Σελ. 50 από 452 ΠρώτηΠρώτη ... 3040454849505152556070 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 736-750 από 6775

Θέμα: Nova FTTH

  1. #736
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ένας από αυτούς από χθες το απόγευμα. Για πρώτη φορά χτες, χρειάστηκε να παραδώσω κατεπειγόντως αρχεία μεγέθους 23GB για τη δουλειά μου. Με τα 20Mbps upload που έχω τα αρχεία χρειαζόντουσαν περίπου δυόμισι ώρες να ανέβουν, και δεν υπήρχε αυτός ο χρόνος διαθέσιμος, ούτε για αστείο. Αναγκάστηκα να τα αντιγράψω σε εξωτερικό σκληρό και μετά να τρέχω σαν παλαβός με το μηχανάκι για να τα παραδώσω ο ίδιος.

    Εγώ ο ίδιος έγραφα εδώ στο φόρουμ το τελευταίο διάστημα ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σαν καταναλωτής από την FTTH 200άρα γραμμή μου, αλλά για ακραίες περιπτώσεις όπως η χθεσινή, είναι εντελώς ανεπαρκής. Ακόμα και 500άρα γραμμή να είχα με 50Mbps upload, πάλι δεν θα μου έφταναν, θα έπρεπε να είχα τουλάχιστον 100Mbps upload για να παραδώσω τα αρχεία έγκαιρα, οπότε με την λογική του upload του 10% που μας πάνε με το ζόρι οι μεγάλοι πάροχοι, θα έπρεπε χθες να είχα γραμμή στο 1Gbps για να παραδώσω έγκαιρα...
    Η ταχύτητα του download μια χαρά είναι. Η ταχύτητα του upload είναι το θέμα γιατί χρειάζεσαι αρκετές ώρες για μεγάλα αρχεία. Πιστεύω να την αυξήσουν κάποια στιγμή. Η ΕΕΤΤ δεν μπορεί να πει κάτι για αυτό; Αλλά θα μου πεις ασχολείται καθόλου με αυτά τα θέματα;

  2. #737
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Εδώ υπάρχουν Α/Κ που η Wind και η Vodafone έχουν καθυστερήσει τα έργα τρία και τέσσερα χρόνια, και δεν έχει πέσει ούτε ένα πρόστιμο από την ΕΕΤΤ, θα ασχοληθεί με το upload που δίνουν οι μεγάλοι πάροχοι στις γραμμές FTTH;

  3. #738
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Σιγά μην ασχοληθεί. Κανονικά και το adsl σιγά σιγά έπρεπε να καταργηθεί αλλά εδώ υπάρχουν περιοχές χωρίς τηλεόραση, τηλέφωνο και ίντερνετ τι να λέμε τώρα. Βέβαια κάποιος μπορεί να πει εδώ δεν έχουμε νοσοκομεία στην επαρχία το ίντερνετ θα κοιτάμε;

  4. #739
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ένας από αυτούς από χθες το απόγευμα. Για πρώτη φορά χτες, χρειάστηκε να παραδώσω κατεπειγόντως αρχεία μεγέθους 23GB για τη δουλειά μου. Με τα 20Mbps upload που έχω τα αρχεία χρειαζόντουσαν περίπου δυόμισι ώρες να ανέβουν, και δεν υπήρχε αυτός ο χρόνος διαθέσιμος, ούτε για αστείο. Αναγκάστηκα να τα αντιγράψω σε εξωτερικό σκληρό και μετά να τρέχω σαν παλαβός με το μηχανάκι για να τα παραδώσω ο ίδιος.

    Εγώ ο ίδιος έγραφα εδώ στο φόρουμ το τελευταίο διάστημα ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σαν καταναλωτής από την FTTH 200άρα γραμμή μου, αλλά για ακραίες περιπτώσεις όπως η χθεσινή, είναι εντελώς ανεπαρκής. Ακόμα και 500άρα γραμμή να είχα με 50Mbps upload, πάλι δεν θα μου έφταναν, θα έπρεπε να είχα τουλάχιστον 100Mbps upload για να παραδώσω τα αρχεία έγκαιρα, οπότε με την λογική του upload του 10% που μας πάνε με το ζόρι οι μεγάλοι πάροχοι, θα έπρεπε χθες να είχα γραμμή στο 1Gbps για να παραδώσω έγκαιρα...
    Ακριβώς κι εγώ διαφωνώ με το 10%. Καλημέρα σε όλη την ομάδα

  5. #740
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ένας από αυτούς από χθες το απόγευμα. Για πρώτη φορά χτες, χρειάστηκε να παραδώσω κατεπειγόντως αρχεία μεγέθους 23GB για τη δουλειά μου. Με τα 20Mbps upload που έχω τα αρχεία χρειαζόντουσαν περίπου δυόμισι ώρες να ανέβουν, και δεν υπήρχε αυτός ο χρόνος διαθέσιμος, ούτε για αστείο. Αναγκάστηκα να τα αντιγράψω σε εξωτερικό σκληρό και μετά να τρέχω σαν παλαβός με το μηχανάκι για να τα παραδώσω ο ίδιος.

    Εγώ ο ίδιος έγραφα εδώ στο φόρουμ το τελευταίο διάστημα ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σαν καταναλωτής από την FTTH 200άρα γραμμή μου, αλλά για ακραίες περιπτώσεις όπως η χθεσινή, είναι εντελώς ανεπαρκής. Ακόμα και 500άρα γραμμή να είχα με 50Mbps upload, πάλι δεν θα μου έφταναν, θα έπρεπε να είχα τουλάχιστον 100Mbps upload για να παραδώσω τα αρχεία έγκαιρα, οπότε με την λογική του upload του 10% που μας πάνε με το ζόρι οι μεγάλοι πάροχοι, θα έπρεπε χθες να είχα γραμμή στο 1Gbps για να παραδώσω έγκαιρα...
    Θα πρέπει να δείς κι τη λύση του 4G+ άν έχεις καλό σήμα...

  6. #741
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ένας από αυτούς από χθες το απόγευμα. Για πρώτη φορά χτες, χρειάστηκε να παραδώσω κατεπειγόντως αρχεία μεγέθους 23GB για τη δουλειά μου. Με τα 20Mbps upload που έχω τα αρχεία χρειαζόντουσαν περίπου δυόμισι ώρες να ανέβουν, και δεν υπήρχε αυτός ο χρόνος διαθέσιμος, ούτε για αστείο. Αναγκάστηκα να τα αντιγράψω σε εξωτερικό σκληρό και μετά να τρέχω σαν παλαβός με το μηχανάκι για να τα παραδώσω ο ίδιος.

    Εγώ ο ίδιος έγραφα εδώ στο φόρουμ το τελευταίο διάστημα ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σαν καταναλωτής από την FTTH 200άρα γραμμή μου, αλλά για ακραίες περιπτώσεις όπως η χθεσινή, είναι εντελώς ανεπαρκής. Ακόμα και 500άρα γραμμή να είχα με 50Mbps upload, πάλι δεν θα μου έφταναν, θα έπρεπε να είχα τουλάχιστον 100Mbps upload για να παραδώσω τα αρχεία έγκαιρα, οπότε με την λογική του upload του 10% που μας πάνε με το ζόρι οι μεγάλοι πάροχοι, θα έπρεπε χθες να είχα γραμμή στο 1Gbps για να παραδώσω έγκαιρα...
    Σκεψου οτι καπου καποιος με ADSL τρεχει με το παπακι του για να παραδωσει αρχειο 5gb.
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  7. #742
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ds12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά μην ασχοληθεί. Κανονικά και το adsl σιγά σιγά έπρεπε να καταργηθεί αλλά εδώ υπάρχουν περιοχές χωρίς τηλεόραση, τηλέφωνο και ίντερνετ τι να λέμε τώρα. Βέβαια κάποιος μπορεί να πει εδώ δεν έχουμε νοσοκομεία στην επαρχία το ίντερνετ θα κοιτάμε;
    Καλημέρα,

    Με αυτό που υπογράμμισα θα διαφωνήσω, καθώς η ζωή συνεχίζεται και η τεχνολογία προχωράει, το ένα δεν έχει να κάνει με το άλλο και δε μπορούμε να μένουμε στάσιμοι σε πράγματα μέχρι να φτιαχτούν όλα τα στραβά του τόπου μας...
    Όπως και με τον Covid που φώναζε ο κόσμος για το 5G ότι "εδώ πεθαίνουμε το 5G μας μάρανε", που όμως κατά τη γνώμη μου, είναι λάθος γιατί η γη δε σταμάτησε να γυρίζει, ούτε και ο χρόνος.

    Ναι όλα είναι λυπηρά, ωστόσο δε μπορούμε σε καμία περίπτωση να μένουμε στάσιμοι.

    (δεν το λέω για σένα, αλλά χρησιμοποιώ το παράδειγμά σου για απάντηση, μιας και αυτό έχει παίξει πολλές φορές στο παρελθόν)
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  8. #743
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Με αυτό που υπογράμμισα θα διαφωνήσω, καθώς η ζωή συνεχίζεται και η τεχνολογία προχωράει, το ένα δεν έχει να κάνει με το άλλο και δε μπορούμε να μένουμε στάσιμοι σε πράγματα μέχρι να φτιαχτούν όλα τα στραβά του τόπου μας...
    Όπως και με τον Covid που φώναζε ο κόσμος για το 5G ότι "εδώ πεθαίνουμε το 5G μας μάρανε", που όμως κατά τη γνώμη μου, είναι λάθος γιατί η γη δε σταμάτησε να γυρίζει, ούτε και ο χρόνος.

    Ναι όλα είναι λυπηρά, ωστόσο δε μπορούμε σε καμία περίπτωση να μένουμε στάσιμοι.

    (δεν το λέω για σένα, αλλά χρησιμοποιώ το παράδειγμά σου για απάντηση, μιας και αυτό έχει παίξει πολλές φορές στο παρελθόν)
    Καλημέρα, ναι εννοείτε ότι δεν μένεις στάσιμος σε κάποιον τομέα επειδή σε έναν άλλον δεν κάνουν τίποτα για να βελτιώσουν τα πράγματα αλλά εδώ όλα στασιμά μένουν. Μόνο συζήτηση γίνεται και τίποτα άλλο. Και συνέχεια έχουν μια δικαιολογία και λένε αυτό θέλει πολλά χρόνια για να γίνει αλλά ποτέ δεν ξεκινάνε. Ας ξεκινήσουν χωρίς να σταματήσουν και τότε βλέπουμε πόσο χρόνο θα χρειαστούν. Το μεγαλύτερο πρόβλημα μετά τα γραφειοκρατικά είναι ότι όταν σκάβεις και βρεθούν αρχαία μέχρι να ξεμπερδέψεις με την αρχαιολογική υπηρεσία σε καθυστερούν πολύ και πάνε όλα τα χρονοδιαγράμματα πίσω. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι ο λόγος π.χ. τα νοσοκομεία που ανέφερα που καθυστερούν όλα, είναι ότι αδιαφορούν για όλα.

  9. #744
    καλησπέρα παιδιά ! έτσι είναι ακριβώς συμφωνώ με τα προηγούμενα ..

    θα πρέπει να πηγαίνουμε μπροστά και να επιδιώκουμε το καλύτερο και όχι να κάνουμε ένα βήμα μπροστά και δυο πίσω ,

    και αναφέρομαι συγκεκριμένα σε εταιρία που ενώ είχα μεγάλο πρόβλημα με αποσυνδέσεις χωρίς να ευθύνομαι εγώ αποδεδειγμένα μου έλεγαν να σου κατεβάσουμε την ταχύτητα ώστε να είναι σταθερό αντί να προσπαθήσουν να το διορθώσουν (σίγα μην πάμε και σε dialup για να έχουμε ιντερνέτ το 2022)

  10. #745
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Σχετικά με την ιστοσελίδα που δόθηκε σε προηγούμενη σελίδα για τον έλεγχο της διαθεσιμότητας του δικτύου, μήπως ξέρετε κάθε πότε ανανεώνεται το σύστημα; Εγώ κοιτούσα καθημερινά αλλά επειδή δεν είχε αλλάξει κάτι. Μήπως να ελέγχω π.χ. μια φορά την εβδομάδα;

  11. #746
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ds12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με την ιστοσελίδα που δόθηκε σε προηγούμενη σελίδα για τον έλεγχο της διαθεσιμότητας του δικτύου, μήπως ξέρετε κάθε πότε ανανεώνεται το σύστημα; Εγώ κοιτούσα καθημερινά αλλά επειδή δεν είχε αλλάξει κάτι. Μήπως να ελέγχω π.χ. μια φορά την εβδομάδα;
    Καλησπέρα η ιστοσελίδα που έστειλα;
    Είναι απευθείας αυτή χρησιμοποιείται από άλλα τα τμήματα.

  12. #747
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα η ιστοσελίδα που έστειλα;
    Είναι απευθείας αυτή χρησιμοποιείται από άλλα τα τμήματα.
    Καλησπέρα, ναι σε αυτήν αναφέρομαι.

  13. #748
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μιας και το τσεκαρα σήμερα, η βαση της nova ειναι λίγο πίσω.
    Σε ενα σημείο όπου ο δρόμος είχε μεινει στη μεση (τα νουμερα κατω απο το 20 με τα νουμερα πανω απο το 20) επειδη το δικτυο ftth κατασκευαστηκε σε διαφορετικους χρονους, ο οτε εμφανισε διαθεσιμότητα προχτες. (Ειχα δει οτι ειχαν ανοιξει και τα φρεατια και σκαλιζαν αυτη την εβδομάδα).
    Μιλαμε για τον ιδιο δρόμο, ιδιο κέντρο, ίδια περιοχή.

    Η nova στα νουμερα κατω απο το 20 δινει ftth. Ο Οτε δινει πλεον σε όλα (από προχθές), η nova πάλι όχι ακόμη.
    Θα το ξανατσεκαρω την επόμενη εβδομαδα.


    https://services.forthnet.gr/dslwiz/app/pages

    Αυτο παντως πρεπει να μπει στο πρωτο thread και να γινει sticky.

  14. #749
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και το τσεκαρα σήμερα, η βαση της nova ειναι λίγο πίσω.
    Σε ενα σημείο όπου ο δρόμος είχε μεινει στη μεση (τα νουμερα κατω απο το 20 με τα νουμερα πανω απο το 20) επειδη το δικτυο ftth κατασκευαστηκε σε διαφορετικους χρονους, ο οτε εμφανισε διαθεσιμότητα προχτες. (Ειχα δει οτι ειχαν ανοιξει και τα φρεατια και σκαλιζαν αυτη την εβδομάδα).
    Μιλαμε για τον ιδιο δρόμο, ιδιο κέντρο, ίδια περιοχή.

    Η nova στα νουμερα κατω απο το 20 δινει ftth. Ο Οτε δινει πλεον σε όλα (από προχθές), η nova πάλι όχι ακόμη.
    Θα το ξανατσεκαρω την επόμενη εβδομαδα.


    https://services.forthnet.gr/dslwiz/app/pages

    Αυτο παντως πρεπει να μπει στο πρωτο thread και να γινει sticky.
    Καλημέρα , αν είναι εύκολο στείλε τη περίπτωση στο applications@nova.gr,backoffice@nova.gr για να ελεγχθεί

  15. #750
    Εγγραφή
    03-03-2013
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα πετύχεις τίποτα. Η Cosmote πρέπει να ενημερώσει επίσημα την Nova ότι τελείωσε την κάθετη εγκατάσταση για να μπορέσει αυτή να σου κλείσει ραντεβού για την οριζόντια εγκατάσταση και ενεργοποίηση της γραμμής.

    Ακριβώς ίδια και η δική μου περίπτωση. Η Cosmote είχε τελειώσει μια βδομάδα πριν την κάθετη, κι εγώ έπαιρνα την Wind στο αρμόδιο τμήμα για να τους ενημερώσω. Η απάντησή τους: "Σας ευχαριστούμε που μας ενημερώνετε για την ολοκλήρωση των έργων, αλλά πρέπει να ενημερωθούμε επίσημα από την Cosmote για να προχωρήσει η διαδικασία"...
    δίκιο είχες τελικά. χθές τελείωσε ο οτε πήρα την νοβα να την ενημερώσω και μου είπαν οτι πρέπει να ενημερωθούμε από ΟΤΕ ότι ολοκληρώθηκαν οι εργασίες. να δω τώρα πόσο καιρό θα πάρει να ενημερώσει ο οτε την νοβα και μετά η νοβα να μου κλείσει ραντεβού.

Σελ. 50 από 452 ΠρώτηΠρώτη ... 3040454849505152556070 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας