Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    27-07-2012
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Μέχρι πρόσφατα είχα ένα μηχανικό πληκτρολόγιο razer και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος, αλλά καταστράφηκε με δική μου ευθύνη . Αναζητώ λοιπόν μία φτηνή εναλλακτική μέχρι 40 το πολύ ευρώ. Έχω βρει αρκετά, (marvo, zeroground, aula κλπ), αλλά όλες οι κριτικές είναι αμφιλεγόμενες. Για να βοηθήσω όποιον θέλει να απαντήσει, να πω τα εξής:

    1. Το πληκτρολόγιο προορίζεται ΜΟΝΟ για δακτυλογράφηση και καθόλου παιχνίδια. Μιλάμε όμως για συνεχή δακτυλογράφηση 8 με 10 ώρες κάθε μέρα.

    2. Δεν με ενοχλεί καθόλου ο έντονος ήχος των πλήκτρων, ακριβώς το αντίθετο. Οπότε να υποθέσω ότι πάω για μπλε διακόπτες; (στην τιμή αυτή βέβαια μιλάμε για κλώνους).

    3. Προτιμώ με διαφορά τα λεγόμενα εξόφθαλμα πλήκτρα, δηλαδή εκείνα που εξέχουν από την βάση, κυρίως για λόγους καθαρισμού.

    Όποια πρόταση καλοδεχούμενη καθώς το θέμα επείγει. Τώρα γράφω σε ένα μεμβράνης και ειλικρινά εάν κάποιος μάθει να δουλεύει σε μηχανικό η μεμβράνη δεν αντέχεται...
    Ryzen5 3400g

    ASUS Prime B-450M-A

    G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz

    Gigabyte Power Supply 650 80+ Bronze

  2. #2
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tosodoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι πρόσφατα είχα ένα μηχανικό πληκτρολόγιο razer και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος, αλλά καταστράφηκε με δική μου ευθύνη . Αναζητώ λοιπόν μία φτηνή εναλλακτική μέχρι 40 το πολύ ευρώ. Έχω βρει αρκετά, (marvo, zeroground, aula κλπ), αλλά όλες οι κριτικές είναι αμφιλεγόμενες. Για να βοηθήσω όποιον θέλει να απαντήσει, να πω τα εξής:

    1. Το πληκτρολόγιο προορίζεται ΜΟΝΟ για δακτυλογράφηση και καθόλου παιχνίδια. Μιλάμε όμως για συνεχή δακτυλογράφηση 8 με 10 ώρες κάθε μέρα.

    2. Δεν με ενοχλεί καθόλου ο έντονος ήχος των πλήκτρων, ακριβώς το αντίθετο. Οπότε να υποθέσω ότι πάω για μπλε διακόπτες; (στην τιμή αυτή βέβαια μιλάμε για κλώνους).

    3. Προτιμώ με διαφορά τα λεγόμενα εξόφθαλμα πλήκτρα, δηλαδή εκείνα που εξέχουν από την βάση, κυρίως για λόγους καθαρισμού.

    Όποια πρόταση καλοδεχούμενη καθώς το θέμα επείγει. Τώρα γράφω σε ένα μεμβράνης και ειλικρινά εάν κάποιος μάθει να δουλεύει σε μηχανικό η μεμβράνη δεν αντέχεται...
    Χωρίς να έχω κάποια πρόταση να κάνω (λόγω άγνοιας της κατηγορίας αυτής), νομίζω πως η δαχτυλογράφηση είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα στους διακόπτες.

    Πχ εγώ θεωρώ ότι μου ταιριάζουν οι καφέ (MX brown), και ακόμα περισσότερο οι κόκκινοι στους οποίους πετάω και χωρίς κούραση όταν γράφω -ενώ θεωρούνται κατ εξοχήν gaming. Αυτό το λέω ως ερευνητής που περνάω γράφοντας περίπου 12 πραγματικές ώρες δουλειάς την ημέρα στο πληκτρολόγιο.

    Χρησιμοποιώ και τις 2 λύσεις εναλλάξ σε Corsair K95 και Strafe RGB.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-07-2012
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Ναι, είναι εντελώς υποκειμενικό. Γνωρίζω χρήστες που δεν θέλουν καθόλου θόρυβο και ακυρώνουν έτσι ένα από τα χαρακτηριστικά τού μηχανικού πληκτρολογίου, αλλά περί ορέξεως...
    Ryzen5 3400g

    ASUS Prime B-450M-A

    G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz

    Gigabyte Power Supply 650 80+ Bronze

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Για το 2), μπλέ θες, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν αξιοπρεπείς κλώνοι και τι αξιοπιστία έχουν οι μικροδιακόπτες τους.
    Δεν ξέρω να προτείνω κάτι που να δουλεύει στα ~40.
    Προσωπικά έχω ένα filco, συμπαθητικό είναι, όχι super, και θάχει κάτι σαν ~150?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-07-2012
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Ω, ναι, εντελώς άλλη κατηγορία, εκεί υπάρχουν αρκετές επιλογές, αλλά δυστυχώς αυτήν την στιγμή το budget είναι πολύ περιορισμένο...
    Ryzen5 3400g

    ASUS Prime B-450M-A

    G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz

    Gigabyte Power Supply 650 80+ Bronze

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας