Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 116
  1. #31
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nvp55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωστόσο διαπίστωσα το εξής παράδοξο. Όταν συνδέομαι στο Fritz το router "ακούει" μόνο στις διευθύνσεις 192.168.188.1, 169.254.1.1, fritz.box και όχι στην 192.168.1.10.
    Αν συνδεθώ στο modem-router ZTE δεν το βλέπει σε καμία διεύθυνση.
    Κάθε Router έχει 2 διευθύνσεις.
    α. Μία WAN με την οποία βγαίνει στο διαδίκτο και για το Fritz είναι αυτή που όρισες (192.168.1.10), καθώς δεν βγαίνει άμεσα αλλά μέσω του ΖΤΕ.
    β. Μία LAN, που στα Fritz εξαρχής είναι η 192.168.178.1 (σε αυτό το υποδίκτυο μοιράζει ο DHCP). Προφανώς για κάποιον λόγο την άλλαξε σε 192.168.188.1 και η συσκευή σου που συνδέεσαι πάνω του έχεις πάρει ΙΡ σε αυτή την περιοχή.

    Για να συνδεθείς από το ΖΤΕ στο Fritz πρέπει να το επιτρέψεις, καθώς εξαρχής κανένα Router δεν επιτρέπει εισερχόμενη κίνηση στη WAN θύρα και το Fritz δεν αποτελεί εξαίρεση.
    Αυτό γίνεται στο μενού Internet > Permit Access, αλλά μόνο σε https. Αναφέρει σε πλαίσιο τι πρέπει να πληκτρολογήσεις ανάλογα ποια πόρτα θα ορίσεις (εξαρχής είναι η 443).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nvp55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συνδεθώ από το Fritz στο modem-router και μετά πάω να συνδεθώ από τo ΖΤΕ μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:
    Αυτό γίνεται διότι το ΖΤΕ επιτρέπει μόνον ένα χρήστη συνδεδεμένο στο μενού του. Προφανώς είχες συνδεθεί όταν ήσουν κατευθείαν πάνω του και μετά από λίγο προσπάθησες να συνδεθείς και από το Fritz.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nvp55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι μου λέει ότι δεν έχει public ip το Fritz.
    Για να πάρει το Fritz (και οποιοδήποτε Router) δημόσια ΙΡ, υποχρεωτικά πρέπει να κάνει κλήση ΡΡΡοΕ. Μοναδική περίπτωση που δεν ισχύει αυτό είναι αν έχεις από τον πάροχο σταθερό Block IP's (επί εξτρα μηνιαία πληρωμή).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου , ως ISP εχει τον οτε .

    γιατι να μη βαλει το Frizbox ως router , να κανει provisioning τη τηλεφωνια αυτοματα (δε ξερω αν ισως ειναι παλιο friz να ζητήσει τους κωδικούς) και να μη εχει "πατεντες" ;
    Vodafone έχει, αλλά έχεις δίκιο στα υπόλοιπα. Κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί φέρνει την τηλεφωνία αναλογική στο Fritz (από το ΖΤΕ) αντί να την δουλέψει κατευθείαν σε αυτό, που θα παίζει ως DSL Router.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά μπορεί να βγει το Fritz στο internet, το έχουν καταφέρει αρκετοί σαν 2o πίσω από το modem. Το πρόβλημά του είναι ότι δεν βλέπει το Fritz καθόλου όταν συνδέεται στο ZTE απ'ότι λέει. Κάτι πρέπει να πειράξει από τις ρυθμίσεις του ZTE γιατί το Fritz δεν παίρνει public ip.
    Το πρόβλημά του δεν είναι να βγει στο διαδίκτυο. Μια χαρά βγαίνει. Το πρόβλημά του είναι να δουλέψει το VPN (και DDNS, My Fritz) και να έχει πρόσβαση στο Fritz από το διαδίκτυο.
    Το πρώτο είναι αδύνατον, όπως αναφέρει ο Στέλιος. Το δεύτερο γίνεται ακολουθώντας αυτό που ανέφερα παραπάνω κι επιπλέον (από το διαδίκτυο) χρειάζεται κανόνας port forwarding της πόρτας που θα ορίσει.

  2. #32
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    888
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Vodafone έχει, αλλά έχεις δίκιο στα υπόλοιπα. Κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί φέρνει την τηλεφωνία αναλογική στο Fritz (από το ΖΤΕ) αντί να την δουλέψει κατευθείαν σε αυτό, που θα παίζει ως DSL Router.
    Α , γιατι εγραφε ΟΤΕ στο #1

  3. #33
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άλλο μέλος άνοιξε το θέμα και ο φίλος αργότερα συνέχισε στην ίδια λύση.

  4. #34
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έκανες port forward 500 UDP & 4500 UDP και πάλι δεν σου παίζει το VPN, τότε κάτι παίζει με το ΖΤΕ. Από την στιγμή που έχεις cosmote μπορείς να κάνεις 2ο pppoe πάνω από το Fritz για να πάρει Public IP, ενώ είναι συνδεδεμένο πίσω από το ZTE. Χρησιμοποιείς τo username/passwd της σύνδεσης σου στο Internet. Αν δεν τα θυμάσαι μπορείς να βάλεις προσωρινά ως
    Κώδικας:
    username: otenet@otenet.gr
    και
    Κώδικας:
    password: otenet
    έτσι θα έχεις public IP πάνω στο fritzbox.
    Vodafone έχω, όχι cosmote.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε Router έχει 2 διευθύνσεις.
    α. Μία WAN με την οποία βγαίνει στο διαδίκτο και για το Fritz είναι αυτή που όρισες (192.168.1.10), καθώς δεν βγαίνει άμεσα αλλά μέσω του ΖΤΕ.
    β. Μία LAN, που στα Fritz εξαρχής είναι η 192.168.178.1 (σε αυτό το υποδίκτυο μοιράζει ο DHCP). Προφανώς για κάποιον λόγο την άλλαξε σε 192.168.188.1 και η συσκευή σου που συνδέεσαι πάνω του έχεις πάρει ΙΡ σε αυτή την περιοχή.

    Για να συνδεθείς από το ΖΤΕ στο Fritz πρέπει να το επιτρέψεις, καθώς εξαρχής κανένα Router δεν επιτρέπει εισερχόμενη κίνηση στη WAN θύρα και το Fritz δεν αποτελεί εξαίρεση.
    Αυτό γίνεται στο μενού Internet > Permit Access, αλλά μόνο σε https. Αναφέρει σε πλαίσιο τι πρέπει να πληκτρολογήσεις ανάλογα ποια πόρτα θα ορίσεις (εξαρχής είναι η 443).


    Αυτό γίνεται διότι το ΖΤΕ επιτρέπει μόνον ένα χρήστη συνδεδεμένο στο μενού του. Προφανώς είχες συνδεθεί όταν ήσουν κατευθείαν πάνω του και μετά από λίγο προσπάθησες να συνδεθείς και από το Fritz.


    Για να πάρει το Fritz (και οποιοδήποτε Router) δημόσια ΙΡ, υποχρεωτικά πρέπει να κάνει κλήση ΡΡΡοΕ. Μοναδική περίπτωση που δεν ισχύει αυτό είναι αν έχεις από τον πάροχο σταθερό Block IP's (επί εξτρα μηνιαία πληρωμή).

    - - - Updated - - -


    Vodafone έχει, αλλά έχεις δίκιο στα υπόλοιπα. Κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί φέρνει την τηλεφωνία αναλογική στο Fritz (από το ΖΤΕ) αντί να την δουλέψει κατευθείαν σε αυτό, που θα παίζει ως DSL Router.

    - - - Updated - - -


    Το πρόβλημά του δεν είναι να βγει στο διαδίκτυο. Μια χαρά βγαίνει. Το πρόβλημά του είναι να δουλέψει το VPN (και DDNS, My Fritz) και να έχει πρόσβαση στο Fritz από το διαδίκτυο.
    Το πρώτο είναι αδύνατον, όπως αναφέρει ο Στέλιος. Το δεύτερο γίνεται ακολουθώντας αυτό που ανέφερα παραπάνω κι επιπλέον (από το διαδίκτυο) χρειάζεται κανόνας port forwarding της πόρτας που θα ορίσει.
    Πως να το συνδέσω ως 1ο modem-router αφού ο πάροχος δεν μου δίνει κωδικούς για τηλεφωνία, μόνο το internet μπορεί να μου ρυθμίσει μου είπαν από το τεχνικό τμήμα της Vodafone.
    Άρα για να καταλάβω έχοντας 2ο router το Fritz δεν μπορώ να έχω τηλεφωνία voip στο κινητό;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο μέλος άνοιξε το θέμα και ο φίλος αργότερα συνέχισε στην ίδια λύση.
    Στο link γράφει ότι δίνει μόνο την τηλεφωνία από το 1ο router στο 2ο (Fritz). Εγώ έχω συνδέσει στην αναλογική έξοδο τηλεφωνίας του 1ου router (ZTE H267N) με καλώδιο Y (το ένα από το 2 καλώδια- το pstn rj11) και την έχω δώσει στην θύρα dsl/tel του Fritz 7340 (που καταλήγει rj45).

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο H267N που έχεις εσύ δεν γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος να βρεθεί ο κωδικός του VoIP. Υπάρχει επιβεβαιωμένα σε H267Α και H300s. Εφόσον τον βρεις, μετά ρυθμίζεις να παίζει στο Fritz.
    Υπάρχει η λύση να βάλεις το ΖΤΕ σε Bridge Mode, ώστε να δουλεύει μόνο ως Modem (μαζί και η τηλεφωνία) και το Fritz να παίζει ως κύριο και μοναδικό Router. Μετά φέρνεις σε αυτό την τηλεφωνία όπως το έχεις κάνει τώρα.
    Δες στο μενού αν υπάρχει επιλογή αλλαγής της σύνδεσης από ΡΡΡοΕ σε Bridge, αλλιώς θα χρειασθεί να βρεις τον κωδικό του χρήστη root.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nvp55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο link γράφει ότι δίνει μόνο την τηλεφωνία από το 1ο router στο 2ο (Fritz). Εγώ έχω συνδέσει στην αναλογική έξοδο τηλεφωνίας του 1ου router (ZTE H267N) με καλώδιο Y (το ένα από το 2 καλώδια- το pstn rj11) και την έχω δώσει στην θύρα dsl/tel του Fritz 7340 (που καταλήγει rj45).
    Το ίδιο πράγμα έχεις κάνει κι εσύ.

  6. #36
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τελικά σέταρα bridge to ZTE H267N και μετά σύνδεσα το Fritz. Επιτέλους απέκτησα και πολύ σταθερή διασύνδεση στο δίκτυο για τις συσκευές μου, αυτό είναι το θετικό.
    Αυτή είναι η γενική εικόνα (overview):
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 3.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  200,7 KB 
ID: 237647
    Αυτές τις ρυθμίσεις έκανα στο Fritz:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 1.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  227,9 KB 
ID: 237645
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 2.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  287,2 KB 
ID: 237646
    Mε το καλώδιο Υ πέρασα και την pstn τηλεφωνία στο Fritz. Ωστόσο ενώ φαίνεται ενεργό το τηλέφωνο στο μενού του router και όταν συνδέομαι στο κινητό εντός του χώρου με FritzAppFon, δεν μπορώ να κάνω εξερχόμενες καθόλου ενώ όταν με παίρνουν μου εμφανίζει τις κλήσεις σαν αναπάντητες.

    Πως μπορώ πλέον να συνδέσω και αναλογική συσκευή στο χώρο; Συνδέοντας κατευθείαν από την έξοδο phone 1 του ZTE H267N αναλογική συσκευή δεν δίνει τηλέφωνο.
    Προσπαθώντας να κάνω εγγραφή στο MyFritz βγάζει αυτό:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 4.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  159,9 KB 
ID: 237648
    Vpn πάλι γιοκ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 5.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  221,1 KB 
ID: 237649
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nvp55 : 06-05-22 στις 00:42.

  7. #37
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nvp55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε το καλώδιο Υ πέρασα και την pstn τηλεφωνία στο Fritz. Ωστόσο ενώ φαίνεται ενεργό το τηλέφωνο στο μενού του router και όταν συνδέομαι στο κινητό εντός του χώρου με FritzAppFon, δεν μπορώ να κάνω εξερχόμενες καθόλου ενώ όταν με παίρνουν μου εμφανίζει τις κλήσεις σαν αναπάντητες.

    Πως μπορώ πλέον να συνδέσω και αναλογική συσκευή στο χώρο; Συνδέοντας κατευθείαν από την έξοδο phone 1 του ZTE H267N αναλογική συσκευή δεν δίνει τηλέφωνο.

    Εδώ σε έχασα λίγο
    Ας τα πάρουμε απο την αρχή
    Το με το καλώδιο Υ παίρνεις τα τηλέφωνα απο την αναλογική θύρα του του ZTE και την πηγαίνεις στην είσοδο dsl του Fritz Σωστά;
    Στην fon1 του Fritz συνδέεις το τηλέφωνό σου.
    Στο wizard δήλωσες landline στην fon1 κουδουνίζει το τηλ. Σωστά;

    Πάμε παρακάτω.
    Κατεβάζεις το FritzAppFon στο κινητό σου ανοίγεις την εφαρμογή βάζεις τα στοιχεία του Fritz και συνδέεσαι.
    Μέχρι εδώ λογικά όσο είσαι συνδεμένος τοπικά με wifi πρέπει να μπορείς να κάνεις και να δέχεσαι κλήσεις (εφόσον φυσικά έχει ρυθμιστεί πρώτα σωστά η γραμμή τηλεφώνου) αν όχι κάτι έχει γίνει λάθος και πρέπει να το ξαναδούμε

    Πάμε παρακάτω τώρα.
    Για μπορείς να κάνεις/δέχεσαι κλήσεις με το FritzAppFon εκτός του δικού σου δικτύου πρέπει το Fritz να έχει πάρει public IP και μόνο τότε θα δουλέψουν οι υπηρεσίες του. Βλέπω τα screenshot που ανέβασες οτι έχει πάρει IP το Fritz αλλά είσαι σίγουρος οτι είναι public; Μήπως είναι σε CGNAT ;
    Αν πας εδώ https://whatismyipaddress.com/ η IP που δείχνει είναι με αυτή που λέει οτι έχει πάρει το Fritz;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nvp55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώντας να κάνω εγγραφή στο MyFritz βγάζει αυτό:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 4.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  159,9 KB 
ID: 237648
    Vpn πάλι γιοκ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 5.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  221,1 KB 
ID: 237649
    Αν δεν είναι ίδια το παίρνεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και τους λες να σε βγάλουν απο CGNAT γιατί έχεις κάμερες και χρειάζεσαι public IP

    Βλέπω ότι έχεις ISP την Vodafone ενώ εγώ όλα αυτά που σου λέω τα έχω δοκιμάσει με ΟΤΕ
    δεν ξέρω τι γίνεται με την vodafone Επιτρέπει δύο ταυτόχρονες κλήσεις όπως ο ΟΤΕ; που βρήκες τα στοιχεία της σύνδεσης για να κάνεις κλήση με το fritz;

  8. #38
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ σε έχασα λίγο
    Ας τα πάρουμε απο την αρχή
    Το με το καλώδιο Υ παίρνεις τα τηλέφωνα απο την αναλογική θύρα του του ZTE και την πηγαίνεις στην είσοδο dsl του Fritz Σωστά;
    Στην fon1 του Fritz συνδέεις το τηλέφωνό σου.
    Στο wizard δήλωσες landline στην fon1 κουδουνίζει το τηλ. Σωστά;

    Πάμε παρακάτω.
    Κατεβάζεις το FritzAppFon στο κινητό σου ανοίγεις την εφαρμογή βάζεις τα στοιχεία του Fritz και συνδέεσαι.
    Μέχρι εδώ λογικά όσο είσαι συνδεμένος τοπικά με wifi πρέπει να μπορείς να κάνεις και να δέχεσαι κλήσεις (εφόσον φυσικά έχει ρυθμιστεί πρώτα σωστά η γραμμή τηλεφώνου) αν όχι κάτι έχει γίνει λάθος και πρέπει να το ξαναδούμε

    Πάμε παρακάτω τώρα.
    Για μπορείς να κάνεις/δέχεσαι κλήσεις με το FritzAppFon εκτός του δικού σου δικτύου πρέπει το Fritz να έχει πάρει public IP και μόνο τότε θα δουλέψουν οι υπηρεσίες του. Βλέπω τα screenshot που ανέβασες οτι έχει πάρει IP το Fritz αλλά είσαι σίγουρος οτι είναι public; Μήπως είναι σε CGNAT ;
    Αν πας εδώ https://whatismyipaddress.com/ η IP που δείχνει είναι με αυτή που λέει οτι έχει πάρει το Fritz;



    Αν δεν είναι ίδια το παίρνεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και τους λες να σε βγάλουν απο CGNAT γιατί έχεις κάμερες και χρειάζεσαι public IP

    Βλέπω ότι έχεις ISP την Vodafone ενώ εγώ όλα αυτά που σου λέω τα έχω δοκιμάσει με ΟΤΕ
    δεν ξέρω τι γίνεται με την vodafone Επιτρέπει δύο ταυτόχρονες κλήσεις όπως ο ΟΤΕ; που βρήκες τα στοιχεία της σύνδεσης για να κάνεις κλήση με το fritz;
    Τσέκαρα και είδα ότι η ip είναι public.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 1.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  132,0 KB 
ID: 237653

    Σχετικά με την τηλεφωνία διαπίστωσα ότι δεν είναι αναμμένο το λαμπάκι στο phone 1 του ZTE. Δεν θα πρέπει να είναι κανονικά; Ωστόσο πως είναι enabled στο Fritz;
    Όταν σέταρα το ZTE του έκανα reset πρώτα, το έκανα bridge και στο τέλος το σύνδεσα στη γραμμή dsl. Μήπως έπρεπε μετά το reset να το συνδέσω στο dsl να πάρει την τηλεφωνία και μετά κατευθείαν στο pc για να γίνουν οι ρυθμίσεις σε bridge?Μήπως εκεί έγινε το μπέρδεμα;

  9. #39
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δώσε εικόνα με τις ρυθμίσεις της σύνδεσης του ΖΤΕ.
    Στο Fritz σωστά δείχνει ενεργή την τηλεφωνία καθώς την έχεις ρυθμίσει ως αναλογική. Ωστόσο από την στιγμή που δεν δουλεύει στο ΖΤΕ είναι λογικό να μην έρχεται στο Fritz.

  10. #40
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δώσε εικόνα με τις ρυθμίσεις της σύνδεσης του ΖΤΕ.
    Στο Fritz σωστά δείχνει ενεργή την τηλεφωνία καθώς την έχεις ρυθμίσει ως αναλογική. Ωστόσο από την στιγμή που δεν δουλεύει στο ΖΤΕ είναι λογικό να μην έρχεται στο Fritz.
    Αυτές είναι οι ρυθμίσεις στο ZTE
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 1.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  178,0 KB 
ID: 237666
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 2.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  143,4 KB 
ID: 237667
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 3.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  195,4 KB 
ID: 237668
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 4.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  160,3 KB 
ID: 237669

    Τελικά το σταθερό είναι οκ τώρα, δουλεύει και στην συσκευή αλλά και στην εφαρμογή FritzAppFon.
    Έκανα reset το ZTE, το σύνδεσα με τη dsl να σετάρει την τηλεφωνία και έπειτα το έκανα bridge.
    Τώρα να δούμε πως θα κάνουμε να δουλέψει η τηλεφωνία μέσω vpn. Αυτό δεν έχω καταφέρει ακόμα.

  11. #41
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ποιες ρυθμίσεις έχεις κάνει στο Fritz για το VPN και ποιον οδηγό ακολούθησες;
    Ρωτώ διότι το 7340 δεν έχει το v7 του firmware και μάλλον έχει άλλον τρόπο από τον σημερινό για ρύθμισή του (δεν τον θυμάμαι αυτή την στιγμή).

  12. #42
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες ρυθμίσεις έχεις κάνει στο Fritz για το VPN και ποιον οδηγό ακολούθησες;
    Ρωτώ διότι το 7340 δεν έχει το v7 του firmware και μάλλον έχει άλλον τρόπο από τον σημερινό για ρύθμισή του (δεν τον θυμάμαι αυτή την στιγμή).
    Δεν είναι πρόβλημα ρύθμισης του VPN αφού ούτε το myfritz του δουλεύει ούτε το FritzAppFon και πάω στοίχημα ότι ούτε DDNS θα δουλεύει
    Άρα για κάποιο λόγο δε φαίνεται από έξω.

  13. #43
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι πρόβλημα ρύθμισης του VPN αφού ούτε το myfritz του δουλεύει ούτε το FritzAppFon και πάω στοίχημα ότι ούτε DDNS θα δουλεύει
    Άρα για κάποιο λόγο δε φαίνεται από έξω.
    Τελικά κατάφερα και συνδέθηκα μέσω κινητού στήνοντας το vpn από το system-->Fritz!Box Users --> Show vpn settings (σου ανοίγει νέα σελίδα).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 4 (vpn).jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  225,1 KB 
ID: 237683
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 5 (vpn).jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  135,3 KB 
ID: 237684
    Στο myFritz αρνείται πεισματικά όμως...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 1.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  189,5 KB 
ID: 237692
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 2.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  161,6 KB 
ID: 237693
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 3.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  168,1 KB 
ID: 237694

  14. #44
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Τελικά όλα μόνος σου τα έλυσες απλά ψάχνοντας λίγο περισσότερο
    Έχω μερικές απορίες όμως

    Δεν το είχες κάνει αυτό πριν;

    Στα screenshot έδειχνες οτι ούτε στο myfritz μπορούσες να συνδεθείς ούτε με DDNS μπορείς τώρα;

    To VPN δεν είναι απαραίτητο να το στήσεις χειροκίνητα για να συνδεθείς με τα τηλέφωνα αφού το FritzAppFon δημιουργεί απο μόνο του μια VPN σύνδεση χωρίς δική σου παρέμβαση.
    Μπορείς να το τσεκάρεις αν πας στο internet - Permit Access - VPN έχει δύο συνδέσεις τώρα Μια αυτή που μόλις έκανες και μια που δημιουργήθηκε απο το FritzAppFon Άρα τα τηλέφωνα έπρεπε να λειτουργούν και χωρίς να στήσεις ξεχωριστό VPN

    Γιατί λοιπόν δεν δουλεύανε πριν σετάρεις το VPN ; Μάλλον κάπου αλλού είχες κάνει λάθος και απλά επαναλαμβάνοντας από την αρχή τα βήματα το διόρθωσες

    Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν. Καλοδούλευτο


    edit συμπλήρωσες τα screenshot όσο έγραφα και τώρα είδα οτι γράφεις για το Myfritz

    Για να δουλέψει Πρέπει να κάνεις login στο ρούτερ με κωδικό και username απο προεπιλογη το fritz έχει απαίτηση μόνο κωδικό για σύνδεση
    Μπορείς να το αλλάξεις απο το system - fritzbox users - login to access to the home network
    Στον χρήστη του fritz πρέπει να βάλεις και το emai του λογαριασμού myfritz
    Δες λίγο τον χρήστη σου ΄(system - fritzbox users) έχει email ; Αν όχι πάτα το μολυβάκι δεξια και συμπλήρωσε το. Επίσης εκεί που θα μπεις να το συμπληρώσεις δες αν είναι τσεκαρισμένο το
    Access from the Internet
    v Access from the Internet allowed
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios4711 : 06-05-22 στις 19:53. Αιτία: edit συμπλήρωσες τα screenshot όσο έγραφα και τώρα είδα οτι γράφεις για το Myfritz

  15. #45
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά όλα μόνος σου τα έλυσες απλά ψάχνοντας λίγο περισσότερο
    Έχω μερικές απορίες όμως

    Δεν το είχες κάνει αυτό πριν;

    Στα screenshot έδειχνες οτι ούτε στο myfritz μπορούσες να συνδεθείς ούτε με DDNS μπορείς τώρα;

    To VPN δεν είναι απαραίτητο να το στήσεις χειροκίνητα για να συνδεθείς με τα τηλέφωνα αφού το FritzAppFon δημιουργεί απο μόνο του μια VPN σύνδεση χωρίς δική σου παρέμβαση.
    Μπορείς να το τσεκάρεις αν πας στο internet - Permit Access - VPN έχει δύο συνδέσεις τώρα Μια αυτή που μόλις έκανες και μια που δημιουργήθηκε απο το FritzAppFon Άρα τα τηλέφωνα έπρεπε να λειτουργούν και χωρίς να στήσεις ξεχωριστό VPN

    Γιατί λοιπόν δεν δουλεύανε πριν σετάρεις το VPN ; Μάλλον κάπου αλλού είχες κάνει λάθος και απλά επαναλαμβάνοντας από την αρχή τα βήματα το διόρθωσες

    Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν. Καλοδούλευτο


    edit συμπλήρωσες τα screenshot όσο έγραφα και τώρα είδα οτι γράφεις για το Myfritz

    Για να δουλέψει Πρέπει να κάνεις login στο ρούτερ με κωδικό και username απο προεπιλογη το fritz έχει απαίτηση μόνο κωδικό για σύνδεση
    Μπορείς να το αλλάξεις απο το system - fritzbox users - login to access to the home network
    Στον χρήστη του fritz πρέπει να βάλεις και το emai του λογαριασμού myfritz
    Δες λίγο τον χρήστη σου ΄(system - fritzbox users) έχει email ; Αν όχι πάτα το μολυβάκι δεξια και συμπλήρωσε το. Επίσης εκεί που θα μπεις να το συμπληρώσεις δες αν είναι τσεκαρισμένο το
    Access from the Internet
    v Access from the Internet allowed
    Έχουν γίνει όλα αυτά από πριν αλλά και πάλι αρνείται!!!Anyway, αρκούμαι όπως δουλεύει τώρα. Αφού το βλέπω απέξω με αυτό τον τρόπο είμαι ok.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 1.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  92,9 KB 
ID: 237697
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 2.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  171,7 KB 
ID: 237698
    Τώρα θέλω η εισερχόμενη κλήση στην γραμμή της vodafone να χτυπά στην αναλογική συσκευή που είναι συνδεδεμένη στην fon1, στην ip τηλεφωνία (ίδιο νούμερο) που βγαίνει στο κινητό και σε μία δεύτερη ip τηλεφωνία που όρισα. Πως το κάνω αυτό;

Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας