Σελ. 131 από 449 ΠρώτηΠρώτη ... 111121126129130131132133136141151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.951-1.965 από 6723

Θέμα: Nova FTTH

  1. #1951
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν προτιμάτε τη Wind αντί της Nova αφού έχουν ίδια πάγια
    εγω το μετανιωσα.πιστευω να ειχα καλυτερη αντιμετωπιση στα αρχικα μου θεματα αν ειχα παει wind..

    Τουλαχιστον βλεπω βελτιωθηκε λιγο το ping,επεσε επιτελους κατω απο 20

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satzapper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δέχονται νέους συνδρομητές σε Nova για FTTH, τους στέλνουν στην Wind!!!
    Τα απόνερα της επερχόμενης ενοποίησης συστημάτων...
    Καταπληκτικό
    αραγε αν γινει νωριτερα η ενοποιηση,μπορουμε να υπαναχωρησουμε χωρις θεμα?
    VAMOS ARIS

  2. #1952
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω το μετανιωσα.πιστευω να ειχα καλυτερη αντιμετωπιση στα αρχικα μου θεματα αν ειχα παει wind..

    Τουλαχιστον βλεπω βελτιωθηκε λιγο το ping,επεσε επιτελους κατω απο 20

    - - - Updated - - -

    αραγε αν γινει νωριτερα η ενοποιηση,μπορουμε να υπαναχωρησουμε χωρις θεμα?
    Εάν η εμπειρία Vodafone/Cyta είναι ενδεικτική, μάλλον θα αφήσουν τα ολοκληρωθούν τα ενεργά συμβόλαια πριν κάνουν αλλαγές προγραμμάτων.

  3. #1953
    Εγγραφή
    04-03-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nn1629 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, εχω ακριβως το ιδιο προβλημα. Ειμαι εδω και 9 μερες χωρις ιντερνετ και απο τη νοβα καμια ουσιαστικη υποστηριξη. Τι εγινε με τη περιπτωση σου? Σκεφτομαι καταγγελιες σε εεττ και συνηγορο καταναλωτη.

    - - - Updated - - -




    - - - Updated - - -



    Καλησπερα, εχω ακριβως το ιδιο προβλημα. Ειμαι εδω και 9 μερες χωρις ιντερνετ και απο τη νοβα καμια ουσιαστικη υποστηριξη. Τι εγινε με τη περιπτωση σου? Σκεφτομαι καταγγελιες σε εεττ και συνηγορο καταναλωτη.

    Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
    Ακόμα τίποτα!!!!!! (2 μήνες παρά 3 ημέρες)
    Υπομονή, εκτός και εάν πας και κάνεις αίτηση για καινούργα γραμμή και νούμερο.
    Φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι στο ότι η γραμμή είναι κλειδωμένη με το serial number του ONT του παλιού παρόχου. Το router της NOVA έχει ενσωματωμένο ONT, οπότε πρέπει να αλλάξει το Serial. Δυστυχώς όμως αυτό είναι σε πεδίο Read Only (μάλλον στο WCRM) που ελέγχει ο ΟΤΕ και πρέπει να το ξεκλειδώσει για να γίνει update...ε, αυτό δεν έχει γίνει ακόμα!!!!!!
    Ο Συνήγορος του Καταναλωτή έριξε άκυρο γιατί λέει οτι είναι Τεχνικό θέμα και όχι οικονομικό.
    Η ΕΕΤΤ έχει εντελώς διακοσμητικό ρόλο... Έχω κάνει ήδη τρεις καταγγελίες εκεί, αλλά το αποτέλεσμα μηδέν.
    Στέλνεις την καταγγελία και την προωθούν στον πάροχο μετά από λίγες ημέρες, ενώ του δίνουν περιθώριο 1 μήνα να απαντήσει.
    Εάν απαντήσει δεν ελέγχει κανένας (από την ΕΕΤΤ) την ποιότητα της απάντησης και δεν έχεις την δυνατότητα να τοποθετηθείς. Πρέπει να κάνεις νέα καταγγελία.
    Θες να μιλήσεις με κάποιον αρμόδιο της ΕΕΤΤ, που πιθανόν να είναι ο διεκπεραιωτήςτης όποιας καταγγελίας, αλλά σαν καταναλωτής μπορείς να μιλήσεις μόνο με το 194 (2106151194), όπου απαντούν κοπέλες από κάποιο CC που δεν έχουν καμία δικαιοδοσία και δεν γνωρίζουν με λεπτομέρεια πολλούς κανονισμούς.
    Με λίγα λόγια.... ένα δράμα!!!!! Εγώ πάντως έχω αλλάξει την τηλεφωνική συσκευή και router με ... Χριστουγεννιάτικα στολίδια.

  4. #1954
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν η εμπειρία Vodafone/Cyta είναι ενδεικτική, μάλλον θα αφήσουν τα ολοκληρωθούν τα ενεργά συμβόλαια πριν κάνουν αλλαγές προγραμμάτων.
    εγω εννοω αν μπορουμε να την κοπανησουμε με προσχημα την αλλαγη,δεν συμφωνουμε βρε παιδι μου
    VAMOS ARIS

  5. #1955
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εννοω αν μπορουμε να την κοπανησουμε με προσχημα την αλλαγη,δεν συμφωνουμε βρε παιδι μου
    Δυστυχώς μάλλον όχι, αυτός είναι ο λόγος που συνήθως αποφεύγουν να πειράξουν τα συμβόλαια που τρέχουν.

  6. #1956
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    !!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20221202_215040.jpg  


  7. #1957
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Μια χαρά το αναβαθμίσαν όπως βλέπω...
    Θα πεί κανείς, τι πιο σύνηθες
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-12-02 221314.png 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  15,7 KB 
ID: 243754

  8. #1958
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaronikosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
    Ακόμα τίποτα!!!!!! (2 μήνες παρά 3 ημέρες)
    Υπομονή, εκτός και εάν πας και κάνεις αίτηση για καινούργα γραμμή και νούμερο.
    Φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι στο ότι η γραμμή είναι κλειδωμένη με το serial number του ONT του παλιού παρόχου. Το router της NOVA έχει ενσωματωμένο ONT, οπότε πρέπει να αλλάξει το Serial. Δυστυχώς όμως αυτό είναι σε πεδίο Read Only (μάλλον στο WCRM) που ελέγχει ο ΟΤΕ και πρέπει να το ξεκλειδώσει για να γίνει update...ε, αυτό δεν έχει γίνει ακόμα!!!!!!
    Ο Συνήγορος του Καταναλωτή έριξε άκυρο γιατί λέει οτι είναι Τεχνικό θέμα και όχι οικονομικό.
    Η ΕΕΤΤ έχει εντελώς διακοσμητικό ρόλο... Έχω κάνει ήδη τρεις καταγγελίες εκεί, αλλά το αποτέλεσμα μηδέν.
    Στέλνεις την καταγγελία και την προωθούν στον πάροχο μετά από λίγες ημέρες, ενώ του δίνουν περιθώριο 1 μήνα να απαντήσει.
    Εάν απαντήσει δεν ελέγχει κανένας (από την ΕΕΤΤ) την ποιότητα της απάντησης και δεν έχεις την δυνατότητα να τοποθετηθείς. Πρέπει να κάνεις νέα καταγγελία.
    Θες να μιλήσεις με κάποιον αρμόδιο της ΕΕΤΤ, που πιθανόν να είναι ο διεκπεραιωτήςτης όποιας καταγγελίας, αλλά σαν καταναλωτής μπορείς να μιλήσεις μόνο με το 194 (2106151194), όπου απαντούν κοπέλες από κάποιο CC που δεν έχουν καμία δικαιοδοσία και δεν γνωρίζουν με λεπτομέρεια πολλούς κανονισμούς.
    Με λίγα λόγια.... ένα δράμα!!!!! Εγώ πάντως έχω αλλάξει την τηλεφωνική συσκευή και router με ... Χριστουγεννιάτικα στολίδια.
    Καλημέρα πολύ σωστά τα λες.. δυστυχώς ο ΟΤΕ φταίει.

  9. #1959
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Ηρθε ο εργολαβος του οτε και εκανε την αυτοψια. Βεβαια δεν ημουν εγω εκει γιατι εργαζομουν, αλλα ειχα αφησει εναν αλλο ιδιοκτητη που ειναι και εκπροσωπος της εταιρειας διαχειρισης της πολυκατοικιας. Μου ειπε οτι του αφησε το χαρτι της τεχνικης επιθεωρησης αλλα δεν του εδωσε να υπογραψει κατι. Με πηραν απο νοβα χθες και μου ειπαν δεν υπογραψατε την δηλωση οτι συμφωνειτε να αρχισουν τα εργα. Τους λεω μονο την τεχνικη επιθεωρηση εχουμε οχι κατι αλλο. Και το πραγμα εμεινε εκει. Τι κανω τωρα; Κολλησαμε; Ποιο χαρτι πρεπει να υπογραψω; Ποιος το στελνει και που; Ειπα στην εταιρεια διαχειρισης να στειλει την τεχνικη επιθεωρηση με υπογραφη και σφραγιδα της εταιρειας στο info@nova.gr μπας και αρκει αλλα δεν το βλεπω. Τι λετε να γινει;

  10. #1960
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ειμαι ηδη συνδρομητης Nova 3 play adsl εδω και 4 χρονια..και σκεφτομαι να βαλω οπτικη απο Nova μιας και μας τα χαλασε η voda για να βαλώ 300 αρα απο οτε..ποσες μερες παιρνει η αλλαγη απο adsl σε ftth ?εχω ηδη floorbox εξω απο τη πορτα..τι εξοπλισμο δινει??

  11. #1961
    Εγγραφή
    24-11-2017
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    με πηραν σημερα απο εναν αριθμο κινητου ειμαστε απο την nova-wind για προσφορα για το κινητο σας.απεριοριστα λεπτα,sms,10 gb 21€ το μηνα και οι 4 πρωτοι μηνες δωρεαν....

  12. #1962
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokosxa Εμφάνιση μηνυμάτων
    με πηραν σημερα απο εναν αριθμο κινητου ειμαστε απο την nova-wind για προσφορα για το κινητο σας.απεριοριστα λεπτα,sms,10 gb 21€ το μηνα και οι 4 πρωτοι μηνες δωρεαν....
    Για μενα αξιζει..

  13. #1963
    Εγγραφή
    09-01-2012
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20 Mbit/s
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι ηδη συνδρομητης Nova 3 play adsl εδω και 4 χρονια..και σκεφτομαι να βαλω οπτικη απο Nova μιας και μας τα χαλασε η voda για να βαλώ 300 αρα απο οτε..ποσες μερες παιρνει η αλλαγη απο adsl σε ftth ?εχω ηδη floorbox εξω απο τη πορτα..τι εξοπλισμο δινει??
    πηγα απο nova 24αρα σε nova 200αρα ffth επισης με floorbox εξω απο την πορτα και πηρε απο την αιτηση 15 μερες, λογο προβληματος βεβαια εκανε 1 μηνα και 2 μερες, αλλα η ενεργοποιηση ομως ηταν να γινει 15 μερες μετα την αιτηση στην ουσια.
    απο 3play πηγα σε 2play (internet+τηλεφωνο) και μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να κοψω την τηλεοραση βαζοντας ενα απλο πακετο 24αρι (τηλεφωνικα γινεται αυτο μονο) και μετα πηγα στο καταστημα και εκανα αιτηση για την 200αρα.

    σημειωση οτι ημουν στον αερα καθως ειχε ληξη το συμβολαιο μου εδω και λιγα χρονια, δεν ξερω πως εχει το πραγμα αν εχεις ενεργο συμβολαιο, φανταζομαι πρεπει να πας παλι σε 3play γιατι αν κοψεις την τηλεοραση κανεις στην ουσια υποβαθμιση του συμβολαιου και νομιζω πληρωνεις καποιο ποσο, 50-100-200 δεν ξερω ακριβος αλλα ειναι μεγαλουτσικο....

    https://nova.gr/upload/timokatalogos...705_154412.pdf

    στο τελος γραφει για τις χρωσεις υποβαθμισης αλλα λεει μονο για eon.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bep1995 : 04-12-22 στις 03:56.

  14. #1964
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bep1995 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πηγα απο nova 24αρα σε nova 200αρα ffth επισης με floorbox εξω απο την πορτα και πηρε απο την αιτηση 15 μερες, λογο προβληματος βεβαια εκανε 1 μηνα και 2 μερες, αλλα η ενεργοποιηση ομως ηταν να γινει 15 μερες μετα την αιτηση στην ουσια.
    απο 3play πηγα σε 2play (internet+τηλεφωνο) και μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να κοψω την τηλεοραση βαζοντας ενα απλο πακετο 24αρι (τηλεφωνικα γινεται αυτο μονο) και μετα πηγα στο καταστημα και εκανα αιτηση για την 200αρα.

    σημειωση οτι ημουν στον αερα καθως ειχε ληξη το συμβολαιο μου εδω και λιγα χρονια, δεν ξερω πως εχει το πραγμα αν εχεις ενεργο συμβολαιο, φανταζομαι πρεπει να πας παλι σε 3play γιατι αν κοψεις την τηλεοραση κανεις στην ουσια υποβαθμιση του συμβολαιου και νομιζω πληρωνεις καποιο ποσο, 50-100-200 δεν ξερω ακριβος αλλα ειναι μεγαλουτσικο....

    https://nova.gr/upload/timokatalogos...705_154412.pdf

    στο τελος γραφει για τις χρωσεις υποβαθμισης αλλα λεει μονο για eon.
    Εχει ληξει το συμβολαιο εδω και σχεδον ενα χρονο..tv θα κρατησω μεσω πιατου..απο εξοπλισμο τη δινουν;;

  15. #1965
    Εγγραφή
    09-01-2012
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20 Mbit/s
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει ληξει το συμβολαιο εδω και σχεδον ενα χρονο..tv θα κρατησω μεσω πιατου..απο εξοπλισμο τη δινουν;;
    Οκ τοτε εχει καλος. Αν γινεται να κρατησεις την τηλεοραση μεσω πιατου οκ, αλλα ισως να πρεπει να μεταβεις σε eon, το οποιο ειναι σαν tv box με android στο οποιο δεν χρειαζεται πιατο, λογου του οτι στην ουσια θα κανεις νεο πακετο και στα νεα πακετα υπαρχει μονο το eon, αλλα καλυτερα να ρωτησεις την ιδια την nova. απο εξοπλισμο που ρωτας δινουν το router Huawei HG8145V5 που ειναι all in one, πανω σε αυτο μπαινει δηλ. η οπτικη ινα. Δινανε και το Nokia G-2425G-Α, αλλα δεν ξερω αν το δινουν ακομα το οποιο και αυτο ειναι all in one.

Σελ. 131 από 449 ΠρώτηΠρώτη ... 111121126129130131132133136141151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας