Σελ. 6 από 451 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 6761

Θέμα: Nova FTTH

  1. #76
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού λέτε ότι παίζει ρόλο η ασφάλεια στα mama router κι γι αυτό θα πρέπει να τα χρησιμοποιήσουμε τότε γιατί δεν κάνετε ομαδικό patch στα H288A με το τελευταίο firmware!

  2. #77
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μην ζυμωνεστε.
    Αν θελει να το κλειδωσει ο παροχος το κλειδωνει. Οταν λεει serial no, αυτο ειναι απλα μια αναφορά. Ενα σενάριο ειναι να χρησιμοποιούνται signed dhcp requests.
    Αν στο hardware εχει και tpm, good luck. Ναι, οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει, εκτος απο αυτα που δεν εχουν ξεκλειδωθει ΑΚΟΜΑ.
    Αυτα δεν τα φτιαχνει ο πάροχος, του τα πουλάει η εταιρεία που δίνει το cpe firmware και η λύση συνοδευεται και απο το αντιστοιχο server side υποσυστημα που υποδεχεται τις κουστουμιες.
    Οπότε αν δεν υπάρχει νεο firmware με τις ιδιατεροτητες, δεν υπάρχει και νεωτερο firmware.

    H nova ως γνωστον δεν εχει δικό της last mile δικτυο εκτός απο adsl απο κέντρα. Αυτο σημαινει οτι δεν έχει και πρόσβαση στα dslam του φυσικού παρόχου.
    Το μονο που μπορεί να δεί ειναι το cpe στον πελάτη. Αλλα αυτό μονο αν ΔΟΥΛΕΥΕΙ η γραμμη. Αν δεν δουλευει, ειτε θα στειλει τεχνικο είτε αν βρει κανεναν που να σκαμπαζει
    θα προσπαθησει να καταλαβει απο τα στατιστικα του router που διαβαζει ο πελάτης.
    Γιαυτο και η σκορδοκαιλα να έχουν τα δικα τους cpe. Αλλιως το μονο που βλεπουν ειναι αριθμο αποσυνδεσεων σε επιπεδο ppp, και διαρκεια συνδεσης.
    Αντε βγαλε ακρη.

    Ειδικα για τη φωνή, ενω συμφωνησαν σε μια παραδοσιακή λυση με διαφορετικά vc, ο ποτες αποφάσισε να βαλει qos στο internet vc και το εδωσε απο εκει.
    Γλυτωσε ετσι την λειτουργία ενός ολόκληρου ανεξαρτητου πανελλαδικου δικτυου φωνης.
    Σαν μπονους, το best effort voip σε τριτους παρόχους δουλευει ΜΠΟΜΠΑ.
    Οι υπολοιποι που πηγαν παραδοσιακα, και βρεθηκαν με 3 vlan/vc και πρεπει να διαχειριζονται και τη φωνη στην ακρη πανω απο δικτυα τριτων.
    Και σαν να μην φτανει αυτό, πρέπει να δινουν και ακριβεις διευθυνσεις σε περιπτωση κλήσεων εκτακτης ανάγκης, αλλα και να διασφαλιζουν και το απόρρητο των επικοινωνιων.

    Ε το προφανες ειναι να κλειδωσει καποιος το cpe και να πορευτεί ετσι, εις βάρος της οποιας ευελίξίας.
    Μην ξεχναμε οτι μεχρι σχετικά πρόσφατα αν δεν εβαζες σωστο username/pass οταν ησουν σε υποδομες τριτου παροχου, δεν σε εβαζε καν.
    Πλεον αυτό δεν χρειαζεται και ο πάροχος γνωρίζει ποιος είσαι, απο τα στοιχεια της πορτας του φυσικού παρόχου.
    Οταν ο εξοπλισμος του cpe ειναι φρεσκος, μεχρι να παρει χαμπαρι το tr69 και να κανει remote configure περναει χρόνος. Ετσι ομως στελνουν τα cpe απο την αποθηκη απευθειας. Φανταζεστε να επρεπε πρωτα να τα configurarei τεχνικός? Κολαση.

    Η κατασταση με το ftth παραμενει παρόμοια. Ειναι ενδιαφέρον με ποιό τροπο το ftth κομματι του allinone router θα μιλησει με το provisioning του παροχου ftth, (μιας και εδω δεν υπάρχει dslam) ενω παραλληλα να μπορει να έχει και ο ip παροχος πρόσβαση στα υπόλοιπα πραγματα για τηλεφωνια, wifi κλπ, και στο τελος να μπορει και ο enduser να κανει αυτα που θέλει.
    Αν δεν γινει κατι με τη διαβουλεση, τα πράγματα είναι ΠΟΛΥ μαυρα για οτιδηποτε third party.
    Σε αντιστοιχη περιπτωση, καποτε υπηρχε μια αγορά δορυφορικων δεκτων. Απο τότε που οι συνδρομες παντρευτηκαν με συγκεκριμενο δεκτη, η αγορα πέθανε.
    Στα modem router θα γινει το ιδιο., Στα σκετα, με dmz θα μεινουν λιγοι και ακριβοι.

  3. #78
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς ότι ο κωδικός της τηλεφωνίας σχετίζεται με το CPE?
    Μήπως η Nova κοιτάει για συγκεκριμένη MAC του CPE η οποία σχετίζεται με το serial?

    Θυμάμαι ότι όταν άλλαξα πρόσφατα το CPE με το ΖΤΕ, με ρώτησαν το serial και τη MAC ώστε να ενεργοποιήσουν την τηλεφωνία.

    Η MAC Μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα spoofed, το serial όχι και τόσο
    Καλημέρα ναι και serial + mac address του cpe . Δεν αρκεί ένα από τα δύο να είναι σωστά

  4. #79
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά αυτή τη στιγμή έχω 2 ADSL, 1 wind και 1 ΟΤΕ..
    Της Wind είναι POTS, του ΟΤΕ VoIP αλλά το τηλέφωνο δεν το χρησιμοποιώ.
    Εδώ και 7 χρόνια έχω δικό μου router/firewall/UTM.. Της Wind είναι σε bridge, το speedbooster παίζει με "DMZ" αλλά δε με νοιάζει, έχω τη Wind γραμμή για το VPN και κανα δύο services που χρησιμοποιώ..
    Όταν με το καλό γίνω FTTH:
    1. θα αφήσω της Wind ADSL για backup και τηλεφωνία (όσο μεινει) και θα χρησιμοποιήσω μόνο το ΟΝΤ από ΟΤΕ για ίντερνετ... γλιτώνω μια συσκευή και τη DMZ. Ο εξοπλισμός μου από κει και πέρα παραμένει ως έχει.
    2. θα αφήσω του ΟΤΕ το ADSL για backup και θα χρησιμοποιήσω το ΟΝΤ της Wind συν το ρούτερ για την τηλεφωνία μόνο από Wind... μια παραπάνω συσκευή αλλά μπορώ εφόσον θέλω και γλιτώνω και τη DMZ. Ο εξοπλισμός μου από κει και πέρα παραμένει ως έχει.

    Αν αποφασίσω να κόψω τη backup ADSL και πάλι μπορεί ο εξοπλισμός μου να μείνει ως έχει

    3. Με το ΟΝΤ + CPE που ΘΑ δώσει η νόβα, τι μπορώ να κάνω από τα πάνω; Μόνο το σενάριο μου έχω τώρα, δηλαδή Wind με bridge και νόβα με DMZ. Αυτό σημαίνει ότι αντί για τα 20 του up θα χρησιμοποιώ αναγκαστικά το 1 του up της ADSL για Remote access. Σιγά μην το κάνω...
    Αν θελήσω να κόψω την ADSL θα είμαι αναγκαστικά με DMZ; Σε καμία περίπτωση δεν το θέλω.. ούτε να στήνω VPS και tunnels για να παρακάμψω το πρόβλημα.. Ούτε να μπλέκω με άλλα στησίματα θέλω, ούτε τσάμπα είναι, οπότε αν ήταν να πάω εκεί κρατάω και την ADSL. Αλλά ο σκοπός εξαρχής ήταν να την κόψω για να γλιτώσω το έξτρα κόστος..

    Συμπέρασμα... για μένα (και για αρκετούς άλλους) η νόβα, αν επιλέξει λύση ΟΝΤ+CPE σε ένα, είναι no go.. Αν το άνοιγμα αυτού του νήματος εξυπηρετεί και ρόλο βολιδοσκόπησης για τη γνώμη του κόσμου σχετικά με κάτι που ακόμη δεν έχει αποφασιστεί 100%, τότε ελπίζω να πάρει το μύνημα η νόβα και να μην πάρει αυτό το δρόμο..

    Αυτή η ρημάδα η διαβούλευση για το τερματικό σημείο στις συνδέσεις τι ρόλο βαράει; Δεν τη λάβαν υπόψη τους; Στον Κεάδα έπεσε, τι;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  5. #80
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Λογικα κοιτας πως δουλευει η Wind.
    Ακριβως το ιδιο θα κανει η Nova αφου στην ουσια ειναι η ιδια εταιρια και απλα ετοιμαζει το Rebranding της.
    Μεχρι το τελος του χρονου λογικα στην σταθερη κυριως θα καταργηθει το ονομα Wind.
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  6. #81
    Το avatar του μέλους Skipper241
    Skipper241 Guest
    Καλημέρα παιδιά...

    Ενδιαφέρομαι να βάλω FTTH, αλλά μολονότι έχουν βάλει αναμονή στην πολυκατοικία μας από τον Αύγουστο του 2021, με έναν έλεγχο που έκανα στο SSFB βγάζει διαθεσιμότητα μέχρι το 61 του δρόμου μου είμαστε (περίπου δυο τετράγωνα πιο πίσω) ενώ σε εμάς που είμαστε στο 73 δεν βγάζει τίποτα.

    Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Μπορώ να βάλω FTTH χωρίς επιδότηση ή όχι και πρέπει να περιμένω;

  7. #82
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skipper241 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά...

    Ενδιαφέρομαι να βάλω FTTH, αλλά μολονότι έχουν βάλει αναμονή στην πολυκατοικία μας από τον Αύγουστο του 2021, με έναν έλεγχο που έκανα στο SSFB βγάζει διαθεσιμότητα μέχρι το 61 του δρόμου μου είμαστε (περίπου δυο τετράγωνα πιο πίσω) ενώ σε εμάς που είμαστε στο 73 δεν βγάζει τίποτα.

    Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Μπορώ να βάλω FTTH χωρίς επιδότηση ή όχι και πρέπει να περιμένω;
    Σε ποια περιοχη εισαι ? Ξερεις ποια εταιρια εχει βαλει την αναμονη ?

    Να τσεκαρεις συχνα το SFBB γιατι ενημερωνεται συνεχεια ...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  8. #83
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να περιμένεις, μέχρι τέλος του μήνα είναι προγραμματισμένες πολλές ενεργοποιήσεις FTTH.
    Επίσης μπορείς να τους κάνεις μια ερώτηση τηλεφωνικά να δεις τι θα σου πουν

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skipper241 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Μπορώ να βάλω FTTH χωρίς επιδότηση ή όχι και πρέπει να περιμένω;
    Δεν νομίζω να γίνεται αυτό, αλλά σε κάθε περίπτωση η επιδότηση αφορά και την εγκατάσταση..
    Είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις και κανα διχίλιαρο για την εγκατάσταση, δηλαδή;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  9. #84
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να περιμένεις, μέχρι τέλος του μήνα είναι προγραμματισμένες πολλές ενεργοποιήσεις FTTH.
    Επίσης μπορείς να τους κάνεις μια ερώτηση τηλεφωνικά να δεις τι θα σου πουν

    - - - Updated - - -


    Δεν νομίζω να γίνεται αυτό, αλλά σε κάθε περίπτωση η επιδότηση αφορά και την εγκατάσταση..
    Είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις και κανα διχίλιαρο για την εγκατάσταση, δηλαδή;
    H επιδότηση καλύπτει 13€ το μήνα και 48€ το τέλος ενεργοποίησης. Τίποτα παραπάνω. Ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να κάνει την εγκατάσταση δωρεάν, δεν ενδιαφέρει κανέναν αν υπάρχει η όχι κουπόνι.
    Γνωστός στην Αθήνα (δεν έχει Ελληνικό ΑΦΜ - δεν δικαιούται κουπόνι) δεν χρεώθηκε τίποτα απολύτως. Πρώτη αίτηση στην πολυκατοικία του οπότε και έγινε και η κάθετη εγκατάσταση.
    Το διχίλιαρο απο που προκύπτει? Μη πετάμε έτσι νούμερα χωρίς λόγο.

  10. #85
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    I stand corrected (που λένε και στο χωριό μου...)
    To διχίλιαρο είναι αυθαίρετο νούμερο βάση συζητήσεων που έχουν γίνει για το τι μέλλει γενέσθαι όταν καταργηθεί η επιδότηση του SFBB.. Και αν αυτή τελειώσει, το
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να κάνει την εγκατάσταση δωρεάν, δεν ενδιαφέρει κανέναν αν υπάρχει η όχι κουπόνι.
    δεν ξέρω κατά πόσο θα ισχύει.. ελπίζω να βγεις αληθινός (που η λογική αυτό λέει, αλλιώς κανείς δεν πρόκειται να βάλει το χέρι στην τσέπη, αλλά στο Ελλαδιστάν που είμαστε ποτέ δεν ξέρεις)
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  11. #86
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    I stand corrected (που λένε και στο χωριό μου...)
    To διχίλιαρο είναι αυθαίρετο νούμερο βάση συζητήσεων που έχουν γίνει για το τι μέλλει γενέσθαι όταν καταργηθεί η επιδότηση του SFBB.. Και αν αυτή τελειώσει, το

    δεν ξέρω κατά πόσο θα ισχύει.. ελπίζω να βγεις αληθινός (που η λογική αυτό λέει, αλλιώς κανείς δεν πρόκειται να βάλει το χέρι στην τσέπη, αλλά στο Ελλαδιστάν που είμαστε ποτέ δεν ξέρεις)
    Θα ισχύει. Υπάρχει σύμβαση που υπογράφει ο πάροχος όταν αναλαμβάνει μια περιοχή. Δεν μπορεί να λειτουργήσει αυθαίρετα.
    Είναι προϋπολογισμένα και budgetαρισμένα όλα, γίνεται απόσβεση μέσω χονδρικής (αν είσαι πελάτης άλλου παρόχου) ή λιανικής (αν είσαι απευθείας πελάτης)

    Οι πάροχοι βέβαια πιέζουν για επιδότηση εγκατάστασης αλλά αυτό δε μας αφορά εμας ως τελικούς χρήστες.

  12. #87
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Εαν χρεωσουν 2000 την καθετη σε καθε πολυκατοικια θα μεινουν με τις αναμονες στο πεζοδρομιο...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  13. #88
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ~200€ Είναι το κόστος της εγκατάστασης απλά το δίνουν σε προσφορά στα 50€ γύρω στα 2000€ είχε υποθει εδώ στο forum ότι κοστίζει ο κάθε χρήστης για να συνδεθεί με το δίκτυο οπτικών ινών στον isp όπου αυτό το κόστος το βγάζει ο isp σε βάθος χρόνου...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skipper241 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά...

    Ενδιαφέρομαι να βάλω FTTH, αλλά μολονότι έχουν βάλει αναμονή στην πολυκατοικία μας από τον Αύγουστο του 2021, με έναν έλεγχο που έκανα στο SSFB βγάζει διαθεσιμότητα μέχρι το 61 του δρόμου μου είμαστε (περίπου δυο τετράγωνα πιο πίσω) ενώ σε εμάς που είμαστε στο 73 δεν βγάζει τίποτα.

    Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Μπορώ να βάλω FTTH χωρίς επιδότηση ή όχι και πρέπει να περιμένω;
    Θα πρέπει να μιλήσεις με τον ISP όπου έκανε την εγκατάσταση στην περιοχή σου όστε να προσθέσει κι την διεύθυνση σου!

  14. #89
    Το avatar του μέλους Skipper241
    Skipper241 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια περιοχη εισαι ? Ξερεις ποια εταιρια εχει βαλει την αναμονη ?

    Να τσεκαρεις συχνα το SFBB γιατι ενημερωνεται συνεχεια ...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να μιλήσεις με τον ISP όπου έκανε την εγκατάσταση στην περιοχή σου όστε να προσθέσει κι την διεύθυνση σου!
    Η Wind είναι, αλλά να πάρω να τους πω τι; Παιδιά έχετε βάλει αναμονή, αλλά δεν έχετε βάλει την διεύθυνση μου στο SFFB;

    Στην περιοχή μας (Ακαδημία Λάρισας) υπάρχει ήδη ενεργό δίκτυο FTTC της Wind από το οποίο παίρνω VDSL. Δεν ξέρω αν και αυτό παίζει ρόλο που δεν φαίνεται κάτι στο SFFB.

  15. #90
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ε ναι, μπορεί να παίζει ρόλο..
    Μέχρι το 61 που είδες μπορεί να παίρνει και από άλλο καφαο το οποίο προορίστηκε για ftth ενώ αυτό που παίρνεις εσύ να είναι fttc
    Κάποια στιγμή θεωρητικά όλοι σε ftth θα πάνε, βέβαια, αλλά σε αυτή τη φάση είναι λίγο δύσκολο να πάρεις και ftth αν έχεις ήδη fttc
    Μια ερώτηση στη wind δε βλάπτει σε καμία περίπτωση πάντως

    - - - Updated - - -

    Ανέφερες βέβαια πως έχεις και αναμονή... να το έκαναν για το μέλλον και για την ώρα fttc μόνο; Περίεργα πράματα
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

Σελ. 6 από 451 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας