Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-33 από 33
  1. #31
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Έχω υλοποιήσει και γω απ τη μεριά μου τέτοιου είδους bonding (πρώτη γραμμή = 100ρα vodafone VDSL/FTTC 100/10, δεύτερη γραμμή = 4g router 40/40 που έχει πάλι vodafone sim με απεριόριστα data) και μπορώ να πω οτι δουλευει αρκετά καλά , με συνολική ταχύτητα maximum 140/50 στο speedtest-cli (μετρημένο σε vm που είναι στο LAN network μετά το bonding). Βέβαια , χρησιμοποιώ virtual router αντί για raspberry (το οpenmptcp είναι στην ουσία ένα vm από Virtualbox). Στο μητρικό machine (αυτό που τρέχει το Virtualbox) κουμπώνουν 3 ethernet καλώδια: Τα 2 πρώτα προερχόμενα από τις 2 γραμμές (το 1ο στη default θύρα Ethernet της mobo και το 2ο σε usb-ethernet adapter) και το 3ο είναι το εξερχόμενο που δημιουργεί το LAN πίσω από το bonding και βγαίνει και αυτό από άλλο usb-ethernet adapter. Στο vm του router έχω ορίσει 3 network adapters από το μενού του Virtualbox, το καθένα αντιστοιχεί σε φυσικό interface που μόλις περιέγραψα , δλδ Bridged Adapter στο τάδε interface που το καθε καλώδιο κουμπώνει στο μητρικό pc. Για να μην γίνομαι κουραστικός σε τέτοιες λεπτομέρειες, απλά θα αναφέρω 2 προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζω με όλο αυτό:

    1) Όταν έχω καιρό πχ μερικές μέρες για να μπω στο pc να παίξω ένα game και τελικά μπαίνω game, βλέπω το ping μου να εκτοξεύεται στα 1900 ms!!. Με reboot to vm του οpenmptcp router, φτιάχνει αμέσως , αλλά θα προτιμούσα να μην χρειάζεται να το κάνω κάθε φορά!

    2) Όταν μπαίνω από μια απομακρυσμένη τοποθεσία για να κατεβάσω ένα αρχείο που έχω σε τοπικό pc (άρα γίνεται upload από το bonded δίκτυο προς το internet) , το upload που παρατηρώ δεν είναι πάντα το συνολικό αλλά συνήθως παρατηρώ χρήση μόνο στην γραμμή που έχει οριστεί ως Master (η 100ρα, άρα μόνο 10 Mbps) στις ρυθμίσεις του openmptcp. Mερικά speedtest-cli που εκτελώ μετά στο ίδιο τοπικό pc, έχουν σαν αποτέλεσμα να "ξυπνήσουν" το bonding και έτσι, κάποιο από τα επόμενα αιτήματα για sftp download από την απομακρυσμένη τοποθεσία βγάζει 50 Mbps, όσο το συνολικό upload του bonding.

    Oρίστε και μια εικόνα με τις τρέχουσες ρυθμίσεις VPN από το μενού του openmptcp, ελπίζω να έχουν κάποια σχέση προς επίλυση των παραπάνω προβλημάτων:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_222.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  59,3 KB 
ID: 242384
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 21-10-22 στις 01:57.

  2. #32
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτή τη περίοδο δεν το έχω σε χρήση για να σε βοηθήσω γιατί αντιμετώπιζα προβλήματα τις ώρες αιχμής με την 4G σύνδεση της Vodafone, οπότε δεν με συνέφερε να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ. Τα προβλήματα που αναφέρεις δεν τα είχα αντιμετωπίσει, μάλιστα είχα φτάσει 20 ημέρες uptime κάποια στιγμή και δεν έιχα πρόβλημα στο ping πέρα από κανα φυσιολογικό σκαμπανέβασμα λόγω του 4G. Τα ίδια σκαμπανεβάσματα αντιμετωπίζω και τώρα με το bonding της Cosmote.
    Θα ήθελα αν μπορείς να αναφέρεις και σε ποια εταιρία έχεις το VPS, για να βλέπουμε και την σύγκριση μεταξύ των υλοποιήσεων

    1) Για το πρώτο πρόβλημα μια μεσοβέζικη λύση είναι να το προγραμματισεις να κάνει αυτόματη επανεκκίνηση κάποια βραδινή ώρα που δεν το χρησιμοποιείς. Εγώ θα το έψαχνα λίγο παραπάνω με το omr-speedtest να δεις ταχύτητα μέχρι τον VPS τη στιγμή που παρατηρείς το πρόβλημα, προφανώς κάποια υπηρεσία κλείνει ή μπαίνει σε νάρκη και εκεί γίνεται το πρόβλημα
    Ενεργοποίησε και το Multipath debug στο Network->MPTCP (αν θυμάμαι καλά) και δες το System log για προβλήματα που θα εμφανίστούν.

    2) Το δεύτερο είναι μάλλον θέμα πόσο εύκολα ενεργοποίείται η δεύτερη γραμμή, ειδικά αν την έχεις ως backup ή επικουρική. Εγώ τις είχα και τις δύο ενεργές ταυτόχρονα και δεν παρατήρησα ακόμα και στο upload μισή ταχύτητα. Όσες φορές κοίταγα τα γραφήματα ήταν σε χρήση και οι δύο γραμμές.

    Σε κάθε περίπτωση έχε πάντα την τελευταία έκδοση στο router και στον VPS και δοκίμασε να ρωτήσεις στο github τον Ysurac, είναι αρκετά ενεργός και βοηθάει αρκετά στην επίλυση των προβλημάτων

  3. #33
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τις είχα και τις δύο ενεργές ταυτόχρονα
    Τι εννοείς εδώ? Γίνεται να είναι και οι 2 γραμμές Master? Το normal είναι να είναι η μία γραμμή Master και οι υπολοιπες απλά Enabled στις ρυθμισεις του openmptcp.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας