Σελ. 1 από 16 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 226
  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπερα ,
    θελω εδω και καμποσο καιρο να επενδυσω στην αγορα φωτοβολταικων ,με σκοπο οχι την αυτονομια αλλα την μειωση της καταναλωσης απο το δικτυο της δεη .

    ειχα σαν αρχικη εικονα το να εχω ενα συστημα με φωτοβολταικα και μπαταριες , και οταν η καταναλωση του χώρου , υπερβαινε την παροχη που εχω στησει , να γυρναει αυτοματα στην χρηση του δικτυου .

    με τις προσφατες εξελιξεις του net metering , ακομη και αν δεν μπω σε καποιο πλαισιο προγραμματος , υπολογιζω οτι μπορω να μειωσω την καταναλωση χωρις τις μπαταριες και χωρις απωλειες και σπαταλες λογο υπερφορτισης της τοπικη εγκαταστσης τους καλοκαιρινους μηνες

    στοχος ειναι γυρω στα 500 με 1000w (12 εως 24kwh ημερησιως ) με εναν συντελεστη 4.5 που υποθετω οτι ειναι η ελαχιστη παραγωγη σε ωρες , υπο καλες συνθηκες μιας χειμερινης ημερας , υπολογιζω την εγκατασταση μεταξυ των 2,6 και 5,2 kilowatt σε φωτοβαλταικα πανελ (αναλογα το 500 και το 1000 w ανα ωρα της αρχικης εκτιμισης ) .

    τα προβληματα που με απασχολουνε ειναι κυριως γυρω απο την επιλογη του inverter , δηλαδη ποιας κλιμακας παραγωγης πρεπει να ειναι υπο αυτα τα πλαισια εκτιμισεων , η επεκτασιμοτητα του , αν δηλαδη μπορει να συνεργαστει με δευτερο inverter , αν μπορει να διαχειριστει διαφορετικες συστοιχιες φωτοβολταικων πανελ , και σαν πιο απομακρο σχεδιο , ισως και καποια φορτιση μπαταριων .


    επισης θα ηθελα να εχω και δυνατοτητα να παραακολουθω τα στατιστικα της παραγωγης σε πραγματικο χρονο , με συνδεση wifi (η και καποιας powerline συνδεσμολογιας)
    η εστω η εξοδος σε σειριακη μορφη και απο εκει και περα θα βρω πως θα παρω τα σηματα και να τα πλεξω με αλλες ψηφιακες διαδικασιες μεταφορας και απεικονισης .

    δεν εχω ιδεα απο ινβερτερς , σαν πρωτη σκεψη ηταν να παρω τον πιο φτηνο , να τον ανοιξω και να παρω μια ιδεα του τι ακριβως ειναι και σε ποια σημεια μπορει να υστερει μια τετοια συσκευη μιας φτηνης υλοποιησης . και απο εκει και περα να αναγαγω μεσω του πλαισιου των αναγκων μου στα σημεια που μπορει να αποτελουν αδυναμιες μιας φτηνης στο τι καλυπτει τις αναγκες μου .

    ελεγα να ξεκινησω αγοραζοντας φωτοβολταικα μιας και ειναι μια αγορα που δεν μπορω να κανω μονομιας , αλλα νομιζω πιο βασικη ειναι η επιλογη του καταλληλου inverter , και μετα να προσθεσω τα φωτοβολταικα . αν μπορει να διαχειριστει διαφορετικες συστοιχιες φωτοβολταικων πανελ


    ειχα και υποψη μου να παρω ενα παλιο ups και να παιξω λιγο σε ενα πιο περιορισμενο περιβαλον .αλλα δεν το εκανα . εχω 2-3 ups μεχρι 500wat .αν και τα ups ειναι σχεδιασμενα ωστε να εχουν μια πηγη ρευματος η οποια φορτιζει καποια μπαταρια. και σε περιπτωση διακοπης να χρησιμοποιουν την μπαταρια . και εκει απομακρυνθηκα λιγο απο την ιδεα.

    γιατι στην ουσια , θελω τα 12, 24 , 48 βολτ dc τασης , να τα μετατρεψω σε ac ταση , των 240 βολτ περιπου , με μια μεταβλητοτητα ωστε να υπερβαινουν κατ ελαχιστο τα βολτ της τασης του δικτυου ωστε η καταναλωση τους να προηγειται απο την ταση του δικτυου .
    (εχω δηλαδη σχηματισει την γνωμη οτι αν εχω δυο πηγες, μια με 240 βολτ και μια με 241 βολτ στο ιδιο κυκλωμα , η πηγη των 241 βολτ θα υποστει το φορτιο της καταναλωσης μεχρι να μην μπορει να κρατησει την ταση των 241 βολτ , και να πεσει κατω απο την ταση της δευτερης πηγης (του δικτυου ηλεκτροδοτησης ) ωστε η δευτερη πηγη να σηκωσει το φορτιο . (πρωτευουσα και δευτερευουσα πηγη , τιθονται κατα το τι θελω να πετυχω )

    υπολογιζω λοιπον ενα inverter της ταξης των 3 kw για την πρωτη περιπτωση (των 500 βατ ανα ωρα , 2.66 kilowatt σε φωτοβολταικα πανελ ) και 6 kw για την δευτερη περιπτωση .
    αν λαβω υποψη μου ομως την συσκευη με την μεγαλυτερη καταναλωση που ειναι ο θερμοσιφωνας και φτανει τα 3.8kw , τοτε νομιζω οτι τα 6kw ειναι πιο διεξοδικη λυση .


    αν εχετε κατι να προσθεσετε στις παραπανω σκεψεις ή γενικοτερα επι του θεματος της μειωσης ηλεκτρικης καταναλωσης , ειναι ευπροσδεκτο .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κοιταγα για ινβερτερ σε τιμες απο 4 εως 11 κατοσταρικα

    και πηρε το ματι μου εναν με 250 (+50φπα) , με ενδειξη hybrid , στα 3000 kw , με συνδεση με μπαταριες 24 βολτ ,

    που δεχεται εως 1200w φωτοβολταικα , με ταση dc φωτοβολταικων ανοιχτου κυκλωματος 80v , λεει για 10 εως 20
    ms χρονος μεταβασης πηγης ενεργειας (με παραξενεψε η διακριση σε τυπους χρησεων με δυο τιμες )

    δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι προκειται για on-grid ινβερτερ , αλλα το παραγγειλα (και μετα εστειλα ενα μηνυμα για διευκρινησεις -ούψι - )


    ebay λινκ
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα ψαχνωντας λιγο για τα οικιακα φωτοβολταικα επεσα στο νημα σου.

    Υπάρχει ανενεργο ενα μεγαλο νημα για το φωτοβολταικο ελλειμα , με τελευταίο ενα μηνυμα απο τον μακαριτη τον Ανον.

    Επισης νομίζω οτι υπαρχουν σκορπια μηνύματα μεσα στο μεγαλο νημα για την αλλαγη ηλεκτρικού πάροχου.

    Πάντως εδω που εφτιαξες το νημα δεν το βοηθάει.
    Ισως ενα νεο νημα με ενα πιο γενικο τίτλο πχ Φωτοβολταικά στο σπίτι, στο κομμάτι του φορουμ Γεγονότα και Απόψεις θα προσέλκυε περισσότερα βλέμματα και απαντήσεις.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα ,
    θελω εδω και καμποσο καιρο να επενδυσω στην αγορα φωτοβολταικων ,με σκοπο οχι την αυτονομια αλλα την μειωση της καταναλωσης απο το δικτυο της δεη .
    Εχεις υπολογισει εστω και "χοντρικα " ποσα περιπου λεφτα πρεπει να ξοδεψεις για την αγορα εξοπλισμου ?
    Ειδικα για την περιπτωση του netmetering , δεν μπορεις να βαλεις οτι θελεις . Ισως δεν ειναι βιωσιμο σχεδιο για εξοικονομηση . .


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχα σαν αρχικη εικονα το να εχω ενα συστημα με φωτοβολταικα και μπαταριες , και οταν η καταναλωση του χώρου , υπερβαινε την παροχη που εχω στησει , να γυρναει αυτοματα στην χρηση του δικτυου .
    Αυτο ειναι πολυ καλυτερο σχεδιο και ειναι και αυτο που ακολουθω και εγω μεχρι στιγμης . Αλλα και παλι ΔΕΝ ειναι φθηνο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    στοχος ειναι γυρω στα 500 με 1000w (12 εως 24kwh ημερησιως ) με εναν συντελεστη 4.5 που υποθετω οτι ειναι η ελαχιστη παραγωγη σε ωρες , υπο καλες συνθηκες μιας χειμερινης ημερας , υπολογιζω την εγκατασταση μεταξυ των 2,6 και 5,2 kilowatt σε φωτοβαλταικα πανελ (αναλογα το 500 και το 1000 w ανα ωρα της αρχικης εκτιμισης ) .
    Τους χειμερινους μηνες λοιπον ( που ειναι και το προβλημα .... ) να υπολογιζεις ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ . Το μινιμουμ που εχεις 2,6 ισως να ειναι το μαξιμουμ .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  246,4 KB 
ID: 236556

    Αν δεις στην φωτο ειναι 2 πανελ των 250 watt ( 500 συνολο ) της amerisolar . Απλα ισως σε βοηθησει στους υπολογισμους σου .
    Φυσικα με ανεμποδιστη θεα και με την καταλληλη κλιση για την εποχη .


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι στην ουσια , θελω τα 12, 24 , 48 βολτ dc τασης , να τα μετατρεψω σε ac ταση , των 240 βολτ περιπου , με μια μεταβλητοτητα ωστε να υπερβαινουν κατ ελαχιστο τα βολτ της τασης του δικτυου ωστε η καταναλωση τους να προηγειται απο την ταση του δικτυου .
    (εχω δηλαδη σχηματισει την γνωμη οτι αν εχω δυο πηγες, μια με 240 βολτ και μια με 241 βολτ στο ιδιο κυκλωμα , η πηγη των 241 βολτ θα υποστει το φορτιο της καταναλωσης μεχρι να μην μπορει να κρατησει την ταση των 241 βολτ , και να πεσει κατω απο την ταση της δευτερης πηγης (του δικτυου ηλεκτροδοτησης ) ωστε η δευτερη πηγη να σηκωσει το φορτιο . (πρωτευουσα και δευτερευουσα πηγη , τιθονται κατα το τι θελω να πετυχω )
    Η ιδεα και η λογικη λειτουργιας αυτων των inverter , ειναι οπως ακριβως την περιεγραψες .. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ειναι κατι που μπορεις να το φτιαξεις εσυ .

    Θα πρεπει να υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΗ ΤΑΥΤΗΣΗ ΦΑΣΗΣ πριν συνδεθουν ηλεκτρικα η παροχη με το inverter . αλλιως ΜΠΟΥΜ με πυροτεχνηματα .


    Οσο αφορα τα στατιστικα κλπ κλπ , αυτα σου τα δινουν τα περισσοτερα μηχανηματα οποτε δεν ειναι προβλημα . θα πρεπει να ειναι πολυυυυ κινεζια για να μην εχει δυνατοτητα .
    Και αν ειναι της ιδιας εταιρειας , συνηθως τα βλεπεις ολα μαζι συγκεντρωτικα .


    edit :


    Ολα ξεκινησαν απο τους αυτοματισμους οπου εκει ειδα τι καταναλωσεις ειχα σε ολο το σπιτι .
    Μου μπηκε η ιδες για να κανω οικονομια .
    Εξετασα ολα τα σεναρια , και η καλυτερη λυση ηταν να κανω κατι μονος μου , με παραγωγη-αποθηκευση-καταναλωση ενεργειας .

    Δεν ηθελα να μπλεξω με netmetering , αδειες , πιστοποιητικα κλπ κλπ .
    και αν σου πει καποιος οτι απλα κουμπωνεις ενα inverter σε μια πριζα και γυρναει πισω το ρολοι..... καντο . και πες μου μετα τι εγινε .

    Εγω αυτο που ειδα ηταν οτι ειχα σταθερες καταναλωσεις ολο το 24ωρο απο συγκεκριμενες συσκευες . ολα τα ρουτερ , σερβερσ , ασυρματα λινκ , switches κλπ κλπ
    αυτα καταναλωνουν 350 watt μεσο ορο .

    οποτε περιπου 8,5 KWh την μερα και 500 KWh το 2μηνο . ΑΥΤΑ θελω να γλυτωσω μιας και το 2μηνο εχουμε συνολικα για ολα 1000-1100 KWh για ολο το σπιτι .

    Ξεκινησα λοιπον τα σχεδια . ( Τα οποια αποδειχτηκαν σπαταλη χρηματων . ) Αν ειναι να κανεις κατι καντο ΣΩΣΤΑ απο την αρχη .

    Πρωτο λαθος μου οτι ξεκινησα με 12v συστημα . το θεωρησα ευκολα διαχειρισιμο . Αλλα επρεπε να παω σε 24v . πολυ καλυτερα σε ολους τους τομεις .

    Δευτερο λαθος . Πηρα λαθος μπαταριες . 10 AGM 100A η καθεμια . Θεωρησα οτι 1000Α * 12V = 12 KWh ενεργειας θα ειναι αρκετη .
    Αλλα εχουν θεμα αν τις αποφορτιζεις κατω απο το 50 % . Οποτε ειχα μαξιμουμ 6KWh . ειτε βαζεις περισσοτερες , ειτε LiFePo4 .

    Το inverter , οχι ακριβως λαθος ...αλλα ανεπαρκες . πηρα ενα 800 VA . το οποιο την κανει την δουλεια του , αλλα δεν ειδα παραπερα για να βαλω και αλλα φορτια πανω του .

    Για να μην γραφω ολοκληρο σεντονι ( γιατι μπορω να σου πω οτι 1 χρονο τωρα εχω μαθει παραααα πολλα απο τα λαθη μου και την βιασυνη ) .

    Το ζουμι ειναι αυτη την στιγμη να εχω καταφερει να "παραγω" το ρευμα που χρειαζομαι για τις συσκευες που δουλευουν 24/7 . ακομα και τον χειμωνα .

    PATENT PENDING *** το ινβερτερ ειναι στο πισω μπαλκονι ( φυσικα προστατευμενο) και στον ιδιο τοιχο απο την μεσα του πλευρα υπαρχει aircondition που δεν χρησιμοποιουσαμε .
    Οποτε με αυτη την καλωδιωση ( 3x2.5 ) εστειλα το ρευμα που παραγω πισω στον πινακα . και απο εκει με γεφυρες δινω ρευμα στις συσκευες που θελω .
    Στην ουσια ειναι 2 διαφορετικα υποσυστηματα μεσα στον πινακα.

    Εγω θα προτεινω να ξεκινησεις απο το τι θελεις να κανεις πρωτα . και να κανεις σωστο προυπολογισμο.
    Τα πανελ που θα τοποθετηθουν ? πως θα τα στηριξεις ? Ευκολα γινονται χαρταετος .


    EDIT 2 :


    Ειναι αρκετα πολυπλοκο το να αυτονομησεις ενα σπιτι . και πολυ ακριβο .
    πχ μονο το ινβερτερ μπορει να εχει 2.000 € για ενα καλο 5.000 VA . φυσικα καθαρου ημιτονου .

    θα ελεγα να ξεκινησεις απο την καταγραφη των αναγκων με λεπτομερεις .
    και πανω σε αυτο θα επιλεξεις τα υλικα που θα χρειαστουν .
    Για παραγωγη και καταναλωση απο εσενα .

    Υ.Γ . Στο net metering θυμαμαι περισυ διαβασα οτι σε περιοριζει στα 5 KW . Δεν ξερω αν εχει αλλαξει αυτο .
    Αλλα οπως σου ειπα μπλεκεις. συμβασεις , πιστοποιητικα κλπ κλπ πολλα λεφτα και δεσμευσεις

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιταγα για ινβερτερ σε τιμες απο 4 εως 11 κατοσταρικα

    και πηρε το ματι μου εναν με 250 (+50φπα) , με ενδειξη hybrid , στα 3000 kw , με συνδεση με μπαταριες 24 βολτ ,

    που δεχεται εως 1200w φωτοβολταικα , με ταση dc φωτοβολταικων ανοιχτου κυκλωματος 80v , λεει για 10 εως 20
    ms χρονος μεταβασης πηγης ενεργειας (με παραξενεψε η διακριση σε τυπους χρησεων με δυο τιμες )

    δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι προκειται για on-grid ινβερτερ , αλλα το παραγγειλα (και μετα εστειλα ενα μηνυμα για διευκρινησεις -ούψι - )


    ebay λινκ
    Ειναι ενα inverter με εσωματωμενο φορτιστη μπαταριων ( 24v ) και εσωματωμενο pwm ρυθμιστη φορτισης απο φωτοβολταικα .

    Αν το αγορασες .... ειναι αυτο που περιγραφω παραπανω οτι εκανα σπαταλες και εγω χωρις να το σκεφτομαι .

    Δεν εχει καμμια επεκτασιμοτητα αυτο το μηχανημα .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 31-03-22 στις 11:09.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σας ευχαριστω !

    το ινβερτερ ειμαι σε διαδικασια επιστροφης , το εστειλα προχτες και περιμενω να φτασει να παρω refund .
    μετα απο επικοινωνια με τον πωλητη για το αν λειτουργει χωρις μπαταριες , με αρνητικη αποκριση , αρχισα να φτιαχνω πιο συγκεκριμενη εικονα του τι ακριβως χρειαζομαι .

    ειμαι διατεθειμενος να κανω λαθη και να μαθω , τουλαχιστον σε αγορες , ελπιζω δηλαδη σε κρισιμα σταδια για πιο εκτεταμενη ζημια να ειμαι καταλληλα προετοιμασμενος .
    για αυτο και παω απο τις πιο οικονομικες λυσεις σε αυτο το σταδιο .

    φωτοβολταικα δεν εχω παρει ακομη , το μελεταω και αυτο . εχουν βγει κατι 400βατ σε χαμηλες τιμες και ειμαι λιγο σκεπτικος .

    ιδανικο σε αυτο το σκελος θα ηταν να μπορω να βρω μηχανημα που να παιρνει 2 συστοιχιες φωτοβολταικων (και σε οικονομικη τιμη ) ωστε να μπορω να δοκιμαζω στο μελλον και διαφορετικα φωτοβολταικα πανελ

    αυτο με τις μπαταριες , που πρεπει να ξεφορτιζονται μεχρι 50% , για να κρατησουν , το ειχα υποψη μου , οπως και το οτι τα περισσοτερα βολτ (24-48 αντι για 12 ) θα χρειαζονται μικροτερης διατομης καλωδια αφου θα κουβαλανε λιγοτερα αμπερ , και θα δεχονται και περισσοτερες διαταξεις μπαταριων .
    και ναι μεν θα ηθελα την δυνατοτητα φορτισης , δεν εχω σκοπο ομως για αρχη να επενδυσω σε μπαταριες . ισως να βαλω κανα δυο σε καποια φαση για να γνωρισω τις ιδιαιτεροτητες τους .

    η λογικη αρχικα ηταν , να παραγω πλεονασμα σε σχεση με τι καταναλωνω κατα τις ωρες ηλιοφανειας και να το διοχετευω στο δικτυο του σπιτιου (και κατ επεκταση στην δεη ) , και στο σκοταδι να καταναλωνω απο την δεη αποκλειστικα .

    το ρολοι αν γυρναει πισω , δεν με ενδιαφερει , ουτε ειναι αμεσος στοχος μου (το νετμιτερινγκ πρεπει να ειναι αυτο )
    με ενδιαφερει αρχικα να μην γυρναει μπροστα τουλαχιστον κατα την διαρκεια παραγωγης .


    για να πετυχω την αυτονομια πρεπει να εχω τουλαχιστον 13 με 22 kw την ημερα παραγωγη και τα 2 τριτα απο αυτην , συσωρευτες ,
    δηλαδη με 22kw , καπου στα 15kw μπαταριες , επι δυο (για το 50% αποφορτισης ) , δηλαδη 30kw μπαταριες

    αυτην την 13 με 22 kw παραγωγη θα επρεπε για αυτονομια να την παραγω σε 3-4 ωρες τον χειμωνα , δηλαδη χοντρικα καπου στα 8 kw φωτοβολταικα . ωστε και να καλυπτουν την καταναλωση και να φορτιζουν τις μπαταριες .

    Spoiler:
    συν οτι αν εχει συνεχομενη συνεφια , θα πρεπει να εχω και αποθεματικο για περισσοτερο απο μια μερες , οποτε παει μακρυα η βαλιτσα χωρις προοπτικες αποσβεσης σε λιγοτερο απο 15 χρονια για κανα 15χιλιαρο κοστος . συν οτι σε 15 χρονια θα πρεπει να εχω αντικαταστησει και 2 φορες τις μπαταριες , και οποιες αλλες φθορες .


    το οποιο οδηγει και σε μια παραγωγη μπορει και 80kw κατα τους καλοκαιρινους μηνες οπου το 70% θα πηγαινει χαμενο .


    εχω σχηματισει την εντυπωση οτι ο τροπος να προηγηθει η καταναλωση απο τα φωτοβολταικα απο αυτην της δεη , οταν ειναι στο ιδιο κυκλωμα , περα απο τον συνχρονισμο της φασης , φτανει να παρεχεται ταση λιγο υψηλοτερη απο αυτην του δικτυου της δεη .
    δηλαδη αν η δεη εχει 235 βολτ , με 236βολτ μετασχηματισμο απο τα φωτοβολταικα (και εφοσων μπορουν να κρατησουν σταθεροτητα τασης υπο φορτιο )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Για μενα αυτη ειναι η καλυτερη λυση . Παραγεις ενεργεια και την καταναλωνεις ..... και οταν δεν εχεις αρκετη , τοτε γυρνας στη ΔΕΗ ( αυτοματα ) .
    Απλα και χωρισ δεσμευσεις .

    Για αρχη θα πρεπει να εχεις αποφασισει τουλαχιστον τον τροπο που θα δουλευει το συστημα σου .
    Ειναι πολυ ακριβο το να αλλαξεις μετα .

    Αν δηλαδη ειναι να τοποθετησεις αργοτερα αποθηκευτικο χωρο ( μπαταριες ) τοτε θα πρεπε απο πριν να εχεις φροντισει να υπαρχει απο πριν η δυνατοτητα αυτη .
    Γιατι υπαρχουν ινβερτερ που παιρνουν μονο solar . φυσικα ειναι και πιο φτηνα .

    Σχετικα με τα φωτοβολταικα πανελ , θα πρεπει να ξερεις απο πριν τι θελεις να κανεις για να επιλεξεις τα καταλληλα . Οχι το αντιθετο .
    Μπορεις να "συνδιασεις" πανελ μεταξυ τους , αλλα θα πρεπει να ειναι παρομοιων χαρακτηριστικων ( τασης ) και οχι απαραιτητα εντασης .
    Αλλα για μενα ας εχεις καταληξει σε watt και βλεπεις στο τελος ποια θα παρεις . Ειναι πολυ φτηνα πλεον τα πανελ.

    Και σιγουρα θα χρειαστει να διαχωρισεις τα μεγαλα φορτια απο τις μικρες καταναλωσεις . πχ θερμοσιφωνας - κουζινα - σιδερο - κλπ


    Ειναι στα αμεσα σχεδια μου να παρω το Victron Energy MultiPlus-II 24/3000 .
    Θα ειναι συνδεδεμενο με ΔΕΗ και με μπαταριες .
    Οταν θα παραγω περισσοτερη ενεργεια απο οτι χρειαζομαι ολα καλα .
    Οταν για καποιο λογο δεν μου φτανει , τοτε γυρναει στη ΔΕΗ αυτοματα και ουτω καθεξης .
    Επισης εχει δυνατοτητα παραλληλισμου , οποτε με αλλο ενα παραλληλα φτανω στα 6000VA .



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω σχηματισει την εντυπωση οτι ο τροπος να προηγηθει η καταναλωση απο τα φωτοβολταικα απο αυτην της δεη , οταν ειναι στο ιδιο κυκλωμα , περα απο τον συνχρονισμο της φασης , φτανει να παρεχεται ταση λιγο υψηλοτερη απο αυτην του δικτυου της δεη .
    δηλαδη αν η δεη εχει 235 βολτ , με 236βολτ μετασχηματισμο απο τα φωτοβολταικα (και εφοσων μπορουν να κρατησουν σταθεροτητα τασης υπο φορτιο )
    Σωστα . αλλα σε αυτο δεν εμπλεκεσαι εσυ καπου .το κανει το ιδιο το ινβερτερ . και συμφωνα παντα με τις ρυθμισεις που του εχεις κανει .


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων

    για να πετυχω την αυτονομια πρεπει να εχω τουλαχιστον 13 με 22 kw την ημερα παραγωγη και τα 2 τριτα απο αυτην , συσωρευτες ,
    δηλαδη με 22kw , καπου στα 15kw μπαταριες , επι δυο (για το 50% αποφορτισης ) , δηλαδη 30kw μπαταριες

    αυτην την 13 με 22 kw παραγωγη θα επρεπε για αυτονομια να την παραγω σε 3-4 ωρες τον χειμωνα , δηλαδη χοντρικα καπου στα 8 kw φωτοβολταικα . ωστε και να καλυπτουν την καταναλωση και να φορτιζουν τις μπαταριες .
    Αυτα τα νουμερα πως τα εχεις υπολογισει ? ποιες ειναι οι αναγκες σου σε KWh στο 24ωρο ?

    Υ.Γ. για να πειραματιστεις μπορεις να πας σε αυτο . Και μετα αφου δεις οτι δεν σε καλυπτει , μπορεις να φτιαξεις ενα ανεξαρτητο υποσυστημα για καπου αλλου .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 31-03-22 στις 18:28.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα τα νουμερα πως τα εχεις υπολογισει ? ποιες ειναι οι αναγκες σου σε KWh στο 24ωρο ?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image_2022-03-31_182535.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  47,5 KB 
ID: 236575

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image_2022-03-31_182629.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  39,2 KB 
ID: 236576

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image_2022-03-31_184021.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  53,7 KB 
ID: 236578

    και μπορει να χρειαστω και κανα 10 κιλα βατ ανα ημερα επιπλεον (με +1 εως +2 kw επιπλεον καταναλωσης για καποιες ωρες ) , κατα καποιες περιοδους που μπορω να τις μεταθετω σε περιοδους υψηλης παραγωγης ενεργειας.


    η υψηλοτερη καταναλωση που εχω φτασει ειναι αν θυμαμαι κοντα στα 9kw , με ανοιχτο θερμοσιφωνα 3.8kw , καφετιερα 1000w , και φουρνο αλλα 3kw , συν τις παγιες καταναλωσεις .

    επειδη ομως οι κορφες πανω απο 4 kw ειναι σχετικα σπανιες , μπορω να το αποθεσω στην δεη ως εκ του σχεδιασμου . 5kw πες οτι χρειαζομαι σαν σχεδιασμο ,οπως φαινεται οτι θα παω στην επομενη προσεγγιση μου οταν ληξει το θεμα της επιστροφης . θα ξανα εξετασω το οικονομικο θεμα .

    χωρο για φωτοβολταικα ,εχω απλετο . και καπως προστατευμενα απο καποιες ροες αερα (αν και ειμαι σε περιοχη που πιανει κατι καλους αερηδες )

    μεχρι ενα σημειο , δεν περιμενω να βγω κερδισμενος στην καταναλωση ή στο τι θα πληρωσω σε βαθος χρονου , αλλα σε καποιες περιοδους που θα εχω παραγωγη θα ανοιγω ξενοιαστα καποιο κλιματιστικο με ανοιχτα παραθυρα . να βαλω ενα μοτερ στο πηγαδι , ενα ποτισμα , και να απομακρυνω και το ενδεχομενο να πεφτω σε αλλη κλιμακα καταναλωσης στην δεη ανα τετραμηνο .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #8
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι στα αμεσα σχεδια μου να παρω το Victron Energy MultiPlus-II 24/3000 .
    αν καταλαβαινω καλα ,ειναι σαν αυτο που θα ηθελα να παρω
    εχω δει στο σκρουτζ και φθηνοτερα , πχ

    σε καποιο σημειο , εχει και νοημα και το τριφασικο , ωστε να μην ακολουθει εναν αγωγο ολο το φορτιο .
    επισης ισως με το τριφασικο , νομιζω οτι μπορεις να πετυχεις μεγαλυτερη ταση εναλλασομενου οποτε ισως και μικροτερη ενταση για να λειτουργησει καποια συσκευη με αντισταση , οπως ο θερμοσιφωνας .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 02-04-22 στις 03:58.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #9
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    επιχειρηση αγορας ινβερτερ , part II
    μην μπορωντας να περιμενω πολυ λογο της ασταθειας της αγορας και των αυξησεων των τιμων , αποφασισα να ξαναεπιχειρησω να αγορασω ενα inverter , παλι με κριτηριο την απευθειας μεταφορα της ενεργειας απο τα φωτοβολταικα στην μπριζα, χωρις μπαταριες .
    βρηκα και αγορασα αυτο
    στα ισπανικα η περιγραφη , οποτε κοιταξα πολυ επιφανειακα τα χαρακτηριστικα του , μεχρι 1920 βατ λεει συνεχομενης λειτουργιας.
    45 με 90 βολτ η συνεχομενη ταση εισαγωγης .
    εχει και wifi με επιπλεον 40 ευρω .
    εχει και καποιον κοφτη βαση τα αμπερ

    νομιζω οτι θα ταιριαζει για το επιχειρημα

    μενουν τα φωτοβολταικα πανελς ( + καλωδια , βασεις , διακοπτες ,ασφαλειες ) . δεν ξερω αν θα φτασω τα 2 κιλοβατ σαν πρωτη αγορα . υπολογιζω και 800 - 1000 βατ να βαλω , θα με καλυπτουν για την παγια καταναλωση των περιπου 500 βατ , και για να σχηματισω εντυπωσεις . θα δειξει .
    (ο πωλητης δεν εχει και τις καλυτερες κριτικες , αλλα πλεον εχω αποκτησει υπεραρκετη εμπιστοσυνη στο paypal )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 13-05-22 στις 14:46.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Καλη επιτυχια .

    Παντως επειδη ολοκληρωσα το πρωτο σκελος του συστηματος μου , μιλησα με αρκετους του χωρου μπας και βρω τροπο να βγαλω καποιο πιστοποιητικο .


    Αυτο που σιγουρα μου ξεκαθαρισαν ολοι , ειναι οτι " ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ οποιαδηποτε εγχυση ρευματος στο δημοσιο δικτυο χωρις την προηγουμενη εγγραφη ενημερωση " .

    και αυτο γιατι εχουν αρκετα φαινομενα νησιδοποίησης η οποια μπορεί να δημιουργήσει κίνδυνο για τους εργαζομένους στη γραμμή του δικτύου, επειδή προκαλεί την ενεργοποίηση μιας γραμμής που υποτίθεται ότι αποσυνδέθηκε. Ειδικα με ΜΗ πιστοποιημενο εξοπλισμο .

    Ευχομαι να πανε ολα καλα .
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath

    σε ευχαριστω που το επισημανες , δεν θελω να βαλω σε κινδυνο καποιον.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #12
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καπου διαβαζα σημερα οτι η ευρωπαικη ενωση ,θα επιδοτησει , ισως και υποχρεωσει ,την εγκατασταση φωτοβολταικων .
    που αν συμπερανω απο παρομοιες πολιτικες που εξασκουνται στην χωρα μας , θα σημανει και την αυξηση των τιμων τους ωστε να εναρμονιστουν με τις επιδοτησεις ,δηλαδη χωρις επιδοτηση θα ειναι πιο ακριβα απο οτι στο τωρα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ναι. ηδη εχουν ξεκινησει να συζητουν εντονα καποιες επιδοτησεις . φυσικα για διασυνδεδεμενα συστηματα και οχι αυτονομα.



    Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι λογω ελλειψης χωρου στις ταρατσες , σκεφτονται να επιτρεψουν την τοποθετηση και σε προσοψεις και μπαλκονια.
    Αναρωτεμαι τι εκτρωματα και κακογουστιες εχουμε να δουμε αν οντως επιτραπει .

    και μιας και ποσταρα ... μερικες φωτο απο το σπιτι μου .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  352,4 KB 
ID: 238083
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  243,6 KB 
ID: 238080
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  72,7 KB 
ID: 238081

    Οι πρωτες 2 ειναι απο το φωτοβολταικο συστημα , με τις παγιες καταναλωσεις και το λαπτοπ και TV .

    και στην 2η φωτο ειναι οι παγιες καταναλωσεις που εχουν μεινει στην ΔΕΗ .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 21-05-22 στις 11:54. Αιτία: διορθωση
    The gr81 .

  14. #14
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath

    ποσα βατ φωτοβολταικα εχεις βαλει ;
    εχεις αφιερωσει καποιες γραμμες απο ασφαλειες του πινακα στην τροφοδοσια τους απο τα φωτοβολταικα και μονο ,για να εχεις ταυτοχρονη καταναλωση και απο δεη και απο φ/β


    δεν νομιζω να θεσπισουν φωτοβολταικα σε μπαλκονια .τουλαχιστον οχι σαν υποχρεωση .
    εκτος αν φτασουμε σε καποιο σκηνικο να ειναι τοσο φθηνα και ανταποδοτικα τα φωτοβολταικα που να τα παιρνουν και τα βαζουν οπου χωρανε .

    εκτος απο κακογουστο θα προκαλει και αντανακλασεις που μπορει να ειναι ενοχλητικες ή και αφορητες για τους τριγυρω.

    δεν ξερω αν εχουν στο συνολο της ευρωπης μπαλκονια ωστε να μπορει να το αποφασισει η ΙΟΥ(eu) χωρις να προκαλεσει στοχευση .
    για τις προσοψεις , νομιζω οτι θα ειναι σπαταλη λογο της γωνιας κλισης τοποθετησης , εκτος αν τα βαζουν στις προσοψεις κτηριων με βασεις κεκλιμενες .
    σε διαταξη σαν τις παυλες απο κατω (προσοψη =' | ' , βαση =' - ' , φ/β =' / ' )

    /-|

    - - - Updated - - -

    σκεφτομαι την παλιοτερη εκφραση , "να χω την δικη μου στεγη" .
    αλλα και πως τα διαμερισματα δεν καλυπτουν αυτην την συνθηκη , μεχρι το ταβανι μπορει να εχει καποιος σε διαμερισμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 21-05-22 στις 13:52.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μεχρι στιγμης εχω 4*250w σε ενα ρυθμιστη φορτισης και 4*110w σε ενα αλλο.
    Εχω δει μαξιμουμ 1280 watt παραγωγη οταν ηταν αδειες οι μπαταριες .
    Συνηθως μπαινουν σε float πριν μεσημεριασει .

    Αυτα καταληγουν στις μπαταριες μαζι με ολα τα υπολοιπα . Inverter , shunt , cerbo gx κλπ κλπ .

    Απο εκεινο τον χωρο φευγουν τα 230ν με 3*2,5 καλωδιο και πανε στον πινακα. εννοειται ασφαλισμενα ολα με τις καταλληλες ασφαλειες .
    (οταν το παρουμε αποφαση να βαψουμε θα περασω μεγαλυτερο καλωδιο για μελλοντικη επεκταση) .

    στον πινακα εχω χωρισει τις καταναλωσεις. απο την μια μερια οι στανταρ που δεν θα ασχοληθω καθολου και θα μεινουν στην δεη .
    αυτες ειναι εστιες , φουρνος , μικροκυματα , πλυντηριο ρουχων και πιατων , A/C 24αρι , γκαραζ(μοτερ) .
    Α και μια πριζα στο χωλ για να βαζουμε σκουπα -ισιωτικο -πιστολακι .

    Απο την αλλη εχω τα 3 υπνοδωματια , σαλονι -κουζινα (με ψυγειο) , μπανιο , wc , αποθηκη , A/C δωμ 2 , A/C δωμ 3 .

    Οποτε ολα τα φωτα του σπιτιου , 2 λαπτοπ , pc , σερβερ , αυτοματισμοι , ρουτερς , ΑΡs , switches , 3 τηλεορασεις ( 65 + 55 +40 ) ειναι "δωρεαν" .

    Το ινβερτερ ( multiplus ii ) ειναι συνδεδεμενο και σε 220ν οποτε αν για καποιο λογο δεν εχω αρκετη μπαταρια , τραβαει απο το δικτυο .

    Και τελος στον πινακα εχω βαλει και ενα bypass οποτε στην χειροτερη γυρνανε ολα στην δεη οπως ηταν αρχικα με ενα απλο κλικ .


    Τις τελευταιες 20 μερες δεν εχω χρειαστει δεη , εκτος απο προχτες που χαλασε ο καιρος και οριακα εφτασα στο 64% μπαταρια .
    στο 60 ενεργοποιεται το ινβερτερ απο πριζα. δεν θελω να κατεβαινουν πιο κατω ( AGM )

    Σιγουρα ολο το καλοκαιρι εχω αρκετη ενεργεια , και απο φθινοπωρο θα δω πως θα πορευτω .

    Μολις μαζεψω λεφτα σκοπευω να βαλω ενα ακομα ινβερτερ παραλληλα και να βαλω πανω και πλυντηρια , μικροκυματα , και το μεγαλο AC .
    πανελ εχω κιαλλα να βαλω αν χρειαστει μαζι με τον ρυθμιστη τους .
    και μεγαλο ονειρο καποια στιγμη να βαλω μπαταριες lifepo4 . δυσκολο το βλεπω .


    Υ.Γ. κοιτα να δεις που θα την πατησω με την ΔΕΗ .
    με την καταναλωση να πεφτει κατακορυφα , θα με βαλουν στο ματι για ρευματοκλοπη και θα τρεχω .

    edit : σχετικα με τις καταναλωσεις δεη
    1) θερμοσιφωνα δεν αναβουμε ποτε , εχουμε ηλιακο . τον χειμωνα μονο που και που . ( απομακρυσμενα βεβαια μεσω αυτοματισμων ) .
    2) μαγειρευουμε μονο Σ/Κ και αυτο απλα φαγητα του μισαωρου . παιζει πολυ efood
    3) πλυτηριο πιατων μονο οταν θελουμε να τα βαλουμε στους 75 βαθμους για αποστειρωση . μια φορα το μηνα μονο .
    4) πλυντηριο ρουχων συχνα αλλα στους 35 βαθμους. οποτε η καταναλωση ειναι αρκετα χαμηλη .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 21-05-22 στις 14:55. Αιτία: διευκρινησεις
    The gr81 .

Σελ. 1 από 16 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας