Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε διαφωνουμε σε κατι. Και παλι θα πρεπει να πληρωσει το mlppp οπως και ναχει αν θελει να εχει bonding. Στην αρχη ρωτησα το φιλο αν κατεβασει απο site με single socket τυπου nvidia, microsoft, κ.λ.π., αν του κανει το bonding, αλλα απαντηση δε πηρα, οποτε δε γνωριζω τι συμβαινει αυτη τη στιγμη στη περιπτωση του.

    Εξηγω τοση ωρα λοιπον οτι αν δε πληρωσεις mlppp........ bonding τσου, ειτε μεσω dedicated vps services, ειτε με αναθεση κατευθειαν σε παροχο.

    Εμεις στην εταιρεια πληρωνουμε σε παροχο και το εχουμε.
    Δεν έχει να κάνει με mlppp

    πχ
    https://edsolutions.gr/adsl-bonding/

  2. #17
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    δλδ εσυ λες οτι αν παρεις ενα τετοιo μηχανακι και εχεις ας πουμε 2 γραμμες adsl, κανεις και bonding χωρις να πληρωσεις καποια υπηρεσια τυπου mlppp?
    Άλλα Ντάλλα....

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ εσυ λες οτι αν παρεις ενα τετοιo μηχανακι και εχεις ας πουμε 2 γραμμες adsl, κανεις και bonding χωρις να πληρωσεις καποια υπηρεσια τυπου mlppp?
    Σε αυτό που σου δίνω θέλει να πληρώνεις και την υπηρεσία που θα σου παρέχουν αυτοί (που δεν είναι mlppp) που στην ουσία κάνει tunel τις συνδέσεις σου και βγαίνει μέσω του vpn με μια ip

    Μπορείς να το κάνεις αυτό και με ενα vps όπως μας δείχνει στον οδηγό του ο OP

  4. #19
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Αρα πληρωνεις για καποια υπηρεσια........ αν παρω και την απαντηση αν μεσω single socket downloading εχει bonding θα ειμαι ικανοποιημενος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macro : 16-03-22 στις 15:10.
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #20
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα πληρωνεις για καποια υπηρεσια........ αν παρω και την απαντηση αν μεσω single socket downloading εχει bonding θα ειμαι ικανοποιημενος
    οχι δεν κατεβάζω με την διπλή ταχύτητα. το ανέφερα στο post μου
    το cap θα είναι βέβαιο το μέγιστο της εκάστοτε σύνδεσης που χρησιμοποιείς

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν κατεβάζω με την διπλή ταχύτητα. το ανέφερα στο post μου
    Εσυ όμως δεν κάνεις χρήση του vps όπως αναφέρει ο OP.

  7. #22
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όπως ανάφερα σε προηγούμενο μήνυμα δεν είχα καταλάβει απόλυτα την ερώτηση σου, αν καταλαβαίνω καλά εννοείς να κάνω ένα μόνο αίτημα (πχ download ενός αρχείου ή μια σύνδεση VPN ) το οποίο να χρησιμοποιήσει και τις δυο γραμμές. Αν αυτό ρωτάς η απάντηση είναι θετική, δεν κάνω απλά load balancing αλλά κανονικό bonding στις συνδέσεις, όταν ζητήσω ένα αρχείο ή κανω ένα Speedtest και οι δυο συνδέσεις συμμετέχουν, δεν θα πω ισόποσα γιατί οι συνδέσεις μου είναι διαφορετικής δυναμικότητας αλλά λειτουργουν και οι δυο ταυτόχρονα σε όλες τις περιπτώσεις.

    Δεύτερον αναφέρεσαι συνέχεια στο πρωτόκολο MLPPP το οποίο όμως δεν το εφαρμόζω πουθενά στην υλοποίηση μου και δεν το γνωρίζω, αντίθετα χρησιμοποιώ το MPTCP το οποίο είναι πιο ευέλικτο ως προς το είδος των συνδέσεων που μπορούν να χρησιμοποιηθούν (4g ή Starlink). Μάλιστα πρόκειται να ενσωματωθεί σύντομα στον Linux Kernel οπότε και θα γίνει πιο mainstream

    Σε κάθε περίπτωση αυτός που φαίνεται στο διαδίκτυο είναι ο server ο οποίος μεταβιβάζει τα αιτήματα από το router στον προορισμό τους και η απάντηση διαμοιράζεται στις 2 συνδέσεις και επιστρέφει στο router. H καθυστέρηση στο ping στην περίπτωση μου κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα (όχι περισσότερο από +10ms) γεγονός που είναι ανεκτό ακόμα και με δικτυακά παιχνίδια και όλα αυτά με λιγότερα από 5 ευρώ το μήνa για τον VPS server.

    Αν η λύση θα κάλυπτε ένα εταιρικό περιβάλλον;
    Προφανώς ξέρεις καλύτερα από εμένα ότι σε εταιρικά περιβάλλοντα δεν τους ενδιαφέρει το πως θα γίνει αλλά η υποστήριξη. Σε οικιακό περιβάλλον δεν έχω προβλήματα αλλά ακόμα είμαι σε στάδιο πειραματισμού. Σε κάθε περίπτωση μέχρι τώρα το downtime είναι μηδενικό σε ένα μήνα χρήσης εκτός από τις περιπτώσεις που έριξα το δίκτυο εσκεμμένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος citakis : 17-03-22 στις 10:08.

  8. #23
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ εσυ λες οτι αν παρεις ενα τετοιo μηχανακι και εχεις ας πουμε 2 γραμμες adsl, κανεις και bonding χωρις να πληρωσεις καποια υπηρεσια τυπου mlppp?
    Υπάρχουν πληθώρα εταιρειών (π.χ. μία ελληνική) που πουλάνε (ακριβά) τέτοιες υπηρεσίες (άσχετες με MLPPP) και συνήθως με δικό τους εξοπλισμό όπου ο χρήστης έχει τον bonding client και η εταιρεία τον αντίστοιχο server.

    Ωστόσο γίνεται να στηθεί και από τον χρήστη εφόσον έχει πρόσβαση και στα 2 άκρα, με αντίστοιχη Server/Client υλοποίηση. Τέτοια είναι και του παρόντος θέματος, με δωρεάν λογισμικό και επί πληρωμή μόνο το νοίκι του VPS όπου τρέχει ο server.
    Η κλήση ΡΡΡ γίνεται μέσω της υπάρχουσας συσκευής με την οποία συνδέεται στον κάθε πάροχο και απλά τρέχει ο bonding client σε συσκευή του χρήστη. Επικοινωνεί με τον server και δημιουργείται ένα ιδεατό δίκτυο που κάνει χρήση του πρωτοκόλλου Miltipath TCP.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1024px-DifferenceTCP_MPTCP-en.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  149,3 KB 
ID: 235939

  9. #24
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μιας και δεν είχα δείξει το project σε δράση στο screenshot φαίνεται η χρήση των δύο συνδέσεων κατα την διάρκεια αναβάθμισης ενός υπολογιστή στην οποία κάθε πακέτο που κατέβαινε εγκαθίσταται και μετά ξεκινά το επόμενο, όπου φαίνεται η εναρξη του download που γίνεται και στις δυο γραμμές ταυτόχρονα (η adsl με μπλε και το 4G με πράσινο). Το router χρησιμοποιεί ανα πάσα στιγμή και τις δύο συνδέσεις και τόσο σε download όσο και upload
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_traffic2.png 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  334,7 KB 
ID: 236559

  10. #25
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    μιας και εχω vps σε αυτόν τον πάροχο... θα το δοκιμάσω το χειμώνα για να δω το αποτέλεσμα όταν οι γραμμές είναι με διαφορετικές ταχύτητες...

    παλαιότερα είχα κάνει την δοκιμή αυτή με μικροτικ με vpn μεταξύ τους άλλα δεν πήρα ποτέ την μέγιστη ταχύτητα των γραμμών μου.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  11. #26
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιας και εχω vps σε αυτόν τον πάροχο... θα το δοκιμάσω το χειμώνα για να δω το αποτέλεσμα όταν οι γραμμές είναι με διαφορετικές ταχύτητες...

    παλαιότερα είχα κάνει την δοκιμή αυτή με μικροτικ με vpn μεταξύ τους άλλα δεν πήρα ποτέ την μέγιστη ταχύτητα των γραμμών μου.
    O vps σε αυτή την εταιρία όταν τον είχα σε χρήση είχε ταχύτητα 80/80 Μbps, αν είσαι κάτω από αυτό το όριο δεν θα έχεις θέμα. Χάνει αν τον συγκρίνεις με τις ταχύτητες που δίνουν οι άλλες εταιρίες στο εξωτερικό που χρησιμοποιούν μεγάλα datacenters της Google, Microsoft κλπ αλλά κερδίζει στο ping λόγω εγγύτητας.

  12. #27
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    O vps σε αυτή την εταιρία όταν τον είχα σε χρήση είχε ταχύτητα 80/80 Μbps, αν είσαι κάτω από αυτό το όριο δεν θα έχεις θέμα. Χάνει αν τον συγκρίνεις με τις ταχύτητες που δίνουν οι άλλες εταιρίες στο εξωτερικό που χρησιμοποιούν μεγάλα datacenters της Google, Microsoft κλπ αλλά κερδίζει στο ping λόγω εγγύτητας.


    The uplink of our VPS is 1gbps shared. The guaranteed speed is 100Mbps for all our packages except the "VPS One" package for which the guaranteed speed is 70Mbps. If the allocated monthly bandwidth is overused, the link will be limited to 1mbps until you upgrade your package.

    The speed in Cyprus is not guaranteed, due to its isolated geographical location and the lack of tier 1 internet providers.



    αυτό δεν το ειχα τσαεκάρι ποτέ να πω την αλήθεια.

    αλλα τοτε που έκανα την δοκιμή ειχα 3χ 24αρες γραμμες και πάνω απο 40 δεν έπιασα ποτέ.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  13. #28
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Την ταχύτητα την είχα μετρήσει με το speedtest-cli το οποίο είχα εγκαταστήσει στoν vps server για να μετρήσω αποκλειστικά τη δική του ταχύτητα και όχι αυτό που έφτανε σε εμένα. Έτσι είχα μετρήσει 80Mbps, αντίθετα από την Digital Ocean είχα 1Gbps συμμετρική ταχύτητα στον vps

  14. #29
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    μιας και δεν βρήκα χρόνο ακόμη να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα...

    απο την μεριά μας πχ το raspi που θα έχουμε... στις ρυθμίσεις του... υπάρχουν επιλογές πχ ΝΑΤ, VPN-server, DHCP-SERVER..... δηλαδή ότι έχει ένα καλό ρούτερ ας πούμε ή περιορίζετε μόνο στο bonding των συνδέσεων.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  15. #30
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιας και δεν βρήκα χρόνο ακόμη να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα...

    απο την μεριά μας πχ το raspi που θα έχουμε... στις ρυθμίσεις του... υπάρχουν επιλογές πχ ΝΑΤ, VPN-server, DHCP-SERVER..... δηλαδή ότι έχει ένα καλό ρούτερ ας πούμε ή περιορίζετε μόνο στο bonding των συνδέσεων.
    To firmware έρχεται με πάρα πολλές λειτουργίες διαθέσιμες και επειδή είναι βασισμένο στο openwrt μπορείς να προσθέσεις σχεδόν ότι λειτουργικότητα μπορείς να φανταστείς.
    Μπορείς να στήσεις VPN συνδέσεις (wireguard ή Openvpn), να μοιραστείς εκτυπωτές ή να δημιουργήσεις κοινόχρηστο χώρο στο δίκτυο, NTP server, adblock ....
    Βέβαια εγώ είμαι τις λογικής ξεχωριστές συσκευές για κάθε δουλειά, αλλά αν θες μπορείς να ενσωματώσεις πολλές λειτουργείες στο ρουτερ μπορείς, θα το καταλάβεις μόλις δεις το μενού του...

    Αν έχει ένα raspberry κ ένα switch διαθέσιμο θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να το στήσεις χωρίς να πειράξεις το δίκτυο σου και να συνδέσεις πάνω του μια συσκευή πχ έναν υπολογιστή, θα δουλέψει και με μία σύνδεση απλά θα ειδοποιεί ότι δεν μπορεί να βρει τη δεύτερη.
    Δωρεάν VPS server μπορείς να στήσεις σε κάποιες εταιρίες για 1 με 2 μήνες (αν θες σε αυτό βοήθεια για να βρεις προσφορά πες μου).

    Έτσι μπορείς να το δοκιμάσεις χωρίς να χαλάσεις τη λειτουργικότητα του υπόλοιπου δικτύου και ταυτόχρονα να ψάξεις τις ρυθμίσεις και να οικοιοποιηθείς με το σύστημα και να δεις αν μπορεί να σε καλύψει.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας