Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΑΙΟΜΟΝΑΣΤΗΡΟ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 14.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω αρκετό καιρό ΝΟVA 100 mbps.

    Είχα κάποια προβλήματα στο παρελθόν με χαμηλές ταχύτητες στο σπίτι αλλά λύθηκε όταν τράβηξα νέα γραμμή που να πηγαίνει απευθείας το router. Οι ταχύτητες που έπιανα ήταν από 90 - 82 Mbps (μένω σε χωριό της επαρχίας - οπότε μια χαρά ήμουνα ικανοποιημένος με αυτή τη ταχύτητα).

    Εδώ και κανά μήνα περίπου όμως (τότε το παρατήρησα - μπορεί να ήταν και πιο πρίν το πρόβλημα) συγχρονίζει στα 59-60.

    Την προηγούμενη βδομάδα που βρήκα χρόνο, δήλωσα τη βλάβη και ήρθε τεχνικός της NOVA και εντόπισε ότι όντως το πρόβλημα υπάρχει και έδωσε βλάβη ΟΤΕ.

    Ο ΟΤΕ ήρθε και απήλθε, δήλωσε στη NOVA αδυναμία επισκευής της βλάβης και από ότι μου είπαν από την ΝΟVA η αιτιολογία του ΟΤΕ ήταν ότι τόσο σηκώνει η γραμμή (!!!! - Μερικούς μήνες πριν σήκωνε 82 - 90 τώρα βρήκε να τους "πέσει" ? ) και δεν γίνεται να αλλάξει.

    Προφανώς και δεν φταίει η NOVA αλλά ο ΟΤΕ. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

    Επίσης το τεχνικό τμήμα της NOVA με ενημέρωσε ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου το τμήμα προσφορών για προσφορά. Τι προσφέρουν σε αυτή την περίπτωση;

    Παραθέτω στατιστικά σημερινά και 2 παλαιότερα όπου συγχρόνιζε σε πολύ υψηλότερες ταχύτητες.....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  new.jpg 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  135,9 KB 
ID: 235160Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  old1.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  118,8 KB 
ID: 235161Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  netstat.jpg 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  247,0 KB 
ID: 235162
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiankap : 21-02-22 στις 20:48.
    DESKTOP: MSI B150M PRO-VDH, i5-6500, Crucial Ballistix Sport 2x8 GB 2400 Mhz DDR4, GIGABYTE 750Ti GAMING EDITION 2 GB, SAMSUNG 850 EVO SSD 250 GB, TOSHIBA DT01ACA200 2 TB, DVD-RW SAMSUNG SH-224FB, COOLER MASTER 690 NVIDIA EDITION, COOLER MASTER 600 W SILENT PRO.MONITOR: DELL 2209WA (+ΑΧ510 speakers). CONSOLES: XBOX ONE.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Έχει πολλά λάθη η γραμμή σου.
    Υπάρχει πρόβλημα με την καλωδίωση.
    Το καλύτερο είναι να πας σε VDSL 50Mbps, μην πληρώνεις άδικα για 100 (εκτός και αν έχουν ίδια τιμή).

  3. #3
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΑΙΟΜΟΝΑΣΤΗΡΟ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 14.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει πολλά λάθη η γραμμή σου.
    Υπάρχει πρόβλημα με την καλωδίωση.
    Το καλύτερο είναι να πας σε VDSL 50Mbps, μην πληρώνεις άδικα για 100 (εκτός και αν έχουν ίδια τιμή).
    Φίλε μου η τιμή έχει 3 € διαφορά δεν αξίζει είπα να δεχτώ τα 60 mbps με την ελπίδα μήπως διορθωθεί.

    Το πρόβλημα όμως πλέον είναι άλλο.

    Έχω συχνά κολλήματα και διακοπές στο internet, δηλαδή ενώ όλα τα led στο ρουτερ είναι πράσινα - δεν έχω πρόσβαση στο Internet,τα βίντεο στο youtube κολλάνε κλπ

    Η δε τηλεφωνία είναι για τον π.... με παράσιτα ή διακοπές αρκετά συχνά.
    Συνήθως όταν συμβαίνουν τα κολλήματα στο Internet μετά από λίγο στο router ανάβει κόκκινο το led του internet ο συγχρονισμός όμως παραμένει. Για παράδειγμα πριν από λίγο που ξανασυνέβη αυτό και όπως φαίνεται από τις φώτο που επισυνάπτω, ο συγχρονισμός της γραμμής είναι σταθερός κοντά 14 h και η σύνδεση μου έχει μόνο 6 λεπτά που επανήλθε.

    Όταν μίλησα με την εταιρεία μου είπαν πάλι το γνωστό παραμύθι, είναι μη επισκευάσιμη βλάβη από την Cosmote και ότι δικαιολογούνται τέτοιες ταχύτητες λόγω της απόστασης που βρίσκομαι.

    Έχω όμως μια υποψία : Αν πάω Cosmote γιατί κάτι μου λέει ότι οι ταχύτητές μου θα είναι άψογες χωρίς πτώσεις-διακυμάνσεις και διακοπές και ότι θα βρουν την βλάβη και θα την φτιάξουν;

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω μια καταγγελία προς Cosmote ; Υποψιάζομαι ότι δεν είναι μη επισκευάσιμη η βλάβη αλλά δεν υπάρχει θέληση για την επισκευή της. Πριν μήνες άγγιζα 90αρια παρά την απόσταση και δεν είχα ούτε διακοπές ούτε αποσυνδέσεις ούτε άλλα παρόμοια (αν δείτε πιο πάνω η γραμμή λειτουργούσε 562h σερί). Άρα κάτι χάλασε και δεν έχουν την διάθεση να το φτιάξουν πιθανότατα επειδή είμαι πελάτης της NOVA.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  STATS GRAMMHS.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  43,5 KB 
ID: 236017 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL STATUS.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  16,0 KB 
ID: 236018
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiankap : 18-03-22 στις 17:47.
    DESKTOP: MSI B150M PRO-VDH, i5-6500, Crucial Ballistix Sport 2x8 GB 2400 Mhz DDR4, GIGABYTE 750Ti GAMING EDITION 2 GB, SAMSUNG 850 EVO SSD 250 GB, TOSHIBA DT01ACA200 2 TB, DVD-RW SAMSUNG SH-224FB, COOLER MASTER 690 NVIDIA EDITION, COOLER MASTER 600 W SILENT PRO.MONITOR: DELL 2209WA (+ΑΧ510 speakers). CONSOLES: XBOX ONE.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν μένεις στην ίδια ταχύτητα θα πρέπει να ζητήσεις να σε βάλουν σε κλειδωμένο Profile...
    Κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ...

  5. #5
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΑΙΟΜΟΝΑΣΤΗΡΟ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 14.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή δεν το γνωρίζω το άθλημα, τι σημαίνει κλειδωμένο profile?
    Ποιος είναι αρμόδιος η nova ή η cosmote? Πως το ζητάω?

    Και η καταγγελία προς τα που θα γίνει (cosmote η nova)?
    DESKTOP: MSI B150M PRO-VDH, i5-6500, Crucial Ballistix Sport 2x8 GB 2400 Mhz DDR4, GIGABYTE 750Ti GAMING EDITION 2 GB, SAMSUNG 850 EVO SSD 250 GB, TOSHIBA DT01ACA200 2 TB, DVD-RW SAMSUNG SH-224FB, COOLER MASTER 690 NVIDIA EDITION, COOLER MASTER 600 W SILENT PRO.MONITOR: DELL 2209WA (+ΑΧ510 speakers). CONSOLES: XBOX ONE.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Έχεις καλωδιακό πρόβλημα και γι ' αυτό έχεις τα προβλήματα που αναφέρεις.
    Αν είναι "μη επισκευάσιμη" βλάβη έχεις 2 επιλογές (φυσικά προϋπόθεση είναι να έχεις ελέγξει την καλωδίωση σου πρώτα) :
    1. Κάνεις υποβάθμιση του πακέτου στα 50Mbps για να μειωθούν (κάποια μπορεί να λυθούν) τα προβλήματα σου.
    2. Αλλάζεις πάροχο και πας ΟΤΕ που μπορεί (ανάλογα την περίπτωση) και να σου "επισκευάσει" την βλάβη.
    Για οποιοδήποτε πρόβλημα έχεις μιλάς μόνο με τον πάροχο σου (NOVA), δεν έχεις καμιά δουλειά με τον ΟΤΕ.
    Ούτε πελάτης του εισαι, ούτε θα ασχοληθεί μαζί σου (παρά μόνο αν εισαι πελάτης του).
    Οποιαδήποτε καταγγελία και να κάνεις, θα την κάνεις εναντίον του παρόχου σου (άσχετα αν δεν δικαιωθείς).
    Κανονικά επειδή δεν σου παρέχουν τις υπηρεσίες που πληρώνεις θα πρέπει να σε αφήσουν να φύγεις (αν θέλεις να φύγεις) αζημίως, αλλά αυτό να στο δώσουν γραπτώς και όχι από το τηλέφωνο.
    Διαφορετικά κανε υποβάθμιση σε 50Mbps (και να σου κάνουν πίστωση το διάστημα που είχες πρόβλημα) για να βελτιωθεί η κατάσταση σου (μειωθούν τα προβλήματα σου).
    Το ότι πριν κάποιους μήνες δούλευε κάτι καλά ΔΕΝ σημαίνει ότι θα δουλεύει έτσι για πάντα.
    Όλο και κάτι θα συμβεί.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας