά τη διάρκεια της μετάβασης της αγοράς από τη μνήμη DDR4 στη μνήμη DDR5. Φαίνεται ότι η απόφαση δεν ήταν μια απόφαση που πάρθηκε απότομα και ότι η Micron, η οποία είναι ένας από τους τρεις κύριους κατασκευαστές DRAM παγκοσμίως μαζί με την SK Hynix και τη Samsung, θέλει να στρέψει την προσοχή της στην ικανοποίηση της αυξανόμενης ζήτησης για το υλικό των διακομιστών και των πελατών της που βασίζονται σε πελάτες.

    Τέλος, θα πρέπει να σημειωθεί ότι η διακοπή της μνήμης δεν επηρεάζει τα καταναλωτικά προϊόντα αποθήκευσης της Crucial, όπως οι μονάδες αποθήκευσης Crucial P5 και P2 NMVe M.2 ή οι φορητοί SSD X8 και X6 της Crucial.

    • The company will end-of-life (EOL) its Crucial Ballistix, Crucial Ballistix MAX and Crucial Ballistix MAX RGB product lines.
    • The company will intensify its focus on the development of Micron’s DDR5 client and server product roadmap, along with the expansion of the Crucial memory and storage product portfolio.
    • The company will continue to support the performance compute and gaming communities with its award-winning SSD products, such as the Crucial P5 Plus Gen4 PCIe NVMe SSD, Crucial P2 Gen 3 NVMe SSD, and the popular Crucial X6 and Crucial X8 portable SSDs.
    • Teresa Kelley, Vice President and General Manager, Micron Commercial Products Group: “We remain focused on growing our NVMe and Portable SSD product categories, which both offer storage solutions for PC and console gamers. Additionally, Crucial JEDEC standard DDR5 memory provides mainstream gamers with DDR5-enabled computers with better high-speed performance, data transfers and bandwidth than previously available with Crucial Ballistix memory.”


    Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

    Πηγή : AnandTech

  2. #2
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι άλλο θα έχουν κατά νου...δε μπορεί.

    Κορυφαία σχέση ποιότητας/επιδόσεων-τιμής, εξαιρετικά αξιόπιστες (ειδικά οι vanilla).

    Κρίμας.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #3
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Απο τις πιο γνωστές σειρές RAM όλων των ειδών. Είχα και εγώ κάποια στιγμή. Υποθέτω οτι με την έλλειψη ημιαγωγών προτιμούν να κατευθύνουν όλη την παραγωγή σε σειρές για server που έχουν μεγάλα περιθώρια κέρδους.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θυμάμαι παλιότερα μάχες για τις εγγυήσεις,
    εγώ έχω 5 χρόνια, χα εγώ έχω καλύτερη απο εσένα, έχω Lifetime (EOL).

    Εδώ λοιπόν έχουμε την εγγύηση lifetime όσοι αγοράσαμε crucial balistic που μας λέει, καλά να πάθετε




    Κρίμα πάντως, όντως οι μνήμες τους ήταν καλές και πάνω απο όλα συμβατές

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.385
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εδώ λοιπόν έχουμε την εγγύηση lifetime όσοι αγοράσαμε crucial balistic που μας λέει, καλά να πάθετε




    Κρίμα πάντως, όντως οι μνήμες τους ήταν καλές και πάνω απο όλα συμβατές
    Το ότι είναι EOL ακυρώνεται και εγγύησή τους. Συνήθως δεν είναι στους όρους "αν δεν υπάρχει το ίδιο προϊόν σου δίνουμε καλύτερο". Δεν ισχύει αυτό;

  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Η Micron δεν νομίζω να πει εγγυήσεις τέρμα στις RAM. Το καλό που τους θέλω δηλαδή γιατί έχω 4 dimms

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  7. #7
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    Για ΕOL αναφέρει το άρθρο , όχι για EOSL.
    Άλλο το δεν πουλάμε άλλο, άλλο το δεν κάνουμε support.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι είναι EOL ακυρώνεται και εγγύησή τους. Συνήθως δεν είναι στους όρους "αν δεν υπάρχει το ίδιο προϊόν σου δίνουμε καλύτερο". Δεν ισχύει αυτό;
    Στην περίπτωση του Lifetime η εγγύηση αναφέρει, πως παρέχεται εγγύηση για όσο κατασκευάζεται το συγκεκριμένο είδος.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.385
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση του Lifetime η εγγύηση αναφέρει, πως παρέχεται εγγύηση για όσο κατασκευάζεται το συγκεκριμένο είδος.
    Άρα πάει και η εγγύηση. Θα πήξουν τα site για τις εν λόγω μνήμες.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα πάει και η εγγύηση. Θα πήξουν τα site για τις εν λόγω μνήμες.
    Θα δείξει, ακόμα σε αρκετές περιπτώσεις η εγγύηση είναι σε αυτόν που την αγόρασα πρώτος, αν στην πούλησε κάποιος ιδιώτης δεν μεταφέρεται και η εγγύηση και άλλα τέτοια ψιλά γράμματα.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Mεχρι τωρα με εχουν κρεμασει corsair kingston και gskill τελευταια με φοβερα προβληματα σε amd ... Εκει που λες παιζουν με μικρορυθμισεις μπουμ και μπλε . Παλια τις εβαζες τη πρωτη φορα και απλως παιζανε ...
    Kαι δεν υπαρχει περιπτωση να αναβαθμισω σε DDR5 για πολλα χρονια με τη κατασταση στις τιμες

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mεχρι τωρα με εχουν κρεμασει corsair kingston και gskill τελευταια με φοβερα προβληματα σε amd ... Εκει που λες παιζουν με μικρορυθμισεις μπουμ και μπλε . Παλια τις εβαζες τη πρωτη φορα και απλως παιζανε ...
    Kαι δεν υπαρχει περιπτωση να αναβαθμισω σε DDR5 για πολλα χρονια με τη κατασταση στις τιμες
    Θα έλεγα πως το πρόβλημα σου δεν είναι οι μνήμες ή ο επεξεργαστής, αλλά η μητρική, δοκίμασα και εγώ με Msi και πλέον έχω μάθει

  13. #13
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μsi b450 tomahawk max - τελευταιο bios update . Αναθεμα την ωρα και τη στιγμη με τις μνημες σε οτιδηποτε αλλο απο στοκ profil ...

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μsi b450 tomahawk max - τελευταιο bios update . Αναθεμα την ωρα και τη στιγμη με τις μνημες σε οτιδηποτε αλλο απο στοκ profil ...
    Φαντάσου πως δεν χρειάστηκε καν να μου πεις την μητρική σου
    Δεν θα είσαι ο μόνος, την επέστεψα πίσω και ηρέμησα

  15. #15
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.385
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα πως το πρόβλημα σου δεν είναι οι μνήμες ή ο επεξεργαστής, αλλά η μητρική, δοκίμασα και εγώ με Msi και πλέον έχω μάθει
    Αν θες μοιράσου την γνώση σου με εμάς

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας