Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 126
  1. #31
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Και σε άλλα σενάρια βολεύει, πάντα βάσει των σημερινών χρεώσεων. Το μεγάλο πλεονέκτημα έναντι whatsup/frog (μα αλήθεια, υπάρχει κόσμος που βάζει ακόμα κοσμοκαρτα; ) Είναι ότι δεν χρειάζεται να την ταϊζεις ένα 10ρικο το δίμηνο.
    hnesne

  2. #32
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε άλλα σενάρια βολεύει, πάντα βάσει των σημερινών χρεώσεων. Το μεγάλο πλεονέκτημα έναντι whatsup/frog (μα αλήθεια, υπάρχει κόσμος που βάζει ακόμα κοσμοκαρτα; ) Είναι ότι δεν χρειάζεται να την ταϊζεις ένα 10ρικο το δίμηνο.
    Ναι εγώ Με 10ευρώ το μήνα έχω απεριόριστα data στο εξοχικό. Δεν βάζω 10ρικο κάθε 2μηνο, μόνο 2-3 μήνες το καλοκαίρι που το χρησιμοποιώ.

    Πέρα από τις οικονομικές διαφορές και το ότι το COSMOTE mobile internet δεν έχει voice, υπάρχει κάποιο τεχνικό πλεονέκτημα; Για παράδειγμα με cosmokarta το router παίρνει IPv4 με CGNAT και μόνο μια IPv6 (/64 prefix). Φαντάζομαι με COSMOTE mobile internet τουλάχιστον δίνουν /56 IPv6 block; Δίνουν public IPv4; Υπάρχει κάποια άλλη διαφορά;

  3. #33
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ότι δεν χρειάζεται να την ταϊζεις ένα 10ρικο το δίμηνο.
    Πολύ σωστό, δεν το είχα σκεφτεί έτσι.
    Από το Φεβρουάριο που το πήρα δεν έκανα ανανέωση ακόμα γιατί τα 12GB με το αρχικό πακέτο που ισχύουν για ένα χρόνο δεν φαγώθηκαν ακόμα.

  4. #34
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από relokin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εγώ Με 10ευρώ το μήνα έχω απεριόριστα data στο εξοχικό. Δεν βάζω 10ρικο κάθε 2μηνο, μόνο 2-3 μήνες το καλοκαίρι που το χρησιμοποιώ.

    Πέρα από τις οικονομικές διαφορές και το ότι το COSMOTE mobile internet δεν έχει voice, υπάρχει κάποιο τεχνικό πλεονέκτημα; Για παράδειγμα με cosmokarta το router παίρνει IPv4 με CGNAT και μόνο μια IPv6 (/64 prefix). Φαντάζομαι με COSMOTE mobile internet τουλάχιστον δίνουν /56 IPv6 block; Δίνουν public IPv4; Υπάρχει κάποια άλλη διαφορά;
    Οι διαφορές δεν είναι τεχνικής φύσεως, καθαρά θέμα χρημάτων και πακέτων είναι. Το ότι έχει πακέτα ετήσιας διάρκειας είναι το σημαντικό, όσο και οι προσφορές που βγαίνουν κατά καιρούς. Ενώ τα απεριόριστα της καρτοκινητής βγαίνουν συνήθως καλοκαίρι και μετά ξεχνιόνται (αν και τώρα μάλλον ήρθαν για να μείνουν).

    Όπως και να έχει, ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες, εγώ το έχω όπως ο dslsub (με τα αρχικά 12GB εδώ και μήνες), αλλά το έχω βάλει για δεύτερη κάρτα στο καρτοκινητό μου και το απενεργοποιώ όταν έχω στο νούμερο του κινητού τσάμπα internet έτσι κι αλλιώς. Το καλοκαίρι ίσως τα κάψω αυτά στο χωριό (έχω και router ) και βάλω άλλο ετήσιο κι όσο περισσέψει από το φθινόπωρο.
    hnesne

  5. #35
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Το είδε κάποιος αυτό?
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr..._internet.html

    Η Comsote αναβάθμισε τα προγράμματα που έχει για το mobile internet με κάρτα και είδα κάτι που είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό. Απεριόριστα data για 3 μήνες με 25ευρω? Δηλαδή 8.3€/μηνας για απεριόριστο ίντερνετ και μάλιστα ταχύτητες Comsote και χωρίς δεσμεύσεις συμβολαίου? Κάποιο λάκκο θα έχει η φάβα. Ψάχνω μήπως είναι προσφορά καλοκαιριού και δεν βρίσκω κάτι. Εσείς τι λέτε?

  6. #36
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Για το καλοκαίρι είναι. Ισχύει για ενεργοποίηση από 6/6 έως 31/8.

    Αντίστοιχα ισχύει η καλοκαιρινή προσφορά για τα καρτοκινητά, 9,90 τον πρώτο μήνα, 9,90 τον δεύτερο κολλητά (πριν λήξει ο πρώτος) και άλλον ένα μήνα μετά με χρονική απόσταση έως και 31/12 η τρίτη ενεργοποίηση.

    Ακόμα πιο καλή είναι η ετήσια προσφορά για το καλοκαίρι. Με κόστος 80 ευρώ έχεις 3 μήνες απεριόριστα και μετά άλλους 9 μήνες με όριο 200GB συνολικά. Πάλι για ενεργοποίηση από 6/6 έως 31/8. (Μετά θα επανέλθει η στάνταρ ετήσια προσφορά που είναι 80 ευρώ / 200 GB για 12 μήνες. (Και μετά παραπάνω αναρωτιόταν ένας φίλος τι χρησιμεύουν τα ειδικά πακέτα data)
    hnesne

  7. #37
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από relokin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εγώ Με 10ευρώ το μήνα έχω απεριόριστα data στο εξοχικό. Δεν βάζω 10ρικο κάθε 2μηνο, μόνο 2-3 μήνες το καλοκαίρι που το χρησιμοποιώ.

    Πέρα από τις οικονομικές διαφορές και το ότι το COSMOTE mobile internet δεν έχει voice, υπάρχει κάποιο τεχνικό πλεονέκτημα; Για παράδειγμα με cosmokarta το router παίρνει IPv4 με CGNAT και μόνο μια IPv6 (/64 prefix). Φαντάζομαι με COSMOTE mobile internet τουλάχιστον δίνουν /56 IPv6 block; Δίνουν public IPv4; Υπάρχει κάποια άλλη διαφορά;
    καλησπερα, το ειχα σκεφτει με την cosmote w.u, πριν λιγα χρονια ειχα για χρονια cosmote mobile internet τοτε ηταν με 25 ευρω τον μηνα, λογω παγιας συνδεσης ειχα public ip κανονικα, εχω καμερες και vpn servers και θελω public. Μετα εβαλα adsl, αλλα εκει εχει μονο cosmote και vodafone, μακρια απο αυτη την voda... και φυσικα η cote ειναι ακριβη τωρα εβαλα και booster και εχω θεματα.
    Σχετικα με την καρτοκινητη επειδη εχω usbstick 4g και εξωτερικη κεραια και mikrotik με ελεγχο SMS κανονικα βολευε, αλλα το προβλημα ηταν το CGNAT.
    Βρηκα ομως οτι γινονται κολπα αν εχουμε μια συνδεση πχ στο σπιτι μας public με linux server, και στο αλλο μερος (εξοχικο δλδ) παλι linux πχ ενα raspi, μπορουμε να κανουμε ssh reverse tuneling, για να το παρακαμψουμε να κανουμε την δουλεια μας. Αν σε ενδιαφερει και θες ψαχτο αυτο.
    Και στο κινητο μου εχω W.U και εχω και twin sim για δοκιμες με το στικ αλλα οταν παιζω μενω χωρις κινητο φυσικα και εγω 10 τον μηνα δινω τωρα, πριν λιγο καιρο με κολπα εδινα 5 τον μηνα αλλα το καταργησαν. Και εχω στην πραξη απεριοριστα δεδομενα και δεν βαζω ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ πακετα ομιλιας-sms. Μονο πακετα δεδομενων.

    - - - Updated - - -

    Αυτα τα προγραμματα με καρτα https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr..._internet.html τι ip δινουν? ειναι πισω απο CGNAT ? ξερει κανεις σιγουρα 100%? εμενα μου εχουν πει παλιοτερα οτι ΜΟΝΟ οι παγιες συνδεσεις και ΜΟΝΟ πακετων ιντερνετ οχι κινητων, δινουν public ip, ειχα αλλωστε επι χρονια και παλι για να ενεργοποιηθει ηθελε τηλ.

  8. #38
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το καλοκαίρι είναι. Ισχύει για ενεργοποίηση από 6/6 έως 31/8.

    Αντίστοιχα ισχύει η καλοκαιρινή προσφορά για τα καρτοκινητά, 9,90 τον πρώτο μήνα, 9,90 τον δεύτερο κολλητά (πριν λήξει ο πρώτος) και άλλον ένα μήνα μετά με χρονική απόσταση έως και 31/12 η τρίτη ενεργοποίηση.

    Ακόμα πιο καλή είναι η ετήσια προσφορά για το καλοκαίρι. Με κόστος 80 ευρώ έχεις 3 μήνες απεριόριστα και μετά άλλους 9 μήνες με όριο 200GB συνολικά. Πάλι για ενεργοποίηση από 6/6 έως 31/8. (Μετά θα επανέλθει η στάνταρ ετήσια προσφορά που είναι 80 ευρώ / 200 GB για 12 μήνες. (Και μετά παραπάνω αναρωτιόταν ένας φίλος τι χρησιμεύουν τα ειδικά πακέτα data)
    Μα δεν γραφει καπου οτι ειναι για καλοκαιρι. Δεν Εχει αλλες τιμες στην σελιδα , μονο αυτες. Η προσφορά του καλοκαιριου αφορά κοσμοκάρτα.

  9. #39
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    η στάνταρ ετήσια προσφορά που είναι 80 ευρώ / 200 GB για 12 μήνες. (Και μετά παραπάνω αναρωτιόταν ένας φίλος τι χρησιμεύουν τα ειδικά πακέτα data)
    Οπως εχω αναλυσει σε προηγουμενο, βγαινει καθαρα 75 ευρω τα 204 Mbytes το χρονο.

  10. #40
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν γραφει καπου οτι ειναι για καλοκαιρι. Δεν Εχει αλλες τιμες στην σελιδα , μονο αυτες. Η προσφορά του καλοκαιριου αφορά κοσμοκάρτα.
    Για το καλοκαίρι είναι. Μέχρι νεωτέρας. Απλά δεν έχουν βάλει τα ψιλά γράμματα στο site. Το ίδιο ακριβώς και για το πακέτο με τα απεριόριστα + 200 GB

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2022-07-25-10-08-01-451_gr.cosmote.myaccount.widget.jpg 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  148,1 KB 
ID: 239716
    hnesne

  11. #41
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το καλοκαίρι είναι. Μέχρι νεωτέρας. Απλά δεν έχουν βάλει τα ψιλά γράμματα στο site. Το ίδιο ακριβώς και για το πακέτο με τα απεριόριστα + 200 GB

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2022-07-25-10-08-01-451_gr.cosmote.myaccount.widget.jpg 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  148,1 KB 
ID: 239716
    Ευχαριστώ!
    Ναι απαράδεκτοι που δεν το έχουν βαλει πουθενα αλλού. Κι έτσι, ο,τι πρέπει για τις διακοπες στο εξοχικό. Ο πεθερος μου τοσα χρονια πληρωνε 40+ ευρω τον μηνα για να εχει 24αρα καλοκαιρι και Πάσχα .

  12. #42
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν αξίζει αφού έχεις 2+1 unlimited με 19.80 γιατί να βάλεις αυτό;

  13. #43
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Γιατί δεν είναι μόνο το ένα πακέτο που κοιτάς
    hnesne

  14. #44
    Εγγραφή
    03-08-2010
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    (53.7/ 5.4)
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    15.2(dB) / 12(dB)
    Θα μπορούσε κάποιος που δεν χρησιμοποιεί και πολυ data (1gb/μήνα αρκούν) να πάρει την sim και να την δουλεύει με τα δωρεαν gb για ενα χρόνο ; Και να την αλλάζει καθε χρονο εννοω με 20€?

  15. #45
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, ακριβώς αυτό. Εκτός και βγάλει φτηνότερα από 80 ευρώ την ετήσια ανανέωση με λιγότερα GB, οπότε ανανεώνεις αντί να την αλλάξεις.
    hnesne

Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας