Σελ. 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 228
  1. #31
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.143
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Να ρωτήσω κάτι? πάνω στο θέμα του ότι αν δεν έχεις πιστοποιημένο Grid Tie Inverter μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.. πως πραγματικά τα πιστοποιημένα το κοντρολάρουν αυτό? εννοώ πες ότι οι τεχνικοί κόβουν το ρεύμα για να κάνουν κάτι αλλά εφόσον το grid tie είναι στο δίκτυο, δεν στέλνει ρεύμα πίσω? ή σταματάει μόνο του?

    Ρωτάω γιατί έχω ήδη πάρει ένα PMSUN 600w (Y&T είναι φασόν) και έχω και 1 πάνελ αλλά ποτέ δεν αξιώθηκα να βρω χρόνο να το βάλω στην ταράτσα.... Πήρα το Y&T γιατί τα έχει ένας φίλος, ένα για κάθε πάνελ που έχει (έχει 6) και του δουλεύουν μια χαρά αλλά δεν τον βρίσκω τελευταία να τον ρωτήσω με το συγκεκριμένο θέμα τι γίνεται.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #32
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.627
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    θεωρητικα παντα bluechris , γιατι ακομη στα χερια μου δεν εχω τιποτα
    επειδη συνχρονιζουν με τις φασεις του δικτυου , και μερικα εχουν την δυνατοτητα και αδυναμια να μην παραγουν ρευμα αν δεν εχει το δικτυο ρευμα , θεωρω απο αυτον τον παραγοντα ανιχνευουν αν υπαρχει ταση στο δικτυο και αν δεν , σταματανε

    μετα με διοδους στον πινακα φανταζομαι που αποτρεπουν την μεταφορα της παραγωγης στο δικτυο , αλλα αυτο απαγορευει και την χρηση net metering , για την απογραφη καταναλωσης .

    και τελος , το πιο φυσιολογικο κατα την γνωμη μου , με καποιον αυτοματο διακοπτη (σαν αυτο που μπορεις να συνδεσεις σε ενα shelly em ) , που υπο την ανιχνευση απουσιας ρυθμου τασης στο δικτυο (τα 50-60 hz ), να απομονωνει το εσωτερoικο δικτυο του σπιτιου απο το δικτυο παροχης ενεργειας του παροχου .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #33
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.143
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρητικα παντα bluechris , γιατι ακομη στα χερια μου δεν εχω τιποτα
    επειδη συνχρονιζουν με τις φασεις του δικτυου , και μερικα εχουν την δυνατοτητα και αδυναμια να μην παραγουν ρευμα αν δεν εχει το δικτυο ρευμα , θεωρω απο αυτον τον παραγοντα ανιχνευουν αν υπαρχει ταση στο δικτυο και αν δεν , σταματανε

    μετα με διοδους στον πινακα φανταζομαι που αποτρεπουν την μεταφορα της παραγωγης στο δικτυο , αλλα αυτο απαγορευει και την χρηση net metering , για την απογραφη καταναλωσης .

    και τελος , το πιο φυσιολογικο κατα την γνωμη μου , με καποιον αυτοματο διακοπτη (σαν αυτο που μπορεις να συνδεσεις σε ενα shelly em ) , που υπο την ανιχνευση απουσιας ρυθμου τασης στο δικτυο (τα 50-60 hz ), να απομονωνει το εσωτερoικο δικτυο του σπιτιου απο το δικτυο παροχης ενεργειας του παροχου .
    α οκ ευχαριστώ... θα βρω και το φίλο σε κάποια φάση δεν μπορεί άσχετο,... αυτό που έχω πάρει είναι αρλούμπα?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #34
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.627
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    α οκ ευχαριστώ... θα βρω και το φίλο σε κάποια φάση δεν μπορεί άσχετο,... αυτό που έχω πάρει είναι αρλούμπα?
    δεν εχω ιδεα , θα χαρω να το βαλεις και να μοιραστεις τις εντυπωσεις σου .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #35
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι? πάνω στο θέμα του ότι αν δεν έχεις πιστοποιημένο Grid Tie Inverter μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.. πως πραγματικά τα πιστοποιημένα το κοντρολάρουν αυτό? εννοώ πες ότι οι τεχνικοί κόβουν το ρεύμα για να κάνουν κάτι αλλά εφόσον το grid tie είναι στο δίκτυο, δεν στέλνει ρεύμα πίσω? ή σταματάει μόνο του?
    Σαφως και θα υπαρξει προβλημα . Το φαινομενο αυτο λεγεται νησιδοποιηση και θελει πολυ μεγαλη προσοχη .
    καθως μπορει ακομα και να σκοτωσει πχ εναν εργατη του ΔΕΔΔΗΕ με οτι αυτο συνεπαγεται .

    Γιαυτο χρειαζεται ΠΑΝΤΑ να υπαρχει πιστοποιηση , και οχι πηρα κατι και το κοτσαρισα πανω στην παροχη μου .

    κανονικα θα πρεπει να εχουν ενσωματωμενο μηχανισμο αυτοματης αποσυνδεσης απο το δικτυο σε περιπτωση διακοπης.
    Αυτο ειναι και το προβλημα. μπορει να λεει οτι ειναι πιστοποιημενη η συσκευη . Ειναι ομως ?

    Αυτος ηταν και ενα αποτρεπτικος παραγοντας και κατεληξα τελικα να παω σε inverter-charger σε συνδιασμο με μπαταριες .
    καλυτερα να σχεδιασω διαφορετικα το συστημα μου , και να κοιμαμαι ησυχος τα βραδυα .
    The gr81 .

  6. #36
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.143
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφως και θα υπαρξει προβλημα . Το φαινομενο αυτο λεγεται νησιδοποιηση και θελει πολυ μεγαλη προσοχη .
    καθως μπορει ακομα και να σκοτωσει πχ εναν εργατη του ΔΕΔΔΗΕ με οτι αυτο συνεπαγεται .

    Γιαυτο χρειαζεται ΠΑΝΤΑ να υπαρχει πιστοποιηση , και οχι πηρα κατι και το κοτσαρισα πανω στην παροχη μου .

    κανονικα θα πρεπει να εχουν ενσωματωμενο μηχανισμο αυτοματης αποσυνδεσης απο το δικτυο σε περιπτωση διακοπης.
    Αυτο ειναι και το προβλημα. μπορει να λεει οτι ειναι πιστοποιημενη η συσκευη . Ειναι ομως ?

    Αυτος ηταν και ενα αποτρεπτικος παραγοντας και κατεληξα τελικα να παω σε inverter-charger σε συνδιασμο με μπαταριες .
    καλυτερα να σχεδιασω διαφορετικα το συστημα μου , και να κοιμαμαι ησυχος τα βραδυα .
    Άρα να μην το δοκιμάσω καν αυτό που πήρα οκ ευχαριστώ
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #37
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα να μην το δοκιμάσω καν αυτό που πήρα οκ ευχαριστώ
    Δεν το γνωριζω το συγκεκριμενο που εχεις παρει . Οποτε δεν μπορω να ξερω αν εχει τις δικλειδες ασφαλειας που πρεπει.

    Αν εχεις διαβασει σχετικα και εισαι σιγουρος , τοτε ειναι καθαρα προσωπικη σου ευθυνη το τι θα κανεις .


    edit :

    μιας και ειχα λιγο χρονο εχθες , κοιταξα λιγο για τα micro-inverters .
    Διαβασα διαγωνια και καποια φορουμ που παρακολουθω .

    Αυτο που καταλαβα ειναι οτι χρησιμοποιουνται αρκετα στο εξωτερικο , αλλα παντου διαβαζα για τους ENPHASE .
    Η συντριπτικη πλειοψηφια χρησιμοποιησε επαγγελματια εγκαταστατη γιατι εχουν αυστηρους νομους εκει .

    Και οπωσδηποτε εκαναν εγκατασταση και RCD χωριστα . Το αντιστοιχο το δικο μας ρελε διαφυγης .

    Το οποιο ειναι απολυτως λογικο. Ακομα και εγω εχω βαλει διαφυγης καθως ΔΕΝ προστατευεται καποιος απο την ταση του ινβερτερ .
    Ειδικα με το micro-inverter , που απλα μπαινει στην πριζα ..... και βρισκεται ΜΕΤΑ το ρελε , καμμια προστασια .

    Και κατι αλλο που διαβασα .... γραφουν αρκετα οτι ειναι pure sine wave .
    Σε παλμογραφο οντως ειχαν τελεια κυματομορφη .
    Αλλα υπο αρκετο φορτιο , αρχιζαν να βλεπουν τραπεζοειδη κυματομορφη . Η κατι παρομοιο.
    Αυτο δεν ειναι οτι καλυτερο για μονιμα σε συσκευες . μειωνει αρκετα τον χρονο ζωης τους.

    anyway , δεν ξερω για το συγκεκριμενο μοντελο , ισως να ειναι οντως πολυ καλο.

    - - - Updated - - -


    EDIT 2 :

    Για μπαταριες εχω καταληξει οτι η πλεον καταληλη λυση ειναι οι μπαταριες LiFePO4 .

    Οι 10 * AGM (12V - 100 AH ) που εχω τωρα ειναι σε 2αδες για 24ν συστημα , συνολικα 500 Αh , απο τα οποια μπορω να χρησιμοποιησω το 50% .
    Αρα εχω 25 V * 250 Ah = 6,25 ΚWh
    Το προβλημα ειναι οτι ΔΕΝ μπορω να προσθεσω κιαλλες για να αυξησω την χωρητικοτητα και να ριξω ολο το σπιτι πλεον στο αυτονομο.


    Αν παω σε LiFePO4 μπορω να εκμεταλλευτώ το 80% χωρις να εχω προβληματα .
    Αρα θα εχω ( 8 στοιχεια ) 28 V * 185 AH = 5,18 ΚWh
    Αραια και που ... μπορω να τραβηξω και το 100% αρα να εχω 6,44 KWh αν χρειαστει .

    και μπορω ανετα να προσθεσω και αλλα 8 στοιχεια μετα , καθως θα ειναι ιδιων χαρακτηριστικων , και να φτασω τις 10,35 KWh που με καλυπτουν για ολο το σπιτι .
    Η στην χειροτερη περιπτωση που θα χρειαστει να τραβηξω το 100% των μπαταριων ... να φτασω τα 12,88 KWh . Απιθανο αλλα οχι αδυνατο .

    * χρειαζεται και ενας BMS ( Battery Management Controller ) που εχει απο 50 € εως 200 € . Θα δω που θα καταληξω .


    Δεν θελω να μπλεξω με ali και απο αποψη πιστολιασματος , και απο ποιοτητα που θα παραλαβω , οπως επισης και με το ρισκο τελωνιου .

    Απο Ελλαδα εχω καταληξει σε 2 μαγαζια .

    Ενα ειναι το computron.gr στην καστορια και το αλλο batarias.gr στην Αθηνα .



    Βλεπω τις LiFePO4 230AH στα 183,50 € και 200,00 € αντιστοιχα τα 2 μαγαζια .

    Απο καστορια το σκεφτομαι καθως δεν μπορω να εχω παλι εμπιστοσυνη .
    Ενω αθηνα , παω , τις βλεπω , τις πληρωνω και φευγω .

    Εχει κανεις αλλος καποιο μαγαζι υποψιν του ? Κατα προτιμιση Αθηνα ή καπου τριγυρω ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 13-09-22 στις 14:26.
    The gr81 .

  8. #38
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.627
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ενδιαφεροντα αυτα που εγραψες για τις μπαταριες
    εισαι λιγο αισιοδοξος στους υπολογισμους σου ή μου φαινεται ;
    επειδη παιρνεις την μεγιστη ταση των μπαταριων το λεω
    εχεις βεβαια την εμπειρια της χρησης που εκει τα εχω μαυρα μεσανυχτα και ετσι ειμαι αρκετα πιο συντηρητικος .αλλα και παλι θα εκοβα ενα κατιτις απο τις βελτιστες επιδοσεις .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #39
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν αναφερεσαι στις LiFePO4 , ονομαστικη ταση δινουν 3,2 V .
    Μπορουν να φορτιστουν ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ μεχρι τα 3,65 V η καθεμια .
    Και να ΕΚ-φορτιστουν μεχρι τα 2,5 V .
    οτιδηποτε εκτος αυτων των οριων ειναι επικινδυνο καθως επισης και μειωνει τον χρονο ζωης τους .

    Οποτε 29,2 V η 8αδα για το 24v συστημα με φορτισμενο καθε στοιχειο. Εννοειται παντα με τον BMS που ειπαμε .

    Με ενα γρηγορο ψαξιμο θα δεις οτι ισχυουν αυτα που γραφω .

    Ειδικα οσα τεστ εχω δει με capacity test .... μικρη αποκλιση εχουν απο την ονομαστικη χωρητικοτητα των μπαταριων .
    The gr81 .

  10. #40
    Εγγραφή
    17-03-2015
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα στην ομάδα, να ρωτήσω και κάτι καθώς έχω ξεκινήσει και εγώ ένα συστήμα, αυτή την στιγμή έχω τέσσερα πανελ από 190w στά 12v τό κάθε ένα μέ μπαταρίες των 2v 275a και ένα inverter 1000w για τόν φωτισμό στο εργαστήριο, για νά ανέβω λιγο στην ισχύη και περιπου στα 2500w θέλει τα inverter να είναι στα 24v οι μπαταρίες, αλλά είδα στά χαρακτηριστικά τους ότι οι πλειονότητα αυτών να θέλουν από 90v και πανω είσοδο , άν εγώ συνδέσω ανά δύο τα πανελ και ήδη έχω παραγγηλει αλλά τέσσερα για νά έχω σχετικά την απαιτουμενη ισχύη εισόδου θά λειτουργεί? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  11. #41
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν θελεις γραψε αναλυτικα ποιο ινβερτερ εχεις και ποιο ρυθμιστη φορτισης για να δουμε τα χαρακτηριστικα τους και να συνεχισουμε απο εκει.
    Επεισης τωρα εχεις 6 * 2ν μπαταριες ?
    The gr81 .

  12. #42
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Έχει κάποιος υλοποιήσει ή γνωρίζει σχετικά για off grid εγκατάσταση σε τριφασικό επιχείρησης, με ημερήσια κατανάλωση 120kwh; Αν αξίζει σε σχέση με άλλες λύσεις όπως net metering.

  13. #43
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από treli@ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κάποιος υλοποιήσει ή γνωρίζει σχετικά για off grid εγκατάσταση σε τριφασικό επιχείρησης, με ημερήσια κατανάλωση 120kwh; Αν αξίζει σε σχέση με άλλες λύσεις όπως net metering.
    Για να εχετε τετοια καταναλωση ή ειναι τεραστια η ετπιχειρηση .... η εχετε βαρια μηχανηματα.
    Θα πρεπει να γραψεις αναλυτικα τι εχετε , για να δουμε μετα αν γινεται κατι .

    Παντως εκ πρωτης αποψης μαλλον το grid tie κερδιζει εναντι του off grid .
    The gr81 .

  14. #44
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να εχετε τετοια καταναλωση ή ειναι τεραστια η ετπιχειρηση .... η εχετε βαρια μηχανηματα.
    Θα πρεπει να γραψεις αναλυτικα τι εχετε , για να δουμε μετα αν γινεται κατι .

    Παντως εκ πρωτης αποψης μαλλον το grid tie κερδιζει εναντι του off grid .
    Στο συγκεκριμένο ενιαίο χώρο, είναι 500μ2 με φλατ οροφή μπετόν, λειτουργούν κυρίως ψυγεία για συντήρηση φρούτων. Άλλα βαριά μηχανήματα δεν υπάρχουν εκεί. Η σκέψη είναι να μπούνε φωτοβολταϊκά στην οροφή με μπαταρίες ώστε να υπάρχει ικανότητα εφεδρείας σε περίπτωση διακοπής.

  15. #45
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.143
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από treli@ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συγκεκριμένο ενιαίο χώρο, είναι 500μ2 με φλατ οροφή μπετόν, λειτουργούν κυρίως ψυγεία για συντήρηση φρούτων. Άλλα βαριά μηχανήματα δεν υπάρχουν εκεί. Η σκέψη είναι να μπούνε φωτοβολταϊκά στην οροφή με μπαταρίες ώστε να υπάρχει ικανότητα εφεδρείας σε περίπτωση διακοπής.
    Για αυτό το λόγο θέλετε γεννήτρια και όχι φωτοβολταϊκά με μπαταρίες. Σίγουρα θα είναι καλύτερα με τα φωτοβολταϊκά αλλά για να καλύψετε την κατανάλωση που έχετε θα χρειαστεί μεγάλη επένδυση ενώ μια γεννήτρια μεταχειρισμένη 3φασικη πετρελαίου δεν κοστίζει υπερβολικά.
    Για μένα άλλο το fail safe για τα προϊόντα και άλλο η οικονομία στο ρεύμα όσο και αν φαίνεται πως μπορεί να συνδυαστούν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας