Σελ. 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 122
  1. #16
    Εγγραφή
    08-05-2022
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote Fiber
    Όποτε για το όγκο των δεδομένων πάμε άμεσα στο πρόγραμμα με 200GB ανα μήνα στα 25€. Και πάλι σε σχέση με το gigamax συμφέρει. Να φανταστώ αν σου περισσέψουν GB από τον έναν μήνα δεν πάνε στον επόμενο αν κανείς πάλι ανανέωση…

    Είπα ότι μάλλον το πρόγραμμα δίνει τρεις κάρτες SIM γιατί στην περιγραφή γράφει:

    «Περιλαμβάνει κάρτα Triple SIM για εύκολη εγκατάσταση σε κάθε συσκευή»

    Αυτό το Triple SIM το σημαίνει; Ούτε π υπάλληλος στον Γερμανό ήξερε…

    Μάλλον θέλει να πει ότι η κάρτα μπορεί να γίνει nano / micro / και η κλασική κανονική!

  2. #17
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John_Ked Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φανταστώ αν σου περισσέψουν GB από τον έναν μήνα δεν πάνε στον επόμενο αν κανείς πάλι ανανέωση…
    Στα καρτοκινητά τα γράφουν αναλυτικά συνήθως. Τόσα GB λήγουν τότε, τόσα λήγουν τότε κτλ αναλόγως πως τα αγόρασες.

    Είναι στη δική σου ευχέρεια να βελτιστοποιήσεις το κόστος ανάλογα με τη χρήση.
    Μπορείς να αφήνεις κενά διαστήματα όταν αγοράζεις μηνιαία δεδομένα και να ξοδεύεις λίγα λίγα και από τα ετήσια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John_Ked Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον θέλει να πει ότι η κάρτα μπορεί να γίνει nano / micro / και η κλασική κανονική!
    Αυτό

  3. #18
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John_Ked Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο πρόγραμμα και ρώτησα σε ένα κατάστημα Γερμανός αλλά μάλλον δεν ήξεραν όλες τος πληροφορίες… όποτε είπα να ρωτήσω εδώ!

    1. Το πακέτο περιλαμβάνει τρεις ξεχωριστές κάρτες SIM που μπορώ να τις βάλω σε τρεις διαφορετικές συσκευές και να δουλεύουν ταυτόχρονα… και φυσικά θα διαμοιράζονται τα GB που έχω;

    2. Αν βάλω δεδομένα με διάρκεια ενός χρόνου και μετά βάλω πάλι δεδομένα για έναν μήνα, να φανταστώ πως αυτόματα καταναλώνω τα δεδομένα του μήνα και τα υπόλοιπα δεδομένα παραμένουν κανονικά;

    3. Λειτουργεί σαν ένα κλασικό καρτοκινητά που δεν μπορώ απλά να πάρω τηλέφωνα. Δηλαδή πρέπει κανονικά να του βάλω κάρτα, έστω 30€, και αγοράζω προγράμματα δεδομένων από εκεί και πέρα, έστω ότι πήρα ένα των 25€, όποτε μου μένουν μέσα 5€ (αν εξαιρέσουμε φόρους κλπ)

    4. Τα χρήματα που θα έχω μέσα έχουν διάρκεια 6 μήνες μόνο; Αν δεν τα καταναλώσω μετά τους 6 μήνες απλά τα χάνω;

    5. Ισχύει ότι αν έχω δεδομένα από πρόγραμμα χρόνου, μετά το τέλος του έτους τα δεδομένα μεταβιβάζονται στο επόμενο;

    6. Με κάθε χρηματική ανανέωση παίρνω και δώρο μεγκαμπαιτ ή μόνο ότι πάρω από προγράμματα;

    7. Από ταχύτητα πως είναι; Αγγίζει ταχύτητες 4G;


    Με ενδιαφέρει το πρόγραμμα για να έχω TeamViewer σε έναν απομακρυσμένο υπολογιστή (9-10 φορές κάθε μήνα) για περίπου 3-4 ώρες την κάθε φορά.

    Λέτε το προγραμμα των 200GB τον χρόνο να φτάνει;
    Διαβασε τα προηγουμενα posts μου, τα εξηγουν ολα. Η μονη διαφορα ειναι οτι μεχρι προτινος ηταν 120 GB, τωρα ειναι 200.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John_Ked Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φανταστώ αν σου περισσέψουν GB από τον έναν μήνα δεν πάνε στον επόμενο αν κανείς πάλι ανανέωση…
    Οχι. Εφοσον αγορασεις πακετο την τελευταια μερα της ληξης (μηνα ή χρονου), οσα GB εχουν μεινει μεταφερονται στην επομενη χρηση. Εγω εχω 309 τωρα που μιλαμε!

  4. #19
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Perreli
    Tώρα που υπάρχει επιλογή με Απεριόριστα data*, συμφέρει για προσωρινή εναλλακτική στο Gigamax (δεν θέλω να δεθώ στο 2ετες συμβόλαιο του αυτή την εποχή)?
    *

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  overview_20373370_2.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  32,7 KB 
ID: 238902

    https://www.cosmote.gr/eshop/global/...d=ger_20373370

  5. #20
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    883
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Είναι σίγουρο ότι δεν εφαρμόζεται καμια πολιτική ορθής χρήσης; Είναι όντως unlimited?

    Το πάγιο φαίνεται να έχει όρια. Δείτε εδώ: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...3-181f12ac3db5
    Οι αντίστοιχες εγγραφές για την κάρτα δε φαίνεται να είναι ενημερωμένες..

    COSMOTE Mobile Internet

    Προγράμματα: COSMOTE Mobile Internet Unlimited
    Μηνιαίο Πάγιο: 70€
    Για πλοήγηση στο Internet: Unlimited (200GB - πολιτική ορθής χρήσης)
    Όριο κατά την περιαγωγή εντός ΕΕ/ΕΟΧ (FUP) *: 55GB out of Unlimited

    [...]

    Το πρόγραμμα COSMOTE Mobile Internet Unlimited δεν είναι συμβατό με την υπηρεσία μεταφοράς δεδομένων μεταξύ συνδέσεων ( Sharing). Όταν η κατανάλωση των δεδομένων υπερβεί τα 200GB εφαρμόζεται πολιτική ορθής χρήσης και η μέγιστη ταχύτητα λήψης και μετάδοσης δεδομένων είναι 12Mbps

  6. #21
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KoukosNest Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σίγουρο ότι δεν εφαρμόζεται καμια πολιτική ορθής χρήσης; Είναι όντως unlimited?

    Το πάγιο φαίνεται να έχει όρια. Δείτε εδώ: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...3-181f12ac3db5
    Οι αντίστοιχες εγγραφές για την κάρτα δε φαίνεται να είναι ενημερωμένες..
    Το νήμα εδώ είναι για το καρτοίντερνετ, για αυτό με το συμβόλαιο υπάρχει άλλο νήμα που το παρακολουθεί περισσότερος κόσμος και θα βρεθεί περισσότερη γνώση στο θέμα:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...F%81%CE%B1-sim

  7. #22
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    883
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    ε ναι, για το καρτοιντερνετ μιλάω κι εγώ.

    Έβαλα την παράθεση για το συμβόλαιο (mobile broadband, όχι συμβόλαιο κινητής που είναι το άλλο νήμα) που αναφέρει πολιτική ορθής χρήσης, και ρωτάω αν ισχύει το ίδιο για το καρτοιντερνετ.

    Στο λινκ που παραθέτω δε φαίνεται να είναι ενημερωμένες οι εγγραφές για το καρτοιντερνετ.. Μπορεί όμως να έχει παρατηρήσει ή να έχει μετρήσει κάποιος από εδώ τι συμβαίνει στη πράξη.
    Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
    a cookie ~ I will do science to it

  8. #23
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KoukosNest Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε ναι, για το καρτοιντερνετ μιλάω κι εγώ.

    Έβαλα την παράθεση για το συμβόλαιο (mobile broadband, όχι συμβόλαιο κινητής που είναι το άλλο νήμα) που αναφέρει πολιτική ορθής χρήσης, και ρωτάω αν ισχύει το ίδιο για το καρτοιντερνετ.

    Στο λινκ που παραθέτω δε φαίνεται να είναι ενημερωμένες οι εγγραφές για το καρτοιντερνετ.. Μπορεί όμως να έχει παρατηρήσει ή να έχει μετρήσει κάποιος από εδώ τι συμβαίνει στη πράξη.
    Αγοράζεις κάποια γκιγκα και τα χρησιμοποιείς, έτσι πάει, το πόσο γρήγορη είναι η σύνδεσή σου εξαρτάται από την κεραία της περιοχής σου και το φόρτο που έχει εκείνη τη στιγμή.
    Με 4G που δοκίμασα εγώ πιάνει κάπου 20-25 down και 10-15 up. Μια χαρά είναι, τη δουλειά σου την κάνεις.

  9. #24
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    883
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Μια ερώτηση για να κάνω σωστούς υπολογισμούς: έχετε κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να μετράει πόσα data καταναλώθηκαν σε μια μέρα/βδομάδα/μήνα και άρα να ξέρει κανείς ότι χρειάζεται "Χ"Mb/Gb ανά τάδε χρονικό διάστημα. Και άρα τελικά να μπορεί να υπολογίσει τι πακέτο χρειάζεται..

    Ίσως είναι πιο γενική ερώτηση από το thread αυτό αλλά δεν είμαι και σίγουρος που είναι πιο κατάλληλο να ρωτήσω.
    Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
    a cookie ~ I will do science to it

  10. #25
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κυρίως το Κινητό έχει επιλογή να βάλεις x data αλλά κι να σε ενημερώνει άν έχεις κατανάλωση ψ data...

  11. #26
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KoukosNest Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση για να κάνω σωστούς υπολογισμούς: έχετε κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να μετράει πόσα data καταναλώθηκαν σε μια μέρα/βδομάδα/μήνα και άρα να ξέρει κανείς ότι χρειάζεται "Χ"Mb/Gb ανά τάδε χρονικό διάστημα. Και άρα τελικά να μπορεί να υπολογίσει τι πακέτο χρειάζεται..

    Ίσως είναι πιο γενική ερώτηση από το thread αυτό αλλά δεν είμαι και σίγουρος που είναι πιο κατάλληλο να ρωτήσω.
    Στα windows μπορείς να το κοιτάξεις στις ρυθμίσεις και να πάρεις μια εικόνα πόσο χρησιμοποιείς:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  data_usage.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  127,7 KB 
ID: 239097

  12. #27
    Εγγραφή
    19-07-2022
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το παλικάρι από τα ελτά κούριερ δεν ζήτησε κάποια στοιχεία ταυτότητας όπως περιμέναμε,
    οπότε για την ενεργοποίηση μεταβήκαμε κάποιες μέρες αργότερα στο κοντινότερο κατάστημα του γερμανού.


    ποιός ο λόγος λοιπόν να το παραγγείλεις ονλάιν;
    είναι γνωστό οτι οι κουριεράδες περιμένουν εκεί 5 και δέκα λεπτά να συμπληρώσουν ότι στοιχεία θέλεις εσύ; αυτοί κολλάνε το αυτοκόλλητο στον τοίχο και φεύγουν σε μισό λεπτό

    πήγα λοιπόν στο κατάστημα Γερμανος
    μετά είδα οτι η κάρτα ήταν για 8G και τρείς μήνες
    δεεν είχα διάθεση για άλλες μπούρδες και το άφησα - καλό είναι κι αυτό
    είναι η τρίτη μου επίσκεψη σ' αυτά τα μαγαζιά-πορνεία και επιτέλους ολοκλήρωσα τη συναλλαγή

    είναι το αισχρότερο μαγαζι - μαζί με κωτσοβολο και vodaFON


    δεν πρόκειται να ξαναπατήσω - εκτός κι αν ρημάξει η γη

  13. #28
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ii2ms Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιός ο λόγος λοιπόν να το παραγγείλεις ονλάιν;
    Προσωπικός λόγος καθαρά:

    Δεν μπορούσα να μπω στο κατάστημα λόγω των τότε περιοριστικών μέτρων (πάσο, τεστ κτλ), οπότε το παρήγγειλα σε συνεννόηση με συγγενικό πρόσωπο στο δικό του όνομα.
    Αφού είδαμε ότι δεν ενεργοποιείται αυτόματα, μεταβήκαμε στο κατάστημα του γερμανού και το συγγενικό πρόσωπο μπήκε με το πάσο και το ενεργοποίησε.
    Εγώ περίμενα απ' έξω για τυχόν απορίες.

    Ναι ναι η ανθρωπότητα προοδεύει και οι διαδικασίες απλουστεύονται.....

  14. #29
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για ποιο λόγο κάποιος θα διάλεγε το συγκεκριμένο πρόγραμμα (Cosmote Mobile Internet με κάρτα) αντί μιας απλής cosmokarta. Mε δεδομένο ότι η cosmokarta τουλάχιστον για το καλοκαίρι προσφέρει απεριόριστα data με 10 ευρώ, υπάρχει κάποιο μειονέκτημα αν κάποιος χρησιμοποιήσει kosmokarta σε ένα LTE router;

  15. #30
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από relokin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο κάποιος θα διάλεγε το συγκεκριμένο πρόγραμμα (Cosmote Mobile Internet με κάρτα) αντί μιας απλής cosmokarta. Mε δεδομένο ότι η cosmokarta τουλάχιστον για το καλοκαίρι προσφέρει απεριόριστα data με 10 ευρώ, υπάρχει κάποιο μειονέκτημα αν κάποιος χρησιμοποιήσει kosmokarta σε ένα LTE router;
    Για πολλους. Κατ' αρχην ειναι μια ξεχωριστη καρτα απο την φωνη και την βαζεις οπου θελεις. Με 6 ευρω για 17 GB το μηνα επι ενα χρονο ειναι πολυ περισσοτερα απο αυτα που χρειαζομαι. Σκεψου εχω 308 υπολοιπο μεχρι το Πασχα!

Σελ. 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας