Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 116
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Lightbulb
    Καλησπέρα στην παρέα,

    Νέος εδώ, μόλις έκανα την εγγραφή μου στο forum και δημιουργώ αυτό το νέο θέμα μήπως μπορέσετε με τις γνώσεις σας να με βοηθήσετε. Πριν γράψω το θέμα μου, να σας πω ότι έχω κάποιες βασικές και μόνο γνώσεις οπότε για αυτό και διαβάζοντας τα διάφορα θέματα στο forum δεν κατάφερα να καταλάβω πολλά πράγματα για αυτό και αποφάσισα να σας ρωτήσω μήπως μου τα διευκρινήσετε καλύτερα.

    Έχω μια μικρή επιχείρηση με ενοικιαζόμενα δωμάτια στη Χαλκιδική αλλά η βάση μου είναι Θεσσαλονίκη μιας και η δουλειά είναι εποχιακή οπότε εκεί βρίσκομαι τους θερινούς μήνες. Στην επιχείρηση έχω 2 τηλεφωνικές γραμμές από την COSMOTE και οι δύο, με ταχύτητα (έτσι όπως τη δείχνει στο προφιλ της COSMOTE) στα 40-45 Mbps/50 στην κάθε γραμμή. Γενικότερα οι εγκαταστάσεις στην περιοχή είναι από άλλες εποχές οπότε και που πιάνουμε αυτές τις ταχύτητες το θεωρούμε θαύμα. Μέσω ενός συστήματος που μου το εγκατέστησε ένας ειδικός παρέχω wifi στο κατάλυμα παντού χρησιμοποιώντας μια συσκευή MikroTik και 4-5 κεραίες μάρκας Ubiquiti.

    Σαν τηλεφωνική γραμμή χρησιμοποιώ τη μια εκ των δύο (η δεύτερη ήταν παλαιότερα για fax, πλέον φυσικά ποιος στέλνει fax, τώρα είναι μόνο για το internet). Μέχρι πριν την πανδημία το τηλέφωνο ήταν σχεδόν άχρηστο και δε χρησιμοποιούνταν καθώς η πελατεία ήταν αμιγώς απο το εξωτερικό, όμως με την πανδημία επαναφέραμε κάποια προγράμματα επιδοτούμενου τουρισμού οπότε έχουμε πλέον και Έλληνες πάλι οι οποίοι καλούν στο σταθερό τηλέφωνο για κρατήσεις. Λόγω όμως του ότι εγώ έχω πολλά πόστα στην μικρή αυτή επιχείρηση και δε μπορώ να είμαι μονίμως στο χώρο της reception (που έχω το τηλέφωνο) αλλά πολλές φορές ούτε και στην ίδια την επιχείρηση γιατί τρέχω με εξωτερικές δουλειές κάνω εκτροπή το σταθερό στο κινητό μου.

    Οι κλήσεις από τους υποψήφιους πελάτες αμέτρητες και το πρόγραμμα που έχω δεν επαρκεί να καλύψει με εκτροπή τις κλήσεις με αποτέλεσμα να ξεφεύγω στα λεπτά ομιλίας που έχω προς κινητά απο το σταθερό και να μου έρχονται αμύθητοι (κυριολεκτικά) λογαριασμοί τόσο πέρσι όσο και πρόπερσι.

    Αναρωτιέμαι εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να μετατρέψω την γραμμή αυτή (το τηλέφωνο 'βγαίνει' από το modem της COSMOTE, ένα Speedport) ώστε οι κλήσεις να χτυπάνε στη σταθερή συσκευή όταν είμαι στο γραφείο, αλλά παράλληλα να έρχονται με κάποιο τρόπο και στο κινητό μου ή υπολογιστή μέσω internet ώστε και όταν δεν είμαι εκεί να μπορώ να τις δέχομαι χωρίς να υπάρχει επιπλέον χρέωση της εκτροπής. Αντίστοιχα, εάν υπάρχει και δυνατότητα να καλώ πίσω εγώ κάποιον (από το κινητό μου) και να φαίνεται ότι τον καλώ από το σταθερό της επιχείρησης.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν λύσεις που μπορείτε να μου πρότεινετε. Εάν είναι εύκολο να μου εξηγήσετε τυχόν κωδικές ονομασίες γιατί δεν έχω την τεχνική γνώση (ακόμα) να τις κατανοήσω.

    Αχιλλέας

  2. #2
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achilleasthess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα,

    Νέος εδώ, μόλις έκανα την εγγραφή μου στο forum και δημιουργώ αυτό το νέο θέμα μήπως μπορέσετε με τις γνώσεις σας να με βοηθήσετε. Πριν γράψω το θέμα μου, να σας πω ότι έχω κάποιες βασικές και μόνο γνώσεις οπότε για αυτό και διαβάζοντας τα διάφορα θέματα στο forum δεν κατάφερα να καταλάβω πολλά πράγματα για αυτό και αποφάσισα να σας ρωτήσω μήπως μου τα διευκρινήσετε καλύτερα.

    Έχω μια μικρή επιχείρηση με ενοικιαζόμενα δωμάτια στη Χαλκιδική αλλά η βάση μου είναι Θεσσαλονίκη μιας και η δουλειά είναι εποχιακή οπότε εκεί βρίσκομαι τους θερινούς μήνες. Στην επιχείρηση έχω 2 τηλεφωνικές γραμμές από την COSMOTE και οι δύο, με ταχύτητα (έτσι όπως τη δείχνει στο προφιλ της COSMOTE) στα 40-45 Mbps/50 στην κάθε γραμμή. Γενικότερα οι εγκαταστάσεις στην περιοχή είναι από άλλες εποχές οπότε και που πιάνουμε αυτές τις ταχύτητες το θεωρούμε θαύμα. Μέσω ενός συστήματος που μου το εγκατέστησε ένας ειδικός παρέχω wifi στο κατάλυμα παντού χρησιμοποιώντας μια συσκευή MikroTik και 4-5 κεραίες μάρκας Ubiquiti.

    Σαν τηλεφωνική γραμμή χρησιμοποιώ τη μια εκ των δύο (η δεύτερη ήταν παλαιότερα για fax, πλέον φυσικά ποιος στέλνει fax, τώρα είναι μόνο για το internet). Μέχρι πριν την πανδημία το τηλέφωνο ήταν σχεδόν άχρηστο και δε χρησιμοποιούνταν καθώς η πελατεία ήταν αμιγώς απο το εξωτερικό, όμως με την πανδημία επαναφέραμε κάποια προγράμματα επιδοτούμενου τουρισμού οπότε έχουμε πλέον και Έλληνες πάλι οι οποίοι καλούν στο σταθερό τηλέφωνο για κρατήσεις. Λόγω όμως του ότι εγώ έχω πολλά πόστα στην μικρή αυτή επιχείρηση και δε μπορώ να είμαι μονίμως στο χώρο της reception (που έχω το τηλέφωνο) αλλά πολλές φορές ούτε και στην ίδια την επιχείρηση γιατί τρέχω με εξωτερικές δουλειές κάνω εκτροπή το σταθερό στο κινητό μου.

    Οι κλήσεις από τους υποψήφιους πελάτες αμέτρητες και το πρόγραμμα που έχω δεν επαρκεί να καλύψει με εκτροπή τις κλήσεις με αποτέλεσμα να ξεφεύγω στα λεπτά ομιλίας που έχω προς κινητά απο το σταθερό και να μου έρχονται αμύθητοι (κυριολεκτικά) λογαριασμοί τόσο πέρσι όσο και πρόπερσι.

    Αναρωτιέμαι εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να μετατρέψω την γραμμή αυτή (το τηλέφωνο 'βγαίνει' από το modem της COSMOTE, ένα Speedport) ώστε οι κλήσεις να χτυπάνε στη σταθερή συσκευή όταν είμαι στο γραφείο, αλλά παράλληλα να έρχονται με κάποιο τρόπο και στο κινητό μου ή υπολογιστή μέσω internet ώστε και όταν δεν είμαι εκεί να μπορώ να τις δέχομαι χωρίς να υπάρχει επιπλέον χρέωση της εκτροπής. Αντίστοιχα, εάν υπάρχει και δυνατότητα να καλώ πίσω εγώ κάποιον (από το κινητό μου) και να φαίνεται ότι τον καλώ από το σταθερό της επιχείρησης.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν λύσεις που μπορείτε να μου πρότεινετε. Εάν είναι εύκολο να μου εξηγήσετε τυχόν κωδικές ονομασίες γιατί δεν έχω την τεχνική γνώση (ακόμα) να τις κατανοήσω.

    Αχιλλέας
    Καλησπερα .
    ολλα αυτα που αναφερετε γινοντε πολυ ευκολα με ενα μικρο τηλεφωνικο κεντρακι (ακομη και software τυπου freePBX, 3CX , elasticx , asterisk) .

    το καλο με τον ΟΤΕ ειναι οτι δινει τους κωδικους τηλεφωνιας . οποτε . μπορειτε ευκολα να κανετε μια τετοια ψηφιακή λυση . Αφου εχετε ηδη wifi στο ξενοδοχειο σας και ελπιζω να ειναι ρυθμησμενη σωστα με Vlans , issolation κτλ
    (αρα LAN υποδομη υπαρχει ) με τη εγκατάσταση καποιου softphone και
    τη κατάλληλη ρύθμιση απο το κεντρο μπορειτε να εχετε και το σταθερο σας ασυρματα οποδηποτε μεσα στο κατάλυμα . Μπορουμε να το παμε ενα βημα παρακατω , αν φτιαξετε VPN server πανω σε αυτο το mikrotik μπορειτε να κανετε
    κλησεις με τον αριθμο της Επιχείρηση σας απ οπουδήποτε θα εχετε Internet .

    Δυστυχώς εμενα προσωπικά οι γνώσεις μου φτάνουν μεχρι εδω . Κατι τετοιο (τηλεφωνικο κεντρο) εχω σεταρει μονο σε επίπεδο σπιτιού και μονο για δοκιμες . ισως να έπρεπε να παρετε τη γνωμη κάποιου ειδικού .

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορείς να βάλεις κάποιο κέντρο voip ή κάποιο Modem τύπου fritz με το τελευταίο να είναι ίσως η καλύτερη επιλογή για κάποιον αρχάριο

    https://www.adslgr.com/forum/threads...RITZ!-Box-7590

    https://www.cosmote.gr/eshop/global/...estid=27782852


    Μπορεί να συνδεθεί στην γραμμή, να πάρει την τηλεφωνία και μετά εσύ με την εφαρμογή που παρέχει να συνδέσεις εκεί το κινητό σου και να είναι σαν να είσαι στον χώρο.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα συμφωνήσω το fritzbox θα είναι πιο εύκολη λύση.
    Αν και προσωπικά δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμα το συγκεκριμένο
    as long as we live you learn and they learn

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ωραια ολα αυτα αλλα ο ανθρωπος δεν ειναι nerd. Επισης δεν ειναι μονιμα στο χωρο, ο οποιος λειτουργει εποχιακα.
    Σε μια πιο business προσεγγιση θα εκανα αυτό
    https://www.ephone.gr/ypiresies/epho...lity-extension

    Ειτε με νεο αριθμο που θα δηλωθει παντου, είτε μεταφεροντας τον υπαρχοντα (καταργωντας την vdsl και βαζοντας νεα).
    Το καθενα εχει τη δυσκολια του απο διαδικαστικης αποψεως.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ζητά από cosmote το digital office. Εικονικό τηλεφωνικό κέντρο που μάλλον μπορείς να έχεις όλες τις λειτουργίες που θες χωρίς να αγοράσεις εξοπλισμό που θέλει την δική του συντήρηση και παραμετροποίηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βάλεις κάποιο κέντρο voip ή κάποιο Modem τύπου fritz με το τελευταίο να είναι ίσως η καλύτερη επιλογή για κάποιον αρχάριο

    https://www.adslgr.com/forum/threads...RITZ!-Box-7590

    https://www.cosmote.gr/eshop/global/...estid=27782852


    Μπορεί να συνδεθεί στην γραμμή, να πάρει την τηλεφωνία και μετά εσύ με την εφαρμογή που παρέχει να συνδέσεις εκεί το κινητό σου και να είναι σαν να είσαι στον χώρο.
    To 7330 ή το 7340 κάνει;
    Ψάχνω κι εγώ τρόπο να έχω γραμμή vodafone στο κινητό μου για να μπορώ να καλώ απεριόριστα σταθερά.
    Υπάρχει οδηγός για να γίνει κάτι τέτοιο ή θέλει πολύ ψάξιμο;

  8. #8
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT, Mikrotik x86
    Προσωπικά θα πήγαινα σε μια από τις παρακάτω επιλογές:
    -Προτεινόμενη λύση. fritzbox 7390 International, το βρίσκες από ebay για λιγότερα από 40€, ώστε να δοκιμάσεις αν σου κάνει η λύση. παίρνεις το καλώδιο τηλεφωνίας από το Speedport και το ρίχνεις στο Fritzbox. Κατόπιν με ρυθμίσεις πάνω στο Fritzbox φτιάχνεις για τον τηλεφωνικό σου αριθμό (πχ 2310123456) να χτυπάει στην Fon1 όπου θα έχεις μια αναλογική συσκευή στον χώρο της reception, αλλά και έναν ΙΡ χρήστη τον οποίο θα βάλεις στο κινητό σου. στο κινητό μπορείς είτε από την native sip εφαρμογή του Android ή από κάποιο app. θα μπορείς να συνδέεσαι από όλο το δίκτυο του ξενοδοχείου σου σαν να είσαι στον χώρο της reception.
    Για την περίπτωση που είσαι εκτός δικτύου του ξενοδοχείου, τότε θα πρέπει να κάνεις ένα VPN με το Fritzbox και το κινητό σου.
    απ΄όπου κ να είσαι θα μπορείς να καλείς μέσω του σταθερού σου, ενώ θα είσαι εκτός reception.

    -συνδρομή στην ephone, σύμβαση μαζί τους ώστε στην εξερχόμενη να εμφανίζεις τον αριθμό του σταθερού σου, εκτροπή του 2310123456) στο νούμερο που θα σου δώσει η ephone. έτσι όποιος σε καλεί στο 2310123456 θα γίνεται προώθηση στην ephone(δωρεάν από τα απεριόριστα σταθερά Ελλάδος) και εσύ θα έχεις registered τον λογαρισμό της ephone. Μπελαλίδικη λύση, αλλά γλυτώνεις το vpn.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nvp55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 7330 ή το 7340 κάνει;
    Ψάχνω κι εγώ τρόπο να έχω γραμμή vodafone στο κινητό μου για να μπορώ να καλώ απεριόριστα σταθερά.
    Υπάρχει οδηγός για να γίνει κάτι τέτοιο ή θέλει πολύ ψάξιμο;

    Το 7590 το πρότεινα καθώς υποστηρίζεται απο τον ΟΤΕ, αν έχεις vodafone Και έχεις voip δεν θα σου κάνει, αν έχεις κλασική Pstn τότε νομίζω πως και άλλα fritz μπορούν

  10. #10
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT, Mikrotik x86
    το 7330 & 7340 έχει μόνο για αναλογική γραμμή. αν έχεις bri θύρα δεν θα εξυπηρετήσει. Στην περίπτωση σου αναφέρεις Vodafone, θεωρώ οικιακό πακετο, οπότε ναι θα σε βολέψει.
    η λύση που πρότεινα δεν χρειάζεται να μπλέξεις με κωδικούς, registration, ρυθμίσεις sip. απλά συνδέεις ένα καλώδιο στην dsl/tel του Fritzbox από την θύρα τηλεφωνίας του Speedport.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atux_null : 15-03-22 στις 16:42.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά συνδέεις ένα καλώδιο στην fon 1 του Fritzbox από την θύρα τηλεφωνίας του Speedport.
    Η fon1 είναι για να συνδέεται τηλεφωνική συσκευή,
    δεν είναι για να μπαίνει η τηλεφωνία στο Fritz,
    είναι για να βγαίνει.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT, Mikrotik x86
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η fon1 είναι για να συνδέεται τηλεφωνική συσκευή,
    δεν είναι για να μπαίνει η τηλεφωνία στο Fritz,
    είναι για να βγαίνει.
    έχεις δίκιο. από κεκτημένη ταχύτητα το έγραψα. το διόρθωσα παραπάνω σε dsl/tel. ευχαριστώ.
    Ούτως η άλλιως έχω γράψει λίγο πιο πάνω ότι στην fon1 θα έχει ένα αναλογικό στον χώρο της reception.
    η λύση είναι πολύ απλή για το κομμάτι της τηλεφωνίας του LAN και δεν μπλέκεις με πολλές ρυθμίσεις του SIP κτλ.
    για το κομμάτι του VPN έχει ενσωματομένο το fritzbox πάνω του και δεν χρειάζεται να επενδύσεις σε κάτι επιπλέον.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 7330 & 7340 έχει μόνο για αναλογική γραμμή. αν έχεις bri θύρα δεν θα εξυπηρετήσει. Στην περίπτωση σου αναφέρεις Vodafone, θεωρώ οικιακό πακετο, οπότε ναι θα σε βολέψει.
    η λύση που πρότεινα δεν χρειάζεται να μπλέξεις με κωδικούς, registration, ρυθμίσεις sip. απλά συνδέεις ένα καλώδιο στην dsl/tel του Fritzbox από την θύρα τηλεφωνίας του Speedport.
    Ναι οικιακό πακέτο Vodafone έχω και η γραμμή είναι voip. Υπάρχει κάποιος οδηγός για το Fritz 7340 που το έχω ήδη;
    Είδα ότι η μόνη διαφορά μεταξύ 7340 και 7390 είναι ότι το 2ο έχει 2 θύρες lan παραπάνω και θύρα isdn.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Θα συμβουλευα εντονα να αποφευχθουν οι αναλογικες πόρτες γιατι δημιουργουν περισσοτερα θεματα από οσα λύνουν.
    Μονο ως εσχατη/προσωρινη λύση.
    Λογικα το 7340 μπορει να συνδεθει με κωδικους απευθειας στη vodafone.

  15. #15
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT, Mikrotik x86
    για να το συνδέσεις απευθείας με Vodafone χρειάζεσαι κωδικούς Internet, αλλά κ τηλεφωνίας (τους οποίους πρέπει να βρεις με κάποιον "μαγικό" τρόπο). Η λύση που σου πρότεινα https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post7224392 ειναι χωρίς να μπλέξεις με κωδικούς. Οι ρυθμίσεις είναι σχεδον οι ίδιες στα router της σειράς 73xx, 74xx, 75xx μικροδιαφορές.

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας