Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 122
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Ανοίγω ένα νήμα σχετικά με την εμπειρία με το καρτοκινητό ίντερνετ της cosmote.

    Αποκτήθηκε πρόσφατα το SIM Only Pack στα 20 ευρώ.
    Το πακέτο περιείχε 12GB με διάρκεια ενός έτους.

    Το παλικάρι από τα ελτά κούριερ δεν ζήτησε κάποια στοιχεία ταυτότητας όπως περιμέναμε,
    οπότε για την ενεργοποίηση μεταβήκαμε κάποιες μέρες αργότερα στο κοντινότερο κατάστημα του γερμανού.
    Μέτα από την καταχώρηση στοιχείων στο σύστημα (10-15 λεπτά) η σύνδεση ήταν ενεργοποιημένη.

    Η χρήση γίνεται με 4G ρούτερ της tp-link που αποκτήθηκε χωριστά.

    Ένα μέρος από τα GB, έχει ήδη χρησιμοποιηθεί για κλήσεις βίντεο και η ποιότητα είναι πολύ καλή.
    Τα πακέτα που προσφέρονται φτάνουν για κάποιο χρόνο βιντεοκλήσεων και για περιήγηση στο διαδίκτυο αρκεί να μην βλέπει κάποιος youtube.

    Μία βιντεοκλήση μισής ώρας κόστισε κάπου στα 700MB.

    Πιστεύω ότι το πιο πρακτικό πακέτο ανανέωσης είναι τα 50GB με 25 ευρώ για ένα μήνα.

    Θα προσθέσω πληροφορίες όταν κάνω και μία ανανέωση.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Για μενα το πιο πρακτικο/φτηνο πακετο ειναι τα 80 ευρω το χρονο για 120 GB.

    1- Οταν βαλεις 80 ευρω, σου χαριζει αλλα 12, δηλ. 13% φτηνοτερο κοστος.
    2- Οσα GB περισεψουν στο τελος του χρονου, ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ στον επομενο!
    3- Παρολο που τα data ληγουν σε ενα χρονο, τα ευρω που εχεις μεσα ληγουν σε 6 μηνες! Κουφο κι αυτο. Οποτε, στο εξαμηνο βαζω 50 ευρω (με λιγοτερη αναλογικα εκπτωση), και στο 12μηνο συμπληρωνω να φτασω τα 80 που θελει η ανανεωση.

    Ετσι μου βγαινει ~ 6 ευρω το μηνα τα 10 GB. Επειδη δεν εχω μεγαλες αναγκες, αυτη τη στιγμη εχω 190 GB που ληγουν το Πασχα, οποτε θα φτασω τα 310...
    Με βολευει πολυ που ασχολουμαι μονο δυο φορες το χρονο. Και αν τελειωνα τα GB πιο γρηγορα απο τους 12 μηνες, βαζεις αλλα 80 και συνεχιζεις. Παλι φτηνοτερα βγαινει.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μενα το πιο πρακτικο/φτηνο πακετο ειναι τα 80 ευρω το χρονο για 120 GB.

    1- Οταν βαλεις 80 ευρω, σου χαριζει αλλα 12, δηλ. 13% φτηνοτερο κοστος.
    2- Οσα GB περισεψουν στο τελος του χρονου, ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ στον επομενο!
    3- Παρολο που τα data ληγουν σε ενα χρονο, τα ευρω που εχεις μεσα ληγουν σε 6 μηνες! Κουφο κι αυτο. Οποτε, στο εξαμηνο βαζω 50 ευρω (με λιγοτερη αναλογικα εκπτωση), και στο 12μηνο συμπληρωνω να φτασω τα 80 που θελει η ανανεωση.

    Ετσι μου βγαινει ~ 6 ευρω το μηνα τα 10 GB. Επειδη δεν εχω μεγαλες αναγκες, αυτη τη στιγμη εχω 190 GB που ληγουν το Πασχα, οποτε θα φτασω τα 310...
    Με βολευει πολυ που ασχολουμαι μονο δυο φορες το χρονο. Και αν τελειωνα τα GB πιο γρηγορα απο τους 12 μηνες, βαζεις αλλα 80 και συνεχιζεις. Παλι φτηνοτερα βγαινει.
    Χρήσιμες οι πληροφορίες σου.

    Από εκεί και πέρα είναι θέμα για πόσους μήνες το χρόνο το χρειάζεται κάποιος.
    Αν είναι για δύο το καλοκαίρι και ένα το χειμώνα τότε αναλόγως της χρήσης αγοράζει μηνιαία 3*10=30 ευρώ ή 3*25=75 ευρώ ή κάπου ενδιάμεσα με συνδυασμό.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Ειναι μηνες ναι, αλλα και ογκος.

    Αν ας πουμε τρως τα 50 GB και θες 2-3 μηνες απανωτα, παλι συμφερει το ετησιο. Για να βγαλεις σωστο συμπερασμα, πρεπει -οπως ειπες- να το τρεξεις λιγο. Εγω βρηκα οτι πρεπει να υπολογιζω το λογο ευρω/μηνα και ογκο/μηνα μεσα σε μια (ετησια ας πουμε) περιοδο για να εχω συνολικη εικονα.

    Τα 120 δηλ. εσυ μπορει να τα φας 40 + 40 + 40 σε τρεις διαφορετικους μηνες. Ενω με το μηνιαιο, οτι σου περισεψει απο τα 50, το χανεις αμα δεν αγορασεις πακετο ΜΕΣΑ στον μηνα... Με το ετησιο, keep going!

    - Αν ληξει ο μηνας, οτι λεφτα εχεις μεσα μενουν για την επομενη αγορα μηνα οποτε τον χρειαστεις. Αρκει να μην περασει το 6μηνο οποτε στα τρωνε. Βεβαια, βαζεις αλλα 12 ευρω, και το παρατεινεις αλλους 6 μηνες.

    Γενικα το θεωρω ευελικτο και βγαινει πιο φτηνα απο το ν αγοραζεις τα γνωατα πακετα που προσφερονται πακετο με την τηλεφωνικη καρτα. Εγω δεν εχω εξτρα συσκευη, το εχω στην δευτερη sim του κινητου μου, και οποτε το χρειαστω αλλου μεσω thethering.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι μηνες ναι, αλλα και ογκος.

    Αν ας πουμε τρως τα 50 GB και θες 2-3 μηνες απανωτα, παλι συμφερει το ετησιο. Για να βγαλεις σωστο συμπερασμα, πρεπει -οπως ειπες- να το τρεξεις λιγο. Εγω βρηκα οτι πρεπει να υπολογιζω το λογο ευρω/μηνα και ογκο/μηνα μεσα σε μια (ετησια ας πουμε) περιοδο για να εχω συνολικη εικονα.

    Τα 120 δηλ. εσυ μπορει να τα φας 40 + 40 + 40 σε τρεις διαφορετικους μηνες. Ενω με το μηνιαιο, οτι σου περισεψει απο τα 50, το χανεις αμα δεν αγορασεις πακετο ΜΕΣΑ στον μηνα... Με το ετησιο, keep going!

    - Αν ληξει ο μηνας, οτι λεφτα εχεις μεσα μενουν για την επομενη αγορα μηνα οποτε τον χρειαστεις. Αρκει να μην περασει το 6μηνο οποτε στα τρωνε. Βεβαια, βαζεις αλλα 12 ευρω, και το παρατεινεις αλλους 6 μηνες.
    Σωστά αυτά που λες και σίγουρα θέλει σιγά σιγά να αποκτηθεί προσωπική εμπειρία. Είναι θέμα επίσης και αν μπορεί κάποιος να διαθέσει 80 ευρώ με τη μία, γιατί φαίνεται λίγο βαρύ σαν πόσο για καρτοκινητή ανανέωση. Θέμα ψυχολογίας δηλαδή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν εχω εξτρα συσκευη, το εχω στην δευτερη sim του κινητου μου, και οποτε το χρειαστω αλλου μεσω thethering.
    Γίνεται και με το κινητό απλά δεν κάνει εύκολα για επιτραπέζιο υπολογιστή γιατί δεν έχει ethernet, και έχω την εντύπωση ότι φορτώνεται αρκετά και ζεσταίνεται. Συν ότι έχεις και το άγχος της μπαταρίας όπου πέφτει με την ώρα.
    Όπως τον βολεύει τον καθένα πάντως.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Εγω το χρειαζομαι στο κινητο. Για χρηση με πολλους πελατες ουτε συζητηση, θελει ενα σωστο h/w οπως MT ή το MU5001 που συζητανε οι φιλοι σε αλλο thread. Εχω ενα παρομοιο απο την εποχη του 3G, που το παιρναμε σε καθε εργοταξιο που ειχαμε και μας ελυνε τα χερια! Δωσε και μια αναφορα απο το δικο σου οταν παιξεις σε διαφορες συνθηκες. Στοιχεια της κυψελης που κλειδωνει π.χ. σου δινει;

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω το χρειαζομαι στο κινητο. Για χρηση με πολλους πελατες ουτε συζητηση, θελει ενα σωστο h/w οπως MT ή το MU5001 που συζητανε οι φιλοι σε αλλο thread. Εχω ενα παρομοιο απο την εποχη του 3G, που το παιρναμε σε καθε εργοταξιο που ειχαμε και μας ελυνε τα χερια! Δωσε και μια αναφορα απο το δικο σου οταν παιξεις σε διαφορες συνθηκες. Στοιχεια της κυψελης που κλειδωνει π.χ. σου δινει;
    Είναι εργαλείο ιδιωτικής χρήσης καθαρά.
    Έχω ανοίξει νήμα σχετικά εδώ:

    https://www.adslgr.com/forum/threads/1222263-TL-MR6400

    Δεν έχω βρει κάποια καρτέλα που να δείχνει κυψέλη, παρά μόνο ισχύ σήματος και κάποια άλλα στοιχεία.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Στην εξαμηνιαια ανανεωση του ποσου, δινει και 2 GB δωρο, οποτε το συνολικο ετησιο βγαινει 124 GB.

    Το δε πλανο ανανεωσεων εχει ως εξης:

    - Στο εξαμηνο βαζεις 25 και σου δινει 2.5 δωρο = 27.5
    - Στο χρονο (ακριβως πριν την ανανεωση των data) βαζεις 50 και σου δινει δωρο 7.5 = 57.5

    27.5 + 57.5 = 85

    Ανανεωνεις τα data και σου μενουν και 5 μεσα. Κοκ. Δηλ. 6.25 ευρω τα 10.33 GB το μηνα (75/12).

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Καλώς,

    μόλις βρεθώ πάλι εκτός κύριας κατοικίας θα κάνω την πρώτη ανανέωση με μηνιαία κάρτα για 50GB/25ευρώ. Είμαι περίεργος αν δίνει και σε αυτό κανένα δωράκι.

    Αυτή τη στιγμή τα 25 ευρώ θα πάνε στους έξτρα φόρους καυσίμων αν ταξιδέψω και δεν θα περισσέψει για mobile internet.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Καλησπέρα , αυτή την κάρτα εκτόα από Γερμανο και cosmote μπορώ να την παραγγείλω on line και από που ;
    London for ever

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα , αυτή την κάρτα εκτόα από Γερμανο και cosmote μπορώ να την παραγγείλω on line και από που ;
    Online από το κατάστημα της κοσμοτέ μόνο. Έρχεται σε μερικές ημέρες με τα ΕΛΤΑ κούριερ.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Ευχαριστώ
    London for ever

  13. #13
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Πολύ καλή αναβάθμιση στα παρεχόμενα δεδομένα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  CosmoteInternetKarta.png 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  13,5 KB 
ID: 236996

    200GB για ένα μήνα με 25 ευρώ.
    Αυτό το μήνα καλύφθηκα από wind αλλά σε πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-05-2022
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote Fiber
    Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο πρόγραμμα και ρώτησα σε ένα κατάστημα Γερμανός αλλά μάλλον δεν ήξεραν όλες τος πληροφορίες… όποτε είπα να ρωτήσω εδώ!

    1. Το πακέτο περιλαμβάνει τρεις ξεχωριστές κάρτες SIM που μπορώ να τις βάλω σε τρεις διαφορετικές συσκευές και να δουλεύουν ταυτόχρονα… και φυσικά θα διαμοιράζονται τα GB που έχω;

    2. Αν βάλω δεδομένα με διάρκεια ενός χρόνου και μετά βάλω πάλι δεδομένα για έναν μήνα, να φανταστώ πως αυτόματα καταναλώνω τα δεδομένα του μήνα και τα υπόλοιπα δεδομένα παραμένουν κανονικά;

    3. Λειτουργεί σαν ένα κλασικό καρτοκινητά που δεν μπορώ απλά να πάρω τηλέφωνα. Δηλαδή πρέπει κανονικά να του βάλω κάρτα, έστω 30€, και αγοράζω προγράμματα δεδομένων από εκεί και πέρα, έστω ότι πήρα ένα των 25€, όποτε μου μένουν μέσα 5€ (αν εξαιρέσουμε φόρους κλπ)

    4. Τα χρήματα που θα έχω μέσα έχουν διάρκεια 6 μήνες μόνο; Αν δεν τα καταναλώσω μετά τους 6 μήνες απλά τα χάνω;

    5. Ισχύει ότι αν έχω δεδομένα από πρόγραμμα χρόνου, μετά το τέλος του έτους τα δεδομένα μεταβιβάζονται στο επόμενο;

    6. Με κάθε χρηματική ανανέωση παίρνω και δώρο μεγκαμπαιτ ή μόνο ότι πάρω από προγράμματα;

    7. Από ταχύτητα πως είναι; Αγγίζει ταχύτητες 4G;


    Με ενδιαφέρει το πρόγραμμα για να έχω TeamViewer σε έναν απομακρυσμένο υπολογιστή (9-10 φορές κάθε μήνα) για περίπου 3-4 ώρες την κάθε φορά.

    Λέτε το προγραμμα των 200GB τον χρόνο να φτάνει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος John_Ked : 08-05-22 στις 13:41.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Σου απαντάω για αυτά που γνωρίζω μέχρι στιγμής:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John_Ked Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Το πακέτο περιλαμβάνει τρεις ξεχωριστές κάρτες SIM που μπορώ να τις βάλω σε τρεις διαφορετικές συσκευές και να δουλεύουν ταυτόχρονα… και φυσικά θα διαμοιράζονται τα GB που έχω;
    Το καρτοκινητό πακέτο περιλαμβάνει μία κάρτα σιμ. Δεν νομίζω να προσφέρουν περισσότερες, αυτό γίνεται μόνο με συμβόλαιο στο gigamax.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John_Ked Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Λειτουργεί σαν ένα κλασικό καρτοκινητά που δεν μπορώ απλά να πάρω τηλέφωνα. Δηλαδή πρέπει κανονικά να του βάλω κάρτα, έστω 30€, και αγοράζω προγράμματα δεδομένων από εκεί και πέρα, έστω ότι πήρα ένα των 25€, όποτε μου μένουν μέσα 5€ (αν εξαιρέσουμε φόρους κλπ)
    Ναι είναι καρτοκινητό μόνο για δεδομένα και sms χωρίς τηλεφωνία. Τα sms μπορούν να διαβαστούν και μέσα από το μενού ενός 4g modem. Ναι βάζεις χρήματα και διαλέγεις ένα από τα 3 πακέτα δεδομένων

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John_Ked Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Τα χρήματα που θα έχω μέσα έχουν διάρκεια 6 μήνες μόνο; Αν δεν τα καταναλώσω μετά τους 6 μήνες απλά τα χάνω;
    Διαρκούν 6 μήνες από την τελευταία ανανέωση. Αν ανανεώνεις κάθε 5,5 μήνες ή κάπου εκεί κοντά δεν χάνεις χρήματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John_Ked Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ενδιαφέρει το πρόγραμμα για να έχω TeamViewer σε έναν απομακρυσμένο υπολογιστή (9-10 φορές κάθε μήνα) για περίπου 3-4 ώρες την κάθε φορά.

    Λέτε το προγραμμα των 200GB τον χρόνο να φτάνει;
    Θέλεις 40 ώρες το μήνα, αν η κάθε ώρα κοστίζει 1,5 GB τότε θέλεις 60 GB το μήνα ή αλλιώς 720 GB το χρόνο.
    Τα 200 το χρόνο δεν φτάνουν.

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας