Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-33 από 33
  1. #31
    Εγγραφή
    09-04-2021
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αυτοί, δεν είχαν κόψει τον Τραμπ παραμονές εκλογών ?
    Ο τράμπ δεν πρότεινε ενέσεις με χλωρίνη στους ασθενείς με covid?

  2. #32
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    sDSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DG834G v2
    Εγώ θα αναφέρω το δικό μου παράδειγμα, όσο γίνεται πιο απέξω απέξω γιατί δεν θέλω να αποκαλύψω προσωπικά στοιχεία.

    Είχα δύο λογαριασμούς στο YouTube, έναν με το nickname και έναν με το κανονικό μου όνομα (αυτός είχε δημιουργηθεί μετά από απαίτηση της υπηρεσίας κάποια στιγμή). Μετά από μία διαμάχη επαγγελματικής φύσης σε σχετική ομάδα του Facebook - όπου ένας τύπος δήλωνε ότι είμαι εγώ - οι διαχειριστές της ομάδας (και φίλοι του εν λόγω παραχαράκτη προσώπων και γεγονότων) αποφάσισαν να με διαγράψουν από την ομάδα, ώστε να μην μπορώ να αντικρούσω αυτά που έγραφε ο εν λόγω τύπος ότι είχαν λάβει χώρα. Θεωρώντας ότι το θέμα θα λήξει εκεί, ενημέρωσα κάποιους γνωστούς και φίλους να παρακολουθούν την ομάδα μήπως και γράψει τίποτε άλλο σχετικό με εμένα* και συνέχισα την ζωή μου. Μετά από λίγο καιρό, όμως, παίρνω ένα μήνυμα από την Google ότι μου διαγράφει τον λογαριασμό, όπως και τον λογαριασμό στο YouTube γιατί παραβιάζω τους κανόνες χρήσης. Προφανώς επανέφερα αμέσως το mail, έκανα ένσταση για το YT, αλλά μου απάντησαν σε λιγότερο από 5 λεπτά ότι είχαν εξετάσει σε βάθος το θέμα και όντως παραβίαζα τους κανόνες της κοινότητας. Πραγματικά απόρησα με το ζήτημα γιατί στο κανάλι μου (με το προσωπικό όνομα) είχα 4-5 βίντεο που ήταν μία παρουσίαση που έκανε ένας συνάδελφος και 3-4 βίντεο με καιρικά φαινόμενα, οπότε δεν μπορούσα να καταλάβω πού βρισκόταν η παρανομία. Έκανα λογαριασμό στο Tweeter (που μέχρι τότε δεν είχα) και επικοινώνησα με την ομάδα διαχείρισης του YouTube, οπότε και πήρα την ψευδή απάντηση ότι παραβίαζα τους κανόνες της κοινότητας. Ρωτώντας πού βρίσκεται η παρανομία, μου απάντησαν ότι στο κανάλι υπήρχε ρατσιστικό περιεχόμενο και είχαν πολλαπλά reports σχετικά (τα αγγλικά της απάντησης δεν ήταν δηλαδή αγγλικά native speaker, όπως λέμε και στο χωριό μου). Τότε, άρχισα κι εγώ να το ψάχνω ρωτώντας γνωστούς και φίλους μέχρι που βρήκα την άκρη: ο τύπος με την πλαστοπροσωπεία και οι φίλοι του είχαν κάνει μαζικά reports στο κανάλι μου, ώστε να με πλήξουν στο μόνο σημείο που μπορούσαν να με βρουν με το κανονικό μου όνομα.

    Πέραν, λοιπόν, της πραγματικά βλακώδους πίστης των δικτύων κοινωνικής δικτύωσης σε ψευδή reports, υπάρχει και το θέμα των εταιρειών διαχείρισης (θυμάστε την Teleperformance για το FB, όπου 100% βρήκαν άκρη οι τύποι και έδιναν αυτές τις απαντήσεις. Και για να καταλάβετε για ποια διαφθορά μιλάμε, αφού μου την έδωσε η κατάσταση, μπαίνω μία μέρα στο waze (ανήκει στην Google) και τους λέω: αφού μου διέγραψε η μητρική εταιρεία τον λογαριασμό του YouTube, σταματάω να εργάζομαι βοηθώντας την κοινότητα**. Πέρασαν 6 μήνες χωρίς να διορθώσω κάμερες και μου έρχεται μήνυμα από την Google που ζητούσαν συγγνώμη λέγοντας πως ο λογαριασμός μου δεν παραβίαζε κανέναν κανόνα της κοινότητας και πως λυπούνται για το σφάλμα κτλ κτλ. Και ρωτάω εγώ τώρα: αφού είχαν απαντήσει και αυτόματα στην ένσταση και 2 φορές προσωπικά στο Tweeter ότι έκαναν ενδελεχή έλεγχο και όντως παραβίαζα τους κανόνες, γιατί μετά τα γύρισαν; Μα είναι δεδομένο ότι εκβιάστηκαν και, λόγω της πίεσης που δέχθηκαν, αποφάσισαν να το ελέγξουν από ΗΠΑ το ζήτημα (το γράμμα είχε σωστά αγγλικά, δεν ήταν όπως στο Tweeter που νόμιζα ότι μιλάω με τον Τσίπρα).

    Συμπέρασμα: δεν χρειάζεται να παραβιάζεις τους κανόνες. Αρκεί να υπάρχει η αντίστοιχη πίεση και οι εταιρείες αυτές κάνουν αυτό που τους λένε να κάνουν ή αυτό που τις εξυπηρετεί. Πότε άσπρο, πότε μαύρο, πότε σε θέλουν (αν τους βολεύεις), πότε σε διώχνουν (αν δεν τους εξυπηρετείς).

    Ευχαριστώ.

    * Ο άνθρωπος δήλωνε ότι είχε συναντήσει Υπουργούς σε ηλικία 5 ετών και είχε μιλήσει μαζί τους για συνδικαλιστικά θέματα. Μάλιστα, είχε αγωνιστεί κατεβαίνοντας σε πορεία σε ηλικία μικρότερη των 5 ετών, ενώ έκανε ερώτηση στην Βουλή βουλευτής στο οποίο μίλησε για συνδικαλιστικά θέματα σε ηλικία 7-8 ετών. Για τέτοια μεγαλειώδη ψέματα συζητάμε.

    ** Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά όλες οι κάμερες ταχύτητας που έχουν περαστεί στο waze έχουν περαστεί από εμένα. Τους έμαθα πώς να τις περνάνε, τους έδωσα τα δεδομένα και τις έχω ελέγξει 1-1 (μιλάμε για ΟΛΕΣ τις κάμερες ταχύτητας στην Ελλάδα) για κατευθύνσεις, όρια ταχύτητας κτλ (μπορείτε να μπείτε στο forum και θα δείτε τα data που ανέβαζα, αλλά υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα με τους διαχειριστές που φαίνονται όλα αυτά).

  3. #33
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Twitter tor και μετά dark twitter

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας