Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-45 από 45
  1. #31
    Εγγραφή
    15-02-2022
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαινεις ότι και με του ΟΤΕ το router από τη vodafone παίρνεις σύνδεση. Δεν φταίει η Vodafone, ρυθμίσεις στο router ίσως. Εκτός και είχες περάσει VPN καπως στου ΟΤΕ.
    Ναι προφανώς το ρουτερ φταίει. Με vpn πάντως δουλεύει στο κινητό και στον υπολογιστή. Χωρίς όχι. Οπότε γιαυτό λέω να πάρω android box να περάσω κ εκεί vpn και να τελειώσει το θέμα να παίζει και στη τηλεόραση. Απλά δεν ξέρω ποιο android box να πάρω

  2. #32
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εγω οπως το καταλαβαινω απο τα ποστ ειναι το εξης :

    Εχεις παρει μια υπηρεσια απο το εξωτερικο ( IPTV ) και θελεις να την χρησιμοποιησεις στην Ελλαδα .

    Δεν δουλευει εξαιτιας των γεωγραφικων περιορισμων . Και καλα κανει αφου ετσι εχει φτιαχτει να δουλευει .

    Μεσω VPN ομως δουλευει . Αρα δεν φταιει ουτε καποιο ρουτερ ουτε καποια γραμμη ινετ .


    Το προβλημα ειναι ουσιαστικα στην τηλεοραση σου που δεν μπορεις να δεις επειδη δεν παιρνει VPN .
    The gr81 .

  3. #33
    Εγγραφή
    15-02-2022
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω οπως το καταλαβαινω απο τα ποστ ειναι το εξης :

    Εχεις παρει μια υπηρεσια απο το εξωτερικο ( IPTV ) και θελεις να την χρησιμοποιησεις στην Ελλαδα .

    Δεν δουλευει εξαιτιας των γεωγραφικων περιορισμων . Και καλα κανει αφου ετσι εχει φτιαχτει να δουλευει .

    Μεσω VPN ομως δουλευει . Αρα δεν φταιει ουτε καποιο ρουτερ ουτε καποια γραμμη ινετ .


    Το προβλημα ειναι ουσιαστικα στην τηλεοραση σου που δεν μπορεις να δεις επειδη δεν παιρνει VPN .
    Ναι αυτό ακριβώς κ απ τι έχω καταλάβει ο μόνος τρόπος είναι ένα android box

  4. #34
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ειναι ισως ο καλυτερος τροπος .

    Και γιατι το λεω αυτο . Εχεις τις εξης επιλογες .

    1) να βαλεις ρουτερ που να δεχεται VPN . και ολες οι συσκευες που θελεις να δουλευουν με την IPTV .
    Αλλα εδω εχεις το μειονεκτημα οτι ολη η κινηση ( ακομα και τα DATA ) θα περνανε απο το VPN .

    Μπορεις βεβαια να επενδυσεις ( χρηματικα και χρονικα ) σε ενα "ικανο" ρουτερ που να μπορεις να τα διαχωριζεις .

    2) Η προφανης λυση που εχεις καταληξει.... ενα ΒΟΧ μπροστα απο την τηλεοραση σου για να λυσεις το προβλημα σου .


    Υπαρχει τροπος να βρεις απο αλλους χρηστες ή απο το help desk της υπηρεσιας σου , τι προτεινουν αυτοι ?
    Και βαση αυτου να βρεις ενα παρομοιο ?
    The gr81 .

  5. #35
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω οπως το καταλαβαινω απο τα ποστ ειναι το εξης :

    Εχεις παρει μια υπηρεσια απο το εξωτερικο ( IPTV ) και θελεις να την χρησιμοποιησεις στην Ελλαδα .

    Δεν δουλευει εξαιτιας των γεωγραφικων περιορισμων . Και καλα κανει αφου ετσι εχει φτιαχτει να δουλευει .

    Μεσω VPN ομως δουλευει . Αρα δεν φταιει ουτε καποιο ρουτερ ουτε καποια γραμμη ινετ .


    Το προβλημα ειναι ουσιαστικα στην τηλεοραση σου που δεν μπορεις να δεις επειδη δεν παιρνει VPN .
    Γκουχ γκουχ

  6. #36
    Εγγραφή
    15-02-2022
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ισως ο καλυτερος τροπος .

    Και γιατι το λεω αυτο . Εχεις τις εξης επιλογες .

    1) να βαλεις ρουτερ που να δεχεται VPN . και ολες οι συσκευες που θελεις να δουλευουν με την IPTV .
    Αλλα εδω εχεις το μειονεκτημα οτι ολη η κινηση ( ακομα και τα DATA ) θα περνανε απο το VPN .

    Μπορεις βεβαια να επενδυσεις ( χρηματικα και χρονικα ) σε ενα "ικανο" ρουτερ που να μπορεις να τα διαχωριζεις .

    2) Η προφανης λυση που εχεις καταληξει.... ενα ΒΟΧ μπροστα απο την τηλεοραση σου για να λυσεις το προβλημα σου .


    Υπαρχει τροπος να βρεις απο αλλους χρηστες ή απο το help desk της υπηρεσιας σου , τι προτεινουν αυτοι ?
    Και βαση αυτου να βρεις ενα παρομοιο ?
    Προφανώς εννοείς η εταιρία παροχής της iptv? Nai μίλησα κ μ είπαν android box με vpn πάνω αλλά δεν μ λένε ποιο. Οποίο είναι συμβατό μ την vpn μ είπαν θα δουλεύει η iptv

  7. #37
    Εγγραφή
    15-10-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    βρηκες ακρη τελικά;

  8. #38
    Εγγραφή
    07-12-2005
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Παιδες μπειτε στις ρυθμισεις του ρουτερ κ αλλαξτε τον dns σε google dns (8.8.8.8/8.8.4.4) και θα παιξουν οι iptv clients σε ολες τις συσκευες σας. δεν χρειαζεστε κανενα vpn.

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KallaiR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες μπειτε στις ρυθμισεις του ρουτερ κ αλλαξτε τον dns σε google dns (8.8.8.8/8.8.4.4) και θα παιξουν οι iptv clients σε ολες τις συσκευες σας. δεν χρειαζεστε κανενα vpn.
    Δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει, αλλά πλέον το μπλοκάρισμα γίνεται και σε επίπεδο Ip αντί μόνο για dns

  10. #40
    Εγγραφή
    07-12-2005
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει, αλλά πλέον το μπλοκάρισμα γίνεται και σε επίπεδο Ip αντί μόνο για dns
    οταν λες σε επιπεδο ip;

    δεν εχω διαβασει κατι σχετικο ειναι η αληθεια κ ποτε δεν χρειαστηκε να κανω κατι παραπανω περα απο το να αλλαξω το dns. ολα τα γνωστα torrent sites και οτι iptv εχω, δουλευουν κανονικα χωρις το παραμικρο προβλημα. Σε vodafone παντα που εχω σε σπιτι κ μαγαζι, αλλα κ σε ολες τις αλλες εταιριες (που εχουν φιλοι και τους εχω βοηθησει να αλλαξουν το dns τους).

  11. #41
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KallaiR Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν λες σε επιπεδο ip;

    δεν εχω διαβασει κατι σχετικο ειναι η αληθεια κ ποτε δεν χρειαστηκε να κανω κατι παραπανω περα απο το να αλλαξω το dns. ολα τα γνωστα torrent sites και οτι iptv εχω, δουλευουν κανονικα χωρις το παραμικρο προβλημα. Σε vodafone παντα που εχω σε σπιτι κ μαγαζι, αλλα κ σε ολες τις αλλες εταιριες (που εχουν φιλοι και τους εχω βοηθησει να αλλαξουν το dns τους).

    Διάβασε σχετικά εδώ

  12. #42
    Εγγραφή
    07-12-2005
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε σχετικά εδώ
    Και πως γινεται τοτε με μόνο την αλλαγη του dns εγω να μην εχω θεμα να μπω σε torrent sites κ iptv; χωρις την αλλαγη του dns δεν μπορω να μπω.

  13. #43
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KallaiR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως γινεται τοτε με μόνο την αλλαγη του dns εγω να μην εχω θεμα να μπω σε torrent sites κ iptv; χωρις την αλλαγη του dns δεν μπορω να μπω.
    Γιατί ακόμα δεν δόθηκε εντολή να μπλοκαριστεί η Ip και είναι απλά μπλοκαρισμένο μόνο σε επίπεδο dns σε αυτά που μπαίνεις εσύ.

  14. #44
    Εγγραφή
    07-12-2005
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ακόμα δεν δόθηκε εντολή να μπλοκαριστεί η Ip και είναι απλά μπλοκαρισμένο μόνο σε επίπεδο dns σε αυτά που μπαίνεις εσύ.
    Δεν θέλω να γράψω ονόματα από torrent sites, αλλά ΟΛΑ τα παλιά μεγάλα τορρενταδικα μου ανοίγουν κανονικά. Χωρίς αλλαγή σε Google DNS δεν ανοίγουν. Ομοίως και τα iptv portals.

    Δεν το γράφω για να σου πω "κάνεις λάθος, τα λες λάθος κλπ" αλλά για να καταλάβω τι παίζει και για ποιον λόγο εμένα δουλεύουν μόνο με αλλαγή DNS και χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο.

    Μήπως δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα το μπλοκάρισμα σε IP γενικώς?

  15. #45
    Εγγραφή
    12-03-2014
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ακόμα δεν δόθηκε εντολή να μπλοκαριστεί η Ip και είναι απλά μπλοκαρισμένο μόνο σε επίπεδο dns σε αυτά που μπαίνεις εσύ.
    ...έχω την εντυπωση ότι η συζήτηση κινείται στα όρια του γκρίζου και του "barely legal"...

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας