Σελ. 12 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 231
  1. #166
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.733
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image_2023-11-01_154111710.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  110,0 KB 
ID: 251827
    η παραγωγη και η καταναλωση του μηνα οκτωμβριου ,

    και του σεπτεμβριου που μαλλον την εχω αναρτησει και σε καποιο αλλο σχετικο θεμα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image_2023-11-01_154224847.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  104,0 KB 
ID: 251828
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #167
    Εγγραφή
    02-10-2012
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Γεια σας ρε παιδια. Θελω και γω να ρωτησω κατι και αν ειμαι σε λαθος τοπο, συγχωρεστε με.... Θελω να βαλω ενα φωτοβολταικο 11 με 12 KW με μπαταριες. Υπολογιζω να χρειαζομαι περιπου 15.000 κιλοβατωρες το χρονο. Θα ζεσταινω το σπιτι με ρευμα και ενδοδαπεδια. Μου ειπαν λοιπον, οτι χρειαζομαι περιπου 20 πανελ 550 Watt περιπου το καθενα, μπαταριες και ινβερτερ. Τι μπαταριες θα χρειαστω και τι ινβερτερ; Δεν εχω καμμια ιδεα, αλλα θελω να το ξεκινησω.... Εχω ρευμα τριφασικο. Η ολη σκεψη ειναι να παιρνω κατευθειαν απο τα πανελ, μετα απο τις μπαταριες και στην αναγκη αν και οι μπαταριες με αφησουν, απο το δικτυο. Ετσι θα κανω οσο το δυνατον μικροτερη καταναλωση απο το δικτυο, για να εχω και λιγωτερες ρυθμιζομενες χρεωσεις. Μου ταχουν πει καλα; Μπορει καποιος να με διαφωτισει τι πρεπει να παρω; Ευχαριστω απο πριν και αν δεν εκανα κατι σωστα, ζηταω συγγνωμη....

  3. #168
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.733
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Christos Ka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας ρε παιδια. Θελω και γω να ρωτησω κατι και αν ειμαι σε λαθος τοπο, συγχωρεστε με.... Θελω να βαλω ενα φωτοβολταικο 11 με 12 KW με μπαταριες. Υπολογιζω να χρειαζομαι περιπου 15.000 κιλοβατωρες το χρονο. Θα ζεσταινω το σπιτι με ρευμα και ενδοδαπεδια. Μου ειπαν λοιπον, οτι χρειαζομαι περιπου 20 πανελ 550 Watt περιπου το καθενα, μπαταριες και ινβερτερ. Τι μπαταριες θα χρειαστω και τι ινβερτερ; Δεν εχω καμμια ιδεα, αλλα θελω να το ξεκινησω.... Εχω ρευμα τριφασικο. Η ολη σκεψη ειναι να παιρνω κατευθειαν απο τα πανελ, μετα απο τις μπαταριες και στην αναγκη αν και οι μπαταριες με αφησουν, απο το δικτυο. Ετσι θα κανω οσο το δυνατον μικροτερη καταναλωση απο το δικτυο, για να εχω και λιγωτερες ρυθμιζομενες χρεωσεις. Μου ταχουν πει καλα; Μπορει καποιος να με διαφωτισει τι πρεπει να παρω; Ευχαριστω απο πριν και αν δεν εκανα κατι σωστα, ζηταω συγγνωμη....
    οταν εχει ηλιοφανεια , θα φορτιζεις τις μπαταριες και θα παιρνεις απο τα πανελ , μολις φτανουν οι μπαταριες σε ενα σημειο που καλυτερα να μην εκφορτιζονται περισσοτερο θα παιρνεις απο το ρευμα
    λογικα θα εχουν συνθηκες για παραμετροποιηση οι ινβερτερ σε ανα οποια περιπτωση θα παιρνουν ρευμα απο οπου εχει ρυθμιστει .

    θα πρεπει να μελετησεις τα μεγιστα φορτια λιγο , τις παγιες καταναλωσεις , (πχ αν ειναι 15μεγαβατ τον χρονο , βγαινει 41κιλοβατ την μερα , δηλαδη καπου στα 1700 βατ μεση καταναλωση την ωρα )
    ωστε να μπορεις να αξιολογησεις το τι ινβερτερ καλυπτει τις αναγκες σου , με τι προδιαγραφες να κανεις το στησιμο .

    αν δηλαδη ειναι επι το πλειστον παγιες καταναλωσεις (αυτο με τα 1700 βατ ) τοτε θες ενα συστημα που να αποδιδει σταθερα καπου στα 10 αμπερ (7αμπερ αλλα ας πουμε 10 )

    αν οι παγιες καταναλωσεις σου ειναι το ενα τεταρτο της καταναλωσης και εχεις βαρια φορτια με αντιστασεις και μοτερ, τοτε θα πρεπει να φροντισεις η εγκατασταση να ειναι αναλογη .
    εχουν επιπτωσεις οι εντονοι ρυθμοι εκφορτισης στις μπαταριες αλλα και αντιστοιχες απαιτησεις επιδοσεων απο το ινβερτερ .

    ινβερτερ θες τριφασικο ,3 διαταξεις απο 7 πανελ φανταζομαι σε σειρα , απο μπαταριες , δεν ξερω , στην μελετη ειμαι , αυτες που κοιταζω αυτην την στιγμη ειναι καποιες power queen lifepo4 στα 24 βολτ των 100 αμπερ , καπου στα 650 ευρω η μια απο εξωτερικο . δηλαδη για 40 κιλοβατ θες 17 τετοιες , 20 πες για να εχεις ενα στογγυλο 240 βολτ σε dc μηπως και οι απωλειες μετατροπης ειναι πολυ μικροτερες (φανταζομαι) , αλλα και να μην τις φτανεις στην εξαντληση .

    αν οι υπολογισμοι των 40kw ανα ημερα ειναι για τον χειμωνα , τοτε το καλοκαιρι θα βγαινεις στους δρομους και θα χαριζεις ρευμα αφου θα εχεις πολλαπλασια παραγωγη !
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #169
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.804
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Christos Ka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας ρε παιδια. Θελω και γω να ρωτησω κατι και αν ειμαι σε λαθος τοπο, συγχωρεστε με.... Θελω να βαλω ενα φωτοβολταικο 11 με 12 KW με μπαταριες. Υπολογιζω να χρειαζομαι περιπου 15.000 κιλοβατωρες το χρονο. Θα ζεσταινω το σπιτι με ρευμα και ενδοδαπεδια. Μου ειπαν λοιπον, οτι χρειαζομαι περιπου 20 πανελ 550 Watt περιπου το καθενα, μπαταριες και ινβερτερ. Τι μπαταριες θα χρειαστω και τι ινβερτερ; Δεν εχω καμμια ιδεα, αλλα θελω να το ξεκινησω.... Εχω ρευμα τριφασικο. Η ολη σκεψη ειναι να παιρνω κατευθειαν απο τα πανελ, μετα απο τις μπαταριες και στην αναγκη αν και οι μπαταριες με αφησουν, απο το δικτυο. Ετσι θα κανω οσο το δυνατον μικροτερη καταναλωση απο το δικτυο, για να εχω και λιγωτερες ρυθμιζομενες χρεωσεις. Μου ταχουν πει καλα; Μπορει καποιος να με διαφωτισει τι πρεπει να παρω; Ευχαριστω απο πριν και αν δεν εκανα κατι σωστα, ζηταω συγγνωμη....
    Δυστυχως ειναι λιγο πολύπλοκο για να απαντηθει γρηγορα το ερωτημα σου .

    αναφερεις 15.000 KWh ετησιως αρα ημερησίως περιπου 42 KWh μ.ο. .
    Εδω παιζει ρολο ποιες ωρες της μερας τις καταναλωνεις .
    πχ αν ειναι ωρες που "παραγεις " τοτε ειναι ενταξει .
    Αν ομως καταναλωνεις τις βραδινες ωρες πχ 25-30 KWh , τοτε δεν νομιζω να σε συμφερει να εχει μπαταριες.

    Σε αυτες τις περιπτωσεις πανε ολοι σε netmetering .
    οποτε συμφηφιζουν σε ετησια βαση την καταναλωση και πληρωνουν μονο οτι εχουν παρει απο ΔΕΗ .

    Για να πεις οτι θα βαλεις μπαταριες 30-50 KWh , θα ανεβασει το κοστος και δεν θα κανεις συντομα αποσβεση .

    Σιγουρα θελει να αναθεσεις σε μαγαζι την μελετη καθως ειναι πολλα τα λεφτα για να το ρισκαρεις .

    edit : με προλαβε ο @badweed

    Απο οτι καταλαβα ( εφοσον ρωταει ) θα το εγκαταστησει "μαστορας" . οχι μονος του .
    Αρα τα υλικα θα πρεπει να ειναι απο Ελλαδα , αλλιως ΔΕΝ αναλαμβανουν την δουλεια .
    The gr81 .

  5. #170
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.199
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ομως καταναλωνεις τις βραδινες ωρες πχ 25-30 KWh , τοτε δεν νομιζω να σε συμφερει να εχει μπαταριες.
    Μήπως τα λες ανάποδα?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #171
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.733
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με ενα 25αρι χιλιαδες υλοποιειται φανταζομαι @griniaris , συν -πλην 2000 .
    με 15μεγαβατ δεν θα εχει κανα τεσσαρι-πενταρι , λογαριασμο τον χρονο ; (εντιτ , μπορει και επιπλεον του 6-7 )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 20-11-23 στις 15:08.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #172
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.804
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως τα λες ανάποδα?
    δεν ξερω τις καταναλωσεις του ... απλα πηγα με την λογικη , οτι το βραδυ θελει την θερμανση .

    Τελειως υπολθετικα αφου δεν εχουμε στοιχεια .

    edit : και οι μπαταριες κοστιζουν .
    The gr81 .

  8. #173
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.199
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω τις καταναλωσεις του ... απλα πηγα με την λογικη , οτι το βραδυ θελει την θερμανση .

    Τελειως υπολθετικα αφου δεν εχουμε στοιχεια .
    Ναι αυτό λέω, αν έχει την κατανάλωση το βράδυ ΘΕΛΕΙ μπαταρίες.. αλλιώς πια πάνελ θα του δώσουν ρεύμα τη νύχτα?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #174
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.804
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό λέω, αν έχει την κατανάλωση το βράδυ ΘΕΛΕΙ μπαταρίες.. αλλιώς πια πάνελ θα του δώσουν ρεύμα τη νύχτα?
    α. τωρα καταλαβα τι εννοεις. εκανα και εδιτ στο προηγουμε ποστ .

    Γραφω δεν συμφερει για τοσο μεγαλη καταναλωση . θελει μεγαλη μππαταρια . και δεν συμφερει οικονομικα σαν κοστος αγορας .

    Απο οτι βλεπω παιζει μεσο ορο 800 € ανα KWh . αρα θα χρειαστει πολλα χιλιαρικα . πότε θα κανει αποσβεση ?


    Anyway . θα πρεπει να μας δωσει κιαλλα στοιχεια , γιατι ετσι , μονο υποθεσεις κανουμε και ισως ειναι λαθος ολα .
    The gr81 .

  10. #175
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.199
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. τωρα καταλαβα τι εννοεις. εκανα και εδιτ στο προηγουμε ποστ .

    Γραφω δεν συμφερει για τοσο μεγαλη καταναλωση . θελει μεγαλη μππαταρια . και δεν συμφερει οικονομικα σαν κοστος αγορας .

    Απο οτι βλεπω παιζει μεσο ορο 800 € ανα KWh . αρα θα χρειαστει πολλα χιλιαρικα . πότε θα κανει αποσβεση ?


    Anyway . θα πρεπει να μας δωσει κιαλλα στοιχεια , γιατι ετσι , μονο υποθεσεις κανουμε και ισως ειναι λαθος ολα .
    Α ναι θέλει πολλά € για μπαταρίες κλπ... απόσβεση δλδ θα κάνει σε πολλά χρόνια.
    Αν η κατανάλωση είναι για θέρμανση που λογικά για αυτό είναι, μήπως τον συμφέρουν οι θερμοσυσσωρευτές? αλλά πάλι θα πρέπει να τους αγοράσει αν δεν έχει οπότε είναι μια η άλλη....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #176
    Εγγραφή
    02-10-2012
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αμαν παιδια.....με τσουρουφλισατε !!!!! Καλα εκανα και εγραψα εδω μεσα, να παρω μια ιδεα γιατι τελεικα αν δεν εχει νυχια να ξυθεις κι αγκωνα ν ακουμπησεις οπως ελεγε και ο πατερας μου....παει.... Λοιπον....το σπιτι ειναι 120 μετρα ισογειαο με ενδοδαπεδια και 70 μετρα υπογειο με κομματι κατοικησιμο με ενα κλιματιστικο. Εχει και σωματα για ζεστη αλλα σπανια χρησιμοποιειται..... Η θερμανση θα αναβει απο αρχες Νοεμβρη (χτες για πρωτη φορα αναψα λιγο το κλιματιστικο στο ισογειο) και θα σβηνει τελος Μαρτη-αρχες Απριλη....καπου εκει. Ειμαι στην Κερκυρα, ψηλα, με λιγοτερες απο ο,τι το νησι υγρασιες, σπιτι 12 χρονων με εξωτερικη θερμοπροσοψη και συνθετικα κουφωματα καλα. Δυο ατομα, χωρις παιδια. Ζεστο νερο εχω απο ηλιακους 300 λιτρα μποιλερ. Ολες οι λαμπες του σπιτιου ειναι led. Θελω να καλυψω στην αρχη τη θερμανση με ενα 24σαρι κλιματιστικο στο σαλονι και δυο 9αρια σε δωματιο και γραφειο. Θελω ομως να καλυψω και μια αντλια θερμοτητας στο μελλον. Εξαιρεση απο τον κανονα ειναι οτι εχω 1 μηχανη 1,5 ιππους που στελνει νερο στο σπιτι (ας πουμε λειτουργια 8 ωρες τη μερα για 5 μηνες), μια ακομα 1,5 ιππους που καθαριζω το νερο (λειτουργια ας πουμε 1 ωρα την ημερα), μια ακομα που στελνει την αποχετευση της οσμωσης και τα βροχινα σε δεξαμενες (λειτουργια ας πουμε 2 ωρες την ημερα ) και ο,τι χρειαζεται σε τροχους, ηλεκτροκολλησεις κτλ. τελειως ερασιτεχνικα. Και μαγειρεμα, σιδερωμα, πλυντηριο, στεγνωτηρας. Βεβαιως το χειμωνα η θερμανση θελω να ειναι 22 βαθμοι στο σπιτι και στο μπανιο 23-24 βαθμοι. Αυτα θα ειναι χοντρα χοντρα οι καταναλωσεις. Σε καποιες κουβεντες που εχω κανει μου ειπαν για τις μπαταριες περιπου 2500 - 3000€ να υπολογιζω..... Υπαρχει ομως χασμα μεγα μ αυτα που γραφετε. Και ο φοβος μου ειναι οτι μαλλον οι φιλοι εδω μεσα εχουν δικιο και οχι αυτα που μου εχουν πει..... Ισως με τα λιγα που εγραψα να μπορεσουμε να πλησιασουμε καπως την πραγματικοτητα. Σε καθε περιπτωση, χιλια ευχαριστω στον καθενα που μπηκε στον κοπο να γραψει. Χιλια ευχαριστω. Βοηθατε.....

  12. #177
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.220
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με τέτοιες καταναλώσεις μόνο net-metering συμφέρει.
    Οι μπαταρίες αν είναι δώρο καλώς. Αλλιώς με <0,06€/kwh που θα κερδίζει απο έξτρα ταυτοχρονισμό δεν θα γίνει ποτέ απόσβεση.

    Με ένα σύστημα net-metering θα γίνει απόσβεση σε ~5-6 χρόνια νομίζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teodor_ch : 20-11-23 στις 17:33.

  13. #178
    Εγγραφή
    02-10-2012
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ναι αλλα θα με φανε οι ρυθμιζομενες χρεωσεις διοτι απ ο,τι ξερω, ασχετα αν δινεις στη Δεη παραπανω απο αυτο που καταναλωνεις, αυτες (εκτος αυτης της συμφωνημενης ισχυος της παροχης) υπολογιζονται σ αυτο που παιρνεις απο το δικτυο.... Και οι μπαταριες που λενε οτι ειναι δωρεαν, πρεπει πρωτα να τα σκασεις και μετα να περιμενεις και εχει ο θεος.....

  14. #179
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.220
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Christos Ka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα θα με φανε οι ρυθμιζομενες χρεωσεις διοτι απ ο,τι ξερω, ασχετα αν δινεις στη Δεη παραπανω απο αυτο που καταναλωνεις, αυτες (εκτος αυτης της συμφωνημενης ισχυος της παροχης) υπολογιζονται σ αυτο που παιρνεις απο το δικτυο.... Και οι μπαταριες που λενε οτι ειναι δωρεαν, πρεπει πρωτα να τα σκασεις και μετα να περιμενεις και εχει ο θεος.....
    Τιμή για ρυθμιζόμενες βάση του τελευταίου εκκαθαριστικού μου (εκτός των ΥΚΩ)
    0,069€/kwh

    ~15.000€ για 22kwh μπαταρία βρήκα στα γρήγορα
    Πές 20kwh/μέρα * 0,069 *365 = 500€/έτος
    15.000 / 500 = 30 χρόνια


    Αν τις πάρεις δωρεάν καλώς. Αλλιώς δεν αξίζουν με τίποτα.

    Τώρα για off-grid δε ξέρω τί μπορείς να πετύχεις.
    Σίγουρα θα χρειαστεί γεννήτρια και πολύ μεγάλο αρχικό κεφάλαιο.



    Για αυτό που αναφέρεις με BOLD κάτι θυμάμαι να είχα διαβάσει αλλά αν τα υπολογίσεις σωστά δεν θα είναι πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teodor_ch : 20-11-23 στις 19:54.

  15. #180
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.199
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ θα επενδυα τα λεφτά σε γεωθερμική αντλία θερμότητας αν μπορούσα και οκ μπορούν να μπουν και κάποια πάνελ βοηθητικά να βοηθούν λίγο μέσα στη μέρα χωρίς μπαταρίες (εκτός αν είναι τσάμπα).
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 12 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας