Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρόλογος

    Στο σπίτι μου Ίντερνετ έχω μόνο μέσω μιας γραμμής ADSL η οποία συγχρονίζει μετά βίας στα 10Mbps και καθώς είμαι σε επαρχία και εκτός αστικού ιστού πρόβλεψη δεν υπάρχει ούτε για VDSL αλλά ούτε και για οπτική ίνα. Εδώ και αρκετό καιρό είμαι σε μια κατάσταση αναζήτησης μιας (οικονομικά) βιώσιμης λύσης που θα είναι αρκετά αξιόπιστη και θα μου αυξήσει την ταχύτητα σύνδεσης.
    Η αναζήτηση αυτή κράτησε ένα χρόνο τώρα με διάφορες λύσεις που όμως απορρίφθηκαν γιατί δεν ήταν διαθέσιμες στην περιοχή μου ή πολύ ακριβές, ώσπου μια μέρα μου έρχεται προσφορά από εταιρία κινητής για πακέτο δεδομένων 200GB με €20. Επειδή η μηνιαία κατανάλωση μου είναι <300GB καταλαβαίνω ότι δεν μου αρκεί από μόνο του το πακέτο αλλά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε συνδυασμό με την ADSL για να αυξήσω την συνολική μου ταχύτητα και να μοιράζω την κίνηση και στις δύο συνδέσεις

    Μιας και το router μου είναι ένα raspberry pi που τρέχει OPENWRT, είναι αρκετά προσαρμόσιμο σε όποια ανάγκη παρουσιαστεί στο δίκτυο οπότε η πρώτη σκέψη ήταν να στήσω το router με dual WAN και load balancing ανάμεσα στις δύο γραμμές αλλά η λύση αυτή δεν θα με κάλυπτε απόλυτα αφού θα είχε όφελος μόνο όταν θα είμαστε όλοι η οικογενεια συνδεδεμένοι στο δίκτυο αλλά δεν θα αύξανε την ταχύτητα συνολικά σε single tasks αλλά ούτε και στο upload.

    Και εδώ έρχεται το OpenMPTCP, ένα project ανοιχτού κώδικα βασισμένο στο OpenWRT το οποίο επιτρέπει να κάνεις Bonding δύο ή περισσότερων συνδέσεων εύκολα και απλά και να πετύχεις τον πραγματικό συνδυασμό τους.



    Υλικά που απαιτούνται

    • Ένα raspberrry pi 4 ή ένα x86 pc με τουλάχιστον 1gb RAM
    • Ένα Gigabit Switch (5 θύρες αρκούν αλλά και περισσότερες ποτε δεν έβλαψαν)
    • 2 modem με δυνατότητα σύνδεσης μέσω ethernet (πχ το ADSL router από τον πάροχο και ένα 4G modem-router)
    • και τελευταίο και ποιο σημαντικό ένα VPS server με τουλάχιστον 1GB RAM. Για την δικιά μου περίπτωση οι συνδέσεις που είχα διαθέσιμες είναι χαμηλής ταχύτητας οπότε ένας πυρήνας ήταν αρκετός αλλά αν έχετε περισσότερες απαιτήσεις μπορεί να απαιτείται παραπάνω ισχύ. Ο VPS server θα πρέπει να είναι όσο πιο κοντά μας γίνεται για να ελαχιστοποιήσουμε την επιβάρυνση του ping

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  openmptcprouter.jpg 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  38,7 KB 
ID: 235684

    Τεχνικές γνώσεις
    Θα πρέπει να είναι κάποιος άνετος με βασικά θέματα δικτύου, να έχει επαφή με linux, να μπορεί κανει μια σύνδεση ssh και να εκτελεί εντολές στο τερματικό (copy paste κανουμε μην φανταστείτε)


    Στο wiki του OpenMPTCP μπορεί κάποιος να βρει οδηγίες με αρκετές εικόνες χωρίς πολλές τεχνικές πληροφορίες οπότε βοηθούν για αρχή αλλά δεν μαθαίνεις γιατί κάνεις ότι κάνεις. Αυτό απαιτεί διάβασμα από άλλες πηγές



    Μέρος 1o – Στησιμο του VPS server

    Για το δικό μου setup χρησιμοποίησα την MVPS με κόστος $3,7/μήνα, η οποία είναι κυπριακή με server στην Ελλάδα (πολύ σημαντικό) αλλά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όποια άλλη εταιρεία θέλετε. Οι άλλες που βρήκα σε μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα ήταν η Digital OceanLinode με €4,7/μήνα και η OVH. Οι δύο πρώτες έχουν τους πιο κοντινούς server στη Γερμανία ενώ η τελευταία στη Γαλλία. Αν κάποιος έχει υπόψιν του μια άλλη εταιρεία ποιο κοντά μας και με καλή τιμή ας με ενημερώσει να την προσθέσω.
    Να τονίσω εδώ ότι πέρα από την αγορά του server που έκανα δεν έχω καμία άλλη συνεργασία με την συγκεκριμένη εταιρία απλά με βόλεψε τόσο οικονομικά όσο και από θέμα απόδοσης. Παρόλα αυτά το site δεν πρόσφέρει το καλύτερο περιβάλλον της αγοράς αλλά την δουλειά του την κάνει.

    Οι οδηγίες που θα δώσω για τον VPS server στηρίζονται στην MVPS αλλά αν επιλέξετε κάποια άλλη λύση οι διαφορές στο setup θα είναι ελάχιστες
    Αρχικά πρέπει να δημιουργήσουμε ένα λογαριασμό (διαδικασία που δεν θα περιγράψω σε αυτόν τον οδηγό) και μετά να προβούμε στην παραγγελία ORDER -> VPS

    • Biling Cycle >> επιλέγουμε για δοκιμή monthly και αν σας βολέψει το αυξανεται αργότερα
    • Os Selection >> εδώ θέλουμε Debian 10
    • Select Your Plan >> επιλέγουμε το VPS ONE μιας και είναι το πιο φθηνό και δεν θα χρειαστούμε κάτι παραπάνω
    • Service Location >> μην ξεχάσετε να επιλέξετε ΕΛΛΑΔΑ
    Επιλέγουμε Checkout, πληρώνουμε και ετοιμοι να ξεκινήσουμε
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1- order Vps.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  157,0 KB 
ID: 235676

    Από τη ιστοσελίδα στο μενού SERVERS >>MY SERVERS θα μπορέσετε να δείτε τον server σας ο οποίος θα είναι έτοιμος σε 5 λεπτά.
    Όταν είναι έτοιμος στα δεξιά του θα εμφανιστεί το κουμπί Details για να έχουμε πρόσβαση σε όλες τις πληροφορίες που απαιτούνται για την σύνδεση. Η ιστοσελίδα δίνει τη δυνατότητα να ανοίξετε μια CONSOLE μέσω browser αλλά προσωπικά δεν με ικανοποίησε γιατί δεν μπορούσα να κάνω copy paste τις εντολές

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2-Server details.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  284,8 KB 
ID: 235678

    Αρχικά ανοίγουμε ένα τερματικό (ή το putty αν είσαστε σε windows) και συνδεόμαστε με αυτόν
    Κώδικας:
    ssh root@<IP address of the server>


    Ο δημιουργός του OpenMPTCP, Yannick Chabanois έχει δημιουργήσει μια σειρά από έτοιμα script τα οποία κάνουν την διαδικασία ρύθμισης του server πολλή εύκολη διαδικασία.

    Αρχικά αλλάζουμε το password, προσπαθήστε να επιλέξετε ένα μεγάλο password μιας και ο server είναι προοσβάσιμος και από το δίκτυο
    Κώδικας:
    passwd
    αναβαθμίζουμε το σύστημα με την εντολή

    Κώδικας:
    apt-get update && apt-get upgrade

    και κατόπιν τρέχουμε το παρακάτω script

    Κώδικας:
    wget -O - https://www.openmptcprouter.com/server/debian10-x86_64.sh | sh
    Μόλις το script ολοκληρωθεί θα δημιουργήσει ένα αρχείο με όλες τις ρυθμίσεις που θα χρειαστούμε το οποίο το μπορούμε να δούμε δίνοντας την εντολή

    Κώδικας:
    cat /root/openmptcprouter_config.txt
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3-config-screenshot.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  85,7 KB 
ID: 235679

    Τα περιεχόμενα του αρχείου τα αντιγράφουμε στο δικό μας υπολογιστή
    Εδώ καλό θα ήταν να αλλάξουμε και το timezone στον server ώστε να συμφωνεί με αυτό που θα ρυθμίσουμε αργότερα στο router αλλιώς εμφανίζεται μήνυμα λάθους κάποιες φορές
    Κώδικας:
    timedatectl set-timezone Εurope/Athens
    και κάνουμε επανεκκίνηση τον server

    Κώδικας:
    reboot
    Μέρος 2ο – Στήσιμο του Router

    Θα θεωρήσω ότι οι ποιο πολλοί θα στήσουν το router σε ένα raspberry pi όπως έκανα και εγώ αλλά η εγκατάσταση μπορεί να γίνει και σε έναν thin client ή οποιοδήποτε σύστημα x86. Τα συνηθισμένα router δεν υποστηρίζονται διότι είτε δεν έχουν αρκετή RAM ή αρκετά δυνατό επεξεργαστή ή απλά η μνήμη flash δεν επαρκεί για να χωρέσει το πραγματικά μεγάλο firmware.
    Ειδικά για συνδυασμό πολύ γρήγορων συνδέσεων δεν προτείνεται τίποτα λιγότερο από το raspberry pi 4, αν και εγώ επειδή οι συνδέσεις μου μαζί δεν θα ξεπερνούσαν τα 40Mbps το έστησα σε ένα raspberry pi 2 που κατάφερα να βρω

    Ξεκινώντας πρέπει να κατεβάσουμε το κατάλληλο firmware, και να το γράψουμε σε μια SD Προτιμήστε μια καλής ποιότητας SD και firmware κατα προτίμηση το ext4 . Ο δημιουργός στο wiki προτείνει το etcher για να γίνει εύκολα ή εγγραφή ή αν είσαστε σε Linux το dd κάνει τη δουλειά εξίσου καλά

    Μόλις εκκινήσουμε το router αυτό θα είναι διαθέσιμο στη διεύθυνση 192.168.100.1

    Μέρος 3ο – Ρύθμιση του router

    Για να ξεκινήσουμε την ρύθμιση χρειάζεται τα δυο modem που διαθέτουμε να είναι ρυθμισμένα σε διαφορετικά subnet και φυσικά διαφορετικά από το router και επίσης προτείνετε να έχουν απενεργοποιημένο τον DHCP server και στα δύο modem.

    Στην δικιά μου περίπτωση το
    ADSL modem είχε ip 192.168.5.2 και το
    4G modem είχε ip 192.168.8.1 (το 4g modem είναι ένα ακόμα raspberry pi 1 που τρέχει openwrt συνδεδεμένο με ένα κινητό να κάνει USB tethering)

    Κατα την πρώτη σύνδεση με το router το οποίο όπως προείπαμε θα το βρούμε στην διεύθυνση 192.168.100.1 θα δούμε την login screen. Για να συνδεθούμε αρκεί να γράψουμε username root και να πατήσουμε Login.
    Όπως είπα νωρίτερα το Firmware είναι τεράστιο και ένας λόγος είναι ότι περιέχει πολλά πρόσθετα ανάμεσα στα οποία είναι και η πολυγλωσσική υποστήριξη οπότε έιναι πιθανό μόλις ανοίξει το interface να είναι στα Ελληνικά, επειδή όμως όλες οι οδηγίες που θα βρείτε είναι στα Αγγλικά προτείνω την αλλαγή της γλώσσας (Σύστημα >> Σύστημα>> Language and Style) μέχρι να στήσετε το μηχανημα και μετά την επαναφέρετε
    Δύο ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν πριν ξεκινήσουμε είναι η αλλαγή password από το System >> Administration και δεύτερον στο μενού System >> System >> General Settings αλλάζουμε το Timezone σε Europe/Athens και επιλέγουμε “Sync with Browser”

    Τώρα είμαστε ετοιμοι να ρυθμίσουμε το router.
    Στο μενου System >> OpenMPTCProuter >> Settings Wizard.

    • Στην ενότητα vps αλλάζουμε το Server IP στην διευθυνση που αντιγράψαμε νωρίτερα από το site της MVPS αλλάζουμε και το Server Key με αυτό που περιέχει το αρχείο /root/openmptcprouter_config.txt . Με αυτά τα στοιχεία το ρουτερ θα καταφέρει να επικοινωνήσει με τον server και να κάνει όλες τις υπόλοιπες ρυθμίσεις για το bonding

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1-Server Settings.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  52,7 KB 
ID: 235680

    • Στην ενότητα wan1 κάνουμε τις παρακάτω ρυθμίσεις
    επειδή στο raspberry έχουμε μόνο μια ethernet επιλεγουμε Type – MacVlan,
    την ipv4 address σε 192.168.5.250
    την ipv4 gateway σε 192.168.5.2
    και ipv4 netmask σε 255.255.255.0
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2-Wan1 Settings.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  127,4 KB 
ID: 235681

    • Αντίστοιχα στην ενότητα wan2 κάνουμε τις παρακάτω ρυθμίσεις
    επιλεγουμε Type – MacVlan,
    την ipv4 address σε 192.168.8.5
    την ipv4 gateway σε 192.168.8.1
    και ipv4 netmask σε 255.255.255.0
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3-Wan2 Settings.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  139,3 KB 
ID: 235682

    Αν όλα είναι σωστά εδώ έχει τελειώσει η βασική ρύθμιση του ρούτερ.
    Στη σελίδα που είμαστε ήδη επιλέγουμε την καρτέλα Status και λογικά θα δούμε μια εικόνα σαν την παρακάτω.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4-Status.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  140,7 KB 
ID: 235683

    Σε αυτό το σημείο θα πρότεινα να κάνετε ένα backup τις ρυθμίσεις από το System -> Backup – Flash Firmware ώστε ακόμα και αν χαλάσετε κάτι να μπορείτε να επαναφέρετε το σύστημα σε λειτουργική κατάσταση

    Χρησιμα
    • Network -> Quota (Ρυθμιση data plan ώστε να μην χρεωθούμε ξεπερνώντας τα όρια του προγράμματος μας
    • pihole (Στο wiki υπάρχει script που εγκαθιστά το pihole στον server)

    Testing
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedtest-1.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  62,5 KB 
ID: 235685
    όπως φαίνεται και από το speedtest η συνολική ταχύτητα έχει αυξηθεί τόσο σε uplοad όσο και σε download ενώ το ping έχει κρατηθεί σε χαμηλά επίπεδα. Δυστυχώς το 4G σήμα δεν είναι πολύ δυνατό αλλά ο συνδυασμός των συνδέσεων βελτιώνει την κατάσταση.


    ΥΓ: Επειδή είναι ο πρώτος μου οδηγός ζητώ την επιείκεια σας για λάθη και παραλείψεις που θα βρείτε. Δεν είμαι τεχνικός αλλά μου αρέσει να διορθώνω και να βελτιώνω τη ζωή μου μέσα από την τεχνολογία, αρκεί αυτή να είναι opensource!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2-Server details.png  

    Attached Files Attached Files
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος citakis : 10-03-22 στις 11:28.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.283
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Σαν οδηγός είναι εξαιρετικός, έχεις και αρκετές λεπτομέρειες και εξηγείς πώς και γιατί. Δεν έχει για μένα χρησιμότητα στην παρούσα φάση, παλιότερα ίσως (έχω καταχωνιασμένο κάπου και ένα ειδικό router για line bonding, όχι πραγματικό, κατά προτεραιότητα όπως λες), και το καλοκαίρι θα παιδεύομαι με 4G σε σημείο που δεν έχει σταθερή γραμμή.

    Μία παρατήρηση μόνο, εκεί που λες console μέσω browser, συνήθως το paste σε αυτή την περίπτωση δουλεύει όχι με Ctrl-V αλλά με Shift-Ctrl-V και για copy πρέπει να επιλέξεις το κείμενο, δεξί κλικ και copy/αντιγραφή.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,
    και στο δικό μου τερματικό με Ctrl-Shift-V γίνεται η επικόλληση, απλά κάτι φταίει με την υλοποίηση που έχουν φτιάξει, και το λέω αυτό γιατί δεν μπορείς να κάνεις καμία αλληλεπίδραση με αυτό που δείχνει το τερματικό τους, πέρα από το να γράψεις εντολές και να διαβάσεις το αποτέλεσμα.
    Ούτε να επιλέξεις κείμενο μπορείς και να το αντιγράψεις, είναι λες και έχεις ένα screenshot μπροστά σου και όχι ένα πραγματικό τερματικό γιαυτό και το αναφέρω πιο πάνω γιατί με δυσκόλεψε χωρίς λόγο, ενώ ήξερα τι να κάνω.

    Στην Digital Ocean που έκανα την πρώτη μου δοκιμή δεν αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα, μάλιστα εκεί προτιμούσα το δικό τους τερματικό μέσω browser από το να ανοίξω τo δικό μου από το λειτουργικό, απλά εκεί είχα μεγαλύτερα ping λόγω της απόστασης με τον server.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος citakis : 10-03-22 στις 19:21.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    καλημέρα. πολύ καλή και χρήσιμη η υλοποίηση, ενώ ο οδηγός κατατοπιστικότατος.
    υπάρχει και η επιλογή να μην χρησιμοποιήσεις VPS όπου με τις 2 συνδέσεις πάνω στο openwrt τότε θα κάνεις loadbalance. το cap θα είναι βέβαιο το μέγιστο της εκάστοτε σύνδεσης που χρησιμοποιείς, αλλά θα είναι ΟΚ για να κάνεις τις εργασίες σου. Έτσι το είχα υλοποιήσει στο παρελθόν που έμενα σε περιοχή με χάλια adsl και ανύπαρκτο vdsl.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Δλδ αν κατεβασεις απο nvidia downloads ενα αρχειο εχεις bonding? Ρε ρωταω επειδη μαλλον load balance εχεις μονο και οχι bonding.
    Άλλα Ντάλλα....

  6. #6
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    @macro. το αναφέρω ότι κάνω loadbalance όπως και ότι "το cap θα είναι βέβαιο το μέγιστο της εκάστοτε σύνδεσης που χρησιμοποιείς".
    το ανέφερα ως εναλλακτική αντί του VPS κόστους

  7. #7
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To load balancing ειναι πιο ευκολο στην υλοποιηση και κανει αυτο που λεει προσπαθει να μοιρασει το φορτιο στις δυο συνδεσεις οταν αυτο απαιτειται ή γινεται. Ομως δεν μπορεις παντα να χρησιμοποιησεις και τις δυο γραμμες ειδικα σε περιπτώσεις που θελεις να κάνεις upload αρχεια ή σε vpn συνδεσεις εκει περιοριζεσαι μονο στην μια συνδεση.

    Για αυτους τους λογους υπερτερεί το bonding το οποιο ομως τεχνικα υλοποιειται πιο δυσκολα

  8. #8
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Bonding αυτη τη στιγμη μπορεις να κανεις μονο σε επιπεδο τοπικου δικτυου και οχι στο ιντερνετ. Στο ιντερνετ μπορεις να κανεις bonding μονο μεσω upload και μονο. Αφου εχει γινει το bonding απο πριν στο bridge σου δλδ.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #9
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bonding αυτη τη στιγμη μπορεις να κανεις μονο σε επιπεδο τοπικου δικτυου και οχι στο ιντερνετ. Στο ιντερνετ μπορεις να κανεις bonding μονο μεσω upload και μονο. Αφου εχει γινει το bonding απο πριν στο bridge σου δλδ.
    Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινω απολυτα αυτο που γράφεις αλλα δυο σημεια θεωρω δεν ειναι σωστα.
    1ον με το bonding συνδιαζεις τις συνδεσεις τοσο στο upload οσο και στο download.
    2ον δεν γινεται στο τοπικο δικτυο, η πραγματικη ενωση των συνδεσεων συμβαινει στον απομακρυσμενο server. Κατοπιν ο server στελνει τα πακετα και με τις δυο συνδεσεις στο ρουτερ και το αντίστροφο. Στον εξω κοσμο φαινεται η ip του server αλλα μεχρι το ρουτερ μεσολαβεί ο ISP. Δεν μπορουμε να το πουμε λοιπον τοπικο δικτυο

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bonding αυτη τη στιγμη μπορεις να κανεις μονο σε επιπεδο τοπικου δικτυου και οχι στο ιντερνετ. Στο ιντερνετ μπορεις να κανεις bonding μονο μεσω upload και μονο. Αφου εχει γινει το bonding απο πριν στο bridge σου δλδ.
    Bonding μπορεις να κάνεις οπουδήποτε ελέγχεις και τα δυο άκρα.
    Ομως πέρα απο αυτό, το bonding εχει ιδιαιτερες πρακτικές δυσκολίες οταν οι γραμμες δεν ειναι ιδιες και κυρίως οταν η "ποιότητα" τους μεταβάλεται, και μάλιστα ανισα,
    Σε περίπτωση udp traffic θα αρχίσουν τα πακετα να ερχονται σημαντικά out of order (και αυτο θα ενοχλήσει τα udp based vpn πχ)
    Ενώ σε περίπτωση tcp traffic οι καθυστερήσεις στα tcp ack, θα φρενάρουν τη μετάδοση περισσότερο από οσο πρέπει.
    Σε ιδανικες (lab) καταστασεις, ολα βαινουν καλώς.
    Στη πράξη ομως πρέπει να εισαι συνεχώς απο πάνω. Καθε φορά που κάτι γίνεται, ψαχνεσαι μηπως φταινει αυτό.
    Καληνυχτα ζωη, αν ειναι για σοβαρές δουλειές.
    Πλεον αυτά λύνονται με τεχνικές sdwan και per-packet steering, ωστε το πραγμα να προσαρμοζεται δυναμικά και αυτόματα.
    Απλα ειναι λύσεις για μεγαλα παιδια, με τις αντιστοιχες τσέπες (και σιγουρα οχι για soho καταστασεις)

  11. #11
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Φιλε citakis για να εχεις bonding πρεπει να πατας πανω σε multilayer ppp protocol. Αυτο δεν υποστηριζεται στην Ελλαδα και το δινει μονο ο ΟΤΕ απο οσο γνωριζω και αν το πληρωνεις καλα καθε μηνα. Απο εκει και περα αν εσυ στο σπιτι εχεις 2x100mbit γραμμες και τις κανεις bonding τοτε μπορεις στο upload να στειλεις με 200mbit και μεχρι αυτο. Στο download 200mbit θα δεις μονο αν εχεις multilayer connection οπως τα τορρεντς ας πουμε. Σε ολα τα αλλα θα εχεις load balance.
    Άλλα Ντάλλα....

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε citakis για να εχεις bonding πρεπει να πατας πανω σε multilayer ppp protocol. Αυτο δεν υποστηριζεται στην Ελλαδα και το δινει μονο ο ΟΤΕ απο οσο γνωριζω και αν το πληρωνεις καλα καθε μηνα. Απο εκει και περα αν εσυ στο σπιτι εχεις 2x100mbit γραμμες και τις κανεις bonding τοτε μπορεις στο upload να στειλεις με 200mbit και μεχρι αυτο. Στο download 200mbit θα δεις μονο αν εχεις multilayer connection οπως τα τορρεντς ας πουμε. Σε ολα τα αλλα θα εχεις load balance.
    Θα έλεγα να διαβάσεις ξανά το πρώτο μηνύματα
    Συγκεκριμένα
    και τελευταίο και ποιο σημαντικό ένα VPS server με τουλάχιστον 1GB RAM. Για την δικιά μου περίπτωση οι συνδέσεις που είχα διαθέσιμες είναι χαμηλής ταχύτητας οπότε ένας πυρήνας ήταν αρκετός αλλά αν έχετε περισσότερες απαιτήσεις μπορεί να απαιτείται παραπάνω ισχύ. Ο VPS server θα πρέπει να είναι όσο πιο κοντά μας γίνεται για να ελαχιστοποιήσουμε την επιβάρυνση του ping

  13. #13
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Το διαβασα.......... και?
    Άλλα Ντάλλα....

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διαβασα.......... και?
    Θα έχει έλεγχο και στα δυο άκρα, το bonding θα γίνει μέσω vpn
    Υπάρχουν υπηρεσίες που το παρέχουν ακριβώς αυτό με πληρώμη

  15. #15
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Δε διαφωνουμε σε κατι. Και παλι θα πρεπει να πληρωσει το mlppp οπως και ναχει αν θελει να εχει bonding. Στην αρχη ρωτησα το φιλο αν κατεβασει απο site με single socket τυπου nvidia, microsoft, κ.λ.π., αν του κανει το bonding, αλλα απαντηση δε πηρα, οποτε δε γνωριζω τι συμβαινει αυτη τη στιγμη στη περιπτωση του.

    Εξηγω τοση ωρα λοιπον οτι αν δε πληρωσεις mlppp........ bonding τσου, ειτε μεσω dedicated vps services, ειτε με αναθεση κατευθειαν σε παροχο.

    Εμεις στην εταιρεια πληρωνουμε σε παροχο και το εχουμε.
    Άλλα Ντάλλα....

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας