Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 116
  1. #91
    Εγγραφή
    15-02-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Περίεργο, αλλά προφανώς συνδέεται στο vpn αλλά κάτι σου κόβει το upload και το download από το internet που συνδέεται το κινητό.

  2. #92
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μήπως να τσεκάρω αν είναι κλειστές πόρτες στη σύνδεση internet που την παίρνω μέσω wifi; Ή δεν παίζει ρόλο εφόσον έχω σύνδεση στο vpn; Δεν έχω όμως upload/download καθόλου (τσεκαρισμένο με speedtest).

  3. #93
    Εγγραφή
    01-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    παιδιά ψάχνω και γω μια αντίστοιχη υλοποίηση και διάβασα όλο το νήμα.

    αυτά που έχω καταλάβει είναι τα εξής:

    1. δεν έγινε δυνατό το fritzbox να πάρει public ip συνδεόμενο με το zte χωρίς το τελευταίο να είναι σε bridge.

    2. αν το βάλουμε σε bridge το zte, τότε είναι εφικτό να πάρει public ip και σχετικά εύκολα ρυθμίζεται και το vpn, το οποίο λειτουργεί.

    3. υπάρχουν προβλήματα ποιότητας στις κλήσεις μέσω vpn.

    αυτό που θα ήθελα κυρίως ήταν να καταφέρνα να λειτουργεί η τηλεφωνία στο fritzbox χωρίς να μπει το zte σε bridge αλλά και ψάχνοντας στο νετ δεν βρήκα καποιον οδηγο καποιου που να το κατάφερε.

  4. #94
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Χωρίς να γίνει bridge το ZTE δεν γίνεται, δεν υπάρχει λύση, το είχα ψάξει κι εγώ.
    Τι προβλήματα ποιότητας έχεις;

  5. #95
    Εγγραφή
    01-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    αα ακομα δεν το εχω σεταρει μεσω του zte σε bridge. εχω παρει ενα fritzbox 7390 refurbished και εχοντας το συνδεσει απλα στο zte οταν συνδεομαι με αυτο εχω χαμηλες ταχυτες, τυπου 100mbps ενω με το zte πιανω οσο η γραμμη μου , γυρω στα 200.

    οποτε για μενα δεν αξιζε να εχω το zte σε bridge.

    - - - Updated - - -

    να ρωτήσω κάτι ακόμα τους ειδικούς, που το έψαξαν.

    στην αρχή του νήματος υπήρχε μια προσπάθεια να γίνει πρόσβαση στο fritzbox μέσω port forward απο zte.

    το fritzbox εχιε τη δυνατοτητα να επτιρεψει τη συνδεση σε ip phone device μέσω του ιντερνετ, δηλαδή χωρίς vpn.

    εν τέλει είναι εφικτό να έχουμε πρόσβαση στο fritzbox μέσω port forwarding απο το zte ουτως ώστε να δώσουμε την διευθύνση του ως sip server κλπ?

    ευχαριστώ.

  6. #96
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα πρέπει να κάνεις port forward κάποιες πόρτες προς την IP του Fritz:
    α. Την UDP 5060 για να γίνει σύνδεση στο PBX του fritz.
    β. Τις UDP 7078-7109 που χρησιμοποιούνται για την ομιλία κατά την διάρκεια της κλήσης.
    γ. Στο Telephony > Telephone Numbers > Line Settings, ενεργοποίησε την επιλογή "Keep port sharing of the internet router enabled for telephony" που βρίσκεται χαμηλά στην σελίδα στο τμήμα Telephony connection (εμφανίζεται πατώντας το "Changing the Settings").
    δ. Ισχυρό κωδικό στην ρύθμιση του extension που θα δημιουργήσεις στο Fritz και στο οποίο θα συνδέεσαι απ' έξω.

  7. #97
    Εγγραφή
    01-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    δεν καταλαβαινω το εξης: πως θα βρω την ip του frizbox για να την βαλω ως server? δεδομενου οτι το fritz εχει την εσωτερικη ip ?

    με το εσωτερικο δικτυο συνδεομενος βαζοντας την τοπικη ip του fritz (192.168.1.20 πχ) συνδεομαι μεσω ενος voip app κανονικα. πως μπορω ομως να συνδεθω εκτος του τοπικου δικτυου ομως;

    μήπως πρέπει να βάλω την public ip μου βάζοντας στο τέλος ":5060" ;

    τέλος, να σημειώσω ότι η ip μου ξεκινά από 109.ΧΧΧ . έχω πει σε wind να με βγαλει απο το NAT και μου εχει πει το εχει κανει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgew : 16-11-22 στις 18:39.

  8. #98
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από έξω συνδεόμαστε ΠΑΝΤΑ με χρήση είτε της δημόσιας ΙΡ είτε του hostname κάποιας DDNS υπηρεσίας.
    Το αν θα βάλεις στο τέλος την πόρτα 5060, εξαρτάται την εφαρμογή sip client που θα χρησιμοποιήσεις. Συνήθως δεν χρειάζεται.

  9. #99
    Εγγραφή
    01-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    δοκιμάζω την ip μου ή προσθέτω και την πόρτα, αλλά δεν γίνεται σύνδεση, δεν βρίσκει καν το host server.

    σε ενα σιτε που ελέγχει πόρτες μου δείχνει ότι είναι ανοιχτές οι πόρτες που μου ειπες. θυμιζω το router μου είναι συνδεδεμνο ως ip client στο zte. ευχαριστω για κάθε βοήθεια.

  10. #100
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Εχεις κανει και τα αντιστοιχα port forward απο το ZTE προς την ip του ρουτερ σου?

  11. #101
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προσπαθείς να συνδεθείς από άλλο εξωτερικό δίκτυο ή μέσω του δικού σου, απλά κάνοντας χρήση της δημόσιας ΙΡ;
    Έχεις ρυθμίσει στο Fritz το extension (π.χ. 620) και είναι αυτό ρυθμισμένο στον sip client που θα κάνει χρήση της τηλεφωνίας;
    Στο δικό σου LAN, δουλεύει η τηλεφωνία του sip client;

  12. #102
    Εγγραφή
    01-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    είχα ανοίξει από το zte τις πόρτες. από το fritzbox.

    να σημειώσω ότι ειχα συνδέσει το fritzbox ως ip client γιατι ετσι το βλεπει και το zte και ειναι πληρως ενσωματωμενο σε αυτο (οπως καταλαβαινω) και με την επιλγοη αυτη δεν μπορούσα καν να δω να ανοιξω πορτες στο fritz.

    για αυτό το συνέεσα με την επιλογή existing connection over lan, και τωρα μπορώ να ανοίξω πόρτες στο fritz (πλην όμως δεν μπόρω να αποκτήσω πρόσβαση σε αυτό όταν είμαι συνδεδεμένος από το zte όπως πριν - δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα)

    επίσης μπορώ μεν να ανοίξω πόρτες, αλλά δεν βρίσκω πως θα μπορούσα να ανοίξω πόρτες για το ίδιο το ρουτερ γιατί μου ζητάει να βάλω την ip address και έχω δοκιμάσει είτε την default του fritz είτε αυτήν που έχει πάρει απο zte, αλλά καμία δεν δουλεύει.

    αυταααααααα.... είναι τόσες διαφορετικές οι επιλογές και δεν μπορώ πραγματικά να καταλαβώ πως μπορούν να σεταριστούν όλα σωστα.

    - - - Updated - - -

    προς @jkoukos

    προσπαθω και από τα δύο να δω αν λειτουργήσει κάποιο. ιδανικά θέλω να συνδέομαι εξωτερικό.

    το extention το εχω ρυθμισει και έχω συνδεθεί στο παρελθον αυτό τοπικά (έχοντας το fritz ως ip client και γραφοντας τη διευθυνση που έχει στο δίκτυο)

  13. #103
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Άνοιγμα πορτών γίνεται μόνον στον router που κάνει την σύνδεση στο διαδίκτυο, προς την ΙΡ που έχει το Fritz.
    β. Πρώτα εξασφαλίζουμε ότι δουλεύει σωστά η τηλεφωνία εντός του τοπικού δικτύου και μετά ξεκινάμε τις ρυθμίσεις για σύνδεση και λειτουργία από το διαδίκτυο.
    γ. Το ότι το είχες κάνει κάποια αόριστη στιγμή στο παρελθόν, είναι άσχετο με το τώρα, ειδικά αν δεν θυμάσαι τα βήματα και τις ρυθμίσεις που είχες ακολουθήσει. Τώρα ξεκινάς από την αρχή.

  14. #104
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα κι από εμένα.
    Πιθανόν μέσα στο μήνα αλλάζω πάροχο και η τηλεφωνία δεν είναι voip.
    Μου είπε ο πάροχος ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω υπάρχουν εξοπλισμό. Θα χρησιμοποιήσω πάλι καλώδιο Y που το rj 45 θα κουμπώσει στο fritz και τα 2 rj11 στο splitter για να μη χάσω τις ρυθμίσεις που έχω κάνει ήδη για την τηλεφωνία μέσω vpn?
    Ή χρειάζεται επιπλέον ρύθμιση;

  15. #105
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από την στιγμή που η τηλεφωνία δεν είναι VoIP και παραμένει PSTN, συνεχίζεις όπως είσαι σήμερα απλά αλλάζοντας τα στοιχεία σύνδεσης με αυτά του νέου παρόχου.

Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας