Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2022
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σας! Πρόσφατα κατάργησα την σταθερή μου τηλεφωνία στο σπίτι, καθόσον το ίντερνετ το οποίο μου παρείχε αυτή ήταν πάρα πολύ αργό (ADSL24) και στη γειτονιά μου δεν έχουμε δυνατότητα δυστυχώς αναβάθμισης ταχύτητας...

    Η εναλλακτική λύση που βρήκα για να έχω γρήγορο ίντερνετ, ήταν μέσω κινητής τηλεφωνίας, αποκτώντας παράλληλα ένα LTE modem/router (tp link Mr6400). Παράλληλα όμως επειδή ήθελα να έχω και τηλεφωνία μέσω internet (VoIP), προχώρησα στην αγορά δύο Fritz Box (7390 και 7490) το ένα εκ των οποίων θα το χρησιμοποιήσω σε δεύτερο χώρο.

    Δυστυχώς στην πορεία συνειδητοποιήσα ότι το πρώτο Modem Router μου (tp link mr6400), δεν έχει δυνατότητα να μπει σε bridge mode. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αφενός να έχω πρόβλημα με την VoIP τηλεφωνία (ενώ μπορώ να κάνω εξερχόμενες κλήσεις, δεν μπορώ να κάνω εισερχόμενες κλήσεις), αφετέρου δεν μπορώ να συνδεθώ στην εφαρμογή my Fritz (όταν βρίσκομαι εκτός οικίας) για να δω τις κλήσεις μου κοκ. Ίσως βέβαια να φταίει και το γεγονός ότι ο πάροχος κινητής τηλεφωνίας ίντερνετ (Vodafone), δεν προσφέρει σε ιδιώτες δημόσια IP και έτσι είμαι πίσω από cg-nat.

    Τέλος, πολύ πιθανόν το πρόβλημα τουλάχιστον με τις εισερχόμενες κλήσεις να λυνόταν αν γίνει ιδανική σύνδεση μεταξύ των δύο modem/Router (tp Link και Fritz Box), καθόσον το Fritz Box 7490 διαθέτει δυνατότητα αφενός διαμόρφωσης VoIP γραμμής μέσω TLS πρωτόκολλου, αφετέρου DNS servers σε συνδυασμό με tls. Δυστυχώς όμως οι τεχνικές μου γνώσεις είναι πολύ περιορισμένες για να ξέρω ποια θα ήταν η ιδανική σύνδεση μεταξύ των δύο Mode/Router (οι μόνοι τρόποι που έχω επιχειρήσει μέχρι τώρα να τα συνδέσω, είναι με αυτόματη διαδικασία του Fritz Box είτε μέσω WiFi, είτε μέσω Lan).

    Το ερώτημά μου είναι τι εναλλακτικές έχω, πέραν του να αλλάξω πάροχο κινητής τηλεφωνίας, αν και μάλλον προς τα εκεί κινούμαι...

  2. #2
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις ένα 4G στικάκι στο 7390/7490 και να καταργήσεις το Mr6400?
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  3. #3
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Για τις εισερχόμενες μηπως πρέπει να ανοιξεις καποια πορτα στο mr6400 ?

    και οι αλλοι δεν ειναι σιγορο οτι δεν θα σε βαλουν σε cg-nat.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας