Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2007
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλημέρα!
    Υπάρχει τρόπος διασύνδεσης του γραφείου (λογιστικό γραφείο) με υπολογιστή στο σπίτι; Πρόσφατα χρειάστηκε να μπω σε καραντίνα και δεινοπάθησα με το teamviewer. Στο γραφείο υπάρχει δίκτυο 4 υπολογιστών σε περιβάλλον windows.Θέλω από το σπίτι (ή γενικότερα από απομακρυσμένο υπολογιστή) να έχω πρόσβαση στα προγράμματα λογιστικής (και στα λοιπά προγράμματα), που τρέχω στο γραφείο. Δυστυχώς στην περιοχή μου υπάρχει ΜΟΝΟ adsl (περίπου 12-14mbps στο σπίτι, λιγότερο στο γραφείο). Απ΄ότι δείχνει το πράγμα η εργασία από απόσταση ήρθε για να μείνει... οπότε... Εάν κάποιος/-α μπορεί να με καθοδηγήσει, θα ήμουν υπόχρεος. Στη διάθεσή σας για πρόσθετη πληροφόρηση, σχετικά. Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    χρειάζεσαι remote VPN. Αν γνωρίζεις από δίκτυα κάπως μπορείς να τα καταφέρεις διαφορετικά πρέπει να καλέσεις κάποιον τεχνικό.
    http://www.elink.gr

    Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

  3. #3
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT, Mikrotik x86
    θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον τεχνικό για να στηθεί σωστά μια υλοποίηση εικονικού δικτύου (VPN) όπως αναφερθηκε παραπάνω. έτσι θα είσαι στο σπίτι και θα μπορείς να δεις το γραφείο σαν να είσαι στο ίδιο δίκτυο. όλα είναι θέμα ρυθμίσεων κ υλοποίησης.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.954
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Δοκίμασε το Tailscale.
    Το κάνεις εγκατάσταση σε κάθε υπολογιστή και αυτό του δίνει μια διεύθυνση 100.xxx.xxx.xxx
    Μετά από τους υπόλοιπους υπολογιστές συνδεεσαι χρησιμοποιώντας αυτή τη διεύθυνση χωρίς να κάνεις κάποια αλλαγή στο δίκτυο ή το firewall. Είναι πολύ εύχρηστο και ασφαλές.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-02-2007
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως γνωρίζω από δίκτυα (έχω στήσει του γραφείου), αλλά πριν ξεκινήσω (φόρτωμα του vpn στους routers κλπ) θα επιχειρήσω τη λύση που προτείνει το fadasma (tailscale). Και πάλι ευχαριστώ!

  6. #6
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Δοκίμασε και το AnyDesk, δεν υπάρχει θεωρώ κανένας λόγος για VPN.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-02-2007
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δοκίμασε το Tailscale.
    Το κάνεις εγκατάσταση σε κάθε υπολογιστή και αυτό του δίνει μια διεύθυνση 100.xxx.xxx.xxx
    Μετά από τους υπόλοιπους υπολογιστές συνδεεσαι χρησιμοποιώντας αυτή τη διεύθυνση χωρίς να κάνεις κάποια αλλαγή στο δίκτυο ή το firewall. Είναι πολύ εύχρηστο και ασφαλές.



    Καλημέρα! Προσπαθώ κάνοντας δοκιμή σε δύο laptops στο σπίτι. Φορτώθηκε το tailscale στα δύο laptops, ανταλλάχθηκαν επιτυχώς ping μεταξύ τους...στη συνέχεια; Πως θα δω την επιφάνεια εργασίας (πχ) του δεύτερου laptop; (Δεν λειτουργεί όπως το teamvewer που δίνει πρόσβαση στην επιφάνεια εργασίας του άλλου pc). Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Remote desktop.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To πρόβλημα είναι το μικρό upload και των 2 ADSL συνδέσεων και κυρίως του γραφείου. Θα υπάρχει με οποιαδήποτε λύση.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-02-2007
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρόβλημα είναι το μικρό upload και των 2 ADSL συνδέσεων και κυρίως του γραφείου. Θα υπάρχει με οποιαδήποτε λύση.
    Πολύ φοβάμαι πως έχεις δίκιο. Δεν μπορείς να φανταστείς τι τράβηξα με το teamvewer (που μάλλον δεν φταίει) εν μέσω καραντίνας λόγω covid...Για γερά νεύρα...

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το teamviewer, οπως και το anydesk αλλα και το vnc ειναι εφαρμογές που σκαναρουν το τελικο αποτελεσμα της οθονης και το μεταφερουν
    Το rdp - aka remote desktop δουλευει σε χαμηλοτερο επίπεδο και συγκριτικα τα καταφερνει αρκετα καλυτερα,

    Βεβαια αν δεν εχεις upload, θα υποφερεις, απλα οι διαφορες με τα υπολοιπα ειναι μεγαλες.
    Προυποθεση για να δουλεψει το remote desktop ειναι συνδεσιμοτητα σε επιπεδο ip. Οποτε ειτε οποιοδηποτε vpn είτε (ftou ftou) port forward και noip.
    Αν κανετε το δευτερο και βρειτε ρωσικες σημαιες και το δισκο encrypted, να μην εκπλαγείτε και πολυ.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.954
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pink_panther Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως θα δω την επιφάνεια εργασίας (πχ) του δεύτερου laptop

    Ψάξε για RDP ή αλλιώς γράψε mstsc στο "run" των windows. Στο παράθυρο που θα σου ανοίξει, βάλε την 100.xxx IP του άλλου λαπτοπ.
    Το καλό με το tailscale είναι οτι μπορείς να χρησιμοποιείς την 100. IP ακόμη κι αν βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο, επειδή είναι έξυπνο και χρησιμοποιεί το lan για να συνδεθεί και όχι το internet.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pink_panther Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς στην περιοχή μου υπάρχει ΜΟΝΟ adsl (περίπου 12-14mbps στο σπίτι, λιγότερο στο γραφείο)
    Σε ποια περιοχή είσαι που έχουν μόνο adsl; Εγώ μένω κυριολεκτικά σε ένα μικρούλι χωριό και παρόλα αυτά ο ΟΤΕ δίνει VDSL 50 down / 5 up.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια περιοχή είσαι που έχουν μόνο adsl; Εγώ μένω κυριολεκτικά σε ένα μικρούλι χωριό και παρόλα αυτά ο ΟΤΕ δίνει VDSL 50 down / 5 up.
    Εγω ειμαι στο Αιγαλεω, χωρος ευθυνης WIND και σε 3-4 τετραγωνα οπου υπαρχει μια "τρυπα" καλυψης, οπου παιζει μονον adsl και αυτο στα 11000 στην καλυτερη περιπτωση γραμμης. Οπως επισης εχω ακουσει και περιοχες ακομα πιο κοντα στο κεντρο της Αθηνας απο τα 6χλμ που ειμαι εγω και εχουν τα ιδια και χειροτερα. Μην υποθετετε λοιπον ως δεδομενες καποιες καταστασεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ίσως με sim &4G να λυθεί το πρόβλημα με το up...
    Όσο για το adsl εύχομαι καλή υπομονή...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας